1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Веренички прстен

Дискусија во 'Свадба' започната од Filipina, 15 октомври 2010.

  1. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Јас вереничкиот прстен си го носам на средниот прст на левата рака, а бурмата на до малиот прст, исто на левата рака. Не ради вера или воопшто како требало, ама во средината во која живеам левата рака е за бурмата, па полесно ми е да откачам мажи само ако им ја покажам левата рака. :)
    За кратењето и додавањето на прстените, прстен може да се зголеми или намали 1, до 1 и 1/2 величина без да му се изгуби формата. Бурми со камења по целата должина се речиси невозможни да се зголемат или намалат. Така да и зависи од стилот на прстенот, оти јас што сакав прстен не го купив оти ми рекоа во златара дека ќе се распадне круната што ги држи каменчињата оти требаше да се смали 2 и 1/2 за да ми биде. Тоа дека не се крати или додава ради бабини диветини според мене нема врска.
     
    На Lollipop_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Јас го скратив вереничкиот прстен и за мое изненадување во кутичето со прстенот после кратење си го најдов отсеченото делче од околу 2мм уредно спакувано во кесичка. Инаку прстенот го носам на десна рака затоа што иако мерен за на лева рака пак ми беше голем а на десната ми е тамам, и на истиот прст ги носам заедно со бурмата.
     
  3. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Јас вереничкиот прстен си го носам на левата рака на четвртиот прст... а и мислам дека нема врска тоа можеш да го ставиш на кој каде му одговара :)
     
  4. mamaHana

    mamaHana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    31
    Вереничкиот прстен сама си го бирав,а маж ми ми го плати.Не го носам малку е гломазен и за да не го изгребам син ми.На веридбата маж ми ми го стави прстенот на левата рака на четвртиот прст,а јатрва ми одма викна дека не се носел на таа туку на десната и ме изнервира.Ако сакам на малиот прст ке го носам :devil: А бурмата на десната и си ја носам секогаш многу си ја сакам.
     
    На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Podarok

    Podarok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    76
    Девојки сакам ваше мислење!Дечко ми сака да ме побара ЗАМИСЛЕТЕ МИ КАЖА :rofl: И ми вика да дојдам со него да си одберам прстен,а после он ќе ме изненадел????Незнам што да правам,јас му викам ти треба сам да купиш прстен да незнам јас,тој вика несакам...ЈАС СУМ ВО ПРАШАЛНИЦИ!!!Вака е глупо да знам се,незнам... :tmi: :?: :?: :?: :?:
     
  6. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^Еми кога веќе ти кажал, и онака ништо од изненадувањето, барем оди одбери си прстен по твој вкус ^_^
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  7. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    :( Зошти ти кажал бе :devil:
    Незнам дали да си одбереш прстен,глупо вака!
    Зар не сакал бе доволно да се потруди да те изненади,што знам.И нашата врска знаевме каде води,се правеа и муабетчиња ама мило ми е што одвоил време за да ми избере сам прстен а не ова на готово како ради реда.
    Јас ти велам да му кажеш-добро па не ли заслужувам ти сам да ми одбереш прстен?
    Стварно,машкиве сакаат се да им е наредено,што да ти купам одбери си за роденден,за ова за она,па сега и прстен да си одбереш?Се да им е на тацна.Може да се потруди,ипак битна работа е,најубав момент!
    Со самото тоа што знаеш дека прстенот е избран од него,со многу време внимание,уште повеќе ќе ти биде драг :P
     
    На karak и tinkerbelll им се допаѓа ова.
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Што ќе те изненадува, касно е веќе. Ни мене не би ми се свиѓало да ми рече дојди да си одбереш прстен. Не би го имало значењето што го има сега. И како ми го одбрал, како е да правен само за мене, јас самата таков не би си одбрала, туку би се двоумела. И видов колку всушност добро ме познава. :)
     
  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.606
    Допаѓања:
    250.865
    Пол:
    Женски
    И јас бев на твоиве "маки" :D Маж ми ме побара за жена се тоа фино лепо и кога дојде моментот да ми го даде прстенот ми кажа дека не ми купил туку да одиме следниот ден заедно да избереме некој кој би ми бил "точен" |( и секако би ми се допаѓал највеќе. Познавајќи го ова воопшто не ме изненади бидејќи е човек кој практичното го става пред се, но не викам дека немаше да ми годи да се потрудел да најде нешто што би ми се допаднало! Вака сама си одбрав и си го носам скоро секогаш :inlove:
     
  10. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Мене мажот ми ми купи веренечки прстен и ми го даде кога ме запроси и само ми рече ако е голем или мал ќе одиме да го заменеме но за среќа мене ми беше таман.
     
  12. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.758
    Јас сум практична жена. Мене не ме ни побара класично, туку при еден разговор се договоривме да почнеме да живееме заедно. Поточно имавме договор дека кога ќе има одредени предуслови кои тогаш се случи да ги имаме, ќе почнеме да живееме заедно. Прстенот го купувавме заедно, т.е. заедно го биравме, и многу ми беше убаво што беше така.

    Инаку го носам на десната рака, на прстот каде што се носи бурмата. Не носам бурма, ниту пак некогаш сум ја носела.
     
    На figgiMK и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Еве неколку модели:
     

    Прикачени фајлови:

    • download (1).jpg
      download (1).jpg
      Големина на фајлот:
      6,3 KB
      Прегледи:
      505
    • download.jpg
      download.jpg
      Големина на фајлот:
      6,9 KB
      Прегледи:
      505
    • images (1).jpg
      images (1).jpg
      Големина на фајлот:
      5,7 KB
      Прегледи:
      503
    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      5,6 KB
      Прегледи:
      501
  14. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Јас не сум баш по жолтото злато, па ги одбрав овие неколку модели:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  15. guguence

    guguence Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    девојки на која рака се носи вереничкиот прстен а на која бурмата?? :$
     

    Прикачени фајлови:

    • images (16).jpg
      images (16).jpg
      Големина на фајлот:
      6,2 KB
      Прегледи:
      452
    • images (9).jpg
      images (9).jpg
      Големина на фајлот:
      5,2 KB
      Прегледи:
      453
    • images (15).jpg
      images (15).jpg
      Големина на фајлот:
      7,6 KB
      Прегледи:
      452
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    вереничкиот на лева рака, бурмата на десна.
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.656
    Пол:
    Женски
    Е како да не. Јас двата си ги носам на ист прст, на десна рака :) Католиците носат на лева, ние сме православни. :)
     
    На мкд98, aprokovic, April87 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Мајка ми и вереничкиот и бурмата си ги носи на лева рака. :lol:
    Всушност - на кого како му одговара и му е пријатно.
    Некому му е шубе пак да носи прстени на лева рака, мене на пример.
    Јас би го носела на десна рака.

    А тие бабини деветини како не се намалувал или менувал оставете ги зад себе.
    Мајка ми оригиналниот си го заменила, а оттогаш, уште два пати си го има заменето вереничкиот прстен, затоа што од многу носење златото ја менува формата и го губи сјајот.
    Па еве ја, 26 години во успешен брак.

    Јас не би сакала да бирам прстен заедно со момчето.
    Дојди да си избереш прстен - :^) што си ми ти - татко со подарок за матура?
    :^)

    Ако дотолку не ме познава мене и мојот вкус за еден прстен, тоа е исто како да не ме познава воопшто.
    Ако му треба помош, тука е мајка ми и другарките, претпоставувам ќе му светне сијаличка.
    Во секој случај, сакам прстенот да е изненадување.
    :)
     
    На Summerlover, Neytiri, lolyta777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Betty.Boop

    Betty.Boop Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2011
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    61
    Можеби не делува како веренички ама јас овој си го сакам :D :D :D
     

    Прикачени фајлови:

  20. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    1.082
    Пол:
    Женски

    Муабетов ме потсети само на ова :lol:

    http://www.youtube.com/watch?v=iWD3PJVKebY

    И јас сум за тоа да ми купи прстен сам, верувам во тоа дека доколку веќе знае јас каков би носела и јас што сакам, тогаш ме знае мене, мојот вкус, мојот карактер :)

    П.С. Еве што најдов на нет за тоа на која рака треба да се носи вереничкиот прстен

    Веренички прстен: Според обичаите, вереничкиот прстен се носи на третиот прст на левата рака. Оваа традиција потекнува од антички Египет, бидејќи египќаните верувале дека од овој прст вената води дирекно кон срцето.
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.