1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Велигденски пости

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Milickaa, 15 февруари 2010.

 1. HelloKitty4

  HelloKitty4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  3
  Ova e izvadok od Biblijata. Koj ne ja procital neka ja cita i ke najde odgovori na mnogu prasanja. Mnogu ubavi raboti pisuva. I jas pocnav da ja citam pred dva dena i stvarno nauciv mnogu raboti. Inaku da i jas ke postam :D Sakam da si ja procistam dusata :D
   
 2. HelloKitty4

  HelloKitty4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  3
  *Ili okoto ti e zavidlivo sto sum dobar.... :D Se izvinuvam za greskite :D
   
 3. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  sakam da prasam dali smokite se mrsni i uste nesto da prasam koga zavrsuva postot ? na velgiden li i koga se pricestuva sakam da go drzam postot site denovi prv pat postam objasnete mi kako odi toa :)
   
 4. Cakica

  Cakica Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  7.662
  Пол:
  Женски
  Се пости до 4 мај а на 5 мај е Велигден кога се причестуваш кога ќе се причестиш тогаш можес да се омрсиш
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.315
  Пол:
  Женски
  Смоките не се мрсни. Исто и грицките Мулти Микс. Од другите грицки, сите се мрсни.
   
 6. Tweety10Tweety

  Tweety10Tweety Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Да прашам, купив ѓевреци, продавачката рече посни се. Инаку сакам да постам цел пост без масло но гледам на хартијата од ѓевреците мрсни точки... Дали некој знае дали ѓевреците се прават со масло или не?
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.315
  Пол:
  Женски
  Немај гајле за ѓевреците. Не се прават со масло.
   
 8. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.691
  Јас постам, но со зејтин. Ако и зејтинот го исфрлам тешко ќе ми биде, така да сега за сега со зејтин си постам. А сте слушнале за тоа дека неделата пред да почнат постите не требало да се јаде месо, ако сакаш да се причестиш?
   
 9. Tweety10Tweety

  Tweety10Tweety Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Но сепак читав дека сусамот е мрсен, од него се прави и масло и си содржи масло самиот сусам, па не знам дали смее да се јаде преку недела, кога е без масло
   
 10. Tweety10Tweety

  Tweety10Tweety Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Членки, ваше мислење за охридски варен ѓеврек од Жито Леб, дали е со масло или без масло?
   
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.315
  Пол:
  Женски
  Не само месо. Мислам дека последната недела треба да постиш без зејтин ако сакаш да се причестиш.
   
 12. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.691
  Јас прашувам за неделата ПРЕД да почнат постите, а не за последната.
   
 13. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.946
  Пол:
  Женски
  Таа седмица се вика Сиропусна седмица,и точно е дека не се јаде месо.Ако не си знаела а сакаш да се исповедаш ,се нагласува кај духовниот отец дека си јадела месо.Ако грешам нека ме поправи Серафима :)
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 14. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.691
  Серафима?
   
 15. woow

  woow Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  87
  Ве молам ако некоја знае да ми одговори дали се јаде соја додека се пости без зејтин за причесна???
  Јас инаку грицкам печена соја која содржи само сол, а една другарка почна да ме буни, а нели сојата е до растително потекло???
   
 16. jasminka-mikus

  jasminka-mikus Активен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2013
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  22
  jas mislam deka mozes jas taka nesvesno jadev lokum so orevi i mi velea deka orevot e mrsen i pojdov v crkva pop prasav i mi rece deka moze da se jade zosto bilo plod najverojatno i za sojata istoto vazi sepak prasaj si pop;.poz
   
  На woow му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.930
  Пол:
  Женски
  Ќе можам ли да се причестам ако ја испостам само последната недела без масло?
   
 18. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.501
  ^Да.
   
  На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.898
  Допаѓања:
  7.699
  Пол:
  Женски
  Јас не постам како возрасните, ама пак и не јадам месо мама ми вели не пости мала си ќе паднеш ќе се онесвестиш некаде.
   
 20. cherry02

  cherry02 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2014
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  1
  Здраво на сите
  Сакам да прашам бидејќи прв пат постам оваа година па ме интересира за последната недела без масло дали смеам да јадам сончоглед, кикиритки и леблебија ? И за строгиот пост до колку не треба да се конзумира храна до зајдисонце или до 16часот ? И каква храна да се конзумира после зајдисонце или 16
  Фала