1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Велигденски јајца

Дискусија во 'Рецепти' започната од cindy, 27 март 2011.

 1. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  166
  ајде домаќинки како ќе ги украсувате јајцата ? некои посебни шари, методи, ако имате слики прикачете . еве јас ќе почнам прва сликите ми се од ланскиот велигден а имате и слика од велигденското дрво . па можете да дадете некоја идеа за годинава или да земете некоја од моите :lol:
  ако има веќе ваква тема бришете :*
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG0170A.jpg
   IMG0170A.jpg
   Големина на фајлот:
   157 KB
   Прегледи:
   6.678
  • IMG0173A.jpg
   IMG0173A.jpg
   Големина на фајлот:
   154,8 KB
   Прегледи:
   6.677
  • IMG0102A.jpg
   IMG0102A.jpg
   Големина на фајлот:
   221,2 KB
   Прегледи:
   6.677
  На ivance.. и blagicabane им се допаѓа ова.
 2. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  87.685
  Пол:
  Женски
  Ние јајцата ги шараме со лушпа од кромид, ги обвиткуваме со лушпата, ги врзуваме со хулахопки и после ги фарбаме. Секоја година имаме најубави јајца. Ајде да дојде Велигден ќе сликнам.
   
  На Tanny и lolyta777 им се допаѓа ова.
 3. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Ние дома вапцаме само црвени јајца, не ми се допаѓаат шарени или во други бои. За шарите е задолжена баба ми, знае некои трикчиња со детелинки и ливчиња, ептен убаво делуваат кога ќе се изнесат на трпеза.
   
  На emma-chan му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Многу ми се допаѓаат јајцата со кристали.
  Инаку јас нешто слично како Марама што кажа. Само што јас ги ставам во сено, сеното во хулахопка и така ги фарбам.
  Баш во темата "Промашени подароци" прочитав едно мислење дека еден од промашените подароци бил мрешасти чорапчиња. Истите и јас ги добив и тоа портокалови :lol: ама се сетив дека можам да ги искористам за оваа намена. Па правам убави мрешасти велигденски јајца 8)
   
 5. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Ние секоја година ги правиме со оние желатински бои, и целото јајце е шарено. Многу им се радувам, и задоволство ми е да ги шарам сама :)
   
  На emma-chan му/ѝ се допаѓа ова.
 6. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  Дома кај нас јас фарбам јајца ... последниве неколку години моите не смеат да чепнат :D не за друго ама не знаат бре :)

  Јас ги правам со детелинки, тревки, кромид, налепници, со лакови за нокти, со темперни,со се и сешто.

  Секое ми е различно и уникатно. А децава по улица комедии се кога ќе им речам ајде одбери си ... па ееее ова еее ова е не бре тоа ова ... ааа ова е поубаво .. и ќе си собере три четири :D

  Едино црвените јајца не ги шарам со бои затоа што сакам такви да бидат црвени и убави, со јака симболика, а од другите јајца оставам неколку примероци така без шаренило еднобојни да бидат :)

  Оваа година здравје ќе сликам и ќе постирам :)
   
 7. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  Секоја година ги украсувам различно.Минатата година ги работев со бои за стакло.Купив бели јајца и само ги сварив,а потоа со бои за стакло ги цртав и беа како витраж,преубаво.
  Еднаш ги правев со монистри и пинцета,монистрите ги лепев со силикон,ама скапав од работа,а јајцата беа фантастични.
  Здравје,оваа година ќе ги правам со восок и имам уште нешто на ум.
  Обавезно ќе сликам и ќе постирам ;)
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Минатата година прв пат видов такви јајца и бев воодушевена.
  Не сум многу информирана па би те замолила да ми кажеш каде можам да ги најдам овие бои? И да, на кратко би сакала да ми ја раскажеш целата постапка. Ти благодарам :)
   
 9. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Едвај чекам да дојде Велигден, оваа година нели сум сама своја домаќинка и првпат сама ќе бојадисувам јајца. До сега само и помагав на мајка ми,а таа секогаш само во лушпи од кромид ги правеше, па се надевам дека нема да ја утнам работата, ако пробам да употребам различни бои :)
   
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Битер ги има сегде каде што се продаваат обични бои за јајца. Јас ги купувам од една мала продавничка што ми е најблиску, ама ги има и по маркетите. Пишува на нив дека се желатинова боја за јајца, и имаш внатре упатство на македонски. ;)  Геа, мислам дека не би требало со бои за стакло да шараш по јајцата, бидејќи можеби е штетно , ако подоцна тоа јајце го изеде некој. Не ме сфаќај погрешно, ама јас не би ставала на храна хемикалии кои не се предвидени за тоа. :)
   
  На bitter-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.646
  Пол:
  Женски
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На ivance.., Milobebence, Girl-Rabbit и 5 други им се допаѓа ова.
 12. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  Јас само налепничиња им лепам :( оти незнам друг начин,еве сега прочитав за она со лушпи од кромид па ќе пробам годинава така....значи прво ги ставаш со лушпата па потоа ги боиш нели? :?:
  инаку секоја година си правам од салфетки корпичиња за јајцата,и така им давам јајца на блиските во корпички,интересни се ....а ги сакам во сите бои,не само црвени :)
   
 13. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Природно ишарани јајца (од јапонска препелица).
  [​IMG]

  Кога сме кај нив, познавате некој во Македонија што чува препелици ?

  Еве и слика од последниот велигден.
   

  Прикачени фајлови:

  • Image2607.jpg
   Image2607.jpg
   Големина на фајлот:
   266,8 KB
   Прегледи:
   4.199
  • Image2608.jpg
   Image2608.jpg
   Големина на фајлот:
   255,5 KB
   Прегледи:
   4.198
  На ivance.. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bibko

  Bibko Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  41
  maca99 какви се тие корпчиња?
  А јајца од препелица имам видено и во тинекс
   
 15. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Знам за тие во поголемите маркети дека ги има. Но дали има некој што дома одгледува препелици?
   
 16. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  bibko ги виткам од салфетки ќе си земам велигденски,шаренки и ептен убаво искачаат ама вака да ти објаснам незнам баш точно :( дали ќе ме разбереш http://www.youtube.com/watch?v=HpLP5ey6 ... detailpage нешто слично му доаѓа ;)
   
 17. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  може да ми објасни некој ако знае како да си ги направам вака јајцата за велигде??
   

  Прикачени фајлови:

  На ivance.. му/ѝ се допаѓа ова.
 18. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158


  Тие шарените се прават со желатинска боја, а за да ти светкаат така, откако ќе ги обоиш ќе им ставиш кристали :) Незнам сега точно како идеше постапката ама имаш напишано на пакувањето. :)
   
 19. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  е баш ке пробам, се надевам ке ми успее ;) а кај можам да купам кристали??? за желатинот прочитав каде го има ама кристалите??? :?:
   
 20. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  И нив ги има каде што се продаваат бои за јајца. ;)