Велигденски јајца

Дискусија во 'Рецепти' започната од cindy, 27 март 2011.

 1. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Кристалите се ставаат значи во водата?не на самото јајце? :wasntme: добро сум разбрала нели :wasntme:
   
 2. dan1

  dan1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32

  Да да во водата каде што се варат јајцата ;)
   
 3. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  526
  И ние така правиме, белите јајца со црвена фарба излегуваат розеви.
   
 4. Srcuska97

  Srcuska97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
 5. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  воопшто не се секирај и со винската киселина излегувале мн убави и плус е поефитна, ххехе
  јас денес се опремив со се со винска киселина во кристали, бои во прав,желатин и едвај чекам да дојдит четврток да си ги украсам јајцата, прв пат сама,чунки сега сум тазе домакинка :lol:
   
 6. padme1517

  padme1517 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  14
  Содржината на кесичката исипете ја во садот со јајца,но практикувајте од кристалите да насипете на секое јајце по малку.Ова го пишува во упатството.
   
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  А какви се тие бои за да ти бидат шарени јајцата и плус кристали да имаат? Јас мислев со желатински и со кристали дека се добиваат такви јајца.
   
 8. padme1517

  padme1517 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  14
  Има комплет кристали плус 4 бои.2 жолти бои,една црвена и една сина.И се капе од нив кога се мокри јајцата.Боите се готови само треба да им ги исечеш врвовите.
   
  На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  ЈА разрешив дилемата, кажувајте сега каде има бои со кристали. Во Жито маркет денес влегов не најдов. Ај нека ми каже некој за сигурно кај има :)
   
 10. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  во било кој маркет ги има, барем кај нас во бт, ама сигурно е исто и во др градови, а има и на пазар на тезгите, побарај сигурно ке најдеш ;)
   
 11. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  на пазар, веро, тинекс итн
   
 12. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  836
  Јас во веро, тинекс и рамстор најдов само најобични танимак бои, некои нови во кесички како танимак, грчки бои и во веро видов бои во капсули. Никаде не успеав да најдам ниту бои со капалки за јајца со кристали, ниту желатински бои. Утре ќе поминам до некој Жито маркет, па ќе видам каква ќе ми биде среќата со наоѓање желатински бои, иако сум скептик веќе дека ќе најдам...
  Ако знаете да има желатински бои и на некое друго место кажувајте и за со кристали исто така! :)
   
 13. deni4kaT

  deni4kaT Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  9


  Јас сум од Велес, и тука желатинска боја има скоро секаде каде и да влезеш, во кој и да било маркет.Ме чуди во Скопје да не можеш да најдеш.Оди во Жито маркет, тој е Велешки маркет :)) треба да има оти тука веќе видов дека има, исто има и кристали со бои со капалки, сето тоа од Палета е, онаа бојата со слончето што е
   
 14. deni4kaT

  deni4kaT Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  9
  На ibanez му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  836
  E и јас се чудам како низ центар на Скопје во најголемите маркети никаде нема такви бои, па ни низ помалите продавнички нема дури и чудно ме гледаат кога ќе побарам како да не слушнале за такви бои, а ми се чини дека ако има во Жито маркети има шанси веќе да се распродадени додека јас да разберам каде има :D
   
 16. deni4kaT

  deni4kaT Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  9
  провери си, би требало да има.А има и убави сликички, украси, корпи, а и не се скапи.Јас се си изнакупив, ко мало детенце се радувам :)). Сеуште не сум официјално домаќинка, ама секоја година фарбам јајца и досега утка немало со Палета боите
   
 17. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  ако нема во марктетите побарај кај тие што продаваат свеки и кај нив има ;) ;)
   
 18. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
 19. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  Кристали нема во Тинекс, нема ни во Жито. После одам во Веро.

  А седефета и желатинова боја има во Жито побрзајте :)
   
 20. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.388
  Пол:
  Женски
  Сега гледам едно флаерче од Рептил, има кристали. Во Тинекс освен обична боја нема ништо друго.