1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Велигденски пости

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Milickaa, 15 февруари 2010.

 1. Milickaa

  Milickaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Zdravo :) Ima li nekoj na forumov sto ke posti ? Jas ke postam no neznam dali ke gi izdrzam site 7 nedeli poso vo 5 nedela mi e rodenden i ne biva za rodenden da postam neli ? :) Pa najverovatno ke postam samo 4 nedeli i daj kazete kako da izdrzam sto da jadam da mozam da gi pominam denovite inace ne deka jadam nesto mrsno no sepak da popostam malku bidenjki sakam da oslabam. Sto vikate ke simnam li nekoe kilce ? :roll:
   
 2. lavica23

  lavica23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  28
  миличка грев е да постиш за да ослабнеш ..се пости за да ја исчистиш душата а не да ослабнеш.постот не се состои само од тоа да не јадеш мрсна храна туку мн повеке не знам дали до сега си била на причеста ,мегутоа не е тоа така едноставно ..прво за време на пост не смееш да имаш лоши мисли не смееш да навредуваш пцуеш ,не смееш да имаш сексуални односи ..значи ја прочистуваш душата ..затоа ако не си подготвена на ова немој воопшто да почнеш а особено не со причина да ослабнеш ! јас две години по ред постам и мн убаво се чуствувам!
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Milickaa

  Milickaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  ali jas ne odam ona vo crkva na precisti i toa kako mu e redot tuku samo jas toa si go zarekuvam ako me razbiras so sakam da ti kazam inace ova mi e prv pat da postam i bidejki nema da izdrzam 7 nedeli zatoa ne odam za precisti... inace ja staviv temava za da vidam kako nekoj izdruva za vreme ne post i sto jade poso od damna mislam da zemam da si postam bez razlika dali toj period se posti ili ne i sega poso od denes pocnuvaat pa vikam daj da probam ....
   
 4. lavica23

  lavica23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  28
  ако имаш желба да одиш и на причеста можеш да постиш првата и последната недела без зејтин ... инаку мене не ми било проблем да издржам ..ке се изненадиш колку мн јадења можеш да бираш ..дури и мн повкусни специјалитети ..а и денес постои се од јадење имаш и кашкавал и мајонез растителни ..варен компир ..риба на различни начини ..и ако си по благото нема да ти биде проблем зашто постојат мн посни колачиња крем бананки итн..
   
 5. Milickaa

  Milickaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  ok... fala vo sekoj slucaj izvini ako te iznervirav vo nekoj slucaj za ona prvono gore kade sto kazuvam deka ke postam.... ;)
   
 6. lavica23

  lavica23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  28
  не миличка не ме изнервира воопшто само сакав да ти кажам чисто информативно ,не е на одмет да се знае нешто повеке нели :D ..инаку секој си има право да одбере на кој начин и зошто ...позз
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Миличкаа јас да ти кажам во однос на слабеењето, тоа нема многу врска со постењето. Може да постиш, ама многу храна да внесуваш па да се здебелиш. Затоа само умерено со храната. ;) А инаку и јас се согласувам со лавица23 дека имаш многу избор и + сојата чуда прави. :D
   
 8. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  615
  Пол:
  Женски
  Да се пости последната или првата недела (само една од двете) било доволно за млади лица и после можеш и на причести да одиш. Така ми кажа попот бидејчи јас сакав да постам се распрашував и тој ми рече дека на секој млад човек му треба енергија за да си ги извршува секојдневните обврски и било доволно само 1недела пост, а бабите можеле слободно цели 40 дена зш само лежеле и јаделе. ;)
   
 9. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  da,mozes da postis samo poslednata nedela i da se pricestis ama bez zejtin.jas taka imam posteno posto mnogu e 40 dena neznam dali ke izdrzam,ne sum probala,ali stom ima mladi sto izdrzuvaat znaci moze da se izdrzi..ama taa nedela samo zelencuk, ovosje jadam i leb i marmelad..si varam kompiri pocesto so kromidce,zelka salata(bez zejtin),banani portokali itn, se izdrzuva..a inaku sum mnogu strvna osoba,sve sakam da si probam,ama koga ke recam deka postam mozam da izdrzam,taka da stom mozam jas sigurno mozete i vie :D
   
 10. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  Јас решив да ги постам сите 7 недели само првата и последната без зејтин.За јадење има доста..... Само после постот ќе треба да се јаде постепено за да не дојде до несакани случки.
   
 11. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Со лес на сите што ќе почнат да постат, почнувајќи од денес :up:

  И јас еве ќе постам.. првава недела без масло.. а потоа со Божја сила ќе продолжам со масло. За јадење има многу. Кај мене е послесно бидејќи цело семејство пости, сите едно јадеме :)
   
 12. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  Толку долги пости не би можела да издржам, а особено кога е во прашање благичко...ммммм... просто не можам да одолеам.Затоа не се присилувам на пост, ако сум згрешила нешто Бог нека прости.
   
 13. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  Девојки што постите само напред :!: :!: :up:
   
 14. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  ДЕВОЈКИ ,а да ве прашам првата недела да постиш и последната и тогаш се прицестуваш или како е ?
  или можиш само последната ? а ако постиш и првата и последната треба ?
   
 15. butterfly992

  butterfly992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  22
  Ако сакаш да се причестиш постиш една недела без масло, тоа може да биде првата или последната недела. Не мора ако си постел првата, да постиш и последната. Твој избор.
   
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.698
  Допаѓања:
  65.016
  Пол:
  Женски
  Ако сакаш да се причестиш треба да постиш како што треба од почеток до крај, и со исклучување на сексуални односи :)
   
 17. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Да дури и без бакнување. Никакви нежности. Ни мастурбирање колку што знам :)
  А риба смее да се јаде само 2 дена во овие пости и тоа на Благовец и на Цветници.
  Алкохол ни капка.
  Права причесна се зима ако се испочитува сето ова.

  Иначе причесна знам зимаат и луѓе што постат и само 1 недела, а тоа е многу погрешно, не може луѓе со 1 недела и со 7 недели пост да зимаат причесна и да се ставаат во ист кош.

  Алал да им е на тие што успеваат. Без млечни производи, без чоколадо па и мевце али тоа ај може некако, тешко јас би издржала.

  Постот не е менување на исхраната и не јадење мрсно, тој е духовно чистење, храната е само пропратна во постот.
   
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.698
  Допаѓања:
  65.016
  Пол:
  Женски
  И мене тоа воопшто не ми е правилно. Постеле една недела и ај на причесна. Значи ако мислиш да се причестуваш пости ккао што треба, па никој не те тера да се причестиш. И алкохол не смее да се пие. Јас прашав поп ми рече може по една чашка вино, само не смее да се замати умот, умот секогаш треба да биде бистар :) Мада јас ни една не пијам, не знам дали ќе одолеам да не си продолжам :lol:
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Marija585

  Marija585 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Проблем е ако треба да готвиш и за други а не само за себе и плус ако е без масло!
  Но сепак може да се направи нешто. На пример, грашок или компир манџа. Се става да се вари повеќе кромид и морков и откога ке се сварат кромидот се пасира а може и морковот. Ако има пиперка уште поубаво. Се додава соја топчиња и компирот или грашокот и се вари уште малку. Се ставаат повеке зачини да биде повкусно. Може и бело незпржено гравче а исто и ориз и компир тавче(само што кромидот ќе мора да се вари). Можеби е помалку вкусно но ке се помине неделата(да не биде само на џем и варен компир).
   
 20. MarijaSlaveska

  MarijaSlaveska Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Јас имам 15 год. до оваа 6та недела немам никаков проблемм..знаЧи си постам од што сакам т.е за здравјее ид. ГОСПОД НАТАКА СИ ЗНААЕ ШТО ТРЕБА ДА МИ УДОВОЛИ . Првата недела постев без масло а сеа со масло.....
  Инаку за посни јадења има мнн..Но ова и јас годинава прв пат го слушам и така правам./ Риба не требело да се јаде вов велигденски пости. ;)
  Има многу други јадења како на пр. мн луѓе неможат без млеко па затоа има млеко во прав скоро во сите аптекии..мислам дека е 300 ден. но може мн да се раствори од негоо......