1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Велигден

Дискусија во 'Религија' започната од Tweety-Girl, 19 март 2010.

 1. Tweety-Girl

  Tweety-Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  2
  Сега е активен муабетот околу Велигден. Ајде дами кажувајте како ќе фарбате јајца, во какви бои итн. :)

  Чекам одговори :D
   
 2. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  37
  Јас уште не сум домаќинка,ама сепак имам по некое задолжение околу фарбањето, и за декорациите сум главна :D Мора да се строго црвени,потемни и да имаат сјај,и секако некоја шарка
   
 3. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Јас лично не фарбам,мајка ми е задолжена за тоа,ама да ги шаркам,лепам,редам во украсни кошнички,е тоа веќе ми е ритуал,најубавиот дел од годината.Инаку,фарбаме по многу јајца,оти ни идат многу гости,кога одиме во црква носиме,и вечерта и дента,и мора да има за сите три дена.НАјмногу црвени,во онаа старинска темно црвена боја,ама колку за ќеиф,правиме и по некое жолто,сино,зелено,или шарено со кристалчиња.И иако имам 21 година,го обожавам оној ритуал,кога баба ми ,која е веќе многу стара,со првото јајце што се вапцува(по нашки :D ) на велики четврток,кога ќе станам сабајлето ме трие по образот,и ми пее црвено-бело :D .
  Плус подготвуваме слатки,кифлички,печиме јагнешко,целосно традиционално :D
  И да ви кажам една убава идеја за украс,можеби некој ја знае,ама еве сепак.Во рамен тањир ставете памук,убаво наместете го врз него,во круг,врз цела површина.Потоа убаво натопете го со вода,памукот целосно да се упие,и врз него посејте жито,пченица,и ставете го некаде на потопло место,на прозорец пример.Од време на време повторно полевајте го со вода и ќе видите како пченицата почнува да р’ти и да расти.За две недели имате прекрасна зелена површина :D Јас секогаш така си паравм,ако ми израсне повеќе од десетина сантиметри во висина ,со ножица ќе ја истрижам како сакам и врз неа ги ставам обоените јајца,пиленца и панделки.На маса изгледа прекрасно :D
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Леле едвај чекам да дојде Велигден, омилен празник ми е. Сета еуфорија со јајцата, па семејни ручеци, па црква... пролет :D :D
   
  На sweet10 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.948
  Допаѓања:
  103.426
  Пол:
  Женски
  Jas ovaa godina ke gi farbam jajcata , obicno majka mi gi farba crveni , pa potoa i vo razlicni boi , sina , zolta , rozeva , ljiljakova , zelena. Potoa jas nesto docrtuvam so temperni boi , i kupuvam kristali ili mali slikicki :)
   
 6. Tweety-Girl

  Tweety-Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  2
  Milo mi e sto pisavte devojki.Jas za veligden ke bidam nagosti kaj deckomi :) pa ke farbam jajca za prvpat godinava so idnata svekrva :) ajde ke cekam da dojde toj den pa ke ve izvestam so i kako sme napravile. :) backi
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.871
  Допаѓања:
  65.862
  Пол:
  Женски
  Мојот омилен празник. Го обожавам секој дел од празникот. И фарбање јајца и ручеци и одењето во црква вечерта :D
   
 8. marija28

  marija28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  mnogu go sakam toj praznik inaku jas farbam sareni jajca i po nekoe crveno.Sarenite jajca se mn ubavi a gi farbam sareni stavajki go sekoe jajce po 1 min da postoi vo 4 do 5 razlicni boi. :P :!: :!: Boite gi pravam pogusti ...t.s.so pomalku voda a vnatre po 2 do 3 kozurci od niv bojata e najubava a farbam i so gotova boja so zelatin/.Probajte i ke imate najubavi oboeni jajca so sreka......
   
 9. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  и јас секоја година го правам ова :D и баш денес планирав да го направам за да ми порасне, се ближи Велигден.
  Инаку мајка ми фарба јајца, но јас се врткам околу неа во делот кога ги украсуваме и најмногу ги сакам тие со кристалите.

  Твити убаво да си поминеш и да се покажеш како добра фарбачка пред свекрвата :lol:
   
 10. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Прекрасен празник со големо значење. Патем со себе ја носи и пролетта :)
  Ручеци, собиранки, поздрави, муабети, врзување со луѓето, прославувањето во црква, кршење јајца... :D
  За фарбањето на јајцата се грижи мајка ми :) Секако сите ги прави со црвена боја :)
   
 11. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  дефинитивно најубав празник во годината пролет супер за шетање црква неработни денови подобро здравје :D :D :D
   
 12. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.819
  Допаѓања:
  132.021
  Многу убав празник на кој вообичаено се посветувам на семејството - традиционалните семејни ручеци со потесното и поширокото семејство.

  Оваа година сепак ќе го скокнам. Ќе одам да прошетам малку. Не можев да и одолеам на визнава либерализација, во комбинација со 4 неработни дена :lol:
   
 13. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Најубавото од овој празник ми е одењето на црква навечер, кога се кружи околу црквата три круга, со свеќа во рацете, и по можност таа да не ти изгасне :) После си ја менуваш со саканата личност или со симпатијата :) Како мала ја ставав под перница свеќата демек да го сонувам оној за кого ќе се омажам ( иако никогаш не го сонував :D ) А сега си ја чувам во новчаник за среќа :)
   
 14. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Едвај чекам да дојде Велигден.За фарбање јајца е задолжена мајка ми,а јас им лепам сликички од оние златните со крстови што се.Јајцата ги фарбаме во црвена боја старинската.Фарбаме и неколку шарени бидејќи брат ми нив мн ги сака.Секоја година си купуваме нови украси од убави поубави.Најубав дел ми е кога вечерта се оди в црква,па ајде чекаш ти таму да го видиш,па одиш свеќата од кај него да ја запалиш :lol: За велигденскиот ручек кај нас мајка ми прави јагнешко месо и пилешко за мене,со тоа одат и домашно лепче,слатки,предјадења триста и др.Најинтересно ми е кога мама со првото јајце ми прави црвено,бело,дебело :lol:
   
 15. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  И јас едвај чекам да дојде Велигден. Посебно ме прави среќна вечерното одење во црква и секако неделниот ручек каде обавезно има јагнешко (инаку обожавам). Меѓутоа оваа година ручекот со јагнешко дефинитвно ќе го скокнам бидејќи сум на веридба точно за Велигден и се надевам дека ќе си поминам прекрасно :D :D :D
   
 16. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  37
  А одите ли на подпршка,така кај нас се вика,се оди три вечери по ред,на велики четврток петок и сабота во црква ,навечер и претежно млади?
   
 17. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.169
  Пол:
  Женски
  Definitivno praznik za celoto moe semejstvo .Pokraj boenjeto na jajcata ,spremanjeto na bogata trpeza ,odenjeto vo crkva i vo poseta na moite naj bliski.... ovoj den go posvetuvam na mojot vnuk HRISTIJAN na kogo mu e imenden I na toj den mu gi ispolnuvam site zelbi SRCE NA TETA
   
 18. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Срцуш јас го направив денес,и сега ќе почекам два-три дена да ми никне :D
  Девојки,треба и ние да почнеме да се учиме како да ги фарбаме,а не само да се врткаме за украсување ;) ама знам оти ако ми ги остави мене мајка ми ,не и бега три табли јајца да запустам :oops: :lol: :lol:
  Ајде,па ќе видеме на која јајцето и е најтврдо за кршење(пупање) :D
   
 19. tigrica

  tigrica Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  4
  Jas poslednive nekolku godini ne i dozvoluvam na majka mi da se fai za nekoe jajce da farba toa e mojot omilen del na veligden mnogu obozavam da bidat so kristali ... itn..itn
   
 20. sarah.key

  sarah.key Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  23