1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Величествениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од t.w.e.e.t.y, 15 декември 2011.

 1. t.w.e.e.t.y

  t.w.e.e.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  617
  Серијата за животот на турските султани во сабота ќе почни да се емитува на Канал 5. Има две сезони од кои првата има 24 епизоди,а втората сеуште се снима.
  "Величенствениот век" е историска турска теленовела која со голем успех се прикажува во Турција на каналот ShowTV. Серијата раскажува за животот на султанот Сулејман Први, познат како Сулејман Величествениот и робинката Хурем (или Рокселана) која станала негова кралица. Во почетокот на емитувањето, серијата предизвика критики и контраверзии од гледачите поради хедонистичкото, непочитувачко и недолично претставуање на султанот во харемот. Турската радиодифузија објавила дека примила 74.000 жалби од гледачите по емитувањето на првата епизода од серијата. Група исламски екстремисти, исламисти и националисти излегоа на улица да протестираат испровоцирани од сцените од харемот, голите жени и Сулејман кој пие алкохол во серијата. Протестантите побарале да се прекине емитувањето на серијата. Турскиот премиер Реџеп Ердоган ја оценил серијата како прикажување на историјата во лошо светло пред очите на младата генерација. Епизодата во која е дадена битката кај унгарскиот град Мохач во 1562-ра година е најгледаната во историјата во Турција, објавуваат турски медиуми. Една од последните епизоди ја гледаа над шест милиони луѓе, двојно повеќе отколку тв-сериите на конкуренцијата. Серијата е една од најскапите турски продукции, a улогата на султанот му припадна на Онур од "1001 Ноќ".
  Содржина
  Султан Сулејман I, познат уште и како Сулејман Величествениот бил десетиот султан на Отоманската империја во периодот од 1520-та до 1566-та година. Го наследил Селим I на тронот. Сулејман бил роден на 6-ти ноември 1494-та година во Трабзон. Во време на неговото владеење, Отоманската империја станала најголема светска сила. И покрај тоа што империјата продолжила да ги шири своите територии по неговата смрт, сепак се смета дека по неговата смрт империјата започнала постепено да се распаѓа.
  Сулејман I е еден од најуспешните султани на Отоманската империја. Во западните земји е познат како Величенствениот, а во источните како Законодавецот. На султанскиот трон се качил во 1520-та година и владеел до 1566-та година. Ги освоил најсветите муслимански градови Мека, Медина, Ерусалим, Дамаск и Багдад. Периодот на владеење на султанот Сулејман Први е познат како најдолгиот период на владење на некој турски султан и величествениот век, а серијата го прикажува животот на Султанот и сите интриги во неговиот двор и харем. На 26-та годишна возраст, кога започнува неговто владеење, тој решава да изгради империја која ќе биде помоќна од империјата на Александар Македонски. Во текот на неговото 46-годишно владеење станал познат како најголем освојувач на Истокот и Западот.

  преземено од тв пакет
   

  Прикачени фајлови:

  На Sara123 и bubili61 им се допаѓа ова.
 2. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Интересна ми се виде серијава уште првиот пат кога видов дека ќе се емитува, посебно зашто сакам вакви серии и филмови. Мене не ми се допаѓа тоа што Онур од 1001 ноќ го глуме султанот, не личе тој на некој кој би можел да го глуме султан, што знам барем јас не го замислувам така султанот.
  Едвај чекам да почне во сабота, единствена турска серија која со сигурност ќе ја гледам.
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Ќе ја гледам, и така ја гледам смо љубов и казна и волците понекогаш :D интересни ми се турскиве, и ваа би требало да биде интересна пошто е различна тематика, не сме гледале ваква турска :D
   
 4. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.115
  Допаѓања:
  20.936
  Пол:
  Женски
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Серијава изгледа доста интересна и привлечна за гледање , ќе почекаме до утре и ќе видиме каква ќе биде :)
   
 5. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  14.961
  Допаѓања:
  99.180
  Пол:
  Женски
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Серијава е ПРЕУБАВА!!! Ја има на нет да се симне со српски превод и да се гледа. Јас не знам како ќе ја синхронизираат. Како и да е преубава и моќна приказна. Гледајте ја, ако сакате историски серии. Не е класична љубовна приказна. И за оние форумџики со деца, да ве предупредам дека има делови кои не се баш деца да ги гледаат или слушаат :)
   
 6. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  14.961
  Допаѓања:
  99.180
  Пол:
  Женски
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  http://www.megaupload.com/?f=78Y9N6X3

  Лозинката е

  ForumHaremTeam
   
  На howdoyoudo, LaFemina, seksi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  87.688
  Пол:
  Женски
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Не ги сакам сериите и не ги гледам ама оваа во план ми е. Јас баш мислам дека на актеров му одговара ваква улога. Можеби е малку понизок, но турците не се високи луѓе, па баш му прилега.
   
  На Alesii и Cence им се допаѓа ова.
 8. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Холивудската ѕвезда Бред Пит потпишал договор за учество во борбена сцена во турската серија „Величествениот“ за животот на султанот Сулејман Величествениот. За учество во една епизода во една од најгледаните турски серии Бред Пит ќе добие два милиона долари, соопштуваат турските медиуми.

  Откако серијата предизвика реакции меѓу Турците верници, па дури и меѓу политичките лидери во земјата, бидејќи султанот е претставен повеќе како хедонист отколку како освојувач, сценаристите измислиле нов магнет за гледачите, привлекувајќи ги гледачите овој пат со најпопуларниот холивудски актер. Епизодата во која учествува холивудската ѕвезда ќе биде снимена следниот месец.
   
  На INSIDIOUS му/ѝ се допаѓа ова.
 9. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  974
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  ќе ја гледам обавезно на реклама ми се виде интересна :D
   
 10. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Ја гледав првата епизода и ќе продолжам да ја гледам. Поинаква е од сите други серии кои ги прикажувале. Всушност серијава е сето она што го учиме по историја за османлиската империја. :)
  И дефинитивно на Онур му одговара улогата на султанот. Има став човекот.
   
 11. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Интересна е.Да си прашам само во сабота и недела има нови епизоди од филмчево?
   
 12. antilla

  antilla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  381
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Само кај мене ли не чини тонот на Канал 5 вечерва? :@ :x
  Инаку серијава е супер, уште да ги слушав тие 60% од она што го зборат :)
  Ќе има реприза утре? :?:
   
 13. daddys.princess

  daddys.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  988
  Допаѓања:
  318
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  мн ми се свиде оваа серија ми остави голем впечаток,утре ке има пак така?
   
 14. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  487
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Реприза на првата епизода ќе има во 17 часот. Потоа ќе ја има втората епизода.
   
 15. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.102
  Пол:
  Женски
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Преубави ми се актериве. Облеката, деталите... Па фала Богу дека ќе е скапа :) .
  100% без синхронизација ќе е поубава, ама и нашиве доста се увежбаа. Слушнав дека бракот на Онур и Шехерезад е разнишан поради Александра од серијава која патем е многу убава :) .
  A само викенди ќе се дава или...?
   
 16. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  487
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Не, секој ден.
   
 17. bibip

  bibip Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  101
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Убава костимографија и сценографија за содрзина ке видиме ... сега за сега ветува...
   
 18. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Бидете среќни да се случи некое чудо Канал 5 да ја откупат втората сезона. :D
   
 19. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.420
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Само во саботи ли ја даваат или секој ден? :?:
   
 20. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Величенствениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

  Мене па Александра не ми е нешто woooow убава, мислам ај да кажам слатка е, али до толку убава као што се опишува у филмов, не баш. :shake:
  А играњето беше :rofl:
  Интересна беше првата епизода, за понатака не знам дали би ја пратела, али ќе ми служи како изговор за да не седнам да учам ваљда. :yawn:


  И нешто си поврзав, пошто оваа христијан нели као Калеш Анѓа само оваа е Александра, али секако тоа е друга приказна, она нејќе да се потурчи и сл. А оваа и те како сака да го привлече вниманието на Султанот.
   
  На najubava2010 му/ѝ се допаѓа ова.