Велигденски пости

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Milickaa, 15 февруари 2010.

 1. lovelife

  lovelife Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.720
  не смее бакнување?затоа што јас сакам да постам само првата недела...не смее? :(
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.868
  Допаѓања:
  54.019
  Пол:
  Женски
  Aко сакаш да се причестуваш не смее. Ниту бакнување, ниту нечисти мисли. :)
  А за виното јас сум слушнала дека може по една чаша, само умот мора да остане чист и незаматен. Од поп го имам слушнато ова.
   
 3. lovelife

  lovelife Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.720
  Јас нема да одам во црква таа недела затоа што ќе имам добиено но сакав постот да го држам но незнам петок сабота...без бакнување..леле луѓенца :(
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.789
  ^ Де, една недела е во прашање само.
   
 5. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.644
  Алкохол 100% не може, гарантирам, тврдам и потврдувам.
  Секс и друг вид општење мислам дека и тоа не.

  Ипак покрај храната многу побитна е психичката, внатрешната, духовната страна на човекот.
  Без црни мисли, без пцовки, минимални нервози, толеранција и сл.
  Зошто постот е со цел прочистување на духот и телото.

  Јас кога постев на секоја пцовка си го гризев јазикот, со оглед што пцујам ко кочијаш, добро е што цел ми остана.
   
  На Serafima и icegirl им се допаѓа ова.
 6. marija.hana.una

  marija.hana.una Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  34
  Јас почнав со постите. Неделава без зејтин, без риба, без маслинки, без кафе, без вино, без секс, без бадеми... Следната недела може да се уклучи некоја компонента...

  Ајде со лесно нека е, и многу чисти души после постот!
   
 7. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.282
  Допаѓања:
  4.509
  Леле ич не сум по овие работи, но ме интересира зошто без бадеми? :^)
  Јас почнав да постам, само една недела, поим немам што да јадам, што не. (еве на пример прв пат читам за бадеми) Јас денес, само леб и мармалад јадев. За тоа знам. (ќе постам со зејтин)

  Чисто онака земав, зошто сакав да пробам,откажав и диета и се, а никогаш до сега немам постено, дома мајка ми католик, татко ми не е нешто верник голем.
  Нема кој да ме научи.
   
 8. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  8.298
  Не постам ама имам член во фамилија што ги почитува овие работи ептен. Што се однесува во однос на исхраната постењето преку недела е и без зејтин,а сабота и недела може да се вклучи во исхраната. Последната недела од постот е најстрога и не смее ни зејтин ни риба и не знам што друго беше. Исто така во текот на целиот пост алкохол никако,дури ни цигари. Без секс, лоши мисли,пцуење и сл.

  Е сега има и една друга работа што многу луѓе ја занемаруваат,а по правило без тоа не би требало да се причестите. Секој треба да си има свој отец духовник кој што ќе му го благослови постењето. Зависно од здравствената состојба или работното место може да има некои отстапки ( не за месо, туку по некогаш за млечни производи и зејтин), на пример луѓе што се изложени на радиоактивни зрачења мислам дека имаат некои мали отстапки во постењето. И да, исто така уште една многу важна работа, пред причестување треба да се исповедаш кај духовникот. Малку и од религиски аспект испадна дел од мислењево,ама не е лошо да се знае.
   
 9. lovelife

  lovelife Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.720
  Дајте ми идеи што све смеам да јадам затоа што еве денеска за прв пат почнав и јадев варен компир мармалад леб овошје краставички...Ќе постам без зејтин цела недела до причеста во сабота кога ќе одам во црква.... :)
   
 10. marija.hana.una

  marija.hana.una Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  34
  Drugarka, нема да јадам бадеми, кикирики, ореви, сончоглед и сл. зашто нели тие се богати со масти. А неделава целосно ги исклучувам масните работи од исхраната.
   
 11. marija.hana.una

  marija.hana.una Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  34
  Јас денеска ќе јадам боранија, можеш грашак или некоја таква зеленчукова мешавина, со салатче и нормално нели без зејтин ;)
   
  На mamita му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mamita

  mamita Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Ореви,бадеми,лешници може,имам читано некаде манастирски посни рецепти со овие додатоци.
  Јас постам без масло, вчера јадев варен ѓеврек,за ручек супа само со вода,вегета,морковчиња и посно фиде,а за вечера леб и пипер.Засега добро ми оди.
  Нека Ви е лесен постот и Бог нека Ве Води.
   
  На Serafima и soncenceto.matea им се допаѓа ова.
 13. Shoe-Gal

  Shoe-Gal Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  175
  јас оваа недела не се причетувам бидејки добив и секако дека ќе имам мензис до сабота па здравје наредниот пат. Си постам со зејтин неделава и за доручек сега ќе јадам посна паштета, со домат, пиперки и посен мајонез. :D
   
 14. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.849
  Допаѓања:
  103.580
  Пол:
  Женски
  Јас вчера денот го поминав со овошје само (мандарини и јаболко) и вечерта лажичка мед.
  Денеска доручек повторно овошје, а за ручек варен компир со суви пиперки сварени, истолчено сето со малку лук и сол.
  Ако имате суви домати, ставете ги малку да набабрат, и додадете ги.
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 15. marija.hana.una

  marija.hana.una Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  34
  Девојки а во лебот, геврек или макарони има масло или некоја таква ствар?
  Јас искрено не сум многу по кулинарските вештини, баш лебот незнам како се приготвува :$
   
 16. mamita

  mamita Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Ѓеврекот варен е без масло,а макарони има посни само од пченица и вода.
  Денес моето мени е: за доручек јаболка ,ручек варена леќа и вечера леб и мед.
   
  На marija.hana.una му/ѝ се допаѓа ова.
 17. marija.hana.una

  marija.hana.una Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  34
  Моето мени
  Доручек - Цеден портокал, Јаболка, суви смокви
  Ручек - пак овошје, свежо и суво
  Вечера - (можда пак боранија да јадам, ми остана од вчера, а може и гравче да си напраам) секако со многу свежа салата.

  Леб не јадам воопшто. Пијам мноогу чај и вода. Ми фали кафе ама ќе издржам мушки до крај. Се зареков на строг пост неделава.
   
  На mamita му/ѝ се допаѓа ова.
 18. aprokovic

  aprokovic Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  43
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Daddy.girl

  Daddy.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  27
  Кафе не?? Зошто не? Па јас за да може да ми е полесно, си пијам по едно- две на ден турски без шеќер... :|
   
 20. marija.hana.una

  marija.hana.una Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  34
  За кафето сум слушнала дека се пропржувало на масло, затоа.
  Се повикува Серафима да ни ја разреши дилемата... :)
  Како и да е јас ќе го исклучам неделава.