1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Веридба

Дискусија во 'Свадба' започната од srcushka, 18 август 2010.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    Епа ние не сакавме веридба ич, ама ај кога ги однесовме да се "запознаат" (инаку од виЏење се знаат ама нели) одма се договорија за веридба, нели најблиските :)

    Ама ние најблиски сме 20 души, без оние што по странство ни живеат :)

    Па така на крај се собра народ, 20 и нешто.

    Јас и мим тоа зборевме, најглупо ќе биде што гостиве и од моја и од негова страна ќе дојдат со поклони, а на нашиве да им забраниме... не иде.

    За почеток баба ми да ја одбијам - нема шанса. Единствена баба ни е, башка со неа сум многу поврзана, ќеифот мораше да и' го направам :)


    Затоа ти викам не се оптеретувај со адети, ако е за адет само невестата се дарува нели :) ама ако ти е тебе ќеиф (мене ми беше) купи и' нешто, не мора бовчи, нешто што знаеш дека жената сака.

    На пример јас знаев дека свекрва ми планира да си купи ташна, знаев каква сака, таа мене секако нон стоп нешто ми купува без повод, па ете сакав да ја израдувам - и да знаеш баш се израдува, не само од гестот, туку и што поклонот погоден и' беше :)

    Ова нашево смешки бевме, веридбава дур ја почнат татко ми и свекрва ми (нели зашто дојдовте) па татко ми го утепа од зезање мим, многу беше опуштено.

    Инаку не мораш ништо да поклонуваш ни сега ни тогаш, направи како ти е мерак и зависно колку си блиска со жената.
     
    На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.506
    Допаѓања:
    51.026
    Пол:
    Женски
    Јас поим немам од адети. Што ќе речат тоа. Се противам колку можам за некои работи. Мислам дека добро издржувам сега за сега:D
    Едвај чекам да помине.
    А не глупаво на свекрва ми само да и купам на сестра му не?
    Или па ја сум глупава?
    Искрено повеќе ми оди на памет ништо да не купам на никого. Не знам дали да одвојам некој.. или па стрина му ,да ми даде јас ништо да не вратам..читав наназад, на сите гости купувала по нешто невестата:whew:
    Вака на свадба ќе им купам на домашните по нешто и готово.

    Јас да знаев дека вака ќе се нервирам ќе правевме само црква, регистрација и крај :D Ама бидна веќе.
    И мала свадба ќе е. Од 60 души, магично испаднаа 100. Ама ај мала свадба е :rofl:
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    Јас само на свекрва ми и' купив, мим само на сестра ми :)

    Секад е така... "само најблиските" :D
     
    На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.506
    Допаѓања:
    51.026
    Пол:
    Женски
    Не им купувам сега за веридбава Каме, не можам да мислам дали некој ќе замери што сум го скокнала ,домашните на свадбата ќе ги дарувам, многу ќе им дојде 2 пати:D
    Фала што одвои време да пишеш. Се решив:*
     
  5. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Кај мене дојдоа со цвеќе и подарок за мене (крпа, боди и не знам уште нешто имаше), вино не се сеќавам дали носеа. Да не идат со празни раце беше работата. Татко ми му даде на мм 50 евра. Адети немаше, иако свекор ми почна да му вика на мм па кажи зошто дојдовме, вака онака, ама го прекинавме во старт :D татко ми вели па знаеме зошто идете. На нив им купив скромни подароци неколку денови после тоа. Дарување класично немаше. Веридба немаше.
     
    На Kate Rina 93 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.948
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Девојки на веридба сум кај на дечко ми брат му. Што да купам за подарок?
    Досега не сум идела на веридби и не знам што се подарува.
     
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.477
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Кај нас носеа или пари или цвеќе.
     
  8. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Женски ве молам да ми објаснете кој е од вас свежо сега земен, да ми каже што следува од запросувањето па се до двадбата, заедно со сите ситници и дарови и цени и се сакам да знам, ве молам очајна сум.
     
  9. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Пред неколку месеци се веривме. Веридба не правевме затоа што не сакавме 'две свадби' но искрено зажаливме затоа што многу луѓе сакаа да дојдат на честито што за нас значеше гости и спремање секој 2/3 ден. Така да, ако имате блиски луѓе што знаете дека ќе сакаат да прослават со вас, моја препорака е да си направите некоја мала веселба и да ги истерате сите наеднаш :D

    Од адетите правевме само давање на збор, кај што вереникот дојде со неговите родители кај моите дома на официјално запознавање (сватоштините претходно не се знаеја, но мислам дека ова често се прави дури и ако се знаат).

    Во поглед на дарови, мајка ми сакаше да си го дарува зетот со 3 подароци па и тоа го направивме (он сам си одбра што сака). Дополнително, сверквата имаше слушнато дека се давало златно ланче на невестата но знаеше дека злато не носам па се договоривме да си изберам нешто јас сама.

    Ова со даровите е ствар на договор и може да пројде и без тоа ако ме прашуваш мене (ние не сакавме да им кршиме филм на нашите). И не е дека мора по 3 подароци, тоа мајка ми сакаше така од нејзе, па и сверквата реши ќе го направи истото, инаку ако идете со дарови, битно било само да е непарен број.

    Околу пари, ја и вереникот се договоривме дека ќе им кажеме дека подароците не искоштале по 50 евра - знаевме дека ќе избереме поскапи работи ама не сакавме да ги оптеретуваме старите со големи трошоци.
     
    На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
  10. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    А давањето збор читам сите кај женското оделе. Јас сакам во ресторан, коректно е така?
     
  11. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е наменето за поинтимен момент, 'двете фамилии се спојувале у една'. Но ова е како јас го знам тој момент а и така ми одговараше искрено. Ако никој не е изречито против идењето у ресторан, не гледам ништо лошо ни у тоа.

    Само запомни, до свадбата ќе имаш многу одлуки, многу различни размислувања и желби. Мој совет - гледај како ти е на тебе поубаво и понекомплицирано, се додека тоа не навредува премногу некој од блиските (иако и старите треба да разберат дека денеска живееме поинаку отколку пред 20-30 години :))
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nutri001

    Nutri001 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Nekoja mazena zena sto gi znae procedurite okolu baranje za zena?
     
  13. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Пиши си што ти треба па ке си добиеш некој совет нешто.
     
  14. Nutri001

    Nutri001 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Me interesira vaka,, koga kje ja zaproais devojkata, i koga kje kaze da, sto ponatamu? Dali istiot den se odi kaj roditelite da se cestita nesto ili ne?
     
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.178
    Не. Ништо специјално, како ќе се договорите вие двајца-така.
     
    На DojaCat му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    како ќе решите така.
    ако сакаш уше нареден ден у матично, само вие.
    ако сакаш, свадба три дена прај.
    буквално нема правила.
     
  17. Nutri001

    Nutri001 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Me interesirase potocno za denta koga kje kaze da, dali istiot den se odi do kaj nejzinite ili toa se odi togas koga kje ja barame so mojte roditeli? Kako pravat obicno
     
  18. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Според мене најубаво е тој ден двајцата сами да си го поминете. Прославете за новиот почеток.
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Тој ден кога 'ме побара', само им кажавме на нашите дека 'се веривме'.
    После тие се договараа кога ќе одат кај моите.
    Башка викаа секој во своја куќа гости 'да прослават'.

    То оти ги слушавме нив...

    Иначе нема правила.
    Како ќе си се договориш ти со идната ти жена, така ќе биди.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nutri001

    Nutri001 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Za davanje zbor koga se bara devojkata zaedno so roditelite znam, ama ne mi bese jasno neznaev denta koga kje ja pobaram dali se odi do kaj nejzinite istata den