Веридба

Дискусија во 'Свадба' започната од srcushka, 18 август 2010.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.596
  Допаѓања:
  4.501
  Дечки другарка правеше регистрација само со најблиски, со родители, брат, сестра, кумови. Но, сега сум во дилема дали треба да почекам да ме викне на веридба или да се најавам и да одам? Блиска ми е, ама не спомна ништо, можеби сепак од финансиски аспект размислува дека е трошок, не знам. Што би советувале, за честито треба да те поканат или не?
   
 2. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.617
  Допаѓања:
  257.395
  Зависи од близината.
  На честито не се кани официјално, ама преќутно се знае дека ред е да се отиде.

  Мој совет: причекај некој ден да отидат прво тетки/стрини, па најави и се на ,,едно кафе,,
   
  На SummerGirl и Tanjamm им се допаѓа ова.
 3. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.596
  Допаѓања:
  4.501
  И јас така мислев. Ако не отидам, ќе мисли замерена сум нешто. Лута сум, ќе се одалечиме, а баш ми е блиска и е многу ок. Ќе почекнам, ќе купам нешто и одам.
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.229
  Допаѓања:
  115.586
  Пол:
  Женски
  Па ќе и се јавиш, ќе честиташ, ќе истераш еден муабет како било шо било на регистрацијата, па дали планира свадба. Ако планира нема потреба да и одиш сега па послето пак на свадба...
   
  На Tanjamm и Rebecca_R им се допаѓа ова.
 5. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.617
  Допаѓања:
  257.395
  Икономија а:rofl:..?
  Се шалам

  Па да...може и така.
  Не е лоша идеата, нит таа нит ти на непотребни трошоци
   
  На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.596
  Допаѓања:
  4.501
  A што обично купувате, носите, освен бонбониера и цвеќе? Дајте ми идеја.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.989
  Допаѓања:
  73.894
  Пол:
  Женски
  Можеш да однесеш некои убави чаши за вино, постелнина, можеби бањарки - имаше некои интересни со везови позади, нешто такво отприлика имам носено јас.
   
  На SummerGirl и Tanjamm им се допаѓа ова.
 8. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  3.289
  Допаѓања:
  1.812
  Пол:
  Женски
  Јас сум во мисла... Другарка ќе прави веридба па ни рече поклон во плик...
  Колку мислите дека е во ред да се носи...?
  Нејќам ни многу( бидејќи не е свадба сепак ) ни ептен малку..
   
 9. Orchidea

  Orchidea Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2017
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  493
  Пол:
  Женски
  Блиски сте? Ние имавме од другари 1500 денари, ама ептен блиски, од други поблиски роднини имавме по 15-20 евра, 1000-2000 денари. Ама имавме и вино, чоколадни бонбони, пижами, крпи, бањарки и сл. Мислам дека 1000 денари се доволни, сепак зависи од можностите.
   
 10. meggle

  meggle Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  1.453
  Што се носи на веридба, дали воопшто се носи нешто ?!
   
 11. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  5.373
  Пол:
  Женски
  Обично носат благо.
   
 12. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  137.373
  Се носи
  Цвеќе и благо обавезно ,плус нешто за младите
  Сум носела злато,убави баде мантили,пари....зависи колку ти се блиски
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  7.770
  Пол:
  Женски
  Зависи како носат другите, овде кај мене само нешто благо или цвеќе.
   
 14. Summerlove@2016

  Summerlove@2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2017
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  207
  Пол:
  Женски
  Кога ке те запроси на која рака треба да се ставе прстенот? Сега во Сабота дечко ми ке дојде со поблиските за да ме побара, па кога ке ми клекне на колена да знам која рака да ја подадам хаха
   
 15. abc1234

  abc1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2013
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  302
  Levata raka ☝️☝️☝️
  Cestitki
   
  На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Summerlove@2016

  Summerlove@2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2017
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  207
  Пол:
  Женски
  Фалаа многу :*
   
 17. Vikule3

  Vikule3 Нов член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ќе може ли помош ..
  Што се става на маса кога доаѓаат да бараат невеста незнаеме што да спремиме со мајка ми прв пат ни се случува во куќа и многу сме збунети помош ќе ве молам :/
   
 18. WhiteAngell

  WhiteAngell Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  1.099
  Пол:
  Женски
  Кога дојдоа мене да ме побараат ние имавме поставено од се по нешто, скара, салати, кифли, благо...
   
 19. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.895
  Допаѓања:
  27.599
  Пол:
  Женски
  Што имаш тоа ќе ставиш. Зависи од буџетот.
  Кај нас кога доаѓаа по мене и сестра ми имаше се и сешто што на крај се се фрли никој не касна ношто нели дек упознавање па срам ги беше и двете страни.
   
 20. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  3.488
  Пол:
  Женски
  Јас имам замисла здравје за мене да не правиме веридба, бидејќи долго време сме заедно, а и ми е глупо со адети и триста чуда, туку регистрација и после регистрацијата ручек или вечера во ресторан зависи кога ќе биде закажана рег. Што мислите?