Велигденска трпеза

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од LiliBoz, 13 март 2018.

 1. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  9.328
  Допаѓања:
  157.417
  Пол:
  Женски
  Или што за Велигден?
  За Божиќ имаме тема, па си велам во очи на Велигден ајде да продискутираме зајче ли ќе е јагне ли ќе е.. а што благо? салати? претпочитате свежи, јајце салата или крем?
  Почнав да правам список уште од сега за намирници па добро би ми дошле вашите идеи и искуства :)
   
  На Lolo5, Jas! и TutiFuti им се допаѓа ова.
 2. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.222
  Допаѓања:
  81.310
  За Велигден не спремам толку колку за Божиќ :^) не знам зошто... може дека сме по гости, одиме шетаме некаде... крем салати скоро никогашне правам зошто се јаде фамозната мимоза салата:D и некако нема место за друга ( оваа салата тогаш толку ми е вкусна:D, ко да е нешто посебно :^)), јајца не вапцам многу ни па украсувам нешто многу по дома,. Мевце да има , јагнешко отсекогаш ни било на мени, блашко- некоја торта и кифлици мајка да направи:)
   
  На Lolo5, 24.07, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  9.328
  Допаѓања:
  157.417
  Пол:
  Женски
  Еее спомна торта. Се мислам која да ја правам :?: Навивам за Јапонски ветер ама па да не се префорсирам (читај да не си го запоставам детето ептен) па барам нешто побрзо. Захер ја правев за Божиќ/Бадник не памтам точно за што... ени ајдија??? :?:
  Инаку најдов преееубав рецепт за јагнешки бут со сусам :wasntme:
   
  На Lolo5 и eli25 им се допаѓа ова.
 4. S.J.Parker

  S.J.Parker Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  3.423
  За Велигден обавезно мимоза салата,исто како и кај @eli25 тогаш ми е најубава посебно варените јајца, јагнешко или јарешко мевце, од благо обично купуваме нешто (еклери, шампита) кремасти салати не, кифлички, сувомеснато, и мноооооогу јајца, бојадисуваме околу 90 јајца, и тоа една табла црвени, една табла со кристали (тоа е моја обврска), а другата обично темно сина или виолетава, зошто жолта, зелена и небесно сина никогаш ама баш никогаш не ни излегува како што треба (facepalm)
   
  На Lolo5, Troi и LiliBoz им се допаѓа ова.
 5. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.222
  Допаѓања:
  81.310
  Лили на маж ми тогаш му е роденден па ќе искористам 2 во 1 (fingers), а ќе биде или киндер или егзотик (он навива за егзотик омилена му е ).
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  6.187
  Допаѓања:
  129.538
  Пол:
  Женски
  @LiliBoz ај рецептот за јагнешкото со сусам...
  Ќе колиме јарињата па да направам нешто ново. Ваљда ќе бива и со јарешко:^):nod:
  @eli25 не е лошо да ја пишеш и ти таа егзотик торта. Не сум видела ,правела таква
   
  На eli25 и LiliBoz им се допаѓа ова.
 7. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  9.328
  Допаѓања:
  157.417
  Пол:
  Женски
  повели драга, мене ептен ми фати око https://moirecepti.mk/post/печено-јагнешко-месо-со-сусам
  Дај рецепт да ѕирнеме :$ и така не можам да се одлучам..
  Инаку јас ја имам правено и онаа велигденско јајце, со ананас што е. Убава е освежителна е, мада таа повеќе ми е летна...
  Инаку за фарбање јајца јас си зимам бои од една маалска продавничка веќе со години, на варено јајце се нанесува со раце бојата и се суши за 20тина секунди. Многу убаво изгледаат а и многу полесно за со бебе.
   
  На blonde_supergirl, eli25 и Bubce38 им се допаѓа ова.
 8. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  6.187
  Допаѓања:
  129.538
  Пол:
  Женски
  Супер . Со пиво е. Таман за бабата,знаеш ти што ми треба:P. Тенкју @LiliBoz
   
  На eli25 и LiliBoz им се допаѓа ова.
 9. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.222
  Допаѓања:
  81.310
  @Bubce38 и @LiliBoz
  https://moirecepti.mk/post/егзотик-торта-3
  Повелете:)

  Инаку еве една идеја,ми телна дека полани правев само немам слика,полнети јајца, се вади жолчката и се полни белката со жолчка,мајонез,павлака, може и к.краставички,сувомеснато.
  Јас сум ги полнела со шприц и ептен декоративно излегува:)
  IMG_5928.PNG IMG_5929.PNG
   
  На Acka22, 24.07, Bubce38 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  9.328
  Допаѓања:
  157.417
  Пол:
  Женски
  Велком енитајм @Bubce38 :hug: Мене многу ме привлече овој рецепт. Едино би додала и некое гранче мајчина душичка бидејки многу ми оди со јагне..

  Инаку @eli25 интересно е ова со јајцава.. дека пиленца ќе правам тешко, може кога ќе е поголем мали тогаш за да се радува... сега може ко на втората слика... мада и јас ко што рече ти со шприц..
  Идеи еден куп .. гледам јас ќе скиснам во кујна хахаха. Не за џабе. Свекор ми ќе ми е на ручОк :!: А многу си го поштуем човекот :D
   
  На Dust, eli25, Bubce38 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.222
  Допаѓања:
  81.310
  @LiliBoz оправдано тогаш:D За Велигден обично ние идеме на ручОци :lol:
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  1.759
  Пол:
  Женски
  За Велигден мислам дека повеќе спремам и се трошам отколку за Божик, Уживам во украсувањето и редовно за малечките имам спремано нешто што нема на други места да го видат или да им дадат.. Јајцата редовно ги украсувам и гледам секоја година различни да бидат, и благи работи и обавезно нешто правам секоја година наместо чоколатца за почестување нешто лижалки или слично.. Дома уркасено , а за трпезата не јадам ниту јагнешко ниту зајачко па спремам што ќе ми фати ум во моментот... :D :D :hug:
   
  На Bebence01, Troi и LiliBoz им се допаѓа ова.
 13. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  9.328
  Допаѓања:
  157.417
  Пол:
  Женски
  дај слика од тие лижавчиња :inlove:
   
  На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Neophodna

  Neophodna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  532
  Пол:
  Женски
  Салата со јајца,месо,благи работи
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.725
  Допаѓања:
  12.116
  Пол:
  Женски
  Убава тема. Јас секогаш освен јајциња правам торта и месо. за годинава ќе видиме дали и што друго
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  758
  Пол:
  Женски
  Кифлички обавезно, мимоза салата и јагнешко.
  Годинава за десерт ќе правам кадаиф.
  Велигден многу го сакам, обично фарбам околу 30јајца, малку црвени, другите шарени.

  :inlove:
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Кена Рис

  Кена Рис Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  2.554
  Пол:
  Женски
  Едвај чекам да дојде Велигден, омилен празник ми е. Лани јајцата ги фарбав вака
  ab651d99a8f075e396bc059320ae575b.jpg
  , годинава ќе чекам да излезат некои нови идеи и трендови.
  Во однос на трпезата најдов доста идеи на оваа страна: https://www.delish.com/holiday-recipes/easter/ , па би сакала да ги споделам со вас, можеби ќе добиете некоја идеа плус за Велигден. Јас инспирацијата ќе ја црпам од тука :)
   
  На LiliBoz, *Ench@nted* и marchi-cool им се допаѓа ова.
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.425
  Допаѓања:
  76.026
  Пол:
  Женски
  Велигден не е Велигден без кукурек.
  Обожавам кукурек, татко ми е задолжен околу приготвувањето и навистина немам поим како нешто толку...спцеифично да речам, може да биде толку вкусно.
   
  На Dust, LiliBoz, 24.07 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  758
  Пол:
  Женски
  @Mishela Што е тоа кукурек?
   
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.425
  Допаѓања:
  76.026
  Пол:
  Женски
  Јагнешки специјалитет, плетенка од јагнешки цревца, чкембе и крезли.
  Не звучи најпримамливо, но превкусно е и единствено јагнешко нешто што можам да го јадам. Јагнешкото месо ми мириса лошо.
   
  На Dust, LiliBoz, 24.07 и 2 други им се допаѓа ова.