Веренички прстен

Дискусија во 'Свадба' започната од Filipina, 15 октомври 2010.

 1. Filipina

  Filipina Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  Да ве прашам, кога дечкото ќе ве побара за жена, кога ќе ви даде прстен на која рака се става и на кој прст, сакам да знам оти секој момент очекувам, а не знам каде се става. Поздравче.
   
 2. Queen.S

  Queen.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  373
  Предлог за брак

  На лева рака ( зошто е до срцето ) и на измеѓу среден и мал прст Тој прст ( ваљда разбра) ;)
   
  На Angel4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Filipina

  Filipina Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  Предлог за брак

  ^ ммм разбрав, значи да си го извадам јас прстенот што си го носам и да очекувам веренички :* Благодарам
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.448
  Допаѓања:
  156.823
  Пол:
  Женски
  Предлог за брак

  Јас колку што знам се става на четвртиот прст на десна рака, таму кај што се носи бурмата. Јас таму и го носам, заедно со бурмата. А на лева рака носат католиците. Мислам дека Лилит имаше објаснето нешто за ова во слична тема.
   
  На irenadaniel и Elenche87 им се допаѓа ова.
 5. stella83

  stella83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  126
  Предлог за брак

  Легендава ми се виде многу интересна, па да ја споделам со вас :). Да не отварам нова тема специјално за ова, мислам дека текстов би се вклопил во оваа тема.

  Легенда за вереничкиот прстен

  Дали знаете зошто вереничкиот прстен се носи на четвртиот прст (до малото прсте)? Кинеската легенда тоа го објаснува мошне едноставно и уверливо.

  Нема да ви се верува крајот.

  Палците ги претставуваат родителите.
  Показалците се браќата и сестрите.
  Средниот прст си ти.
  Четвртиот прст е твојот пар (партнер).
  Малиот прст се децата.

  Сега склопи ги дланките и средните прсти постави ги како што е прикажано на сликата

  1. Обиди се да ги раздвоиш палците (родителите), се раздвојуваат затоа што не треба да живеат со тебе вечно. Повторно спои ги.

  2. Обиди се да ги раздвоиш показалците (браќата, сестрите и пријателите), се отвораат затоа што сите имаат свои животни патишта и заминуваат.

  3. Обиди се да ги раздвоиш малите прсти (твоите деца) – се отвораат затоа што децата растат и си заминуваат. Повторно спои ги.

  4. Конечно, обиди се да ги раздвоиш прстите наменети за вереничкиот прстен и ќе се изненадиш. Тоа е невозможно. Судбински сте поврзани и затоа венчалниот прстен е носи токму на овој прст.

  (превземено од crnobelo.com)
   

  Прикачени фајлови:

  На saki13, Ajla11, Belgin1 и 19 други им се допаѓа ова.
 6. Queen.S

  Queen.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  373
  Предлог за брак

  Јас колку сум видела кај нас носат на левата рака...и ја носам на лева...па сега не знам..како е правилно али мене некако поише ми одговара за лева него за десна ;)
   
 7. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.215
  Допаѓања:
  5.022
  Предлог за брак

  да на десната рака до малиот прст и јас бев во дилема но научив. но бидејки мене ми е голем си го носам на средниот прст на десна рака иако сакам да го носам на правилниот прст но викаат дека не се крателе и си реков ајде не е важно, важно јас си знам кое ми е значењето и зошто тој прстен е на мојата рака ;)
   
  На Martka, Mrs. Diva и korisnichka им се допаѓа ова.
 8. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  85
  Предлог за брак

  на десната рака мислам дека се носи бурмата, а вереничкиот на левата.. барем мене вереничкиот ми е на левата рака
   
 9. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.832
  Пол:
  Женски
  Предлог за брак

  Same here :D
   
 10. Oaza.123

  Oaza.123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  24
  Предлог за брак

  Хмммм...можеш да ми кажеш зошто не се кратат??? Те прашувам затоа што мене ми беше голем, па го скративме :worried:
   
 11. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.215
  Допаѓања:
  5.022
  Предлог за брак

  најискрено не го знам значењето и јас сигурно фала богу ништо страшно. сакав и јас да го скратам ете најблиските ми кажаа небило убаво. и ете не отидов. факт е дека ако некој се сака ништо немоше да му се случи.
   
 12. blubell

  blubell Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  13
  Предлог за брак

  Ај од памет ме извадивте :(

  Мене синоќа дечко ми ме побара :) многу сум среќна...пресреќна
  Арно ама прстенот ептен ми е голем на тој прст и сакавме да го однесам во понеделник да ми го скратат...
  Стварно не се крати???? ПОМОШ?
   
  На Mrs. Diva и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 13. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.832
  Пол:
  Женски
  Предлог за брак

  И мене ми беше голем па го скратив...зарем ќе го чував додека се здебелам, а ако не се здебелам, што тогаш...нема врска бабини деветини... :)
  p.s. чеситки ина двете...се најубаво :)
   
  На girl1985 и Shana им се допаѓа ова.
 14. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.672
  Мене кога ме побара дечко ми ми го стави на левиот прст :D а после кога е виде мајка ми ми рече-леле се носи на десен,па така сега си го носам на десна,а и поубаво ми е на лева ми сметаше некако.Значи на десна се става,не на лева
  А бурмата беше на лева нели,да не згреши пак :wasntme: :lol:
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.448
  Допаѓања:
  156.823
  Пол:
  Женски
  И бурмата се носи на десна рака, ние православните на десна ја носиме, католиците на лева.
   
  На plava.90, MarchelineAmaru и maca99 им се допаѓа ова.
 16. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.689
  Jaс немам веренички прстен, ниту пак ме побара мм. Си се издоговоривме претходно за веридбата, и на тој ден си ги разменивме бурмите.
  Сакав јас ( и тој сакаше) во Египет да ме побара за сопруга (бидејќи имавме испланирано патување до таму) ама поради мојата ризична бременост уште од самиот почеток, го откажавме тоа.

  Малку ми е мака што не ме побара онака класично, ама на крај краева тоа и не ми е толку важно како што ми се важни слогата, љубовта и разбирањето. Еден прстен помалку или повеќе не мени ништо.
   
  На MarchelineAmaru, girl1985 и Shana им се допаѓа ова.
 17. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.077
  Допаѓања:
  1.630
  јас вереничкиот прстен го носам на левата рака, на средниот прст. Правилно се носи на домалиот но мене ми стана голем. Прстенот што ме побара за жена го носам на десната рака на средниот прст, а бурмата стандард на домалиот прст на десната рака.
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 18. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Вереничкиот прстен го носам на левата рака на четвртиот прст, а бурмата на десната рака исто на четвртиот прст. За правилно, што знам?! Сите различно кажуваат, за бурмата знам дека се носи дефинитивно на десна рака, но за вереничкиот не знам, мада во многу златари кога одевме да гледаме бурми или накит, препознаа дека носам веренички прстен според тоа каде го носам... Некои ги носат двата на еден прст, мене така ми е натрупано и некако ми се губи убавината на двата прстени.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.973
  Се крати секој прстен и се додава, т.е. може и поголем да се направи. се е по желба на муштеријата
   
 20. hrizantema007

  hrizantema007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  25
  јас колку што знам вереничкиот прстен може да се носи на која рака сакаш и на кој прст сакаш ти..т.е.тој ти подарува прстен(што не е бурма).значи за веридба зборувам,,а бурмите се разменуваат за венчавката,кога и зетот ни невестата стаат бурма на 4-тиот прст на левата рака....