Веридба

Дискусија во 'Свадба' започната од srcushka, 18 август 2010.

 1. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.978
  Допаѓања:
  5.734
  Со среќа да ви е Ангел и се најубаво во заедничкиот живот.
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 2. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.348
  веридбата денес е ствар на договор, кој како си милува така сметам дека не треба да бидеме водени од некои правила. моето ако може да се нарече веридба помина во кругот на најтесното семејство свекрва ми донесе благо и цвеќе а маж ми донесе прегратки и бакнежи :D

  инаку за прстенот (вереничкиот) ме мене ми го даде денот кога ме побара како на филм со букет цвеќе и прстен во рака, кога кажав да почнавме на сите да кажуваме дека сме верени...

  а бурмата си ја купив сама и да ви кажам (срам не срам ) на денот на свадбата си ја заборавив :D така да кога си се вративме во скопје ја најдовме дома и пред другарките ми ја стави на прст уште еднаш ветувајќи дека ќе ме сака и чува цел живот :inlove:
   
  На AngelOfArh и thinkerbell им се допаѓа ова.
 3. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.685
  Допаѓања:
  16.922
  Пол:
  Женски
  Ангел ајде и од мене една гоооолема честитка и се најубавко....
  И јас знам дека веридби се прават во среда и сабота, но тоа според мене е уште само едно од многуте суеверија кај нас, кој ние ги почитуваме.
  И нашата збор - веридба беше во среда, а ние си разменивме прстени еден со друг и вереникот мене ми даде букет... :emo:
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 4. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.386
  AngelOfArh- нека ти е со среќа миличка :*
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 5. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.741
  Допаѓања:
  48.296
  Пол:
  Женски
  Е мојата веридба од Март се пресели во Декември, 22 или 29ти, се зависи од мајка ми, главна е она, ќе кречела во сред Декември заради веридбава, не ми се верува :tmi: Ние сакавме да биде март заради симболиката на датумот, ама нема смисла да се преселам кај дечко ми дома онака па си се одличивме вака, и многу ми е мило што излезе така, некако ќе се ослободам од притисокот порано и нема да ја мислам многу :D
   
  На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mood

  mood Активен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Ангел со среќа нека ви е.
  Кај нас кога правиш веридба, тоа мора да биде кога е новина (млада месечина), така велат старите. Не знам дали кај вас се практикува тоа.
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 7. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.595
  Допаѓања:
  10.889
  Честитки и од мене Ангел, ти следи еден од поубавите периоди во животот! Дишете го со полни гради! :) :*
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Со среќа и од мене Ангел, само среќа да ве прати во заедничкиот живот. :)
  Уживајте и правете како вам ви одговара. Кога сакате и како сакате :hug:
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 9. dlove

  dlove Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  ангел и од мене честито да сте среќни и вечни и да уживате во секој миг заедно
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 10. T-A-N-J-e-T-o

  T-A-N-J-e-T-o Активен член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  3
  Девојки, сакаме веридба да правеме во понеделник. Има ли нешто врска што не е сабота или среда? Демек викаат ако е среда или сабота ќе не следело повеќе среќа?
   
 11. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Нема врска :)
  Глупости се тоа, правете си кога сакате и кога вам ви одговара. Ние веридба правевме во недела.
  Нема правило :hai:
   
 12. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.595
  Допаѓања:
  10.889
  Од кај ги извадија бре тие правила за денови и месечини и број на гости, и мал милион глупости луѓево??? Мислам дека тоа сето потекнува од времето кога ниедна жена не работела, и немале што попаметно да прават па измислувале адети и глупоштини. Правете си кога ви е ќеиф, и како ви е ќеиф. Нас ни се погоди во сабота од причина што во петок - сите на работа, недела - утредента сите на работа, па ај нека е сабота. Ама не заради некои редови. Не се замарајте, само уживајде си го денот! ;)
   
 13. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Тањето каде си да споделиш импресии од веридбата ? :)
   
 14. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.941
  Пол:
  Женски
  Нема врска не верувај во бабини деветини било кој ден можеш да си правиш само треба да си договорите со либето :)
   
 15. Stylesh

  Stylesh Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Не го прашувај, ти си сеуште мала... Ќе пораснеш ќе дојде време и за тоа...:)
   
 16. sonce10

  sonce10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  110
  не ми се јасни тие сфаќања требало среда, не смеело вторник...ама добро кој како си сака :D јас мојата веридба ја имав измината сабота, дома ги пречекавме јас и моите родители и мм ми дојде со неговите родители. Ми подарија златник, а донесоа и торта, букет цвеќе и пијалок. На масата имавме ставено послужавник со благо и масата беше поставено во смисла чинии, чаши и такви ствари ама без јадење :D Татко ми ги праша: Зашто сте дојдени, они муабетот како што иде да не го раскажувам се знае :D и ајде моите ме дадоа и наздравивме со ракија. После ми го подарија златникот, јас им ги дадов подароците - бовчи, меѓутоа пристојни не со некои гаќи или кошули или панталони. После оваа примопредаја :D се дрмна уште по една ракија :D па го сервиравме мезето и тука се дрмна уште по една ракија :D се послужи подоцна и вечерата, после тортата и така се по ред. Си се напија маживе здраво :D :D се изнасмеавме, изнамуабетивме, од 18.30 како што дојдоа до 23.30 кога си отидов дома со нив, а сабајлето си се вратив во моето дома :D па тука се настави во недела прослава со моите браќа, снаи, внуци. Се на се, убаво и весело :)
   
  На elena.mak, irena.1, karak и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Епа Сонценце баш убаво сте си поминале. :)
  А тие да не речам глупости, не се правело во вторник или во петок или не знам што немаат врска. Јас имам пишано дека ние правевме веридба во недела. Понеделник беше неработен и затоа така се договоривме.

  Нашата веридба помина супер, дојдоа сопругот со родителите и сестра му, се вртеа тие муабети кој за што е дојден. :D
  Сопругот ми го даде прстенот, јас нему му дадов часовник. Мајка ми му даде златник, татко ми колекција.
  Јас на свекорот и свекрвата им дадов по една бовча (не класична, со по 3 работи внатре, ама вредни ) ,исто и на золва ми.
  Бидејќи злато не носам многу, си бев одбрала од Божиновски некои работи, ми ги дадоа. Секако донесоа и пијалок, торта и цвеќе.

  Подоцна неговите другари не изненадија со жива музика дојдоа и не собраа, отидовме кај него и џумбуш до сабајле.

  Забавно беше ептен :)
   
  На sonce10 и karak им се допаѓа ова.
 18. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  devojki vo nedela sme na veridba kaj prijateli daj te nekoj predlog za poklon sto bi kupile?
   
 19. Melaniiii

  Melaniiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  20
  Јас ке ти кажам од лично искуство мене што ми донесоа за мојата веридба.
  Повекето луге носеа само бомбони, но најблиските како вујко на маж ми ми даде златен прстен, а еден другар ми имаше купено puma колекција и нормално бомбони и цвеќе. позз
   
 20. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  848
  Ние кога бевме на веридба кај другар на дечко ми купивме цвеќе, бомбони и многу убава вазна, плус скапичка беше околу 900-1000 денари ја земавме. Според мене, најдобро ќе биде да им купите нешто за дома, некој украс и нели цвеќе и бомбони :)