1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Веридба

Дискусија во 'Свадба' започната од srcushka, 18 август 2010.

  1. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Со среќа да ви е Ангел и се најубаво во заедничкиот живот.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  2. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    веридбата денес е ствар на договор, кој како си милува така сметам дека не треба да бидеме водени од некои правила. моето ако може да се нарече веридба помина во кругот на најтесното семејство свекрва ми донесе благо и цвеќе а маж ми донесе прегратки и бакнежи :D

    инаку за прстенот (вереничкиот) ме мене ми го даде денот кога ме побара како на филм со букет цвеќе и прстен во рака, кога кажав да почнавме на сите да кажуваме дека сме верени...

    а бурмата си ја купив сама и да ви кажам (срам не срам ) на денот на свадбата си ја заборавив :D така да кога си се вративме во скопје ја најдовме дома и пред другарките ми ја стави на прст уште еднаш ветувајќи дека ќе ме сака и чува цел живот :inlove:
     
    На AngelOfArh и thinkerbell им се допаѓа ова.
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.201
    Пол:
    Женски
    Ангел ајде и од мене една гоооолема честитка и се најубавко....
    И јас знам дека веридби се прават во среда и сабота, но тоа според мене е уште само едно од многуте суеверија кај нас, кој ние ги почитуваме.
    И нашата збор - веридба беше во среда, а ние си разменивме прстени еден со друг и вереникот мене ми даде букет... :emo:
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  4. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    AngelOfArh- нека ти е со среќа миличка :*
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Е мојата веридба од Март се пресели во Декември, 22 или 29ти, се зависи од мајка ми, главна е она, ќе кречела во сред Декември заради веридбава, не ми се верува :tmi: Ние сакавме да биде март заради симболиката на датумот, ама нема смисла да се преселам кај дечко ми дома онака па си се одличивме вака, и многу ми е мило што излезе така, некако ќе се ослободам од притисокот порано и нема да ја мислам многу :D
     
    На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mood

    mood Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Ангел со среќа нека ви е.
    Кај нас кога правиш веридба, тоа мора да биде кога е новина (млада месечина), така велат старите. Не знам дали кај вас се практикува тоа.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  7. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Честитки и од мене Ангел, ти следи еден од поубавите периоди во животот! Дишете го со полни гради! :) :*
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Со среќа и од мене Ангел, само среќа да ве прати во заедничкиот живот. :)
    Уживајте и правете како вам ви одговара. Кога сакате и како сакате :hug:
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dlove

    dlove Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    ангел и од мене честито да сте среќни и вечни и да уживате во секој миг заедно
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  10. T-A-N-J-e-T-o

    T-A-N-J-e-T-o Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Девојки, сакаме веридба да правеме во понеделник. Има ли нешто врска што не е сабота или среда? Демек викаат ако е среда или сабота ќе не следело повеќе среќа?
     
  11. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Нема врска :)
    Глупости се тоа, правете си кога сакате и кога вам ви одговара. Ние веридба правевме во недела.
    Нема правило :hai:
     
  12. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Од кај ги извадија бре тие правила за денови и месечини и број на гости, и мал милион глупости луѓево??? Мислам дека тоа сето потекнува од времето кога ниедна жена не работела, и немале што попаметно да прават па измислувале адети и глупоштини. Правете си кога ви е ќеиф, и како ви е ќеиф. Нас ни се погоди во сабота од причина што во петок - сите на работа, недела - утредента сите на работа, па ај нека е сабота. Ама не заради некои редови. Не се замарајте, само уживајде си го денот! ;)
     
  13. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Тањето каде си да споделиш импресии од веридбата ? :)
     
  14. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Нема врска не верувај во бабини деветини било кој ден можеш да си правиш само треба да си договорите со либето :)
     
  15. Stylesh

    Stylesh Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Не го прашувај, ти си сеуште мала... Ќе пораснеш ќе дојде време и за тоа...:)
     
  16. sonce10

    sonce10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    116
    не ми се јасни тие сфаќања требало среда, не смеело вторник...ама добро кој како си сака :D јас мојата веридба ја имав измината сабота, дома ги пречекавме јас и моите родители и мм ми дојде со неговите родители. Ми подарија златник, а донесоа и торта, букет цвеќе и пијалок. На масата имавме ставено послужавник со благо и масата беше поставено во смисла чинии, чаши и такви ствари ама без јадење :D Татко ми ги праша: Зашто сте дојдени, они муабетот како што иде да не го раскажувам се знае :D и ајде моите ме дадоа и наздравивме со ракија. После ми го подарија златникот, јас им ги дадов подароците - бовчи, меѓутоа пристојни не со некои гаќи или кошули или панталони. После оваа примопредаја :D се дрмна уште по една ракија :D па го сервиравме мезето и тука се дрмна уште по една ракија :D се послужи подоцна и вечерата, после тортата и така се по ред. Си се напија маживе здраво :D :D се изнасмеавме, изнамуабетивме, од 18.30 како што дојдоа до 23.30 кога си отидов дома со нив, а сабајлето си се вратив во моето дома :D па тука се настави во недела прослава со моите браќа, снаи, внуци. Се на се, убаво и весело :)
     
    На elena.mak, irena.1, karak и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Епа Сонценце баш убаво сте си поминале. :)
    А тие да не речам глупости, не се правело во вторник или во петок или не знам што немаат врска. Јас имам пишано дека ние правевме веридба во недела. Понеделник беше неработен и затоа така се договоривме.

    Нашата веридба помина супер, дојдоа сопругот со родителите и сестра му, се вртеа тие муабети кој за што е дојден. :D
    Сопругот ми го даде прстенот, јас нему му дадов часовник. Мајка ми му даде златник, татко ми колекција.
    Јас на свекорот и свекрвата им дадов по една бовча (не класична, со по 3 работи внатре, ама вредни ) ,исто и на золва ми.
    Бидејќи злато не носам многу, си бев одбрала од Божиновски некои работи, ми ги дадоа. Секако донесоа и пијалок, торта и цвеќе.

    Подоцна неговите другари не изненадија со жива музика дојдоа и не собраа, отидовме кај него и џумбуш до сабајле.

    Забавно беше ептен :)
     
    На sonce10 и karak им се допаѓа ова.
  18. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    devojki vo nedela sme na veridba kaj prijateli daj te nekoj predlog za poklon sto bi kupile?
     
  19. Melaniiii

    Melaniiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    20
    Јас ке ти кажам од лично искуство мене што ми донесоа за мојата веридба.
    Повекето луге носеа само бомбони, но најблиските како вујко на маж ми ми даде златен прстен, а еден другар ми имаше купено puma колекција и нормално бомбони и цвеќе. позз
     
  20. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Ние кога бевме на веридба кај другар на дечко ми купивме цвеќе, бомбони и многу убава вазна, плус скапичка беше околу 900-1000 денари ја земавме. Според мене, најдобро ќе биде да им купите нешто за дома, некој украс и нели цвеќе и бомбони :)