Веридба

Дискусија во 'Свадба' започната од srcushka, 18 август 2010.

 1. ssweety

  ssweety Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2014
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  1.491
  Пол:
  Женски
  Кај мене една другарка ми донесе стаклен длабок сад и внатре живо цвеќе, а другата другарка исто голема стаклена чаша со песок во боја. мене лично овие покони мн ме бендисуваат ... :)
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.276
  Vo moe vreme na veridba se nosese zlato.
  Site gosti mi donesoa nesto zlatno (lancinja, prsteni, obetki...), bombonjera/torta i cveke.
  Nema po promasen poklon.
  Cisto obezvrednuvanje na parite.
  Ednas zlatoto go sokriv nekade na sigurno i gospod sega nemoze da go najde, niti pa mi treba da go najdam.
  Poarno nisto da ne mi poklonea, vaka osekam griza na sovest.

  Od taa pricina zlato ne poklonuvam.
  So nego nisto nemoze da napravis osven da stoi vo nekoja fjoka (ama koja fjoka bese), a ako sakas da go prodades od 3 edno ke dobies. I od toa fajde nema.

  Poklonuvajte toa sto e vo trend bare nekoja polza da ima od potrosenite pari.
  Poarno igla da dades nekoj da zakrpi nesto nego bezvredn poklon koj ke zima mesto po podrumite za na kraj da zavrsi vo kanta.
   
  На rose60 и Sesil им се допаѓа ова.
 3. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  4.237
  Пол:
  Женски
  За веридба на брат колку пари се дава како поклон да не знае некој??
   
 4. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.295
  Допаѓања:
  114.300
  Тоа ти сама најдобро си знаеш. Колку можеш и сакаш да дадеш.
  Определена сума нема.
   
 5. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  4.237
  Пол:
  Женски
  Прашувам од прилика колку оти за на дечкото брат се работи.. а тој не е многу многу по овие работи и појма нема и јас треба да се секирам
   
 6. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.026
  Пол:
  Женски
  Јас скоро правев веридба/давање збор. Се собравме само најблиските -вујко ми и и вујна ми, неговите и сестра му со фамилијата. Излишно ми беше да собирам 50 души кога за тоа е свадбата. Вака само нашите да се запознаат колку да не биде баш на свадба. Свекрвата ми ми подари обетки. Од наша страна немаше дарување не ни знаев дека треба :o и имаше тоа дали ќе ја давате па дали ја сум сакала бла бла не бе онака ве собирам :/ е само обичај што применивме е сол во кафето на зетот кога го сварив демек што и да направам мора да му се свиѓа. А мојов не ја ни осети солта си го испи кафето ваљда и малце ставив али реков маче ти си тај чим не најде замерка на кафево :D сите со различни адети ама два пати трошок ми е безвезе мислам за тоа е свадбата и за дарови и за поише луѓе да се соберат ја чисто сакав запознавање да биде и супер си поминавме
   
  На Antebellum и Sesil им се допаѓа ова.
 7. ariana77

  ariana77 Нов член

  Се зачлени на:
  6 март 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво, ме интересира дали знае некоја дали има врска да се чека годината на некој починат па да се прави веридба и дали важи датумот кога ќе се прави годината или датумот кога е починат?????
   
 8. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.603
  Допаѓања:
  5.301
  Сум слушала ако е близок се чека година да помине.
   
 9. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  2.115
  Пол:
  Женски
  Девојки ми треба совет од вас на темава. Дечко ми ме побара пред 2 недели, на одмор, и јас прстенот си го носам уште од тој ден. Сега планираме запознавање на родителите, неговите да дојдат кај моите. Свеки гледам се спрема на голема, спрема бовчалуци за дарување нешто и ми кажа да си одберам нешто златно за тогаш. Е сеа, пошо не сум многу упатена во овие работи, ве молам за инфо што треба да купам јас, дали и кого да дарувам дента на запознавањето итн..?
   
 10. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  12.255
  Освен што се даруваат младите со злато на веридбата, треба ли дарови за неговите (мајка, татко, брат, снаа)?
   
 11. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.873
  Допаѓања:
  29.007
  Пол:
  Женски
  Се е ствар на меѓусебен договор и во различен крај различни обичаи, ние сме од различно место на живеење па беше ствар на договор
   
 12. AnaKarenina00

  AnaKarenina00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  314
  Пол:
  Женски
  Da ne znaete toa kolku dushi treba da dojdat na veridba dali par/nepar i kolku da si odat?
   
  На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
 13. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.873
  Допаѓања:
  29.007
  Пол:
  Женски
  Не пар треба да дојдат, тоа е најбитно
   
  На AnaKarenina00 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 14. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  863
  Пол:
  Женски
  Непар треба да дојдат, а пар треба да си одат
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.700
  Допаѓања:
  22.512
  Пол:
  Женски
  А зошто да дојдат непар? Кај мене беше обратно. Дојдоа пар, а си отидовме непар. Не сум по адетите, така да не се притресував дали мора да бидат непар. Единствено на кое не се согласив е да дојде цела фамилија на маж ми. Па не правам свадба за да идат сите.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 16. AnaKarenina00

  AnaKarenina00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  314
  Пол:
  Женски
  Пак јас,на веридба сум кај од дечко ми брат што за поклон?
   
 17. Baby-bubu

  Baby-bubu Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  13.274
  Пол:
  Женски
  Прв пат сме кумови, не знам дали треба да им носиме некаков подарок за веридбата? Некои ми рекоа цвеќе, торта и пијалок, некои пак посебно за невестата посебно за младоженецот по нешто симболично, некои ништо не сме носеле ние пошто они не дарувале... И сега не знам како е правилно или ствар на договор е?
   
 18. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  12.255
  Ствар договор повеќе за свадба. За веридба нас кумовите ни донесоа убава постелнина, пијалок со посвета (текст) и букет.
   
  На Baby-bubu му/ѝ се допаѓа ова.
 19. st2007

  st2007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  669
  Пол:
  Женски
  И кај нас за веридба од кумовите имам убава постелнина, торта и вино донесоа. Мислам дека тоа е сосема во ред.
   
  На Baby-bubu му/ѝ се допаѓа ова.
 20. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.617
  Допаѓања:
  257.383
  Зависи како си со финансии, но со празни раце да не отидеш , убав предлог ти дале:
  -постелнина, или
  - можеш убави домашни папучи да им купиш и убаво да ги спакуваш, или
  -по еден пари штосни пижами, ист дезен, едните машки, едните женски
  -во дуќаните за постелнина можеш да најдеш и убави фротир крпи со извезени букви.
  ..
  Важно да е нешто што симболично ќе значи дека започнуваат заеднички живот.
  Нормално, шише вино и букет.
  Што и да купиш од горенаведените ќе те чини 2000 денари отприлика + виното и букетот.

  Немора да е нешто прескапо за да биде интересно:)
   
  На SummerGirl, Baby-bubu и cresa-jagoda им се допаѓа ова.