1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Велигден

Дискусија во 'Религија' започната од Tweety-Girl, 19 март 2010.

  1. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    ХРИСТОС ВОСКРЕСНА!!!
    ЗА МНОГУГОДИНИ НЕКА Е ПРАЗНИКОВ И СЕ НАЈУБАВО ВИ ПОСАКУВАМ МОИ ДРАГИ ФОРУМ-ПРИЈАТЕЛИ!!!!
     

    Прикачени фајлови:

    • red eggs.jpg
      red eggs.jpg
      Големина на фајлот:
      55,3 KB
      Прегледи:
      154
    На Klaudi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Навистина Воскресна! Нека е за многу години, среќни, здрави, весели!
     
  3. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
  4. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/WFWmvS3jprk&hl=en_US&fs=1&color1=0x5d1719&color2=0xcd311b"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/WFWmvS3jprk&hl=en_US&fs=1&color1=0x5d1719&color2=0xcd311b" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]
    Навистина Воскресе ! :) Среќни празници на сите :)
     
  5. lili1

    lili1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    52
    Среќен празник на сите , се најдобро :)
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Христос воскресе од мртвите
    со смртта - смртта ја победи,
    и на оние во гробовите
    живот и подари!


    ЗА МНОГУ ГОДИНИ!

    [​IMG]
     
  7. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    За многу години Велигден!!! Христос Воскресе!!!
     
  8. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    и од мене, среќни празници, Христос воскресна, најубаво да си ги поминете деновиве :)
     
  9. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Вечерва небото ѕвездите ќе го ројат, а наднив Христовите очи ќе стојат. Ќе се роди нов ден, ќе се роди ВЕЛИГДЕН! Среќа радост многу здравје во домот нека царува , се што сака Господ да Ви дарува.Љубов и песна низ животот да ВЕ понесе -ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ !!! ♥ ♥ ♥
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Here comes the Easter Bunny
    my friend the Easter Bunny
    Here comes the Easter Bunny
    hopping along, singing a bunny song....
     
  11. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Светото јајце Христово што денес куќата ви ја краси, нека ви донесе многу здравје, среќа и од секакви маки нека Ве спаси драги мои форумџики, среќни празници на сите
     

    Прикачени фајлови:

  12. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    среЌен празник на сите, христос воскресе
     
  13. glammur

    glammur Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    20
    Јас се уште не сум вапцала јајца, тоа е должност на мајка ми, но секако помагам околу украсувањето на јајцата и сместувањето на истите. Инаку како и секоја година така и оваа не вапцавме многу јајца бидејќи сме само три члена во семејството, а кога ни гости, де тие носат, де ние даваме и пак е речиси истата бројка. Најмногу ги има црвени јајца, по обичајот. Но во последниве пет години мајка ми започна да експериментира со боите па сега прави и јајца во други бои, со некои декорации, не користиме налепници бидејќи за неа биле премногу кич, и некои шарени јајца во разни бои.
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Христос воскресна :) Јас со мало задоцнување, ама подобро некогаш отколку никогаш нели ;)
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Вистина воскресна Реинбоу :D :D
     
  16. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Мајка ми е по бојадисувањето , јас сум по декорот . Со сликички , со ленти , за најблиските во кошнишки со големи панделки . :*
     

    Прикачени фајлови:

    • easter-eggs.jpg
      easter-eggs.jpg
      Големина на фајлот:
      419,3 KB
      Прегледи:
      141
    • easter-eggs-2.jpg
      easter-eggs-2.jpg
      Големина на фајлот:
      198,8 KB
      Прегледи:
      141
  17. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Овој Велигден ќе ми биде најубав :inlove: на овој Велигден се мажам :inlove: :inlove: :inlove:
    (се извинувам за офф топик)
     
    На Isidora-Veles, lolyta777, Hopeful и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Денес почнав да ја чувствувам Велигденската еуфорија, буричкај низ нет го најдов ова

    Првото црвено јајце има магиска моќ
    Црвеното јајце е симбол на Велигден.
    Првите три јајца се вапсуваат на Велики четврток пред изгрејсонце за да не ги види сонцето и затоа, според верувањата, не се расипуваат со години
    Старите адети кажуваат дека в зори на Величетврток треба да се вапса барем едно црвено јајце.
    - Првото вапсано јајце му се наменува на Господ и се нарекува Господово јајце.
    - Второто е за домаќинот на семејството.
    - Третото за бериќет и за стоката.
    За првото јајце се верува дека има магиска моќ, па затоа неговото место е под иконата. Во народните преданија се вели дека со него се лекуваат одредени болести. Обичаите велат дека домаќинката не треба да биде гладна кога започнува со вапсувањето на јајцата. Треба да касне макар еден залак леб, зашто, наводно, доколку вапсува на празен стомак, таквите јајца не носат радост, туку би можело оној што ги вапсува да биде несреќен и болен... Сепак, и во вапсувањето јајца, како и во сите други нешта што се работат, секогаш е најважна добрата мисла. Така, штом излезат првите сончеви зраци на Величетврток, домаќинката (или кој било што ги вапсува јајцата) ги буди најблиските и со првото јајце им поминува по лицата со зборовите: црвено, бело, дебело! Инаку, вапсувањето на јајцата за Велигден е еден од најасоцијативните обичаи за самиот празник, што, всушност, претставува симбол на животот и на раѓањето, а црвената боја, со која најчесто се бојат јајцата, ја претставува Христовата крв.
    Тој обичај, според преданието, потекнува од чинот на Марија Магдалена, која по Христовото страдање тргнала во Рим за да го проповеда евангелието. Кога излегла пред царот Тибериј, му подала црвено јајце и рекла: "Христос воскресе". Оттогаш, спроти Велигден, христијаните ги бојат јајцата и со тоа го одбележуваат Христовото воскреснување.
     
    На Ina Lina, lolyta777, savana и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    Велигден ми е омилен празник дефинитинво пошто после 4-5 месеци се собираме цела фамилија и со недели го чекам ова :)
    Иначе мајка ми фарба јајца јас и помагам за украсување, лепење сликички и за по дома декорирање (велигденски чаршави имаме, салфетки, јајца пластични зајчиња корпи :lol: )
    И ете 2 недели распуст за велигден ќе уживам дома.. аххх со душа го чекам :)
     
  20. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    81.907
    Пол:
    Женски
    велигден е најголемиот празник и според мене најубавиот едвај чекам да дојде