1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Верити (Колин Хувер)

Дискусија во 'Книги' започната од Ahoy, 15 август 2020.

 1. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.176
  Допаѓања:
  37.949
  Пол:
  Машки
  Ловен е авторка на раб на финансиска катастрофа кога прифаќа една од оние понуди што доаѓаат еднаш во животот. Џереми Крафорд, сопруг на легендарната авторка Верити Крафорд, ја ангажира Ловен да ги доврши останатите книги во успешен серијал кој неговата сериозно повредена сопруга не може да го заврши.

  Ловен пристигнува во нивниот дом каде што треба да ги разгледа и истражи сите забелешки и осмислени концепти во канцеларијата на Верити, надевајќи се дека ќе најде доволно материјали за да почне со пишување. Но она што Ловен не го очекува е пронаоѓањето на недовршена автобиографија во хаотичната канцеларија, што Верити немала намера никој да ја прочита. Таа автобиографија е полна со грозоморни признанија, а едно од тие признанија е и приказната што навистина се случило дента кога умрела ќерка ѝ.

  Ловен одлучува да не му ја покаже автобиографијата на Џереми затоа што знае дека сето она што го пишува внатре ќе го уништи веќе ужалениот татко. Но кога нејзините чувства за Џереми почнуваат да се засилуваат, таа сфаќа дека може да ѝ оди во прилог ако тој ги прочита зборовите на жена му. На крајот на краиштата, без разлика колку е посветен на повредената сопруга, ниеден маж не би можел да продолжи да сака жена по една толку ужасна вистина.  Книга која ја прочитав во еден здив, со огромна љубопитност кон тоа што следува, за на крај да останам шокиран. Дефинитивно препорачувам.

  Како вие ја доживеавте книгава? Со која вистина манипулираше? Што мислите вие?
   
  На НаталиЛили и candy.cane им се допаѓа ова.
 2. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.684
  Допаѓања:
  8.983
  Пол:
  Женски
  Ме згрози автобиографијата. И јас ја прочитав со нетрпение, не можев да ја оставам.
  Ми се допаѓаше многу како е напишана целосно книгата, ја препорачувам на секој љубител на овој жанр.

  Мислам дека вистинската Верити беше таа во автобиографијата, најмногу заради Кру (синот). Ама дури и вистината да е тоа што е напишано во писмото, не го осудувам Џереми. Да беше Верити "чиста", ќе пробаше да каже некому и да побегне. Како сведок ќе ја имаше менаџерката која ја "советувала" да пишува изопачени работи.
   
  На martiiinna и Ahoy им се допаѓа ова.
 3. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.176
  Допаѓања:
  37.949
  Пол:
  Машки
  Автобиографијата се чита во грч :D
   
  На BabyStyle и НаталиЛили им се допаѓа ова.
 4. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.463
  Книгава ме потресе на чуден начин, емоциите ми беа хаос. После неа една недела не можев да почнам нова книга.:D Не бев навикната на овој жанр од Хувер и бев во шок. Многу ме заинтригира крајот, некако оставено ни е на нас читателите да си одбереме на чија страна ќе сме.
  Мислам дека Верити беше навистина психопатка како што е претставена.
  Само не знам како може Ловен да се ожени со човек кој пред нејзини очи ја удави жена му. :^)
  Премногу прашалници имам од книгава..
  Премногу ми се језиви сите ликови.:worried:
  Размислував, што ако Ловен го напишала писмото што го најде на крај? Зошто нели она месечареше ноќе?
  Или што ако она ја пишувала автобиографијата на лаптопот?
  Многу, многу чудна книга, дури не знам ни како да ја опишам или оценам.
  Би сакала да има продолжение, на пример тогаш да раскажува синот на Џереми.:wasntme: Е тоа би било интересно.:lol:
   
  На Lolli, Izaabella и НаталиЛили им се допаѓа ова.
 5. BejbiBlu

  BejbiBlu Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2021
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Многу интересно толкување, ич не ми текна и на таква можност. Ме замисли сега :^)
   
  На tinka-mace му/ѝ се допаѓа ова.
 6. martty06

  martty06 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2016
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  1.724
  Пол:
  Женски
  Многу размислував откако ја прочитав. Сите можни варијанти ми се завртија во глава и пак не знам кој лик бил во право т.е кој е нај невин во цела ситуација.
   
 7. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.463
  Мислам дека тоа и и беше целта на Колин, да не остави секој да си има своја теорија. :D
   
  На BejbiBlu и martty06 им се допаѓа ова.
 8. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.942
  Допаѓања:
  50.023
  Пол:
  Женски
  Само што ја прочитав книгата и ме остави без зборови.
  Ваков тип на книги слабо читам, ама книгата е ептен јака што на крајот те остава во недоумица која вистина е точна.
  Јас мислам дека сето тоа е тично во автобиографијата бидејќи Верити воопшто не се потруди да се одбрани туку само едно не кажа пред Џереми, можеше убаво да му објасни или да му каже да ја праша менаџерката којаштои ја даде таа идеја.
  Не знам многу варијанти има, ама на крај секако остануваме во недоумица.
   
 9. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  3.291
  Допаѓања:
  20.748
  Пол:
  Женски
  Ја почнав книгава можда пред месец дена, ни до пола не сум некако не ме влече. Tempted сум да го отворам спојлерот над мене ама па мислењето над тоа ми дава надеж дека нема да ме разочара книгава до крај. Ќе гледам да ја дочитам денес-утре па ќе видиме :D.
   
  На martty06 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  1.599
  Допаѓања:
  2.690
  Пол:
  Женски
  Една од појаките книги што ги имам прочитано.
  Сметам дека треба да има продолжение, да ни ја разреши дилемава :nod:
   
  На starlightionx му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Zavisnaodblago

  Zavisnaodblago Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2016
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  236
  Пол:
  Женски
  Се уште ја немам прочитано цела книга, но според нејзината автобиографија
  Верити не го сакаше Џереми. Можеби на почеток да, но каква е таа љубов да го правиш несреќен. Таа само сакаше внимание. Не , никој не може да ме натера да верувам дека женава го сакаше искрено. Тоа беше опсесија и желба за внимание.
   
  На starlightionx му/ѝ се допаѓа ова.
 12. tanjita

  tanjita Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  986
  Допаѓања:
  3.141
  Пол:
  Женски
  Ја прочитав книгата во еден здив. Моќно!. Треба дефинитивно продолжение.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 13. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.285
  Допаѓања:
  101.277
  Пол:
  Женски
  Моментално ја читам.. Џереми ми е премногу совршен.. Верити ми е мистерија..
  Дојдена сум до моментот кога сака да ја угуши Харпер во спиење
  Ловен со месечарењето.. Книгава е ЛУДИЛО !!
   
 14. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  Си си ја погодила.
  Јас ја прочитав пред две год.
  Уште сум ваква 8-|
   
  На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.285
  Допаѓања:
  101.277
  Пол:
  Женски
  Јас ја одбегнував ама еве сега ја читам и сум благо речено Забезекнута!!!
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 16. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.285
  Допаѓања:
  101.277
  Пол:
  Женски
  Ја завршив.. Леле психо еј!! Манипулатор до крај. Ауууу мајко. Според мене се е јасно.
  Верити е тежок психо кој до крај сакаше да го измачува Џереми со писмото што го остави. Мислеше дека со смрта на Харпер ќе го врати кон себе ама уште повеќе го оддалечи. И за да го измачува го крај го остави писмото. Психо, социопат, пореметена жена.
   
  На Zavisnaodblago му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  делот со жицата од закачалка сеуште ми е траума ..
   
  На MeckaCia му/ѝ се допаѓа ова.
 18. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.285
  Допаѓања:
  101.277
  Пол:
  Женски
  Мене не толку колку кога и брцаше прсти .
   
 19. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  На бившиот маш тоаш му ја раскажував, вечерта имал кошмари :rofl:
   
  На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Zavisnaodblago

  Zavisnaodblago Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2016
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  236
  Пол:
  Женски
  Дури и писмото да не беше вистина (Што некако воопшто не ми има смисла, не ми беше за верување се што е напишано) овој Џереми е крајно одвратен и сомнителен.
  Прво вечерта кога се запознаа - A nICe GUy. На непозната жена и наредува да пие вода наместо алкохол, затоа што ТОЈ одлучил дека таа вечер сака да заврши во кревет со неа. Можеби таа не сакаше?
  Освен тоа, моментот кога беше нервозен и ја преврте вечерата наместо да разговара со неа за проблемот - Тоа е маж со сериозни проблеми, не господин совршен.
  Освен тоа, врската со Ловен ми беше најодвратното нешто по хорор сцените. Како прво, премногу слободен однос со жена која едвај ја познава. Изневерување на жената во беспомошна состојба (да земеме предвид дека писмото е лага и тој не знаеше ништо за нејзините злосторства), венчање по само неколку месеци познавање со Ловен. Тој е поодвратен и од Верити на моменти. Ловен е само жена со ниска самодоверба, негова наредна жртва. Направи неколку грешки, но и се простува затоа што има многу да работи на себе.