1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Веридба

Дискусија во 'Свадба' започната од srcushka, 18 август 2010.

  1. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Не треба да му купиш, можеш белегзија, часовник, или нешто што тој ќе бендиса да си размените вечерта. Прстени за машки веренички нема, т.е. има ама мене ми се гломазни и грди. Од искуство ти кажувам, Дарови според мене најпаметно би ти било да си размените само вие двајца на денот на веридбата. Зависи каков ти е стандардот, ние се договоривме меѓусебно да си размениме дарови. И твојот прстен сега не е запросувачки како што е напишано мислењето погоре, туку е веренички, одма по веридбата. ;)
     
  2. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Така и планираме дарови само за нас двајцата, инаку мојот прстен е веренички ( оние со камче што се ) :D. Не е тип што носи часовник, белезгија и сл. сепак заедно ќе прошетаме па на него ќе оставам што сака тоа нека одбере.
     
  3. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Епа ако не носи такви работи, можете само дарови да си смените. :D
     
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    @bella12 правете како вас ви одговара и уживајте во овие моменти!

    Јас не правев веридба,нит некој со нешто дарував, едноставно не сакам, не беа финансиите во прашање. Вечерта се собравме само најблиските, моите и неговите. Потоа си ги собравме другарките моите и на вереникот и си поминавме прекрасно.
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    ^ И вака е паметно. :)
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. besafetested

    besafetested Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2015
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    17
    ne e bitno kakov e izgledot na prstenot , verenicki bil ccc abe on te zaprosi so nego ili se verivte so se toj prsten.:shake: Na toa se misli zaprosuvacki deka on so toj prsten te zaprosil.
     
  7. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Е ај ако не 10 прстени нека купи момчето , исто е битно си ја побарал за жена со тој прстен иста функција има , следни прстени се бурмите и крај
     
    На kjukli и mssuniquee им се допаѓа ова.
  8. besafetested

    besafetested Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2015
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    17
    epa zatoa i vikam deka ne treba ona prsten da kupuva. Ako mislele prsteni verenicki da kupuvaat nemalo potreba od ovoj prsten,.
     
  9. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Реално небитно е , битно си се сакаат си ја побарал за жена , со среќа нека им е во бракот и тоа е тоа . Нема потреба од дополнителни трошоци , прстен си е прстен како и да е верени се , иста улога игра дали со тој ја запросил ден предходно дали на ден на веридба го дал , истата улога ја врши
     
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Што се замарате со тоа како треба? Каде воопшто пишува каква би требало да биде една веридба или свадба? Никаде! Тоа се ваши денови и треба да бидат такви како што ВИЕ сте ги замислиле и организирале, а не како што луѓето мислат дека треба да бидат. Сакате 1 прстен купите, сакате 10, како е ваша желба така нека биде.
     
    На eloves, dunika, makedonkamak и 2 други им се допаѓа ова.
  11. besafetested

    besafetested Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2015
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    17
    Imam edno prasanje povrzano so veridbata. Kumata pravi veridba na 16ti mesecov sto za poklon? Torta da ili ne? Buket svez ili vestacki?
     
  12. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Букет да свеж нормално,торта не(барем ја така мислам),а поклон нека биде за двајцата некоја убава постелнина..
     
  13. besafetested

    besafetested Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2015
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    17
    Torta ne? Deka ovde se nosi torti a plus i kumovci ni se . Postelnina mm dobra ideja,.
     
  14. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.353
    Допаѓања:
    83.761
    Пол:
    Женски
    Торта се носи :) плус кумовци ви се така да може торта :) Букет во никој случај вештачки ,свеж секако :)
    И можеш некој украс кој ќе биде наменет за двајцата убаво е и постелнина како што ти кажа членката пред мене :)
     
    На besafetested му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Да прашам кога се разменуваат кутиите со дарови што се за зетот и невестата и прстените, одма од кога ќе дојдат од машката страна кај невестата или прво си поседуваат па потоа се разменуваат?
     
  16. besafetested

    besafetested Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2015
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    17
    Cim idat tatkoto na nevestata prasuva zosto.se.dojdeni,pa zetot odgovara deka cul.deka ima ubava kerka za mazenje I prasuva dali moze da ja zeme za zena. Tatakoto odgara I potoa bovcite se razmenuvaat do 3pati gledaj tvojata da dopira povisoko za da tvojot zbor se slusa hahah adetii. Pa potoa prsteni ako razmenuvate neli se motat vo crven konec I demek koj prv go odvrze toj komanda vo brakot.
     
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Правило не постои што и кога треба да се направи. Се е работа на интерен договор меѓу двете страни, освен ако не планирате доследно да ги следите обичаите и да применувате се што ќе ви кажат.
     
  18. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.353
    Допаѓања:
    83.761
    Пол:
    Женски
    Јас ќе кажам за кај мене како беше :lol:
    Дојдоа се сместија седнаа да се раскомотат и ги направивме адетите со даровите т.е со менување на кутиите за зетот и невестата . Ме даруваа свекорот свекрвата и деверот па јас ги дарував нив + кумот и потоа следуваше здравица па ора и чочеци :D

    Нема правило ,како ќе се договорите вие така ќе биде :) како и да се направи не е грешка :) Но јас мислам дека убаво е уште напочеток да се среди за да не му ја мислите многу :)
     
  19. pharmacy

    pharmacy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Утре сме нa веридбa кaј еден другaр пa ме интересирa дaли и кaкoв пoклoн се нoси?
     
    На black-angel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Кај мене другарките носеа цвеќе и бонбониери и плус поклони. Најдобро ќе биде да го прашате другарот што му треба. Мене ме прашуваа другарките што да ми донесат. Не само тие, туку и роднините.
     
    На pharmacy му/ѝ се допаѓа ова.