1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Венчаница порачана преку интернет

Дискусија во 'Свадба' започната од blondini, 6 февруари 2011.

  1. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас не би ризикувала. Друго е кога ќе си ја пробаш и ќе ја видиш во живо. Ако не ми се допадне кога ќе стигне, сакајки да заштедиме пари ќе потрошиме дупло. Не, не и не. :lol:
     
  2. wizardess

    wizardess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    46
    Една моја другарка порача венчаница преку нет и беше навистина преубава. Вкупно ја чинеше околу 150 евра, за кои овде не можеше нити да изнајми фустан. Изработена беше по мерка, од Америка, копија на фустан од шпанската марка Сан Патрик. Малку се грижеше дали ќе стигне на време, но се беше во ред. Материјалот беше 5ка а и везот беше многу убаво изработен. Сепак мене би ми било малку страв да чекам на венчаницата од интернет. Ај да е обичен фустан, ај некако...Ама пак венчаница...Што знам...
    А како плаќавте? Повеќето страници имаат Пејпел, но ние во Македонија не можеме да се регистрираме за тоа. Дали имате искуства со плаќањето преку манибукерс (скрил)?
     
  3. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    а другаркати како ја платила венчаницата и јас сакам да си порачам но плаќањето ми е проблем
     
  4. b.jovanoska

    b.jovanoska Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    нарачка на венчаница online

    Девојки, дали можеби некоја од вас има искуство во нарачка на венчаница преку web?? Има навистина прекрасни фустани но не сите доставуваат за мк. Jас лично ја прелистав http://www.jenjen.com и ми се допадна.Има избор на модели но би сакала да слушнам и ваше мислење, коментари, можеби некоја нова адреса од каде што вие сте го нарачале вашиот фустан...
     
  5. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.988
    нарачка на венчаница online

    Ти препорачувам да бидеш многу внимателна со кинескиве сајтови. Линкот што си го поставила во твојот пост веќе е неактивен.

    И јас сериозно ја разгледував можноста за онлајн нарачка на венчаница и доста истражував, особено искуства на клиенти. Многу од тие сајтови се лажни.

    Единствено, реален сајт, со фотографии од нивни продукти (а, не украдени од познати марки-како што прават повеќето кинески сајтови) се

    http://www.lightinthebox.com/c/wedding- ... 81?sort=5d

    Многу задоволни клиенти, а во коментарите под продуктите доста често самите купувачи оставаат сопствени фотографии од венчаниците што ги одбрале.

    Ако англискиот не ти е проблем, не пропуштај ги и коментарите на клиентите. Mене ме убедија дека не се шалабајзери, туку фирма која гради реноме, па затоа и се многу услужливи и брзо одговараат на било кое прашење поврзано со продуктот што те интересира. Конкретно, мене пријатно ме изненади и квалитетот на материјалите со кои работат, а и комплетната и завршена изработка.

    Ако немаш предрасуди кон терминот "кинеска роба", сајтов е прав погодок.

    Се надевам дека помогнав... :D
     
    На Veki4kaa и popi им се допаѓа ова.
  6. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    лелеее фустанов ти е сонски :inlove: мн мн е убав :o поточно ПРЕУБАВ, јас ако некогаш се мажам сакам ваква венчаница :$
     
    На sirena4 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    и јас ќе си ја порачам мојата венчаница преку интернет . има прекрасен избор а и разликата е огромна да не сум луда да дадам 700-1000 евра за 3/4 часа и потоа фустанот убаво спакуван да ми стои под спална . тие пари можеда си ги искористам за убаво патување . инаку за пошта и не е баш прболем има и приватни пошти ем побрзо ќе стаса фустанчето ем 10тина евра кај не отишле .
    инаку си најдов фустан на интернет 180долари беше и прашав да ми го сошијат ми кажаа околку 680 евра... абе тие луди се :D
     
  8. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    http://www.jjshouse.com/
    има преубави а и со смешни цени се .
    на мајка ми една пријателка и ја дала адресата и нејзиниот фустан го порачала од таму , а можам да кажам дека фустанот и беше еден од најубавите што го имам видено ем тоа го купила за 100долара :D
     
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Не сфаќам како тоа би можело да функционира. Јас кое било парче облека се` додека не го облечам и не видам како ми прилега, не би можела да го купам, а особено не венчаница.
     
  10. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Хм,од една страна цените се примамливи ,а има прекрасни фустани и може да се најде таков модел баш каков што сакам и како што гледав низ страниците и цените не им се превисоки, но од друга не би ризикувала бидејќи се работи за венчаница и не знам како ќе биде со димензиите,дали ќе се погодат во градите,во ширината и должината :?:.Има уште многу време до тогаш,аха ако се лажиме,одма ќе помини :wasntme: :D ,но прво би разгледала низ бутиците за венчаници тука,па потоа ќе размислам за порачка преку нет иако повеќе сум за тоа да земам испробано на мене и видено.
     
  11. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Се слагам 100%! Јас бев убедена дека сум премногу крупна за нешто како сирена фустан на пример, а кога една упорна продавачка ме натна во еден таков фустан изгледаше :o Само пусто што неможев да се движам во него, нога пред нога како сол-бибер на времето. :lol: Исто така мислев дека ако се спушти ниско долниот дел, ќе изгледам подебело, за на крај да заклучам дека сум градба - 8. Голем граден кош, големи колкови и тесен струк, и можам да носам исклучиво женствени модели кои истакнуваат струк. Затоа без разлика дали сте слаби или дебели, куси или високи, пробајте си и одлучете. Сликата гадно лаже! ;)

    И да Илипили, ќе ти летне времето додека трепнеш! :*
     
    На ilipili му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    jas si poracav i denes bas mi stigna.fustanot e preubav tocno po merkite so jas im gi dadov i bas kako so jas zamisluvav da izgleda.ke stavam sliki koga ke imam vreme da go slikam.samo mene mi naplatija i uste 100 evra carina ama pak mi izleze eftino okolu 250 evra.rizikot e golem i mnogu se plasev kako ke izgleda ama ete se isplati :)
     
    На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Илипили совет од мене, најди си изнајми си чиста работа. Преку нет жалам што ја порачав иако после ја сменав ама тоа е. За 100 евра може мн убава да се изнајми ако не и за малку поефтинко.
     
  14. b.jovanoska

    b.jovanoska Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    I jas si poracav fustan preku net.Imase navistina prekrasni modeli. Onaka na razgleduvanje eden posebno mi zapna za oko :) morav da go imam.. :inlove:
    sega ostanuva samo da cekam....pa ke izvestam obavezno... (so sliki ) ;)
     
    На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.215
    Пол:
    Женски
  16. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Две искуства имам слушнато за купени венчаници преку интернет. И двете се позитивни. Едното од роднина пред 2-3 години, но не се сеќавам од која страна ја имаше порачано. Мене лично не ми се допаѓаше моделот, но тоа е до вкусот ама таа беше презадоволна и вели дека венчаницата и била без грешка.
    Друго, сега од другарка што ќе прави свадба за неколку месеци и реши да ризикува. Со консултации, мерки и слики одлучила да нарача и се изненадила, иако беше песимист дека ќе добие тоа што сака и го гледа на слика. Многу рано ја нарача за да има време да си најде друга овде ако не испадне како што треба. Многу е задоволна, особено затоа што не дала најмалку 400-500 евра за таква венчаница како што сакала, туку 5 пати помалку.

    Венчаниците на сликите подолу чинат помалку од 50$ на алиекспрес. :)
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  17. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Јас сепак не би ризкувала да порачувам венчаница преку интернет, здравје кога ќе дојде време за тоа дефинитивно ќе шијам венчаница. На интернет има мал милион модели, со материјал и добра шнајдерка ќе имате преубава венчаница..
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Се согласувам. Има еден куп шнајдерки што можат точно според замисла да ти сошијат, нема потреба од порачување според мене. :) Сепак се работи за денот кој од мали девојчиња го чекаме. :wasntme: :lol:
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Mene iskreno ne mi se domaga vencanicava ne e moj stil, se razbira za vkusovi ne se diskutira. jas ne bi imala hrabrost za vencanica preku net, i vo sk ima ubavi i eftini vencanici ako prosetas ubavo. mn nevesti se naviknati da idat odma vo Qween, zan mari, kokev i sl, a tie vencanici moze da se najdat za duplo poef :) tina cena. Jas koga se mazev imav simnato model od Qween i bev kaj edna zena vo carsija mi ja sosi za 245 evra a vo Qween bese 750 evra. Vencanicata bese preubava, nikoj neveruvase deka e tolku eftina.
     
  20. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    На feminium, sunfemina и Spidy им се допаѓа ова.