Веридба

Дискусија во 'Свадба' започната од srcushka, 18 август 2010.

 1. Izi bela

  Izi bela Активен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2018
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Sinot se sprema da ja pobara devojkata i sega sum vo dilema neznam sto se nosi koga ke odime da ja barame kaj nejzinite(bidejki jas pred26 god.bev begalka)
   
  На Eveline му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Jana87

  Jana87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2016
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  4.018
  Пол:
  Женски
  Сите во главно како ќе се договорат така прават,меѓутоа најчесто треба цвеќе, благо, пијалок и поклон за невестата :)
  Во мојот крај свекрвата носи и блага погача. Доколку идете со сите ретки еве за пример ќе ти кажам мои блиски што носеа : букет цвеќе, торта, пијалок, комплет бело злато огрлица со обетки и нараквица, златник, бовча за невестата од пешкири, пижами до ташна и парфем во неа :D Според мене ова е премногу ама кога правеа свадба не се даруваа па може затоа. Како и да е со среќа и убаво да си поминете :)
  Заборавив дека исто така и имаа дадено пари да си го купи фустанот и чевлите за таа вечер.
   
 3. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.798
  Пол:
  Женски
  Што се носи на поклон? Кај другарка сум мене за свадба ми дојде со 1000ден. Веридба не правев, не знам што се носи а и не сакам да се расфрлам..
   
 4. IChika

  IChika Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2017
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  112
  Пол:
  Женски
  Јас правев веридба, најмногу постелнина ми донесоа, имам прекривки за спална, пешкири, пијалоци, бонбоњери, парим пижами и цвеќе ми имаат донесено. Се надевам сум ти од помош.
   
  На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.940
  Допаѓања:
  18.986
  Пол:
  Женски
  Цвеќе доста и е :)
  За свадбата веќе си знаеш, 1000ка ќе и дадеш :nod:
   
  На SummerGirl и Eni.r им се допаѓа ова.
 6. WhiteAngell

  WhiteAngell Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  1.101
  Пол:
  Женски
  Девојки, дајте предлог некој за поклон за веридба кај другарка. Нешто интересно, не она класичното постелнина, пешкири, бањарки....
   
 7. Summerlove@2016

  Summerlove@2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2017
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  207
  Пол:
  Женски
  Некој убав украс што може да го стави некаде во салон..
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Вереничка

  Вереничка Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2016
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.633
  Пол:
  Женски
  Идеи за подарок за веридба кај кумови? :inlove:
  Сакам нешто интересно поинакво, а не класика пешкири, постелнина...
  Или тој тип на подарок ама со интересни натписи каде да најдам?
  Кецели(престилка) пример машка женска исто така со штосен дизајн?
   
 9. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  727
  https://kares.mk/
  http://kreativa.mk/
   
  На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  14.966
  Пол:
  Женски
  Луѓе ве молам за мала помош:)
  Јас и дечко ми не сме тип на луѓе што сакаат големи веселби и слично. Затоа се двоумиме помеѓу мала свадба или веридба.
  Е сега мене малку не ми е јасна разликата помеѓу овие две. Освен што нема да носам венчаница:)
  Во црква секако ќе се венчаме.
  Или веридба е само тоа прстен кога се дава?
  Се извинувам, ама до сега не сум била на веридба, само по свадби :D и не знам како оди тоа.
  Со оглед на тоа што сакаме само најблиските да се со нас тој ден. Што е подобро?
   
  На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.558
  Допаѓања:
  3.545
  Пол:
  Женски
  Да, на веридба се дава прстенот. Во ситуацијабс подовро ти е свадба со најблиските
   
  На Kate Rina 93 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 12. Bubish26

  Bubish26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2019
  Пораки:
  551
  Допаѓања:
  1.686
  Пол:
  Женски
  Јас и вереникот не сакавме голема свадба, интимно најблиските ама најблиски од негова страна се 100 души, ако каниш еден чичко, не можеш другите двајца не.. све на све ни се собраја 250 од двете страни, според мене пак многу ама тоа е. Мислев дека со понуда за брак темата веридба ќе е завршена, само еден ручек нашите родители и сестра му и крај ама моиве запнаја една ќерка имаме, еднаш те мажиме не можи без ништо. Се одлучивме да изнајмиме вила со базен, убаво украсено, келнери, вкусна храна која ќе е и убаво сервирана, пијачка и интересна музичка (забавно), максимално 30 души од двете страни со си кумовите.
   
 13. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  14.966
  Пол:
  Женски
  Кај мене баш препорачаното од @Emotional123 испадна најдобра опција.
  2 недели пред свадба ќе дојдат да ме бараат. Тука ќе бидат само домашните.
  Потоа решивме ќе правиме свадба со најблиските околу 50 души. Во преубав ресторан во природа на отворено.
  Ќе си носам венчаница,ќе има по некој адет, музика. Мислам супер ќе биде.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  14.966
  Пол:
  Женски
  За 2 недели ќе дојде дечко ми со неговите да ме побараат, кога ќе ме побараат вечерта си заминувам јас со нив. Ќе биде ручек само, ништо посебно. Моите најблиски и неговите, чичко му и стрина му.. По 2 недели откако ќе ме побара правиме мала свадба.
  Се договоривме ние меѓу себе да не се даруваме.
  Е сега за веридбава или што и да е стрина му решила бовча да ми прави ,мислам и мајка му..
  Сега не знам дали јас на нив треба да им подарам нешто ?
  Некој вика треба, некој вика не..:?:
  Да ми помогне некој?8-|
   
 15. marija305

  marija305 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  440
  Допаѓања:
  3.590
  Пол:
  Женски
  Па чим тие тебе ќе те даруваат мислам глупаво би било ти да не им подариш ништо
   
  На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. PinkGirl*

  PinkGirl* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  458
  Пол:
  Женски
  Има некој обичај кога идат да зимаат девојка семејството на мажот ја дарува невестата со бањарка,папучи, пижами итн за да има кога ќе дојде во новата куќа.Е сега ако ти е глупо дарувај ги ама мислам нема потреба
   
  На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.781
  Допаѓања:
  22.713
  Пол:
  Женски
  Адет било да се дарува. Јас не сакав дарови. Гаќи, маици, прслуци, пешкири и триста чуда? Ноу, ноу. Не е ова веќе старо време.
   
  На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  14.966
  Пол:
  Женски
  Јас не сакам дарување. Ние и така се договоривме без дарување да е свадбата.
  Сега дечко ми вели желба им е, поклон ти носат. Не треба ништо да даваш. А Овде кај нас нема таков адет, се носи торта само мислам и толку.
   
 19. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.251
  Допаѓања:
  146.490
  Џабе ние не сакавме дарување, ама и на мене и на мим поклони сите ни дадоа :)

  Мене и моите роднини ми дадоа поклони...

  Јас од мене само на свекрвата и' купив поклон.

  Таа на моите им донесе корпа со благо, вино, чаши за вино и букет.

  Мим доби од моите саат, од сестра ми алка, јас од свекрва ми алка, од девер ми ранец, од роднини добивме претежно заеднички поклони (постелнини, бањарки, пешкири, некои украси и сл. а јас добив + сребрен накит, мим кошула, ваучери и пари), мим само на сестра ми и' купи поклон, јас на свекрва ми ташна.

  Немаше шанса да заобиколиме иако максимално се потрудивме, успеавме само да се убедиме да не претеруваат со вредноста на подароците и да бидат пристојни.

  Мое мислење е ако ти сакаш да и' купиш нешто - купи и', ама не се оптеретувај.

  Нас ептен не оптеретија со поклони, а на крај како доаѓаа на врата ми даваа, како на роденден :) па немаше на ти го - дај ми го :)
   
  На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  14.966
  Пол:
  Женски
  Мене ми е глупаво тоа. Бадијала зборувам цело време. Си тераат по нивно. Ај да е ова веридба нешто поголемко, па да сфатам. Ама ние за 2 недели после ова правиме свадба.
  Јас тогаш ќе им дадам по нешто на свекор,свекрва, сестра му.
  Непотребен трошок ми е се ова.
  И од нивна страна и од моја.
  По 2 пати да им поклонувам нешто? Во разлика од 2 недели.
  Ете тоа ме мачи и не знам како е паметно.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.