Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Веридба

Дискусија во 'Свадба' започната од srcushka, 18 август 2010.

 1. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.033
  Пол:
  Женски
  Веридбата барем јас како што знам се прави кај невестата.Односно младоженецот доаѓа со најблиските кај невестата па таму се раземнуваат бовчите и златото.Што се става во бовчите е ствар на договор, исто како што е кој на кого ќе даде и колку.Треба да има торта и мезе.Кого ќе поканите е ваша работа ама ако се прави традиционално, дома веројатно ќе бидат најблиските.Кога ќе се заврши со официлалниот дел, сите одат кај младоженецот.Таму прославата продолжува.Веридбата дефинитивно е договорен чин.Неизводливо е веридбата да биде изненадување.
  Мене мажот ми ќе ми клекни на веридба.Оти така го замолив.Му реков дека неможам да умрам во мир ако не ме запороси со говор.И сега седнал пишува :lol: Ќе умрам од изглумено изненадување ама ќе си терам кеиф.Ептен.
   
  На Doozy и miljkovic им се допаѓа ова.
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.959
  Пол:
  Женски
  XstrongerX да не пукнеш човек. Од стол се превртев...
  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

  Ова ти е добра фора, ќе ја памтам :!: :D

  п.с. знам дека прославата продолжува кај младоженецот,но и невестата ли оди кај него?
   
 3. SuNsHiNe989

  SuNsHiNe989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  190
  Ние правевме веридба сегашниов сопруг дојде со најблиските и законитеите кај мене дома да ме побара и пред 12 заминавме од кај нас , па после дојдоја моите блиски кај сопругот де се допијана и така веридбата ти е појди ми дојди ми .
  Веридбата еден трошок затоа што сите што идат на честење идат со цвеќе и бонбонњера (барем кај нас е така), а ти мораш да ги ставиш масите да тежа да лежа што вели баба ми.

  Мој предлог давање на збор пред најблиските и свадбата по 2 недели да не ви се точка луќе на секое оти од гости глава не можевме да крениме, а и голем трошок се.
   
 4. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.033
  Пол:
  Женски
  ^^^
  По традиција со тој чин си ја "зема" невестата дома.Таа останува да преспие кај него.Денес често не ја почитуваат оваа традиција па новите невести се двоумат дали да останат или не.
   
 5. SuNsHiNe989

  SuNsHiNe989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  190
  Јас со душа чекав да ме земи и да си спијаме заедно секој божји ден :lol:
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  1.850
  so decko mi sme vo plan da se zememe imame po 24 godini ama rabotata e sto jas neznam kako da im kazam doma na moite a ne sum bremena premnogu se sakame. Ve molam za pomos
   
 7. joanna90

  joanna90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  30
  Зошто се плашиш да им кажеш :^) Ниту имате по 16 години, ниту бременоста мора да е причина за да се одлучи на брак некој пар.
   
 8. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.971
  ПРед се имате 24 години и веќе сте во план да се земите,па зошто ти е страв да им кажеш на т воите,јас мислам дека баш ќе се израдуваат и тоа на дупло добрата вест :) .
  А сега на темата,нашата веридба ќе биде некаде здравје Февруари и бидејќи тој е од друг град кај нас ќе дојдат тој со неговите,а јас ќе одам кај него по три,четири помеѓу себе ние така се договоривме.Сепак за нас веридбата е трошок и нема да правам како што прават некои денес со по 50 гости,тоа ти е исто ко свадба.Кај нас ќе се само најблиските,па потоа кој што сака нека дојде на честитање ,а по некое време свадбата кога ќе дојди е тогаш ќе се слави на големо :D.
   
 9. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.521
  Може да ми кажеш колку долго се познавате со тоа момче дало го знаеш одпоодамна? и од каде е дали е од твојот град оти обично ако е странец не ме ни чуди оти толку прзо ја прифати понудата обично така прават
  овде кај нас
   
 10. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  1.850
  [СДК] Сакам да кажам...

  se znaat moite so nego i muabet pravat koga ke se vidat ima doagano i doma od mojot grad e
   
 11. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Така фино лепо ќе им кажеш дека сакаш веридба да направиш, после некој ден викни го дома на ручек или вечера, и после ќе разговарате што и како, детали.
   
 12. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.521
  Незнам што да речам јас лично неможам да ги разберам тие што донесуваат толку брза одлука врска од 4 години туку така да ја заборавам јас лично неможам и туку наеднаш да се мажам со некој што сум била 4 месеци ова за мене нема смисла
   
 13. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.660
  Допаѓања:
  47.626
  Пол:
  Женски
  Ќе ме примите во кланов? Веридба, аха :D Ние си имаме идеа и желба тоа да биде на денот на нашата годишнина, 6 години, правиме и сакаме да биде баш тогаш, се погоди Недела. Мислам дека не е лош ден. Е сеа, сестра ми правеше веридба и се тоа, ама јас ич не се сеќавам што како беше. Според мојата логика на веридбата машкото ја вери девојката со прстен, се праи што се праи, е сеа, дали девојката му дава прстен на машкото? Најверојатно нашата веридба ќе биде онака со поблиските, роднини и пријатели, ама ептен најблиските, кои што не можам да замислам да бидат на друго место освен покрај мене тој ден. Се, се, ама ме буни ова со прстенот, дали му купувам и јас на него прстен или не?
   
  На Aylin123, Snow-Queen, t.i.n.k.e.r.b.e.l.l и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.890
  првин честитки драга колешке! :* :hug:
  на веридбата кој како сака и каков е адетот во крајот во твојот крај ...некои тогаш си ги сменуваат венчалните прстени и си ги носат до свадба а некои пак не си разменуваат прстени туку само момчето официјално ја бара твојата рака и ти дава тебе прстен а ти нему што симболично (кошула, убава бањарка, парфем, саат :?: )...јас на пример кога правев веридба му купив многу убава бањарка (тој си ја бендиса, несакаше друго) а од него јас си добив прстен и многу убава кошула...инаку обично веридбите се прават во среда или сабота демек среќно...
  ако вашата годишнина се паѓа во недела може да ја правите сабота спрема недела :)
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.971
  ПРед се честитки Ангел,стварно ми е премногу мило за тебе :* .Бидејќи и мене ми следува веридба па пред некое време се распрашував низ форумот околу истото прашање ,а и дома со моите си зборнав.ЗА тоа со прстенот е договор меѓу вас двајца,значи не е морално ти него да му дадеш прстен.Секаде е различно,некои си разменуваат,а неко не.Ние ќе си дадеме прстени меѓу себе,онака тоа ми е посебен симбол,а и тој така сака.Вие ако се договорите дали ќе му дадеш прстен,а ако не е тоа можеш и нешто друго,пример часовник или нешто што знаеш дека ќе му значи и ќе го носи понатаму.За денот пак е прашање на договор меѓу вас,да по обичај се прават во среда или во сабота,но сепак не е ништо спорно и да е друг ден.
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 16. green.eyes

  green.eyes Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  1.920
  Допаѓања:
  17.954
  Честито :clap: :party:

  Ако добро се сеќавам, сестра ми на зет ми за веридбата не му купи прстен, туку ланче. (од накит) :?: Мислам дека не се водеа по некои обичаи, па затоа он и' купи на неа прстен, а она на него ланче. Имаше и нешто плус што му купи, исто и он на неа, ама да ме убиеш не ми текнува. Битно знам дека не беше прстен.

  Инаку, бевме буквално само најблиските-ние домашните само бевме, дојде зет ми со мајка му и татко му, нешто подоцна дојде и старосватицата со вереникот (тоа беше желба на сестра ми, зашто се најдобри другарки од нивни 3 години, не беше заради некој обичај)......и доцна ноќта дојдоа моите роднини од Битола, откако си отидоа „сватовите“ :D Ние фамилијарно сме ептен приврзани и не можеа да не дојдат за ваква убава работа.

  За денот, мислам дека беше сабота :?: Знам само дека сестра ми сакаше да ја одложат веридбата затоа што 3 дена претходно почина дедо ми, таткото на мајка ми ;( , но мајка ми и вујко ми не сакаа ни да слушнат за таква опција, и си ја одржаа на закажаниот датум.
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 17. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.947
  Допаѓања:
  5.593
  Јас знам дека верида се прави во среда и сабота,не во други денови.
  Тоа со прстените е ствар на договор,некои си даваат меѓу себе и двајцата ,а сега последно другарка ми кога правеше веридба само вереникот и даде на неа прстен,не таа нему,.
   
  На AngelOfArh и XstrongerX им се допаѓа ова.
 18. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.660
  Допаѓања:
  47.626
  Пол:
  Женски
  Пошто 24ти е Недела веројатно ќе ја преместиме на 23ти, а на него на 22ри му е роденден, на 24ти ни е годишнина, значи ќе биде Ивкова Слава, три дена :rofl: Ајде ќе видиме како ќе биде ама сигурно ќе биде многу забавно, веројатно славењето на роденденот ќе го одложиме малку за да прославиме и за веридбата на еден трошок со пријателите, нели дечко ми економист познат е :rofl:
   
  На Dreem.Girl, cinderella5, baby-star и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.959
  Пол:
  Женски
  AngelOfArh....златна рипна в тавче??? :D Лелеее срцка таја... епа ај честито нека ти е. Да сте живи здрави весели бериќетни...се нај нај. Оххх боже уште не си верувам на очиве :lol: Ееее значи многу се израдував.

  п.с. и јас го знам истото дека само во среда или сабота се прават веридби. и се разменуваат торти. свекрвата носи цвеќе и злато за невестата, а невестата си го има дома подарокот за младоженецот.
   
  На baby-star и AngelOfArh им се допаѓа ова.
 20. Aylin123

  Aylin123 Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  19
  Со среќа нека е. Од искуство што сум гледала, мислам дека не треба да купуваш ти прстен, него треба да му купиш нешто меѓутоаа тоа е ствар наа договор, најдобро да му купиш нешто што тој сака. А тој ти дава прстен веренички, додека кога ќе се венчавате во црква кога ќе правите свадба тогаш ќе си размените бурми. Good luck!
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.