Велигденски пости

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Milickaa, 15 февруари 2010.

 1. LanaDR007

  LanaDR007 Нов член

  Се зачлени на:
  22 март 2015
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  .. маслото не е мрзно .. :) бидејќи доаѓа од растителен свет .. поточно се прави од сончоглед
   
 2. sweet10

  sweet10 Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2015
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Женски
  Еве..Денеска е крајот на Велигденските пости а со тоа доаѓа и Исусовото воскресение -Велигден.Со нетрпение го чекав овој празник затоа што тој е мојот омилен христијански празник.Ове пости поминаа премногу брзо (за мене) како во сон.Многу од моите пријателки ми велат ако постеле ќе немало да издржат,па ќе немало што да јадат....и други различни изговори за да не постат,тие едноставно гледаат само за себе се плашат итн.Кога ги слушам овие приказни малку ќе се изнервирам но..сепак лутината не јаистурам.
  Кога ја примам светата причест се чувствувам лесно како да ќе полетам....Зар не е ова чувство убаво?Како се чувствувате вие кога ќе ја примите Причесната...?Чекам одговори..:*
   
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.835
  Допаѓања:
  55.036
  Пол:
  Женски
  Досега сум постела само неделата пред Велигден, не цел месец.
   
 4. SlatkoLizavce

  SlatkoLizavce Активен член

  Се зачлени на:
  15 август 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  22
  Женски сaкaв дa прaшaм, зa велигденскиве пoсти.Пoчнaв денес дa пoстaм без мaслo aмa ме интересирa дaли oсвен тoa штo не смееш дa имaш сексуaлни oднoси(и oнaкa немaм) не смееш и дa се бaкнувaш сo дечкoтo?
  И aкo дa, пoкрaј бaкнувaњетo штo уште не смееш дa прaвиш сo негo? Имaм слушнaтo и декa не смее дa те удри пo гз тoчнo е тoa?
   
 5. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.866
  Пол:
  Женски
  Женски,мене ме интересира што појадувате кога постите?
  Бидејќи за ручек и вечера е лесно,ќе си измислиш разни рецепти со зеленчук и варива,ама насабајле освен житарици со сок од портокал ништо не ми иде на ум.
   
 6. SlatkoLizavce

  SlatkoLizavce Активен член

  Се зачлени на:
  15 август 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  22
  Имa рaзни џемoви пo прoдaвнициве, слaтки истo
   
  На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. a.nuska

  a.nuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  63
  Капучино мрсно е ?
   
 8. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.652
  Допаѓања:
  49.163
  Пол:
  Женски
  Има млеко во него, значи не е посно :)
   
 9. a.nuska

  a.nuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  63
  Леле а јас се напив вчера сега чаре нема
   
 10. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.618
  Допаѓања:
  54.550
  Пол:
  Женски

  Јас обично појадувам овошки или лепче од хељда намачкано со сенф и некоја маслинка (од оние што се посолени во вода, не масло). И едно слатко од смокви/кајсии со кафето. :D Кога немам идеја - печени кикиритки.

  Можеш варен ѓеврек, или сусамка. Варена хељда, просо со овошки, сутлијаш со вода...
  Порано правев гриз со пире од јаболка и цимет. Е тоа беше многу вкусно. А да - и печени јаболка можеш.
   
  На Mama25 и Marossa им се допаѓа ова.
 11. maichka

  maichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Devojki jas samo da ve informiram (za tie shto postite) deka rastitelniot kashkaval ne treba da se jade dodeka postime...zatoa shto e napraven od mlechni masti... :)
   
  На Gerbera му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.945
  Пол:
  Женски
  @Marossa ако си љубител на ѓервек пази од каде купваш не им се сите без зејтин па прашувај ги, најчесто во Ваташа перекот и ѓеврекот е на вода.

  Мене одлично ми оди со маслинка на и свежа краставичка (маслинки без масло имаш во Кам начисти се немаат никаков конзеванс) и на вкус се топ. Јас сабајлето го започнувам со овошна салата и семиња. Ме држи до 13 часот на пладне. После доручкувам. Кога на мени не е ѓеврек си правам салата ко шопска, само со сол без масло со препечено црно лепче ми е одличен доручек.
  Џем или малрмалад на лепче или двопек со чај или кафе.
  За ужина бадем,лешник,кикиритка и по некое оревче, урма сува смоква и кандирано овошје кога душава ми бара шеќер.
   
  На LivingGlam и Marossa им се допаѓа ова.
 13. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.866
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам на сите,ми се наоѓаат советите,а плус најдов многу интересни посни рецепти низ нетот.
  Вчера за малку ќе се зафркнев,ќе ставев коцка супа да се вари,после арно ми текна дека е пилешка :D

  Инаку стварно не е тешко постењето,ми фали само сиренце,ама не е страшно.
   
  На Libera му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Te@19

  Te@19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2015
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Само ова недела постам, со масло,(не користев масло секој ден, ама сепак користев), смеам да се причестам?
   
 15. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.610
  Пол:
  Машки
  Секоја година се полесно ми е. Овој пост не ни го осетив, не чувствувам потреба за мрсна храна како порано кога постев. Само што ослабев 5-6 килограми а јас и онака сум слаб.
  Инаку постам од понеделник до петок без масло а за викенд со масло и вино, и денес риба бидејќи е празник. :)
   
  На realGirl и Elisabeth им се допаѓа ова.
 16. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.638
  Пол:
  Женски
  За Велигденски пост, од понеделник до петок се пости без масло, за викенд со масло и за Благовец и Цветници со риба.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. gentle.girl

  gentle.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  200
  Имам слушнато дека несмее да се бакнуваш и да имаш односи за време на пост. ( дсли игра улога сам/а ако се допреш доле или тоа незначи ?)
   
  На Milebi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.784
  Допаѓања:
  4.358
  Пол:
  Женски
  Да треба да имаш живот одделно од светот,да се откажеш од желбата сексуална и да се посветиш на чистење на душата
   
 19. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.638
  Допаѓања:
  9.434
  Пол:
  Женски
  Секс и маструбација е забрането.

  Иначе ако се допреш доле океј е, пошто сепак се бањаш тушираш..