1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Веридба

Дискусија во 'Свадба' започната од srcushka, 18 август 2010.

 1. srcushka

  srcushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  7
  долго време планирам да го прашам дечко ми дали сака да се вериме,но страв ми е од реакцијата :worried: заедно сме две и пол години а јас имам 19 и премногу се сакаме но незнам како кје ме свати ми казува секој ден дека сака да зивееме заедно и дека премногу ме сака но се пласам дека ако го прасам кје се одалечи од мене :( совет ве молам
   
  На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.
 2. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  како прво па ти си 19 години..животот е пред тебе, узивај остај мажачка има време за тоа.
  како второ ако некој треба да праша за веридба тогаш тоа треба тој да го сторим, а не ти... немој грешка да ме сватиш но тој иако зборува дека би се венчал со тебе тој не го мисли тоа сега веднаш да биде... мажите така си зборуваат си планираат на доооооолги стази.. ;) узивај дур мозжеш бракот и онака не ти бега.
   
  На Vikiliks и K.Karanfillova им се допаѓа ова.
 3. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180
  узивај си док можеш,сеа си у најубавите години мажачката не ти бега у никој случај...размисли убаво коа сите другарки ке ти шетаат ти ке седиш дома :( и една моја друагрка брзаше за да се вери и на ден матура се вери еве ја сеа седи дома чува деца на 19год и вика ееее кај ми беше паметот место да шетам ја деца чувам...
  ипак како и да е ти си знаеш...ако стварно се сакате тоа и на двајцата у никој случај не ви бега..
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.025
  Допаѓања:
  198.970
  Пол:
  Женски


  Како прво, за такво нешто треба да бидете подготвени, и двајцата. Јас лично, како и девојкиве погоре, мислам дека ти е сеуште рано за веридба, а да не зборам за мажачка. Дефинитивно почекај. Поуживајте во врската уште некое време, никогаш не знаеш што ти носи животот. Може утре да не сакаш веќе да го видиш, а врска полесно се прекинува отколку брак. Луѓето се менуваат, немаме исти ставови и сфаќања на 19 и на 29 години, поинаку гледаме на работите кога ќе стекнеме малку повеќе животно искуство. Ако си пак цврсто решена, што и да напишеме ние овде, нема да го промени тоа, па со среќа. :)
   
  На srcekrsacka и eleni23 им се допаѓа ова.
 5. srcushka

  srcushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  7
  fala vi mn za sovetite ja se dvoumev ama on insistira da ziveam so nego sea od dr mesec:worried: em sakam em mi e strav da ne mu zdosadam:worried: sepak fala vi zenski.pozz
   
  На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Срцулка јас едно ќе ти кажам ти си знаеш најдобро, без разлика дали ќе се вериш на 19 или 29 тоа за мене не игра улога.Животот и судбината сами ќе си го кажат своето. Само сепак добро треба да ги разгледаш околностите-каде ќе живеете, од што тој работи ли сепак не станува збор за годишен одмор станува збор за заедно живеење а со тоа доага -пари за сметка, пари за облека. Одлуката е твоја -ти пожелувам среќа
   
  На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.
 7. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  пред некој ден се вери блонд. баш сакам да ни раскаже како беше :lol:

  знам дека за овој чин невестите секоја секунда ја постетуваат. Те салветките какви ке бидат, те флизура, облека :rofl: :P
   
 8. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  Ооооооо ќе живеете заедно ама треба да си свесна дека те чекаат и домаќински обврски меѓу сите останати работи.Значи пеглање,перење,готвење мислам да не се залажуваме дека единствено што ќе правите е дека ќе уживате.

  Размисли дали навистина го сакаш тоа,имаш само 19 год. не викам дека ако не се верите треба да раскинете и ти да си проживееш живот,биди со него и уживајте си двајцата ама само уживајте оти ко ќе решиш заеднички живот нема да биде само уживање веруј ми.А тенџерињата и манџите не ти бегаат тоа сигурно :D :*
   
  На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  И јас го имам истиот проблем.Подолго сме заедно и правиме планови секогаш и муабет дека ќе е вака,онака,за деца,значи работи што се со иднината наша поврзани како сигурни дека заедно ќе сме тука нема сомнеж,но сеуште не ми предложил брак...а сакам некако да го боцнам кога мисли,како да разговараме на таа тема,ама нејќам да испадне дека јас брзам,а јас сакам :D
  Совет ве молам!Иначе јас имам 25 год а он има 26.
  Дај кажете некој предлог,финта жени помагајте,чекам совет Ве молам! :*
   
  На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.
 10. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  Па јас не би ти советувала да му правиш финти, он секако ќе ја осети финтата, а тоа не сакаш.Остави да биде спонтано, така и ти ќе бидеш изненадена, а и он нема да се осеќа како да е фатен во стапица ;)
   
  На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.
 11. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  486
  Најлесен начин! Остани бремена!
   
  На Teja26 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  Ее Наташа па не е фер советов за дечкото навистина.Зашто така во тесно да го става, може дечкото има и други некои планови професионални или било какви што сака да ги оствари пред да се жени.Може не е се уште спремен да се жени, а не па да биде татко, само 26 години има.Решениево не личи на ништо.Не знам како вака размислува некој :x
   
  На Pocahontas9, srcekrsacka, femina11 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  486
  Епа не реков право одма тоа да го направи! Ама повеќето сега вака се решават за брак! Зошто се веривте ? Епа девојката е бремена!! А и дечкото има 26 години редно е мислам да му текне веќе!
   
 14. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Извини Наташа, ама ова е најглупавиот совет што сум го прочитала.
  И што ако он после не ја земе? Пример, не му се брза него, никако не сака да се обврзе? Што ако и предложи да абортира или сама да си го гледа?
  А и бременоста не е така плукни-залепи.

  Ако сте во врска која сакате да премине на повисокото скалило, едноставно кажете му го тоа на партнерот, не туку пробувајте финти, баења. Само со отворен разговор може да се среди се, а вака може само додатно да си направете проблеми. Манипулации, лаги, срам... лош старт за предбрачен живот.
   
  На Pocahontas9, Eveline, srcekrsacka и 3 други им се допаѓа ова.
 15. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Девојки не ни мислев на баења и ако под финти ме разбравте да го зезнам како примерот со бременост.Нема шанси тоа никако.Можда погрешно се изразив или сте ме разбрале.
  Мислев како да го потпрашам,на кој начин,дали директно,дали од околу да ми кажевте како да постапам од кој агол,за да не бидам сватена погрешно или па недај Господе да го уплашам,ма да ние сме отворени еден кон друг и за овие работи и мн.пати ми иде да почнам подетален муабет на темава ама некако ми се кочи јазикот мислам дека не можам прва јас да започнам на оваа тема,што би рекла?
  На тоа мислев да ми помогнете ако можете.дали некој можда има искуство слично на ова,или истиот проблем.Благодарам девојки,бацки........ :*
   
  На Angie.sec му/ѝ се допаѓа ова.
 16. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  486
  Епа така пополека прашај го! Абе мили и така и така се сме си заедно а да се вериме што мислиш а или па милиш дека е рано?
   
 17. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  225
  Ти има некогаш тој нешто спомнато за веридба или нешто слично? Можеш некако како на шала да му спомнеш нешто,само за да видиш како ќе реагира, да го испиташ.
  Знаеш што,мажите(без навреда) знаат за многу работи да бидат труп,треба да им се даде до знаење :lol: :lol: .Колку време одите вие? И мој совет немој да брзаш, некогаш знаат коцките сами да се наредат.
   
  На lola-86 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Па да,затоа барав совет хахаха затоа што некогаш се трупови за вакви работи,а сме разговарале за нашата иднина и нашиот живот понатака али не конкретно за свадба и кога...а незнам зошто но мислам дека и тој сака нешто да ми рече во врска со истово само некако како да не се осудува,незнам што е работата,можда он мисли јас да не речам рано е или сл.
  Затоа сакав јас да му подречам од околу па ќе видам што мисли и дали не се лажам околу ова...за да знам до каде сме и на што сме.Ќе смислам некако низ муабет ко ќе се погодиме па ќе пробам.
  Ако нешто ви текне пишете ми.
  Фемина11 фала на советот срцуш...ве поздравувам сите.
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.025
  Допаѓања:
  198.970
  Пол:
  Женски
  Едноставно, прашај го какви му се плановите за иднина, каде се гледа себеси за десет години, на пример. Не прашувај го за вашата врска, туку генерално, какви амбиции има. Така ќе сфатиш кои му се приоритетите и дали сака да се обврзе уште сега или сака да почека, да оствари некои цели. Само не го притискај ;)
   
  На lola-86 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  па ако сте повеќе време заедно сигурно сте збореле и на таа тема. Не ми е јасно еден пар да се заедно 4-5 години а да немаат направено план од типот на здравје боже ако сме заедно за една година ќе правиме веридба :lol: :lol: . Тоа е нешто нормално да се прават планови, да се метчтае но сепак на крај да е спонтано ;)
   
  На Vikiliks и N.A.T.A.S.A им се допаѓа ова.