Велигденски јајца

Дискусија во 'Рецепти' започната од cindy, 27 март 2011.

 1. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  526
  Инаку заборавив да кажам дека јас велигденските јајца на крајот ги премачкувам со зејтин за да добијат поубав сјај ;)
   
  На mira.mira и marama им се допаѓа ова.
 2. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
   
 3. del-fin

  del-fin Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  14
  Јас вака ги бојадисувам јајцата=на памук ставам од 4 разлицни бои и потоа го завиткам јајцето стои околу 5 минути и е веке бојадисано.Испагат многу убави и саени во сите бои.
   
  На lolita97 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  И јас ја знам таа финта.
  Ама тие што ке ги правите со кристали, не ги мачкајте со зејтин :)
   
 5. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  каква боја и само од бојата ли ставаш вода или нешто друго нели треба
   
 6. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Со мајка ми ги украсуваме заедно. Најчесто имаме неколку црвени, а другите шарени.Шарените ги правиме со боја за јајца во капсули и на салфетка капнуваме од секоја боја и јајцето се мота во салфетата,по некое време се одмотуваат и секое јајце е различно едно од друго.Немам ниедна слика од јајцата да видите како излегуваат но ветувам сега за велигден ќе сликам и ќе ставам слика. :)
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Мајка ми и баба ми ја имаат оваа задача дома... јас најмногу ги сакам да се сите црвени, а потоа дополнително украсени со разни сликички. Не ги сакам во разни бои.
   
  На izaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bibip

  bibip Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  100
  Јас секоја година правам по неколку црвени а останатите се најшарени:со кристали,со лепенки,па во најразлични бои со кристалчиња ,сатенски ленти мониста и сл. Во секој случај уживам кога ги правам,само за жал немам слики, ајде оваа год. ќе ги сликнам.
   
 9. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.770
  Многу си ги сакам а немам време да ги фарбам затоа што скоро секој Велигден сум на пат :(

  Порано кога бев дете, нормално си фарбавме јајца а потоа мајка ми со скалпел црташе на нив гребејќи, право уметничко дело ни беа. Сите деца доаѓаа кај нас по јајце :lol:

  Сега кога можам, си купувам веќе готови и си го китам станот.
  Минатата година во едно дуќанче на приземје во Буњаковец најдов преубави црвено-бели, карирани јајца и годинава си ги извадив повторно.

  Инаку оваа година се водам со правилото - тоа што не ти е вкусно, не го фарбај. Така да чоколадните јајца ќе доминираат на мојата трпеза. Варени јајца и онака не јадам. Ќе си земам по едно чисто за кршење :)
   
 10. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.436
  Допаѓања:
  55.371
  Сакам да фарбам јајца со децата и нивни другарчиња, ама после тоа ако може да не кречам и реновирам по дома :D
  Има ли некоја боја што се нанесува без јајцето да се вари во бојата, или евентуално на сварени во боја да се нацрта нешто се некаква боја што нема да ти остане на прсти кога ке го земеш јајцето во рака?

  Ако нема алтернативи - ќе си земам јајца од стиропор, и ќе ги боиме тие. А со оглед на тоа што децата се прво одделение па и помали, можеби најдобра опција е само да лепат сликички на јајцата.

  Може ли некој да ми објасни како се користат желатинските бои? не сум баш искусна на тема велигденски јајца - обично сум ги добивала како готов производ, аа оваа година имам голема желба да си ги правам сама :)
   
 11. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.557
  Допаѓања:
  99.687
  Ариел,боја за јајца ко за малишани,а да не ти направар растур по дома,не ќе да има,ама можете со темпера.
  Желатинските се засекуваат на врвот и се ставаат во врела вода да се стопи желатинот,а потоа на јајцето ќе капнуваш по малку и ќе го трпиеш низ раце,секако рацете во ракавици и излегуваат интересни,како камени,плус има желатинска боја за седефест сјај,па и од тоа ќе капнуваш и така.
   
 12. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.330
  Допаѓања:
  1.568
  Пол:
  Женски
  Да да желатинските бои се многу поубави од обичните што се ставаат во вода па во нив да седат јајцата за да се офарбаат. Имаме пробано со мајка ми од тие бои и преубави се, јајцата добиваат јаки бои и плус многу убав сјај имаат. Ние имавме купено од тие со седефаст сјај и оваа година пак со такви ќе фарбаме :) А инаку не лепиме сликички, само така во разни бои, поубави ми се :)
   
 13. lapngoltni

  lapngoltni Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Ова се моите од минатата година фарбани со танимак боите а оваа година се надевам поубави ке бидат :)
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.074
  Допаѓања:
  74.280
  Пол:
  Женски
  A има ли некоја финта за да се нафатат кристалите на јајцата? Пошто овие нашиве со кристалчиња последниве години ич не испаѓаат .. :(
   
 15. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100

  Ги ставаш јајцата во топла вода и истураш кристали. Ги оставаш додека не се излади водата.

  Претходно не смееш јајцата да ги поминеш со зејтин (нели за да светат си ги премачкуваме со зејтинче, ама ако сакаш кристали да им ставаш зејтин никако).


  Ако и покрај ова не ти успее, кристалите не ти чинат :lol:
   
 16. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.388
  Пол:
  Женски
  Јас секоја година фарбам јајца со кристалите и тие капалките.
  Јајцата се варат на тивко, кога ќе бидат сварени, ќе ја исклучиш ринглата. Врз секое јајце ќе наросиш од кристалите и ќе оставиш да се изладат. Јас прво наросувам кристали од едната страна, па после 15- 20 минути внимателно ги вртам и наросувам и од другата страна. Јајцата треба да се изладат во водата, после се вадат и им се капнува боја од капалките. Ракавици обавезно, ама јас не ги трљам јајцата мегу раце, туку ги ставам на тањир , ги шарам со капалките, а бојата што истекла си паѓа на тањирот па јајцата ја упиваат.
  :)
  Многу го сакам овој празник, во мене чучи едно мало уметниче и само за Велигден се буди :)
   
  На mira.mira и enca.69 им се допаѓа ова.
 17. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.416
  ^^^
  Значи кристали се ставаат на необоени јајца, додека се уште водата е топла? во водата се додаваат или на самите јајца? и се остава да се излади и тогаш се залепени? Ај Иренке, или било кој друг нека ми пише...
  Јас мислев на исфарбани јајца некако се додаваат кристалите... :worried:
  А потоа не сметаат кристалите при боењето?
  Еден куп прашања, ама тазе домаќинка, првпат сама ќе фарбам... :D
  И уште за тоа, со 4 бои на салфета, како оди подетално некој да опише? Од кои бои треба? Вода се става?
  Секој одговор ми е добредојден :D
   
 18. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.388
  Пол:
  Женски
  Необоени и по можност бели јајца ( не од тие жолтите ) се варат тивко, кога ќе се сварат ринглата се исклучува, јајцата се сварени, необоени и во вода. На нив се ставаат кристалите, водата е уште врела од варењето, дури може уште да вријат откако ќе ја исклучите ринглата, само да не клокотат, да не се скршат. После се бојат со капалките. Нема потреба претходно да ги фарбаш.

  Јас купувам повеќе кристали, малку ми е едно ќесиче за 10 јајца. капалките се во 3 или 4 бои (жолта, црвена, сина ). Капалките ми стигаат и за повеќе јајца, а кристалите малку паѓаат воводата па затоа си купувам едно ќесиче плус.
   
 19. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.479
  Ние само црвени праиме дома, а јас секоја година си земам по едно јајце и го правам со лакови за нокти и си седи за украс, на никој не го давам :wasntme:
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.557
  Допаѓања:
  99.687
  За мој вкус многу се јарки боите со капалките,па дома со мајка ми ги правиме од сите останати бои од другите јајца што се фарбале,па изгледаат како свилени,нежни,светло розе испаѓа од црвената фарба,сината како небо и така.Ако сте за понежни бои,пробајте и вака.А се случува и цели со кристали да ги пикнам во една боја,па испаѓаат многу убави,особено розевите.Инаку,не ги ставајте директно на јајцето кристалите,пошо киселината може да го нагризе и дупне,не еднаш ни се случило и ова.Туку само растопете и остајте сами да се лепат за јајцето како што ќе се ладат и полека вртете ги.Поеднакви се и покрупни испаѓаат така.

  Правиме и на пареа исто,многу се интересни.Решетка над врела вода и сварени јајца на неа и директно од прашакот боја на нив ставате и од парејата се топи и се шара низ јајцата.Тие излегуваат многу интересни и сите се чудат како ги правиме,а не е ништо особено тешко.

  Леле многу го сакам празников,креативноста ми излегува на површина ама скроз.На бели јајца со татко ми цртаме,тој особено убави ги прави оние тн јајца кинески порцелан.Со сина боја,темпера (а лани и со желатинот ги правеше,ама малце покомплицирано е и бара брзина) на белите јајца прави шари како на оригиналниот кинески порцелан.Од интернет ги баравме,па скици сме правеле прво првата година.Смешки,ама ептен убави се.После едноставни цветови на бела основа,ептен елегантно изгледаат.

  А како ги подарувате?!
  Мајка ми секоја година купува корпи интересни,им става од она вештачкото сено,става јајца колку што членови има тоа семејство и пушта ситни чоколадни јајца и чоколадни парички.А на малите,им купува чоколадни зајаци,киндер јајце,ситни чоколадни јајца и по едно посебно шаренко јајце.

  А инаку,еве може некој знае,ама може некој и не знае,најубави се оние грчките фарби од Веро.Поскапи се,ама стварно убави излегуваат јајцата.

  Леле не знам дали сум домаќинка или мало дете...ама многу сакам да ги ццкам уште од мала.
   
  На Angel4eeee, Hopeful, BlueEyess и 5 други им се допаѓа ова.