Величествениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од t.w.e.e.t.y, 15 декември 2011.

 1. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Женски
  Јас прочитав дека во Србија снима, и многу шетала по кафичи, демек не знам колку пари добива по епозода а воедно и ужива.
   
 2. Lotus-14

  Lotus-14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  658
  Пол:
  Женски
  После оваа серија секоја останата Турска не ја гледам, мислам дека е едно од најголемите и најдобрите сериски остварувања кое можат да го достигнат турците. Изработката на фустаните дури и сцените ги поврзуваат со бојата на султановиот фустан или кафтан, амбиентот во собите, начинот на кој е раскажана целата приказна можеби не е во целост прикажан но е во многу убав пакет скоцкано. Актерите секоја чест за глумата, во сцените без синхронизација се гледа дека од душа се внесуваат во моментите кои треба да ги одлумат.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.675
  Допаѓања:
  19.588
  Пол:
  Женски
  Ииииии започнуваме нова величествена ера да гледаме!Махпејкер Кошем Султан мнооогу наскоро!
  Само да ве прашам,шо мислите,нели фустаните на Кошем Султан наликуваат како модата од дворот на Катерина Де Медичи?
  [​IMG]
  за овој фустан мислев,иначе еве уште 2 слики....видов на страната на Величествениот,Кошем Султан прва сезона се снимала ова она
  [​IMG]
  [​IMG]
  Иначе овие се слики како шо пишеше на албумот од
  Safiye Sultan - Hülya Avşar
  Ги има на оваа страна https://www.facebook.com/MuhtesemYuzyil
   
 4. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.664
  Допаѓања:
  11.990
  Пол:
  Женски
  Ајјјјјјјјјјјјј одвај чекам да го даваат, уживам во раскошот на оваа серија :inlove:
   
 5. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.372
  Допаѓања:
  1.626
  Модата во Величенствениот беше тотално промаршена, апсолутно никаква врска со вистинските облеки.
  Османлиските Султанки никогаш не носеле фустани. Тие носеле шалвари и кафтани, и не носеле круни туку турбани. Но сепак и покрај тоа што не беше искористена оригиналната костимографија, сепак фустаните беа прекрасни и достојни за една ваква велчинествена серија. :)
   
 6. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.186
  Допаѓања:
  9.084
  Пол:
  Женски
  Каде можам да ја гледам онлајн, со анг. или срб. превод?Уште подобро ако ја има на мкд. :D
   
 7. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.675
  Допаѓања:
  19.588
  Пол:
  Женски
  Случајно свртив на Канал 5 ТВ...таму најавуваа некоја нова серија за некаква империја,то ест османлиската и спомнаа некоја си Хатиџе Султан...за каков султан...за шо серија станува збор поточно?
  (музиката во најавата беше од Величествениот серијата)
   
 8. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.372
  Допаѓања:
  1.626
  Официјално е потврдено дека Косем Султан ќе ја глуми актерката Берен Саат.
  Серијата е најавена дека ќе почне да се емитува во Септември. :)

  [​IMG]

  Според мене ужасен избор, немам ништо против актерката навистина е една меѓу подобрите но за оваа улога дефинитивно не.. Сепак ќе видиме како ќе се покажи :?:
   
 9. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.675
  Допаѓања:
  19.588
  Пол:
  Женски
  Ако знај да растура во улогава како Мерјем Узерли во Хурем,супер ќе биде(y)
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.675
  Допаѓања:
  19.588
  Пол:
  Женски
  Ја гледа некој оваа новава серија на Канал 5,Империја?
   
 11. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.936
  Допаѓања:
  45.347
  Auuuuu Bihterka ke se pojavit vo Imperija???
   
 12. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.372
  Допаѓања:
  1.626
  Оваа новата серија „Империја“ по турски Osmanlida Derin Devlet снимена е 2012.. Има една сезона но попради слабиот рејтинг прекинала да се снима.
  Очигледно не е од продукцијата на Тимс но локацијата е многу слична а можеби и истата од Величенствениот. Не е е првокласна серија и не се работи за битни историски ликови..
  Колку што сфатив ја следи љубовта на Пехливан Халил и Дилруба.. Нема информација дали вистина постоеле но дејството е центрирано за време на владеењето на Султан Ахмед Хан III .. Се работи за измислена љубовна приказна само искористен е вистински историски период.

  Нема врска со серијата Косем Султан..
  За Косем Султан каде во главната улога ќе се појави Берен Саат сеуште нема точен датум кога ќе почне да се прикажува во Турција но најавена е за овој месец.
   
  На simonna.a, cresa-jagoda и Kukla994 им се допаѓа ова.
 13. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.936
  Допаѓања:
  45.347
  A inaku bi bilo dobro da se otvori nova tema ili mozebi ima za Imperijata poso tuka veke sme vo druga serija.
  Ako moze @RainBow da gi prefrli mislenjata vo soodvetnata tema.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  2.134
  Пол:
  Женски
  Неможам да го преболам што заврши и што пола филм беше без Мерием :u: . Понекогаш си пуштам пак по некоја епизода, мислам никогаш нема да ми здосади :D
   
  На cresa-jagoda и simonna.a им се допаѓа ова.
 15. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.675
  Допаѓања:
  19.588
  Пол:
  Женски
  Драги љубители на историските серии..наскоро Кошем ни доаѓа...Трејлер?Еве ле:
   
  На Mahidevranfan и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.675
  Допаѓања:
  19.588
  Пол:
  Женски
  Почетокот на октомври ќе се прикажува Кошем ^_^
   
  На Mahidevranfan и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. BI-44

  BI-44 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  810
  Допаѓања:
  299

   
  На simonna.a му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Hürrem.Kösem

  Hürrem.Kösem Нов член

  Се зачлени на:
  13 мај 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Jas sa gledam serijata. Beren glumi prekrasno kako edna kralica da recam. 8):inlove: