1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Величествениот век (Мuhteşem Yüzyıl) [Канал 5]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од t.w.e.e.t.y, 15 декември 2011.

  1. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.159
    Допаѓања:
    1.596
    И јас гледам, не стасав вчера и четврток да ја гледам па ќе враќам.
     
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.713
    Допаѓања:
    322.581
    И јас ја следам серијата.
    Паралелно на нет читам историја и се што е поврзано со Сулејман.
     
    На Idedemja, Kimberly11 и mssuniquee им се допаѓа ова.
  3. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.676
    Допаѓања:
    25.234
    Пол:
    Женски
    Викаат дека историјата била сосема поразлична од серијата. Секако имаат додадено и ликови што не постоеле.
    Мене ме интересира само дали навистина до толку биле жениве кај османливе да се убиваат и сплетки да си прават ко во серијава.
    @mssuniquee мислам ти мажена си за турчин, знаеш нешто интересно за Сулејман и Хурем? :D
     
    На Idedemja, referentka и mssuniquee им се допаѓа ова.
  4. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    47.717
    Пол:
    Женски
    Јас пред некое време почнав да ја гледам на интернет, кога видов на Алфа ја даваат се прерадував, продолжив тука да ја гледам :)
    Сум подзаборавила доста, сепак одамна ја имав гледано.
     
    На Idedemja и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  5. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    52.906
    Пол:
    Женски
    Хахах, јас бев опседната со сите серии тип на Величенствениот, секое мое идење во Истанбул, обавезно идам во Топкапи палатата. Си се облекувам во нивните фустани, се сликам некогаш ќе влезам во харемот некогаш не, зависи колку време имам. :rofl:


    За серијата Сулејман точно е дека има многу измислени ликови како Нигер калфа, секако и измислени сплетки со цел да биде интересна серијата.
    Косем одамна ја имам гледано но ми одтави впечаток на слаба копија на Величенствениот:)

    Харемот ;
    4FDC0E0E-F017-4A7F-868D-FC71613D3B60.jpeg
    Собата на Султанот ;

    54C5A72B-86FC-4A9C-8B6F-4B9D314316CE.jpeg

    45C63748-4A1D-495A-A261-D9233A7F1D25.jpeg
     
    Последна измена: 4 декември 2021
    На ane.bella, Idedemja, elcezelce и 8 други им се допаѓа ова.
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.676
    Допаѓања:
    25.234
    Пол:
    Женски
    Собиве они ги користеле во тоа време или само онака се направени за да се долови како изгледале?
     
  7. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    52.906
    Пол:
    Женски
    Сликиве што ги ставив се од вистинската Топкапи, секако кои тогаш они ги користеле,иначе за потребите на серијата е направена идентична(монтажна) палата во која е снимана серијата.
     
    Последна измена: 4 декември 2021
    На Idedemja, cresa-jagoda и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.713
    Допаѓања:
    322.581
    Кошем и јас ја гледав.
    Ептен е боза.
    Прво Сулејман воопшто не е на лик како што е во серијата.
    Бил дебел низок и со голема брада.
    Хурем била неубава, ама харизматична.
    Најубава жена била Хатиџе,бар во тоа време важела за најубава во царството.
    Иначе приказната се серијата е створена према анали и пишувања на тогашна интелигенција ( како сега на пр.Ми истер за правда,култура..земјоделие ,финасии) и према слики како оние на Матракчи.
    Има измислени ликови со цел да се долови животната атмосфера во харемот.
    А дека е колеле и лактале во харемот сигурна сум дека имало такви работи.
     
    На Idedemja, cresa-jagoda и mssuniquee им се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.446
    Допаѓања:
    47.512
    Пол:
    Женски
    Серијава на youtube ја имам изгледано 5 пати годинава, баш на тв кога ја има сега ручаме тоа време и само им пуштам спојлери на моите дека они ја подзаборавиле.
    И ми викаат дека сум досадна :P а ептен ми е интересна и ја сакам.Добра и моќна приказна, имам баталено турски серии ама оваа и Косем ми се :inlove:
    и само нив ги гледам, и Кога лисјата паѓаат дур ја даваа.
    Кој сака ваков тип нека ја гледа Косем.

    Вака од карактери Хурем ја сакам највеќе и Суљо, Зумбул ми е хит значи :rofl:
    другиве трагикомедија
     
    На Idedemja, ElenaOfRivendell, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Dejanaaaa

    Dejanaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    350
    Пол:
    Женски
    Обожавам серии и филмови со историска содржина. Кога ја емитуваат на алфа?
     
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Се емитува секој работен ден во 16:15 часот.
     
    На Idedemja и Dejanaaaa им се допаѓа ова.
  12. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    Што се случило со мажот на Хатиџе?
    Разбрав дека е вдовица ама немаше никаква информација што се случило со него, ниту како се викал. :?:
     
  13. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    Порано мислев дека Паргали Ибрахим-паша по потекло бил Грк, но изгледа дека бил Македонец.

    Ibrahim was born to Orthodox Christian parents in Parga, Epirus, then part of the Republic of Venice. His ethnicity is unknown, but he probably originally spoke a Slavic dialect and also knew Greek and Albanian.

    Според најновите податоци, тој не бил оженет со Хатиџе-султан, бидејќи се пронајдени писмата од неговата вистинска сопруга, ќерка на некој големец од Босна, истиот човек кој го заробил Ибрахим во детството. Бракот се случил откако Ибрахим станал голем везир како знак дека е "еден од нив".

    Првиот (можеби единствен) нејзин сопруг се верува дека бил погубен додека таа била многу млада.

    Хатиџе била секогаш почитувана од нејзиниот брат, а умрела на околу 40-тина години. Можно е да патела од депресија.

    Според пишувањата на венецијанскиот дипломатски претставник, Сулејман бил висок и слаб, имал испиено и ковчесто лице:

    The sultan is only twenty-five years [actually 26] old, tall and slender but tough, with a thin and bony face. Facial hair is evident but only barely. The sultan appears friendly and in good humor. Rumor has it that Suleiman is aptly named, enjoys reading, is knowledgeable and shows good judgment.

    Поверно е дека имал сосема нормална, просечна висина, што било доволно да го наречат висок, особено во тоа време.

    Хурем ја опишуваат како убава, но најмногу се издвојувала со црвената коса. Никој во султановиот харем немал боја на коса како нејзината.
    Венецијанските дипломати всушност никогаш не ја виделе Хурем. Се што знаеле и запишале за неа е тоа што се зборувало во сарајот.

    Серијата не ја следам, само пуштен е телевизорот додека оди, не ја следев ниту првиот пат ама моите родители гледаа и така бев во тек. Морам да признаам дека без синхронизација серијата не е толку лоша, мене на Канал 5 ми личеше на циркус. Инаку, ако влегувам во темава тоа ќе биде поради историјата, многу сакам историја и ја проучувам, доколку нешто ве интересира, слободно прашајте, веројатно ќе знам да ви одговорам. :f:
     
    Последна измена: 11 декември 2021
  14. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.220
    Допаѓања:
    6.639
    Омилена серија. :) Ја гледав пред неколку години, на јутуб ја има цела со превод на српски. И тогаш гледа впо 3-4 епизоди на ден од што станав зависна од неа. И сега на алфа пак ќе ја гледам кога ќе имам време.
    Инаку Махидевран била избрана за мис на Турција низ годините. Ја следам на инста уште е лепотица.:wasntme:
    Хурем во историјата ја сметале дека поседувала некоја магија и со таа магија го завела султанот да ја сака само неа, дури и да ја направи законска сопруга, нешто што во тоа време султаните не го правеле туку си имале харем од жени околу него и си ги менувале:):D Има многу делови од филмот кај што ја нарекуваат вештица, посебно Махидевран како најпогодена.:)
    Исто со портокалова коса е историската Хурем, значи и тоа не е случајност.
     
    На Idedemja, mssuniquee, Kimberly11 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.824
    Допаѓања:
    19.433
    Пол:
    Женски
    Хурем е ѕвер жена
     
    На cresa-jagoda, mssuniquee и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  16. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.267
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Филмот е убав, и Косем и Величествениот ама многу е тажна самата историја на Османлиите.. Имено, татко му на султан Ахмет, маж и на Косем, убил 19 деца, принцови кога дошол на власт, Ахмет го затвори брат му во соба и 30 години не му дозволе да искочи, се додека тој не полуде.. Султан Сулејман нареди сите деца на Бајазит(дете на Хурем) да бидат убиени за да остане само Селим и неговите наследници.. Махидевран ќе го убие Мехмет кога ќе има 20 години.. Во филмот не се потенцирани овие моменти многу, ама во глобала кај Османлиите имало многу убиства на деца, дури можам да кажам дека највеќе умирале повеќето.. Во Џамијата на Султан Сулејман во Истанбул, за секое дете има посебен сандак во кој што погребале, жално е и за гледање тоа колку деца имало што умреле..
     
    На cresa-jagoda и @ceci11 им се допаѓа ова.
  17. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.220
    Допаѓања:
    6.639
    @нина122 можеше барем во спојлер да ги пишиш сите овие работи а не предвреме да им откриваш на сите шо ќе се деси! Премногу е квалитетен филмот за ти вака да го раскажуваш во 2 реченици.
    Ај ако не седни цел раскажи го, немора да гледа никој. Страшно.
     
  18. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    1.656
    Пол:
    Женски
    Не Ахмет, него татко му ги убил своите браќа.
     
  19. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.267
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Ова се детали од историја, оскудно(скоро воопшто) и да не се прикажани во филмот, нема да ги видиш ти овие моменти во филмот затоа што не се прикажани.
     
    На cresa-jagoda, ane.bella и Justicija им се допаѓа ова.
  20. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.818
    Допаѓања:
    3.622
    A sto e strasno, pa filmov nema koj go nema gledano go davaa pred nekolku godini na kanal 5, sega se vrti i vise e pri kraj na prva world pa gledam sega i na alfa.