1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Венчавање во црква и крштевање-избор или наметнување?

Дискусија во 'Религија' започната од joelle, 16 ноември 2010.

  1. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    В црква. Постои специјален чин на прстенисување кој му претходи на венчанието.
     
    На Marsic му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.396
    Допаѓања:
    4.802
    Пол:
    Женски
    Се е наметнато. Јас сум крстена, венчана во црква, и детето е крстено. Не сум верник. Но наметнато е како традиција. И моите не се некои верници, ама така е наложено и сите си ги крштеваат децата и се венчаваат во црква. Баш се сеќавам кога беше пописот, девојчето што нѐ попишуваше не ме праша за религија, туку праша дали сите сме Македонци и православни христијани..

    Не ми значеше толку дали ќе се венчам во црква или не. Сопругот е верник, па ајде за негов атер. Детето иако е крстено, не планирам да го воспитувам како припадник на било која религија. Иако сум атеист, со тек на време научив да го премолчувам тоа затоа што гледам околу мене куп грешници кои се перат со религијата. Изнесувањето на мојот став само ќе отвара непотребна дискусија и непотребно објаснување на некои луѓе кои едвај чекаат да ме направат сатанист.
     
    На poi, Larea, Гладиоли и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    585
    Сметам дека треба и мора да биде избор венчавката. За крштевка веќе секако никој не не прашал.
     
  4. Wideperpetual

    Wideperpetual Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    602
    Пол:
    Машки
    Наметнато не е, туку вековна православна христијанска традиција кога луѓето биле религиозни и било благодет божја венчавање во црква и крштевање на дете. Денес имате опција цивилно да си склопите граѓански брак а децата не морате да ги крштевате ако го сметате тоа за наметнато и не сте религиозни. Бракот како институција ионака е сакрамент, свет чин помеѓу маж жена и бог а во мноштвото бракови денес има се и сешто само не бог, така да имате целосна слобода да не се венчавате во црква ако го сметате тоа за наметнато
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Наметнато ви е само ако дозволите да ви се наметне. Јас имам поп во фамилија, па не сум венчана во црква. Јас не сакав да се венчам, и немаше венчавка, само регистрација.
    Не дека не ми викаа "е како така нема црква?", јас само им викав "така фино лепо" и толку од муабетот. Кој може да ме натера?
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.427
    Пол:
    Женски
    Наметнато е, особено зошто е дел од традицијата и културата. Впрочем религијата кај нас е тесно поврзана со традицијата и културата и зато и на друго место имам пишано, како неверник, прам обреди од аспект на традиција и негување култура, ама не и зошто стварно ми значи. Ама ова поќе зборам за празници и некои традиции шо ги имам со семејството. Свадби и крштевки ми се генерално over the top и не би ги практикувала освен нели ако партнерот не е религиозен и му менва. Ова го нагласвам оти мене стварно не ми менва, па зошто да лишам партнер од то ако него би му менвало.
     
    На DarkStormm и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  7. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.952
    Допаѓања:
    13.890
    Јас не гледам зошто сметате дека е наметнато. Ако во нешто не верувате и не се чувствувате како припадник на Христијанството, кој ве тера да застанете пред олтар и да плаќате за да ве венча свештеник?

    Го правите тоа само поради тоа што ќе речат тетки, вујни, стринки, свекрви и сл.?

    Како за модерни жени премногу дозволувате традицијата да ве потиснува.

    Нели за независност и самојстојност се збори цело време а овде читам дека наметнато било да се венча некој во црква.

    Никаде не бараат и за ништо не е услов документ венчаница од црква.

    Тоа е за верниците чин од посебно значење, не гледам причина да се прави само ради реда.

    Исто и за крштевка, ако не сте верници никој не ви става нож на врат да ги крштевате децата. Оставете ги сами нека одлучат кога ќе пораснат дали сакаат да бидат крстени или не.
     
    На Pixi5, daylight и Miss666 им се допаѓа ова.
  8. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.396
    Допаѓања:
    4.802
    Пол:
    Женски
    Да се што рече е така. Ама јас во мојот случај решив да попуштам, сопругот е верник. Ништо не ми значи, ниту нешто ми пречи. И верувам така е кај многумина други. Останато како традиција сите да се венчаваат во црква, не од причина, туку ете оти сите така прават.
     
  9. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Здраво не знам дали прашањето е за тука
    Ме интересира за венчавка во црква(ние не сакаме бурми) а чинот вклучува бурми,дали има опција без нив или мораме да купиме и тоа?
     
  10. Malo mace

    Malo mace Активен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам имаме смртен случај во фамилијата а исто така и нпвороднчето што сакаме да го крсѕиме на лето а исто така и ние да се венчаме
    Па да прашам дали треба да чекаме година да помине или?
    А исто сакаме и нешто да ренпвираме дома па колку да чекаме ?
     
  11. Lavicaukafez

    Lavicaukafez Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2023
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да чекаш воопшто. Да си го крстиш детето, и да си се венчате.
    Потоа во кафана немора да викате музика.
    Живите со живите, умрените со умрените.
    Поздрав
     
    На Malo mace и Гладиоли им се допаѓа ова.
  12. Malo mace

    Malo mace Активен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на мислењето