Велигденски пости

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Milickaa, 15 февруари 2010.

 1. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.548
  Пол:
  Женски
  Јас без зејтин постам оваа недела пошто сакам да се причестам во сабота и мислам дека мармалад од толку што јадам секој ден, веќе нема да сакам да пробам годинава :D
   
 2. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  541
  А во палентата има зејтин или не?
   
 3. volsebna

  volsebna Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  803
  Пол:
  Женски
  i jas postam ovaa nedela без зејтин, од понеделник до воскресението, до понеделникот не постев, а убаво е човек да ги почитува постите, многу е здраво, се прочистува организмот, а и се покажува вербата кон бога, моите родители се постари, у ги постат речиси сите пости и немаат холестерол ниту притисок, а другите роднини не постат и постојано се на “диети“, и пијат апчиња за холестерол и висок притисок
   
 4. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  А кога ќе се омрсите? Во Недела или во Сабота вечерта после 12часот(24часот) т.е 00:00 часот?
   
 5. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  541
  Па зависи кога ќе се причестис. Ако се причестип во Сабота можеш да се омрсиш вечерта, но ако планираш да се причестуваш во Недела, не смееш вечерта да се омрсиш дури не смееш ни вода да пиеш додека да се причестиш. А ако не планираш да се причестуваш можеш слободно во сабота вечер да се омрсиш :)
   
 6. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Сабота од сабајле планирам, а вечерта можам да се омрсам
   
 7. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Јас имам едно прашање.Дали ако има некој починат од фамилија во последниве месеци,ние смееме да се причестиме.
  Слушнав од една жена дека ако има некој што починал не смее да се причестуваме.
  Ај кажете ако знаете случајно.
   
 8. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.499
  ^Јас мислам дека смртта на некоја личност од семејството/роднините не е причина за човек да не се причестува. Никогаш порано ова не сум го чула. Патем, колку повеќе се причестуваме, толку подобро.
   
 9. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  Не е така. И јас го делев истото мислење се до лани.
  Свештеник од Св. Јован Бигорски ми кажа дека баш напротив треба да постиме кога имаме такви случаи и да се причестиме. Само не стигнав да прашам за причината, зашто имав уште многу прашања...
  Само сум сигурна дека можи.
   
 10. volsebna

  volsebna Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  803
  Пол:
  Женски
  и јас мислам дека може да се причестиш, ако веќе си постела, зошто да не, сепак прашај некој свештеник денес или утре, причестата е недела наутро, после литургијата
   
 11. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Планирав утре да се причестам, ама ко за бељата еве денес ми дојде. И сега знам сум чула дека неможе така да се причестиш. Ве молам нека ми каже некој, да знам што да правам, многу ми е криво.
   
 12. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  Мислам дека неможе.
  Кога одиш на причест треба да си чиста, а таа недела се смета за нечиста недела.
   
 13. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  229
  Сега ми кажаа дека требало утре сабајле,т.е. во сабота да се причестам,а не во недела. Може и во недела,нели? Колку трае литургијата после воскресувањето,цела ноќ или...? Може прашувам глупости :tmi:
   
 14. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424

  Така и си мислев. Благодарам на одговорот.
   
 15. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.189
  Допаѓања:
  8.300
  Пол:
  Женски
  НИКОГАШ НЕ СУМ ПОСТЕЛА,А И НЕМА ДА ПОСТАМ.
  -но секако дека сум верна христијанка
   
 16. S.N.E.G.U.L.K.A

  S.N.E.G.U.L.K.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2013
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  49
  Од кога почнуваат ? Бидејќи Велигден паѓа на 5ти Мај годинава.
   
 17. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  Од 18 март ден после Прочка.
   
 18. S.N.E.G.U.L.K.A

  S.N.E.G.U.L.K.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2013
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  49
  Што подразбираш ти под верна христијанка ? Или доволно е тоа "Јас верувам во Господ" ? Не се мешам во твоите одлуки,меѓутоа што е толку тешко да се пости ? Јас мислам дека барем еднаш и можеш.Исус кој заради нас бил малтретиран и ние еднаш да не можеме да издржиме да постиме,што не е ни упола од тоа што тој го претрпел.
   
  На Little-Mk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. S.N.E.G.U.L.K.A

  S.N.E.G.U.L.K.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2013
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  49
  Кој ќе пости од вас ?
   
 20. HelloKitty4

  HelloKitty4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  3
  Vo vrska so prvite prasanja za toa deka ne e fer nekoj so posti edna nedela samo da se pricesti, ete go odgovorot: Carstvoto nebesko lici na domakin koj izleze nautro rano ds naeme rabotnici za svoeto lozje, pa stom se pogodi so rabotnicite po gros na den, gi prati vo lozjeto svoe. Potoa koga izleze okolu tretiot cas i vide kako drugi stojat na pazarot bez rabota im rece: Odste i vie vo moeto lozje, pa sto e pravo ke vi dadam i tie otidoa. Pak izleze okolu sestiot i devettiot cas i napravi isto. A okoku edinaessetiot cas odnovo izleze i najde drugi kako stojat bez rabota i im rece: Zosto stoite tuka cel den bez rabota? Tie mu odgovorija: Nikoj ne ne povika. A toj im rece odete vo moeto lozje i sto e pravo ke dobiete. A koga se stemni gospodarot na lozjeto mu rece na svojot nastojnik: Povikaj gi rabotnicite i plati im, pocnuvajki od poslednite pa do prvite. I dojdenite okolu edinaesettiot cas dobija po eden gros. A koga dojdoa prvite pomislija deka ke primat poveke, no i tie dobija po eden gros. I stom dobija nagoduvaa protiv gospodarot i velea: Onie poslednite rabotea eden saat, a ti gi izednaci so nas, sto ja pretrpivme tegobata na denot i zegata. A toj im odgovori i rece na eden od niv: Prijatele ne te onepravduvam; neli se pogodi so mene za gros? Zemi si go svoeto i odi si; i na ovoj posleden sakam da mu dadam kolku i na tebe; zar nemam pravo da cinam so svoeto sto sakam? Ili ti e okoto zavidvo dar? Ova e samo edna od prikaznite sto gi kazal Isus za da razberat lugeto
   
  На vinozito1 му/ѝ се допаѓа ова.