1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Велигденски јајца

Дискусија во 'Рецепти' започната од cindy, 27 март 2011.

  1. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Мене пак најмногу ми се допаѓаат класичните бои за јајца, декорирани по желба. Со мајка ми редовно ги правиме оние со листови од тревки (многу интересни се).
    Овие со желатин некако многу нашлакано ми изгледаат, а и кристаливе не ми се баш нај :tmi:. Само неколку јајца шарани со кристали ми изгледале убаво. Оние, со многу бои не ми се допаѓаат.

    Кај мене дома и годинава ќе си употребуваме обични бои за фарбање, а оваа техника со восок ми изгледа интересно :)
    http://www.youtube.com/watch?v=9_QVaMCU ... re=related
     
  2. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Кај мене баба ми ги прави еднобојните, а мајка ми со желатин и секогаш убаво и излегуваат. Со желатинот се нешто посебни и многу убаво изгледаат на ,,прв поглед‘‘ :) :P
     
  3. deni4kaT

    deni4kaT Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    Мене уникатно декорирани јајца ми се најубави. Или пак нијанси на бои кои што ретко можеш да ги најдеш. Ова со восокот и перото е вистинска уметност, браво, секоја чест за оној што може да направи вакво нешто
     
    На lolita97 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Жени помагајте
    јас прв пат ќе фарбам јајца, си купив црвена боја (пошто само такви ке фарбам) онаа со слончето, арно ама
    не знам да ја употребам.
    Хелп некој ако има трпение да ми објасни
    Фала однапред
    :*
     
  5. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Се убаво си пишува позади на упатството... ;)
    Значи прво се варат јајцата, едно пакетче за 10 јајца. Прво стави ги во млака водичка за да не ти испукаат, едно половина час така нека си седат, потоа пред да ги ставиш на рингла повторно наполни млака водичка во тенџерчето, вари ги на тивко на 1, кога ќе почне водата да прави меурчиња засили ја температурата на 2-ка. Вари ги така едно 15 мин., ако почне многу водата да врие поднамали на 1,5.
    Земаш друг сад (некое старо тенџере зошто бојата не се мие) стави врела вода доволно за да ги покрие јајцата и истите се ушти топли префрли ги полека. Е сега во друго помало канченче на пр. оние од маргарин стави топла водичка, истури ја кесичката (за појака боја стави 2 кесички), 3-4 супени лажици алхохолен оцет и промешај, истури ја бојата во другиот сад каде што се јајцата и остави ги така додека ја добијат посакуваната боја. :)
    Ете така, со среќа и се надевам дека ќе успееш, не се нервирај ако пукаат :lol:
     
  6. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421

    Фала ти накмногу за деталниот одговор :*
    Се надевам ќе успеам барем една табла неиспукани да имам, за на маса де :lol:
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. deni4kaT

    deni4kaT Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    Па и ако ти испукаат не е страшно, си купуваш од оние ко најлонски сликички, им ставаш и имаш супер јајца
     
    На Chupe му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Леле мене страв ме фаќа како ќе испаднат, прва година ќе правам сама , јас не се плашам за бојата јас се плашам дали ќе бидат убаво сфарени :?:
     
  9. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    леле едвај чекам утре да си ги извапцам( на охридски) ;) јајцата, толку многу мие кеф што прв пат ке ги правам јас лично, и одма ке ги сликнам да се пофалам ;)
     
  10. deni4kaT

    deni4kaT Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    На многу тивко, пола саат ...нема шанса да не се сварат, и малку сол во водата
     
  11. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    А наутро (утре) за да го видиш јајцето треба да си гладен, или да имаш каснато нешто? :?:
     
  12. deni4kaT

    deni4kaT Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    Пред да почнеш да ги фарбаш јајцата треба да имаш каснато нешто, да не бидеш гладна
     
  13. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Ги сварив јајцата и ниту едно не ми пукна :). Голема благодарност до комшијата што ми купил најјаки јајца, а се надевам и дека убаво ќе фаќаат боја (ќе видиме сабајле).
     
  14. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Ех многу го сакам празников!
    Досега не сум имала прилика да бојадисувам сама јас јајца бидејќи мајка ми секогаш го прави тоа (има време за мене )
    Најчесто ги правиме оние стандардните црвени, жолти , сини. Дел од нив шараме со детелинки или други ливчиња или пак со лепенки.
    Досега не сме направиле со кристали , ама знам баба ми секоја година обавезно правеше. Ептен имаше мерак за украсување на јајца, секогаш сакаше да и бидат најубави :)
    А јас, дете како дете, ќе се мислев пола час кое да одберам
    Ах, ми фали празников многу.. штета што веќе втор пат по ред нема да го славам со моите дома :(

    Иначе се сетив дека една година ги украсувавме со тесто :D
    Така и текна на мајка ми :)
    Откако ги бојадисавме јајцата , зедовме тесто и го сечевме во различни форми , им правевме очи , уста, на некои срца и потоа со темперна боја го шаравме и тестото. Интересно излезе :)
    Ако има некоја вишок време и живци :D може да проба.
     
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557


    Правиме и на пареа исто,многу се интересни.Решетка над врела вода и сварени јајца на неа и директно од прашакот боја на нив ставате и од парејата се топи и се шара низ јајцата.Тие излегуваат многу интересни и сите се чудат како ги правиме,а не е ништо особено тешко.
    ???? некако не разбирам, ја ставаме решетката над пареата, па во решетката ги ставаме јајцата и над нив просејуваме од боите така????? ;)
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.103
    Баш така.Решетката над водата која врие,во неа варени јајца и од прашокот посолуваме на секое по малце и од пареата се влажни и растекува,многу интересни излегуваат.Повеќе бои така им шлапкаш на различни места и се како камени,шаренки.
     
    На Li0ness и Bibko им се допаѓа ова.
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.250
    Пол:
    Женски
    А дали знае некој како се правеа од јајцата да остане само лушпата а да се ивади золцката и белката. Нешто ми текнува дека се дупчеа јајцата неварени ама не ми текнува цел процес. Фала однапред.
     
  18. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Станав сабајле и за првпат сама :lol: абе домакинка :lol: Иако јајцата ми испукаа :worried: бојата испадна супер :)
     
  19. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Баш пред некој ден гледав на ју туб го имаше цел процес, не можам да го најдам линкот за да го постирам, побарај има неколку видеа.

    Инаку ова се нашите Велигденски украси, распоредени се во различни простории ама сите заедно ги сликнав...се надевам ви се допаѓаат... :)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_0983.JPG
      IMG_0983.JPG
      Големина на фајлот:
      252,6 KB
      Прегледи:
      384
    На ivance.., lolita97, nena2010 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.250
    Пол:
    Женски
    А како го бараше процесот на ју туб не ми текнува па да ме убиеш. :lol: