Величествениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од t.w.e.e.t.y, 15 декември 2011.

 1. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.578
  Допаѓања:
  17.552
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Е ова е Хурем! :inlove:
   
 2. ristovska123

  ristovska123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  64
  Што убаво си беше со старата хурем.Откако ја сменија прекинав да ја гледам серијата.Уште колку има до крајј ?
   
 3. butterflysk

  butterflysk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2013
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  703
  ај некој што ја догледал серијава до крај да ми каже кој нареди да се убие бајазит султанот ли? зашто тогаш селим како он да ја даде наредбата сега баш видов тоа што ке се дешава во понеделник :^) ништо не разбирам ама стварно децана не мораа да се убијат :envy:
   
 4. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.966
  Пол:
  Женски
  Кога има реприза на епизодите? Кратко инфо некој да даде што се случува? Тапа е терминот.
   
 5. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.304
  Допаѓања:
  465
  Во четврток е крајот кај нас.
   
 6. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.333
  Допаѓања:
  1.540
  СУлтанот нареди Бајазид да го вратат во Истамбул, но неговата судбина веќе беше јасна.. штом ќе го вратеа дома тој ќе беше погубен зошто веќе беше прогласен за Принц предавник.
  Наместо тоа Селим реши да го убие пред време да си биде на сигурно... :D
  Веќе беше јасно или Бајазид ќе го убие Селим, или Селим Бајазид.. само еден можеше да преживее.
   
 7. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  781
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  И овој ти бил ''величествен''??Овој е величествен што изврши убиство врз своите чеда т.е по негова наредба беа убиени,величествен кој си го уби најдобриот пријател,сопрузите на своите сестри колку глави отсече и после се се смета за величествен и ни прикажуваат слика како оди во рајот???? Незнам што да кажам друго стварно :devil: :devil: :devil:
   
  На TheSecret, simonna.a, dragan4eDR и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Ana.N

  Ana.N Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  344
  Н А С К О Р О

  ТАА СЕ ВРАЌА

  [​IMG]
   
 9. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.485
  Од породилно? :D
   
 10. Kaylie

  Kaylie Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  1.401
  Каде се враќа? Од каде? Од кога? Што, како? :D
   
 11. Mahidevranfan

  Mahidevranfan Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  2.065
  Пол:
  Женски
  Среќен роденден Нур! :^::party::sun:
  [​IMG]
   
  На simonna.a му/ѝ се допаѓа ова.
 12. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.578
  Допаѓања:
  17.552
  Пол:
  Женски
  да не ја глуми случајно Махпејкер то ест Кошем султан?А Кошем султан почнаа да ја снимаат?
   
 13. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.333
  Допаѓања:
  1.540
  Сеуште нема никакви информации за тоа која актерка ќе ја игра Кошем Султан, продукцијата сигурно сеуште ги одбира улогите зошто прикажувањето на серијата ќе почне од Септември 2015, најверојатно другата година ќе почнат со снимање. Не верувам дека Мерием ќе ја глуми, не ми е логично некако истите актери од Величенствениот да глумат други ликови во оваа серија, сепак се работи за автентичноста на тие ликови.. ќе се изгуби шмекот според мене, ама ако погледнеме подобро па сите врвни турски актери играа во Величествениот, малку од нив останаа што не учествуваа. Како и да е.. се надевам дека ќе направат добар избор, во тоа не се сомневам..
  Засега според мене улогата на најмоќната султана во историјата на Османлиската империја ми мириса дека можно е да ја стават и Бергузал Корел.. мислам дека има доста моќна појава, па сега ќе видиме :)

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  според мене мислам дека е совршена за оваа улога :clap:
   
 14. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.578
  Допаѓања:
  17.552
  Пол:
  Женски
  значи го делиме истото мислење!
  ;)
   
 15. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  10.417
  Пол:
  Женски
  А која е оваа Кошем султан. Што и паѓа на Хурем? :)
   
 16. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.578
  Допаѓања:
  17.552
  Пол:
  Женски
  Кошем не му е ништо на Хурем.За Кошем може да се каже дека беше една од султанките кои владеја во периодот наречен султанат на жените.Кошем или Махпејкер доаѓа од Грција мислам и жена на султанот Ахмед била ако убаво паметам.Ама каква жена била по,по,поооо....но комент :x
  Има документарен,фактички како игран филм доаѓа за Кошем султана.Побарај на ју тјуб;)
   
 17. Ana.N

  Ana.N Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  344
  И официјално потврдено: Оваа година Мерием се враќа на ТВ екраните со нова серија

   
  На simonna.a, MayDiamonds, Mahidevranfan и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Hurrem-Aleksandra

  Hurrem-Aleksandra Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2012
  Пораки:
  640
  Допаѓања:
  413
  Е ова мора да го видите!  Значи цело време се смеев.
  Нејзината позитивност е како зараза а и колегата нејзин најдрагиот како се израдува што ја виде
  толку многу гушкање :lol: сепак не се видоја бајаги време

  Е ова ми фалеше овој филмски пар кој најмногу си го сакам :P

  А најдоброто од се: E кога ќе му ја врачи наградата на само еден укатен начин на која таа го може :D
   
  На Val-Dim и MayDiamonds им се допаѓа ова.
 19. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.361
  Допаѓања:
  26.034
  Пол:
  Женски
  Серијата ја даваа до пред 2 недели на канал 5 зошто ја прекинаа ?
   
 20. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.333
  Допаѓања:
  1.540
  Народе, прочитав на српскиот форум дека Меријем снима филм во Македонија заедно со актерот Озан Ѓувен што го играше Рустем Паша.. Доколку имате некои подетални информации пишете :)
  Едит: Кхм.. инаку тие од неодамна се во врска :o