Веренички прстен

Дискусија во 'Свадба' започната од Filipina, 15 октомври 2010.

 1. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.311
  Јас вереничкиот прстен си го носам на средниот прст на левата рака, а бурмата на до малиот прст, исто на левата рака. Не ради вера или воопшто како требало, ама во средината во која живеам левата рака е за бурмата, па полесно ми е да откачам мажи само ако им ја покажам левата рака. :)
  За кратењето и додавањето на прстените, прстен може да се зголеми или намали 1, до 1 и 1/2 величина без да му се изгуби формата. Бурми со камења по целата должина се речиси невозможни да се зголемат или намалат. Така да и зависи од стилот на прстенот, оти јас што сакав прстен не го купив оти ми рекоа во златара дека ќе се распадне круната што ги држи каменчињата оти требаше да се смали 2 и 1/2 за да ми биде. Тоа дека не се крати или додава ради бабини диветини според мене нема врска.
   
 2. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.152
  Јас го скратив вереничкиот прстен и за мое изненадување во кутичето со прстенот после кратење си го најдов отсеченото делче од околу 2мм уредно спакувано во кесичка. Инаку прстенот го носам на десна рака затоа што иако мерен за на лева рака пак ми беше голем а на десната ми е тамам, и на истиот прст ги носам заедно со бурмата.
   
 3. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  Јас вереничкиот прстен си го носам на левата рака на четвртиот прст... а и мислам дека нема врска тоа можеш да го ставиш на кој каде му одговара :)
   
 4. mamaHana

  mamaHana Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  30
  Вереничкиот прстен сама си го бирав,а маж ми ми го плати.Не го носам малку е гломазен и за да не го изгребам син ми.На веридбата маж ми ми го стави прстенот на левата рака на четвртиот прст,а јатрва ми одма викна дека не се носел на таа туку на десната и ме изнервира.Ако сакам на малиот прст ке го носам :devil: А бурмата на десната и си ја носам секогаш многу си ја сакам.
   
  На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Podarok

  Podarok Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  75
  Девојки сакам ваше мислење!Дечко ми сака да ме побара ЗАМИСЛЕТЕ МИ КАЖА :rofl: И ми вика да дојдам со него да си одберам прстен,а после он ќе ме изненадел????Незнам што да правам,јас му викам ти треба сам да купиш прстен да незнам јас,тој вика несакам...ЈАС СУМ ВО ПРАШАЛНИЦИ!!!Вака е глупо да знам се,незнам... :tmi: :?: :?: :?: :?:
   
 6. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.065
  ^Еми кога веќе ти кажал, и онака ништо од изненадувањето, барем оди одбери си прстен по твој вкус ^_^
   
  На marama му/ѝ се допаѓа ова.
 7. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  :( Зошти ти кажал бе :devil:
  Незнам дали да си одбереш прстен,глупо вака!
  Зар не сакал бе доволно да се потруди да те изненади,што знам.И нашата врска знаевме каде води,се правеа и муабетчиња ама мило ми е што одвоил време за да ми избере сам прстен а не ова на готово како ради реда.
  Јас ти велам да му кажеш-добро па не ли заслужувам ти сам да ми одбереш прстен?
  Стварно,машкиве сакаат се да им е наредено,што да ти купам одбери си за роденден,за ова за она,па сега и прстен да си одбереш?Се да им е на тацна.Може да се потруди,ипак битна работа е,најубав момент!
  Со самото тоа што знаеш дека прстенот е избран од него,со многу време внимание,уште повеќе ќе ти биде драг :P
   
  На karak и tinkerbelll им се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.669
  Допаѓања:
  45.948
  Пол:
  Женски
  Што ќе те изненадува, касно е веќе. Ни мене не би ми се свиѓало да ми рече дојди да си одбереш прстен. Не би го имало значењето што го има сега. И како ми го одбрал, како е да правен само за мене, јас самата таков не би си одбрала, туку би се двоумела. И видов колку всушност добро ме познава. :)
   
 9. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.430
  Допаѓања:
  174.130
  Пол:
  Женски
  И јас бев на твоиве "маки" :D Маж ми ме побара за жена се тоа фино лепо и кога дојде моментот да ми го даде прстенот ми кажа дека не ми купил туку да одиме следниот ден заедно да избереме некој кој би ми бил "точен" |( и секако би ми се допаѓал највеќе. Познавајќи го ова воопшто не ме изненади бидејќи е човек кој практичното го става пред се, но не викам дека немаше да ми годи да се потрудел да најде нешто што би ми се допаднало! Вака сама си одбрав и си го носам скоро секогаш :inlove:
   
 10. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.295
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  474
  Мене мажот ми ми купи веренечки прстен и ми го даде кога ме запроси и само ми рече ако е голем или мал ќе одиме да го заменеме но за среќа мене ми беше таман.
   
 12. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.408
  Допаѓања:
  49.222
  Јас сум практична жена. Мене не ме ни побара класично, туку при еден разговор се договоривме да почнеме да живееме заедно. Поточно имавме договор дека кога ќе има одредени предуслови кои тогаш се случи да ги имаме, ќе почнеме да живееме заедно. Прстенот го купувавме заедно, т.е. заедно го биравме, и многу ми беше убаво што беше така.

  Инаку го носам на десната рака, на прстот каде што се носи бурмата. Не носам бурма, ниту пак некогаш сум ја носела.
   
  На figgiMK и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.254
  Допаѓања:
  14.930
  Пол:
  Женски
  Еве неколку модели:
   

  Прикачени фајлови:

  • download (1).jpg
   download (1).jpg
   Големина на фајлот:
   6,3 KB
   Прегледи:
   495
  • download.jpg
   download.jpg
   Големина на фајлот:
   6,9 KB
   Прегледи:
   496
  • images (1).jpg
   images (1).jpg
   Големина на фајлот:
   5,7 KB
   Прегледи:
   494
  • images.jpg
   images.jpg
   Големина на фајлот:
   5,6 KB
   Прегледи:
   493
 14. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.019
  Јас не сум баш по жолтото злато, па ги одбрав овие неколку модели:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 15. guguence

  guguence Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  313
  Пол:
  Женски
  девојки на која рака се носи вереничкиот прстен а на која бурмата?? :$
   

  Прикачени фајлови:

  • images (16).jpg
   images (16).jpg
   Големина на фајлот:
   6,2 KB
   Прегледи:
   451
  • images (9).jpg
   images (9).jpg
   Големина на фајлот:
   5,2 KB
   Прегледи:
   451
  • images (15).jpg
   images (15).jpg
   Големина на фајлот:
   7,6 KB
   Прегледи:
   451
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.254
  Допаѓања:
  14.930
  Пол:
  Женски
  вереничкиот на лева рака, бурмата на десна.
   
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.117
  Допаѓања:
  123.158
  Пол:
  Женски
  Е како да не. Јас двата си ги носам на ист прст, на десна рака :) Католиците носат на лева, ние сме православни. :)
   
  На мкд98, aprokovic, April87 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.477
  Мајка ми и вереничкиот и бурмата си ги носи на лева рака. :lol:
  Всушност - на кого како му одговара и му е пријатно.
  Некому му е шубе пак да носи прстени на лева рака, мене на пример.
  Јас би го носела на десна рака.

  А тие бабини деветини како не се намалувал или менувал оставете ги зад себе.
  Мајка ми оригиналниот си го заменила, а оттогаш, уште два пати си го има заменето вереничкиот прстен, затоа што од многу носење златото ја менува формата и го губи сјајот.
  Па еве ја, 26 години во успешен брак.

  Јас не би сакала да бирам прстен заедно со момчето.
  Дојди да си избереш прстен - :^) што си ми ти - татко со подарок за матура?
  :^)

  Ако дотолку не ме познава мене и мојот вкус за еден прстен, тоа е исто како да не ме познава воопшто.
  Ако му треба помош, тука е мајка ми и другарките, претпоставувам ќе му светне сијаличка.
  Во секој случај, сакам прстенот да е изненадување.
  :)
   
  На Summerlover, Neytiri, lolyta777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Betty.Boop

  Betty.Boop Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2011
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  61
  Можеби не делува како веренички ама јас овој си го сакам :D :D :D
   

  Прикачени фајлови:

 20. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски

  Муабетов ме потсети само на ова :lol:

  http://www.youtube.com/watch?v=iWD3PJVKebY

  И јас сум за тоа да ми купи прстен сам, верувам во тоа дека доколку веќе знае јас каков би носела и јас што сакам, тогаш ме знае мене, мојот вкус, мојот карактер :)

  П.С. Еве што најдов на нет за тоа на која рака треба да се носи вереничкиот прстен

  Веренички прстен: Според обичаите, вереничкиот прстен се носи на третиот прст на левата рака. Оваа традиција потекнува од антички Египет, бидејќи египќаните верувале дека од овој прст вената води дирекно кон срцето.
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.