1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Велигденско јајце

Дискусија во 'Канта' започната од Sunshine555, 19 април 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  69
  Здраво ако може да ми кажете зошто јајцето се вапца црвено? Прочитав бидејќи тоа е бојата на крвта од Исус,но ми треба нешто поопширно ви благодарам од напред. :)
   
 2. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
 3. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  69
  Да,но колку што прочитав нема одговор на прашањево.
   
 4. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Абе побарај на интернет, нема ваљда ние да ти бараме
   
 5. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  па мислам дека нема потреба од нова тема за прашање кое го нема во веќе постоечка тема :!:
   
 6. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  69
  Како и да е најдов прашав пријателка на еден друг форум ;) И темава не е веќе постоечка бидејќи таму се кажува како се подготвуваме за Велигден,а она што мене ми треба е сосема друго. И Маја колку што знам на Фемина е дозволено прашување за нешто и барање на услуги ако не можеш да направиш некоја и не можеш да ми помогнеш во врска со ова не коментирај воопшто. :)
   
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Али многу поедноставно е да пишеш на Гугл и да го најдеш тоа што те интересира , отколку да чекаш некој друг да го прави тоа за тебе нели ;)
   
 8. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Има различни толкувања и верувања.
  Јајцето како симбол на раѓање на нешто ново и необјаснивото прашање,што е постаро,јајцето или кокошката,нема одговор,значи постојат чуда.Црвено бојадисано,крв,надеж,жар,желба.
  Потоа,асоцира на камчињата кои се обоиле од крвта на Исус кога бил измачуван.
  Потоа,според верувањето дека кога Исус воскреснал кокошка снела црвено јајце.

  Има повеќе,се е различно од место до култура.Јас ги доживувам како нешто на кое ја истакнувам својата креативност. :D
   
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.