Велигденски пости

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Milickaa, 15 февруари 2010.

 1. GordanaL

  GordanaL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  43
  Фала, отсекогаш сум имала желба но секогаш изговор било тоа сто сум млада
   
 2. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Постам без зејтин, а имам дома едни бисквити во составот пишува билна маст. Мајка ми вика дека можам да ги јадам, јас мислам дека не се посни. Знае некој да ми каже дали се или не? :)
   
  На cigarce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Сончогледот го јадете за време на постењето без зејтин, бидејќи мајка ми ми вика дека од него прават зејтин па демек не се јадело, вие јадете?
   
  На cigarce му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424

  И јас се прашував за оваа билна маст да ми каже некој... а инаку не јадам сончоглед за секој случај, мислам дека е мрсен.
   
 5. GordanaL

  GordanaL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  43
  И јас се соочувам со истиот проблем, исто така оваа билна маст постои и на посните суми. Ако има некој да знае нека ни каже. Фалааааааааааа :D
   
 6. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.868
  Пол:
  Женски
  Од секогаш знам дека бисквитите се не се посни каква и да е маста
   
 7. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.868
  Пол:
  Женски
  И сончогледот не се јади ако постиш без зејтин
   
 8. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.797
  Има посни бисквити, најчесто на нив и пишува дека се посен производ. Важно е да нема млеко, сурутка, млеко во прав, јајца... Растителна маст е посно, може да се јаде.
  Јас не сум слушнала да не може сончоглед затоа што од него се правел зејтин?? Нема логика, масло се прави од различни растенија, тоа не значи дека не смее да се јаде. Мислам, може да се прави зејтин, ама се уште не е зејтин. И штом постите, најдобро е да си прашате свештено лице, вака по народот, колку луѓе, толку мислења. Јас кога постев си прашував една постара колешка чиј татко бил поп, учела од него, таа ми беше најточен извор. Ама и таа секогаш вели „Јас така знам“, се оградува, не вели 100% е така.
   
 9. GordanaL

  GordanaL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  43
  Фала во секој случај. На самите бисквити има напомена дека се посен прозвод.
   
 10. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Состав: Пченично брашно, шеќер, билна маст, глукозен сируп, средства за нарастување сол, емулгатор-соја лецитин, природна идентична арома (ванила), пченичен глутен и млечни материи.

  Еве го составот.
  Во секој случај не ги јадам, ниту пак сончогледот.
  Леб, мармалад, мед, костени... и така натаму. :)
   
 11. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  може да се јаде гравче и леќа манџа не потпржени без зејтин, компири варени без зејтин, цвекло, салата без зејтин, шпагети и макарони само со зачини, овошје, зеленчук, сушено овошје(на пр. грозје), има доста јадења како за една недела, доволно да преживееме :lol:
   
 12. Elenaaaaaaaa

  Elenaaaaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  31
  и јас ја постам оваа последна недела, сакам да се причестам...има доста работи што може да се јадат, една недела не е многу, може да се преживее..еве јас денес си јадев варен зеленчук, утре варени компири, па варен ориз,јаболки, било какво овошје и навистина мене барем не ми е тешко :)
   
  На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Miss.stojanovska

  Miss.stojanovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  девојки... ај ако некоја знае нека ми кажи кога има причесна последнава недела од постењево?? дали ќе има во петок и во сабота сабајле???
  фала однапред :D
   
 14. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  541
  Колку ми е криво што не можев оваа година да постам. Причината се здраствените проблеми :( Но како и да е четврток и петок ќе постам, барем тие строгите.
   
 15. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  160
  И јас постам,ама оваа последна недела ја терам со строг пост и сега да прашам,ме интересира дали смеам да јадам ореви? нели дека и од оревите се прави масло,исто како сончогледот,бадемите и сл. ?
  Ајде ве молам за одговор.. :D
   
 16. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.227

  Причесна ќе има во четврток, во сабота и во недела за Воскресение :) .
  Само во петок нема да има.

  Слободно можеш да јадеш ореви, сончоглед, маслинки, бадеми... Само не треба да се приготвува храната со масло :) .
   
  На biggirlsdontcry му/ѝ се допаѓа ова.
 17. GordanaL

  GordanaL Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  43
  И јас терам на истиот начин и воопшто не ми е проблем. :)
   
 18. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  Постам од понеделникот навака и ќе постам цела недела, а петок и сабота ќе пробам без зејтин. ;)
   
 19. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  541
  Јас планирам да ги постам последните три дена. Да постам со или без зејтин?
   
 20. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  Како сакаш, јас тие ќе ги постам без зејтин и повеќето луѓе што ги знам обично тие ги постат без зејтин. Сепак ти си знаеш, дали можеш да издржиш и се тоа, ако не, па пости си со зејтин. :)