Велигденски пости

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Milickaa, 15 февруари 2010.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.815
  Допаѓања:
  53.785
  Пол:
  Женски
  ^А зошто постиш ако не си верник? Мене тоа некако не ми е правилно.

  Уф, овие пости некако најтешко до сега ми паѓаат. Како ме спука некоја желба за месо пред некој ден, страшно. А и онака не јадам месо, не знам што ми бидна. Башка маж ми нон стоп нешто гнете, де благо де солено... Стрв ме фаќа ептен. Ми се пивнува башка.
  Друга работа е што ептен сум по пцуењето, поготово кога сум нервозна. Па и од таа страна гризење на јазикот. Порано не ми паѓаа толку тешко сите работи, ама сега некако... :sweat:
  Ајде уште малку, уште неколку недели. :D
   
  На Bright му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.237
  Допаѓања:
  80.386
  ^ Не постам од верски побуди, реално не е ни пост, ама поедноставно е така да се нарече.
  Имам потреба од прочистување на организмот, а постот е одлична прилика. Особено затоа што на секој чекор можеш да најдеш нашто посно за јадење (во случај на криза :D ), и плус ако некој нешто ме понуди, т.е. ми се качи на глава да пробам, многу ми е поедноставно да кажам дека постам, од колку дека сакам да си го исчистам организмот. И кога ќе кажеш дека постиш никој не ти се запнува веќе.

  Алкохол се трудам да не пијам, ама ми се случува. Пијам само во друштво, а не секоја вечер дома како претходно. Пак е некакво прочистување :D
   
 3. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  Господ да ми прости ама приморана бев да го прекинам постот поради терапијата...нека сум здрава и жива ќе го надополнам тоа наредниве години.
  Господ е голем и простува.
   
  На Bright му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.815
  Допаѓања:
  53.785
  Пол:
  Женски
  ^^Па јас би рекла дека сум на диета и тоа е тоа. Ама сепак, тоа си е мое мислење, некако ми доаѓа како злоупотреба на постот. Како и да е, ти си знаеш. :)
   
 5. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.498
  ^ИванаМкд- Кога човек навистина има потреба од разновидна храна (месни и мечни производи), тогаш тука нема играње со здравјето. Ако имаш духовник, тој истото ќе ти го каже и ќе ти разреши, всушност ќе ти даде благослов. :) Секако, ако не постиш со храна, тогаш пости од лоши мисли и неубави зборови. Надоградувај си ја верата - тоа е уште подобро ;)

  Јас еве продолжив да постам со масло, па здравје Боже ќе видиме како ќе издржам. За да не се мислам што да јадам за ручек си направив листа за цела недела - комбинирав разноврсна посна храна. Па така, полесно ми е. На почетокот многу ми беше тешко, за прв пат и тоа во животов, но се привикнав. Како ќе го насочиш умот, така тој ќе делува - барем јас така мислам, а и успевам во тоа.
   
  На Hova и IvanaMkd им се допаѓа ова.
 6. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  ајде некој нека ми пише од кое до кое дато можам да јадам риба. хаха постам а риба да неможам да си апнам, до таму дојдов :lol:
   
 7. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  25.04. 2012 Благовец
  26.04.2012 Цветници (само тогаш се јаде риба)
   
 8. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  Се извинувам грешно сум прочитала во православиот календар, Благовец е на 07.04.2012 , а Цветници е на 08.04.2012 јас сум читала по стар календар.
   
 9. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  аиии без риба :sweat: а не ми е јасно зошто баба ми ми кажа дека цел пост може да се јаде риба освен таа недела пред велигден :^) ах бабо бабо :wasntme: секаде различно
   
 10. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.237
  Допаѓања:
  80.386
  Јас денес престанав да постам, т.е. да бидам на диета (да не ме кара Виножитка).

  Правев крвна слика, ме искараа за железото (кое и онака ми е ниско секогаш), и решив интензивно да јадам џигери. Со здравје не се игра, ќе ми се најде.
   
 11. hubba.bubba

  hubba.bubba Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2012
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  3
  прочитав многу работи што не сум ги знаела, и заклучив дека сите различно постиме, кој како знае, лани зборев со попот што ни крсти вода дома, ми кажа дека алкохолот итн итн, немале врска, дека и така можело на причест да се иде, исто и дека постењето без зејтин не било задолжително, доволно било само од велики четврток без зејтин ама неморало ни тогаш, е сеа и они се различно кажуваат, тројца да прашаш ќе добиеш три различни одговори, па порано нели мајката не идеше на крштевката на своите деца, сеа прашуваат во црква им викаат може :) и бтв јас јадам риба целиот пост, прв пат читам тука дека не смее, моите постат со години и секогаш јаделе риба
   
 12. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.369
  Пол:
  Женски
  Јас постам веќе неколку години со ред 7 недели, криза имам само првите неколку дена и после се навикнувам. Постам за себе лично!
  Со тек на години научив многу работи околу постењето: риба се јаде само на Цветници и Благовец, треба да постиш без масло цела недела - таа што планираш да се причестиш, алкохол никако не се конзумира во текот на 7 недели, и лично јас не верувам во оние (сојини кашкавали, паштети итн итн...)
  Во текот на постот - една година многу се здебелив, бидејќи си правев и посни колачи, јадев алва и многу леб, мислејќи дека ако постам со умерена исхрана нема да издржам цел ден.
  Нема врска луѓе, јадам многу овошје, јадам многу зеленчук и свеж и приготвен со масло и немам воопшто проблем од аспект на глад.
  Се е во умот, и не верувајте им на сите попови, секој различно кажува. Подобро прашајте некој постар тие знаат најдобро...
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.815
  Допаѓања:
  53.785
  Пол:
  Женски
  Јас морам да го прекинам постот од здравствени причини. Многу ми е криво. :(
   
 14. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  Да не ти е криво, Господ тоа го простува. Ако продолжеше ќе направеше грев...и јас го прекинав... :worried:
  А може пак да се причестиш...ќе се исповедаш на твојот духовен отец, и тој после може да те причести.
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Уште малку остана, инаку оваа недела е без зејтин, нели?
   
 16. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.693
  Пол:
  Женски
  Да, од понеделник е без зејтин.
  Јас ќе почнам од утре. Ама без зејтин, ќе постам само во петок.
   
 17. Shoe-Gal

  Shoe-Gal Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  175
  последна недела, кога и што помина времево. :) Ниеднаш не пиочувствував глад за месо, јајце или млечни производи. Се чувствувам супер.
   
 18. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  229
  Исто и јас,не ни приметив кога помина.Мислев дека ке ме фати криза за млеко,зашто бев навикната секоја вечер пред легнувење да пијам по една чаша,ама не :)
  Духовниот пост малку потешко ми идеше,еден период бев некако многу негативна и нервозна,често и се карав со моите дома :tmi: ,ама последнава недела се чувствувам некако многу посмирено,посреќна и поисполнета :)
   
 19. GordanaL

  GordanaL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  43
  Сакам да прашам дали може да се пости една недела и да се причестиш? И дали постот мора да биде без зејтин? Фала ви однапред
   
 20. Shoe-Gal

  Shoe-Gal Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  175
  да, мора да биде без зејтин цела недела доколку сакаш да се причестиш. И чим имаш желба, битна е истата, па пости и причести се, но немој да постиш со зејтин.