1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Венеција

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од sanjalica, 9 јануари 2012.

  1. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Јас ја планирам Венеција почеток на јуни.
    Имам гледано понуди за со авион и се солидни цените, повеќе се исплати со авион отколку со автобус, разликата е 50е, а одамна сакам да ја посетам, мислам дека нема да се разочарам.
     
  2. Johny

    Johny Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    614
    Пол:
    Машки
    Еве и јас да напишам нешто за Венеција. Моето искуство е од три одења, и сите ми беа на некој начин на про-патување, еднаш за Љубљана, а два пати за Берлин. Специјално за Венеција не сум бил. Инаку, преспивам во хотели најдени на booking.com.

    Еве ќе ви напишам нешто за авионските карти, за хотелите и за Венеција.

    1. За летовите со Wizz Air авионска карта имате online на http://wizzair.com/. Цените се релативно евтини, и се движат од околу 15 еур при рано букирање, а обично се од 30 - 70 еур, при букирање пред недела дена пред патувањето во зависност од конкретниот лет. Ова е цена за еден правец. Значи, нема фиксна една и постојана цена, туку има различни цени. И нема попуст за повратна карта, бидејќи се работи за евтина компанија. Моментално летовите од Скопје се во среда и недела. Се слетува на аеродромот Тревисо, кој е околу 20 км од Венеција. Има организиран автобуски превоз до Местре и Венеција, чини 7 еур, еден правец, и трае околу 45 минути. Инаку, Венеција има два аеродроми, вака народски кажано: Тревисо и Марко Поло. Аеродормот Марко Поло е околу 9 км. од Венеција, и автобскиот превоз чини 5 еур, и трае околу 20 минути. Wizzair лета на Тревисо аеродромот, а на пример Easyjet лета на Марко Поло. Ова за оние кои би сакале да ја користат Венеција како трансфер за други летови во Европа.


    2. Јас сум спиел во три различни хотели во Местре. Местре, е копнениот дел од Венеција, или барем вака јас го интерпретирам ;) Може да спиете во Местре, а да се шетате во Венеција. Хотелите во Местре се поевтини отколку во Венеција. Барајте на booking.com еднаш хотели под локација Местре и втор пат под локација Венеција, и тогаш споредете. И цените на хотелите варираат од понудата и побарувачката и од сезоната. Сум спиел во три хотели во Местре: Регит, Делфино, Виена. Сите три ви ги препорачувам, со напомена дека хотел Виена, (која иронија ;) ) го држат Кинези и персоналот е кинески и можно е да се осеќа мирис на кинеска храна, бидејќи има, нели, гости и од Кина. Ова е моето искуство за хотел Виена. Цените беа следни за една ноќ: хотел Делфино 30 еур, еднокреветна соба, со доручек, хотел Регит исто беше 30 еур, а хотел Виена 36 еур. Моментално, хотелите Делфино и Регит имаат повисоки цени. Тоа е најевтиното нешто што сум го нашол за Местре, а сепак да биде пристојно. Од Местре има градски автобуски превоз до Пјацале Рома во Венеција (цената за еден правец е 1,30 еур при купена карта во трафика, а ако ја купите картата во автобусот е 2,50 еур - и ова ми е од искуство :)), превозот трае околу 10 минути и се патува по еден пат-мост, чинам се викаше Понте Либерта. Видете на Google maps :)

    3. Е сега кога веќе стигнавме во Венеција, конечно нешто и за неа :) Сепак е посебен град, стар, има историја, култура, музеи, цркви, многу вода, мостови, тесни улички и канали, градски превоз со бродови, гулаби на Сан Марко плоштадот и чувство на романтика поради водата, бродовите, гондолите... Има многу туристи и оние главните места како што се мостот Риалто и плоштадот Сан Марко, се многу посетени. Јас одев еднаш со градски бродски превоз од Пјацале Рома до Сан Марко, а еднаш пешки се шетав и одев од Пјацале Рома, па Риалто, па Сан Марко. Ако одите пешки, можете повеќе да видите и разгледате. А возењето со брод е убаво како доживување. Има многу бутици, убава гардероба, има и скапа и евтина, посебно за девојките има многу голем избор од квалитетна модерна облека, ташни и разбира се, чевли ;) На некои улички видов Црнци што продаваат на црно ....упс :D женски ташни и патнички торби. Не прашав, ни колку чинат, ни дали се оригинал. Моето омилено место е Сан Марко, оти има многу туристи, гулаби, црква и три-четири убави, ама многу скапи ресторани. Се мислев едно кафе да пијам во Кафе Флориан, ама кога ги видов цените се предомислив: еспресо 6,50 еур, капучино 11,50 еур. Па, пред да седнете, не само тука, туку и во било кој ресторан во Европа, погледнете ги цените, обично има надвор пред влезот на ресторанот јавно поставен ценовник.

    Се разбира, Венеција има многу музеи кои вредат да се посетат, има концерти со класична музика, има карневал, има многу ликовни изложби...итн. кои јас не сум ги лично видел и разгледал, па не можам да споделам мое искуство.

    Поздрав и убаво да си поминете :)
     
    На buba4e89, MissChievous, kolumnistot и 9 други им се допаѓа ова.
  3. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Венеција, а и било кое друго место, ќе те освои само доколку си полн со енергија и си доволно одморен за да можеш да разгледуваш.
    Многу очекував од Венеција и првиот поглед кон неа можам да го опишам како доста мистичен. Денот беше магловит и додека и се приближувавме можев да гледам само делчиња од неа. И ме освоија долгите врвови на некои катедрали, насликаното и позлатеното на Св. Марко, ме освоија гондолиерите... Иии толку.
    Дали дека денот беше мрачен или дека јас бев изморена, но едвај се шетав по уличките.
    Плус бев прегладнета, купив сендвич од некои 8 евра и гулабите ми го изедоа од рака. Толку се преплашив од нив што сеуште носам трауми.
    Не сум цмиздра, не се плашам од инсекти, ниту глувчиња, но ова беа за мене премногу насилни гулаби.

    Не, не уживав доволно! Ми сметаше што имаше премногу гужва и неможеше да се набљудува архитектурата мирно и внимателно. Ми пречеше фактот што росеше и имаше толку магла што не ни можевме да се возиме со гондола.
    Придобивка од ова место - неколку спомени и една кожна преубава чанта!
     
  4. Boleyn.7

    Boleyn.7 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    425
    Венеција, град кој не те остава рамнодушен и по првата посета.Град кој плени со самиот шарм и убавина, не ти дава да го напуштиш се дури не го дознааеш во секоја смисла на зборот.Апсолутно прекрасен и неодолив, а секогаш полн со туристи дојдени од сите страни.Секоја уличка и мовче се приказна за себе.Италијанската пица и гондолите кои се дел од душата на Венеција се нешто што мора да се искуси во тој магичен град.

    При мојата посета се беше поплавено. Плоштадот,кафичите,продавниците...Баш се.Интересно и необично доживување(заради плима и осека) кое вреди да се почувствува е она кога цел плоштад е под вода и поминуваш низ плоштадот и се чуствуваш како во некој поинаков град.Град каков нема никаде во светот.
    Ах...А пицата, крцкава и топла штотоку извадена од фурна.Тазе и оригинална правена од италијанските тамошни мајстори по вистински рецепт...е таа е можеби најубавото нешто од цел град.

    Вреди да се посетат и дуждевата палата,гондолите, и венецијанскиот карневал.Тие се тие симболи на градот.За жал, го немам посетено венецијанскиот карневал, но верувам вреди да се види и почувствува тој италијански дух предизвикан од самиот град.

    Се на се волшебен град кој навистина треба да се види и доживее во вистинско светло!
     
    На Someonespecial и Gordana10 им се допаѓа ова.
  5. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Во Венеција сум била летото 2005. :) Иако бев многу мала, точно до детаљ на се се сеќавам.
    Од тоа патување(сум била повеќе пати во Италија) Венеција и Верона најмногу ми се допаѓаат. Толку романтичен град е што со зборови неможеш да го опишеш! До центарот се возиш со гондола, па шеташ по сите тие мостови, јадеш пица или паста, уфф...многу е убаво! :inlove: Се сеќавам тогаш јадев пица и на секој залак на татко ми му викав:мммм, многу е убава пицата и на крај глава го здоболе. :$
     
  6. Seashell31

    Seashell31 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    736
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Во Венеција сум била два пати. Еднаш во зима и еднаш во лето. Првиот пат бев зимава во Јануари а после бев летово во Август.Во јануари имаше магла,а и преладно беше.Сега пак летово беше претопло и имаше многу туристи.Не можеш на улица да се разминеш,а не па да застанеш и да се сликаш :D Ама сепак ја прошетавме цела Венеција и беше прекрасно.Венеција е град кој веднаш ќе те освои и едноставно ќе сакате повторно и повторно да одите,како јас сега :D Сега сакам да ја видам и навечер...можам да замислам колку е убава тогаш.
     
  7. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Мене Венеција не ми остави многу голем впечаток, можеби времето не се погоди или јас лично не се пронајдов во тој град не знам што беше, но не би одела повторно. Многу гужва во било кој период од годината, скапо ужас за сместување и ресторан, а нема нешто посебно за гледање како Рим на пример. Ама индивидуално е тоа, може ќе ја засакаш, а може и како мене нема повторно да сакаш да одиш.
     
  8. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Женски има ли понуди за еден ден, одење и враќање до венеција? Како тура за разгледување само..? И ако има од прилика колку пари е? :?:
     
  9. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Јас до сега не сум сретнала ваква понуда, а и ми изгледа малку тешка за реализација. Патот е долг за одење, разгледување и враќање. Сите понуди досега биле најмалку по 3 дена.
     
    На cvetce93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. katerina222

    katerina222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Ахх колку би сакала да ја посетам!!
     
  11. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Тури за разгледување има само ако си во некој близок град, па да отидеш на еден ден во Венеција. Од тука нема никаква логика, а ниту лет.
     
  12. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Преубаво место..Архитектурата речиси совршена,плоштадот заслепувачки...Кога бев беше преполно со туристи,немаше место каде да се завртиш,ама си сакам гужви,а градот си е специфичен па затоа и посетуван.
    Што убаво е чувството кога ќе заталкаш по некоја тесна уличка,па ќе излезеш некаде во внатрешноста,па случајно ќе најдеш некој музеј на виолини од Вивалди,па некој бунар во кој се фрлаат парички за среќа.А пак да не зборувам за возењето со гондола,тоа беше врвот.Го надбљудуваш целото место,додека зборуваш на италијански со оној кој ја управува гондолата(незнам како се вика :D ).Едноставно прекрасно.
    Италија е прекрасна земја за посетување,а Венеција ќе си ја носам во срцето уште долго време.
     
    На crazylady, MissChievous, sweet-star и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Гондолиери се викаат :)
     
    На Twinkles и Marossa им се допаѓа ова.
  14. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Јас сум била во венеција и прекрасно место е а и таму имам роднини :)
     
  15. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    сум била на екскурзија во Венеција и општо цела Италија..Венеција и Трст ми оставија посебен впечаток..
    Венеција е некако волшебна..преубава..возење со брод..па со гондола..тоа плоштадот..а пак уличките..тие мали сокачиња ти се чинат толку исти ..не можеш да ги разликуваш и на прв поглед чиниш дека ќе се изгубиш..не знам ..ама кога би имала можност би отишла без мислење пак..
    за да ја видам таа недопрена убавина..рај за очи.. :) :inlove:
    I love Venice <3
     
    На Marossa и Gordana10 им се допаѓа ова.
  16. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    23
    колку чини возење со гондола?
     
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Околу 100-120 евра, плус минус нели, зависи како ќе се исценкаш , со тоа што нели оваа цена ја делиш на 2ца-3ца зависи колку луѓе собира гондолата.

    Прекрасен град , архитектура која ќе ве воодушеви.
    Не заборавајте да јадате пица , па макар и на парче :lol: , исто и кафето да им го пробате.
    Имав една купа слики ама неможам да ги најдам да ви прикачам, ако ми излезат пред очи обавезно ќе ставам.
    Јас бев пред 4 години , ама ми остави прекрасен впечаток, воопшто и не ја осетив смрдевата која велат дека била неподнослива, а беше ептен жешко.
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    ^ 5 души собира,повеќе не.Туку ние се исценкавме за секој по 15 евра,така да ако планираш да одиш,гледај да не ти наплатат по 120 евра,кога може и помалку :)
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Не се исплатува да појдеш до Венеција на помалку од 5 дена. Ние бевме 7 дена во 2013, зашто од тука ме убедија дека и 7 ми се премногу (првичниот план беше 10 дена Венеција, 4 дена Милано). Има баш многу што да се види и прошета. Имавме купено карта за влез во сите музеи, и успеавме да ги прошетаме најпознатите за 5 дена (заедно со Мурано и Бурано). Ден и пол шетавме низ градот, ама само шетавме, пиевме кафе и јадевме по улици, и пола ден поминавме во Еврејскиот кварт. Убав град е навистина, особено што нема сообраќај :)
     
  20. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    Јас кога бев беше 60 евра. И 5 души максимум можат.