Велигденски јајца

Дискусија во 'Рецепти' започната од cindy, 27 март 2011.

 1. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.813
  Пол:
  Женски
  На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619
  јас сега се зафаќам со процесот, свекрвами купила од тие како апчиња што се боите па ќе видиме што ќе испадни
   
 3. i.am.me

  i.am.me Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  126
  Што знам, ние секоја година јајцата само црвени ги вапцаме, нели симболот е црвено јајце :?:
   
 4. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.416
  Прв пат вапцав јајца :clap: :D Тазе домаќинка бе ;)
  Се радувам како мало дете :D , си станав во 4.30, извапцав 5, многу убави ми излегоа, само едно пукнато беше :( , а инаку бојата ми е ептен убава, од верото грчка некоја, 55 денари, ама црвена, како црвена, темна, крв.... :lol:
  После ќе правам шаренки, пошаренки, нааааааајшаренки...
  Само ми остана мака, не каснав ништо пред да ги вапцам, се си мислев дека прочитав гладна требало, а тоа било да не бидеш гладна :( ...ќе ми прости дедо боже, ненамерно беше, не ми треба сиромаштија годинава :(
  Убав празник, најубав.... :D
   
  На Klaudi, lolyta777 и nena2010 им се допаѓа ова.
 5. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.813
  Пол:
  Женски
  И јас мислев дека треба да сум, нека ми прости, моја грешка :)
   
 6. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  4.243
  Допаѓања:
  28.964
  Пол:
  Женски
  И јас на гладно ги вапцав првите 3 ама ми излегоа најубаво на свет :))
   

  Прикачени фајлови:

  • clip_image001.jpg
   clip_image001.jpg
   Големина на фајлот:
   164,5 KB
   Прегледи:
   334
  На anastasija85, ljubicicaa, lolyta777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  Вредни домакинки, браво. :)
  Јас во текот на денот планирам да ги исфарбам поголемиот дел, сум се наоружала со сите можни бои што можат да се најдат, пола ќе ми останат за до година :lol:

  Инаку со тие што се како капсули лани правев ама не ми фатија убаво. Тие со слончето боите најдобро испаѓаат, само што зелената и сината боја некако исто излегуваат :worried:
   
 8. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  И мајка ми утрово ги вапцаше првите 3 јајца. Многу се убави :)
  Попладне заедно ќе ги завршиме и другите,а јас ќе се посветам на украсувањето, бидејќи јас сум задолжена за тоа :D
   
 9. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  161
  женички хелп ми
  вапцувам жолти јајца ама не излегуваат баш жолти туку лимон боја а ставив 4 пакетчина жолта боја :tmi: што да направам? или да му турам некоја друга боја?
   
 10. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  190
  а бе пааа ;( ;( ;(
  нели денес спрема утре рано насабајле се вапцаат црвени јајца 3 или 5?? :( :( :(
   
 11. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  161
  денес рано се вапцуваа али тоа е простено е за тие што не знаат ;) ајде фати се за работа сега :rofl: патем убаво ми испаднаа жолтите :lol: требало да постојат малку повеќе . ќе ви ставам покасно слики да видите :*
   
 12. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100

  Алтернатива за жолта боја се користи шафран, ѓумбир, листови круша или камилица. Ако нешто од ова најдеш дома пробај :)
   
 13. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.792
  Лилит, тастатура да ти се позлати :) за идејава со решетка вапцање. Се депримирав уште рано пред зајдисонце, не ми излегоа ама воопшто убаво јајцата и кога ја читнав идејава пробав на едно за да го поправам и супер излегува :).
   
 14. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  161
  вака ми испадна
  жолтата добра е?
  сега уште зелените и ќе ви пустам слики :$
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG2247A.jpg
   IMG2247A.jpg
   Големина на фајлот:
   116,9 KB
   Прегледи:
   343
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.388
  Пол:
  Женски
  Црвените, тиркизните, виолетовите и тие со кристали биднаа. :)
  Сега уште зелени, розеви и тие на пареа, морам да ги пробам и нив. Па ќе им правам фотосесија :D
   
 16. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.416
  ^^^
  Јас пак не сватив... :worried: Тие со кристали, ги правам првин со кристалите и после ги пуштам во боја така????? Иренке ајде и тука малце хелп ;) :*
   
 17. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.479
  Јас имам црвени плави и зелени најобични се попосле ке ставам слика.
   
 18. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  еве гледај го клипцето се тие објаснато мн убаво ;)
  http://youtu.be/HQdvaYxsszA
  јас си ги направив моите јајценца, па после ке ги видите :rofl:
   
 19. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  и моето е такво ;)
   
 20. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  на бели јајца излегува супер жолт боја, ама на др јајца :( јас си обојав бели јајца со жолта боја ;)