1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Велигден

Дискусија во 'Религија' започната од Tweety-Girl, 19 март 2010.

  1. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Ради,имам убаво пишано погоре,да не се повторувам :D на рамен сад ,со памук,вода ,најгоре пченица,и чекај,во меѓувреме долевај водичка :D
    И да ви се пофалам,мојата пченичка веќе расте,цела е зелена и има боцкави ливчиња од два-три сантиметри.И денес купивме боја за јајца.И жолта,најубаво се прават со неа :lol: Сега само уште да дојде четврток :)
     
  2. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Мајка ми е задолжена околу делот за фарбање на јајцата (сите ги фарба во црвена боја), а мојата задача е да ги украсувам и исрено уживам во тоа.
    Инаку Велигден е празник над празниците и секогаш сум еуфорична. Семејни ручеци, одење во црква, одење кај најблиските... прекрасно чувство, нема што повеќе да посакам. :)
     
  3. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    За колку време расте?
     
  4. Kalaaa

    Kalaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    17

    одам по памук и пченица!!! :D :D
     
  5. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Стави го на топло ако го направиш денес, мислам дека сепак има време за да никне, ако не за во недела, за другите два три дена ;) и мило ми е што ви се допадна како идеја, мене масата најукрасено ми изгледа со вакво.Зелено, шаренило од јајца, преубаво е, прашајте ја и Емче ;) :D
     
  6. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Хаха сонце мое, па заедно го направивме во ист ден мислам :D и баш е преубаво, за украсување
     
  7. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Kaj мене Еми сега е околу седум сантиметри :D Напредно е, мајка ми се смее за до недела и клас ќе фати :lol:
     
  8. Peace.Love.Happiness

    Peace.Love.Happiness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    34
    Леле....
    Јас годинава планирам да офарбам некое јајце.... многу ми фали одењето во црква и ручеците... ова Америкава ме уништи, ни празник сум видела последниве 2 години ни ништо....
     
  9. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Купив кристалчиња, мајка ми купила бои, спремни сме :D
     
  10. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    епа девојки дојде и тој ден.јас веќе си ги спремив јајценцата.ајде да ве видам вас кој какви направил :)
    јас си ги имам црвени(стандардните) потоа сини, зелени и шолти и и јас си купив кристалчиња и една табла ми се со кристали а на др. им лепев сликички. :)
     
  11. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    И мене Велигден ми е еден од омилените празници,покрај Голема Богородица,додуша треба подеднакво да се почитуваат сите празници,меѓутоа тоа што најмногу ми се допаѓа кај празникот Велигден е тоа што се собираат луѓето во најблиската црква,нормално како и пред соборниот храм.Кога ке го видам тоа како луѓево се собираат толку многу и стари и млади,најискрено душава ми се полни со позитивна енергија,многу ми е мило и интересна работа што сум забележала е тоа што некако сите се насмеани,со некаква еуфорија го чекаат празникот.Веројатно е тоа нели и поради фарбање на јајцата,кршење,кое е традиција,но сепак треба да биде и повеќе духовен почит спрема празникот.Дома со мајка ми кога фарбаме јајца тоа е најчесто со црвена боја,која сепак има поголемо значење за разлика од другите бои дали жолта,зелена итн.
     
  12. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Е па денес со мајка ми офарбавме црвени ( најмногу ) јајца, жолти, лилави, тиркизни, планирани беа за сини ама излегоа уште поубави, розеви, и тие беа за црвени ама ништо :D Сите се кој од кој поубави :D За плус украсување не знам , изгледа нема да ги лепам, вака ми се супер :up:
     
  13. gitara

    gitara Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    taka e i jas isto ne sum zadolzena za farbanjeto jajca taa dolznost e na majkami a jas i mojat sestpa sme zadolzeni za sarenjeto na jajcata pozzzzzzzz
     
  14. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Денеска бевте во црква?
     
  15. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Уф...дури ми е срам да кажам, оти црквата е до мене, ама не стасав.Се расчистив по дома, и не стасав да се средам. Ама утре секако одиме, денес повеќето се оние што постат.
     
  16. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јас да си кажам дека бев, си запалив свеќа, една и за во рака си зедов, си зедов и цвеќенце од црквата...
     
  17. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    за ВЕЛИГДЕН можам само да кажам дека го сакам пазникот како и сите останати празници....ама некако ВЕЛИГДЕН И БОЖИЌ посебно ми носат мир и спокојство на душичката....некое неопишливо убаво чувство :D :D :D
     
  18. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    И мене велигден ми меѓу омилените празници.Вапцавме јајца во скоро сите бои, еднобојни разнобојни, секакви.И вечер одиме на црква со друштвото. :D
     
  19. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Црвени фарбаме наутро на Велики Четврток, бидејќи црвената боја ја претставува крвта,а јајцето телото на Исус. Инаку ги правиме со кристали. Прекрасни се. Прекрасен празник.

    Ви посакувам на сите убаво да си поминете за Велигден!! :)
     
  20. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Бев и вчера во црква,запалив свеќа и целивав.Јајцата се од четвртокот вапцани и сите се црвени.Неколку дена постам и прекрасно се чувствувам,не ми фали мрсна храна ич.Вчера направив слатки и сега повелете дојдетe! :)
    Го сакам Велигден како празник,верник сум и ми се допаќа таа позитивна еуфоричност,традиционална топлина што ја носи со себе,ми создава некое спокојство,исполнетост..
    Ви го честитам на сите и убаво да си поминете!