1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Везење

Дискусија во 'Слободно време' започната од Fairybell, 18 јануари 2010.

 1. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  37
  Devojki ajde da vidime kolku ne ima sto znaeme da vezeme :) I dali znaete nekoe drustvo,sekcija ili klub kade sto vezat.Jas uzivam vo toa,iako koga ke spomenam nekogas mi se smeat,ama mislam deka toa e del od naseto nasledstvo.E pa cekam mislenja.
   
 2. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  57
  Порано уживав да везам...ама сега не можам да најдам ниту гоблени ниту конци...Ако наидеш на нешто, пиши :) Инаку, дома повеќе сакам уметнички слики, а везењето ме релаксира...
   
 3. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  и јас порано везев како помала една другарка ме научи ама толку беше едно почнав и недовршив интересно ми е ама за брзо ми се здосадува и оставам недовршено
   
 4. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  37
  Mene nikako ne mi se zdosaduva vezenjeto, a bas e za lecenje nervi :lol: A konci se naogaat,ama malku potesko,gi ima najcesto vo starite carsii.Toa sto ke go izvezam se najcesto alista na drugarkite ili pak nekoe pernice,ne sum i jas za gobleni da mi visat po zidovite :)Ako sakate da vi navezam nesto,samo nacrtajte mi go i gotovo :lol: besplatno za site forumdzii na femina :lol:
   
 5. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  57
  Да знаев да цртам лесно ќе беше...сама ќе си цртав гоблени :lol:
   
 6. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  37
  Ne mora samo gobleni da se vezat,nacrtaj si ili pak neka ti nacrtaat i ednostavno pravo vezenje i imas ukrasena bluzicka,palto ili bilo sto.Ponudata uste vazi :lol:
   
 7. Bellla

  Bellla Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  Vezenjeto e za smiruvanje na nervite - definitivno. Nekolku 'teski' periodi pominav vo zivotot vezejki so meseci (vo mojov slucaj - gobleni)... Sega pak obratno, ne mozam da vezam, ne sakam da mi pominuva vremeto sedejki vo edno mesto tuku naprotiv, sega se preorientirav na sportuvanje kako izduven ventil.
  Se vo zivotot si ima svoe vreme. Ne sekogas istite raboti ne smiruvaat, ispolnuvaat ili pravat srekni ...

  BTW, imam izvezeno povekje od 10 gobleni ;) Najgolem del vo periodot koga moeto dete bese mnogu malo i morav da bidam pokraj nego pogolem del od vremeto i goblenite bea super zanimacija za relaksacija koga toj spiese ;)
   
 8. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  Јас сакамммм :(( Ке ти пратам слика сакам перниче за да си го ставам во соба :D
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.010
  Допаѓања:
  198.821
  Пол:
  Женски
  Аааааа... моето хоби... обожавам да везам, иако не сум фатила игла и ѓергеф одамна... ама дека смирува, дефинитивно смирува и релаксира... после пола саат везење сум ко нова... сакам и да научам да плетам, т.е знам обично, а нешто шари да правам, немам поим... немам време да учам од youtube, а слушам имало супер снимки од кои можело да научиш да плетеш :D
   
 10. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  имам везено како помала, и стварно интересна работа е... ама сега баш и на 20 год немам време за везење :D
   
 11. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Cе секавам дека имав 9год кога мама ми купи гоблен,беше гоблен со Kасандра и многу бев срекна,ме учеше како да везам,го извезав до пола и после се расфрли некаде се изгуби,колку време помина,кога ја прочитав темава ме потсети на моето детство ;(
   
 12. Tela

  Tela Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Да везам и не ме бидува баш........ но затоа пак плетам, најчесто со чингулаќе.......... на 10години баба ми ме научи и претходно си правев работи за мене...капи, шалови, ташни........ а од пред неколку месеци си отворив и виртуелна продавница на Фејсбук............. па ако сакате посетете ја може нешто ќе ви се допадне. Многу од луѓето што ме познаваат мислат дека се зезам нешто, дека овие работи ги прави некој друг ама кога ќе видат дека навистина јас ги работам тогаш веруваат :D Но плетењето навистина ме исполнува и смирува!
  Еве го линкот па ѕирнете :) http://www.facebook.com/TKbyTklolel
   
 13. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Не сум везела но морам да напоменам дека е интересно хоби.Мајка ми има многу гомблени и се сеќавам кога бев малечка дека везеше,а јас постојано ја прашував како можеш нешто такво да направиш,а зошто тоа не е нешто друго,а не ми било јасно дека по шема се везело.Во секој случај мислам дека е деликатна работа и дека бара концентрација и внимание.Мене не ме е привлекувало никогаш ниту везење,ниту плетење но сепак кога ќе видам гомблен навистина убаво изгледа.Ние дома во една соба имаме три гомблени закачено и јас постојано и велам на мајками да ги тргне,дека сега не се толку актуелни како порано а таа ми вели како да не ,ти да не си ги везела.И неможеме никако да се разбереме.
   
 14. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  ееее кој пие кафе пред спиење, ќе везе цела вечер што ќе праи :D се шалам... порано како малечка почнав да учам да везам, баба ми ме учеше, ама брзо изгубив желба, така да не научив :( ама ок, не сум некој голем љубител на везењето!!! денес децата везат по фб, на мсн, на гугл... :lol: :doh: такво време дојде....
   
 15. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  Јас како помала везев. Минато свршено време. :$ Имав еден гоблен од мајка ми со двајца голи ама црни на гобленов беа (ништо не му се познаваше де :$ :$ ) на плажа притоа зачинето со зајдисонце. Романтики живи. И ајде мајка ми ме учеше и да везам. Еднаш ми текна сама да земам да повезам и да ја изненадам мајка ми демек еј глеј што направив и тоа сама. Арно ама го заплеткав и тоа скроз. Се изнервирав, го стуткав и во најлончето го оставив. Од тогаш не ми текна да земам да го везам пак :$ :D Мајка ми си го отплетка и го довеза. Сега ретко ставаат гоблени по собите, да не речам ич. Не е како порано кога се отепувале од везење, ги урамувале и соби си украсувале. :) ;)
   
 16. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.303
  Пол:
  Женски
  Еххх везење,мајка ми ми кажуваше дека кога тие биле мали се собирале во летните топли денови во најжешкото околу 15 часот пред зграда девојчињата и си седеле и си везеле,оххх колку посакувам да сум била родена во тоа време кога се било толку забавно....Но тоа е....кога бев помала мајка ми ме научи,така да знам да везам но оддамна немам везено,а забавно еособено летно време кога е мн досадно и кога се бара занимации :)
   
 17. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  5.901
  порано кога баба ми ме учеше да везам многу се нервирав бидејќи нонстоп со тоа иглата си го бодев прстот.. пишувам со лева рака и затоа сум неспретнамалце.Нејсе, сметам дека везењето е минливо хоби , лесно здосадува и на тие што не му здосадува изгледа везат со конци што менуваат бои на 5 минути :D
   
 18. DrenkaC

  DrenkaC Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  105
  И мене ме релаксира плетењето..баш како што викаш, ко нова да сум после плетење.
  Провери на youtube има многу добри снимки за учење.Јас така научив. Има и многу добри страни и форуми каде може да се научат доста работи

  Знаеш дека само кај нас е тоа мислење. Ама и покрај тоа мене не ми е гајле, ја си го вадам плетивото и си плетам. Добро сега, не баш насекаде ама не ми е срам или незгодно ако некој ме види.
  Во странство дури и организираат собири за плетење по кафулиња и разни места. Јад дури бев и во Хрватска на еден плетачки собир :)
   
 19. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Се учев летото од мама и многу интересно ми беше :D
   
 20. kelly.r

  kelly.r Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  329
  Мама ме научи да везам , ми купи мало гобленче со маче додека го везев небото се бесе лесно ама после кога дојдоа покомплицираните работи се откажав.Си го чувам уште така недовршено :)