Вероника реши да умре ( Пауло Коелјо)

Дискусија во 'Книги' започната од lovely-girl, 25 ноември 2011.

 1. xxx-ba

  xxx-ba Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  196
  Ја прочитав пред две години и ми се допадна, интересна е :)
   
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  На моменти ми беше монотона и депресивна, ама кога во последните страници ја сфатив поентата на авторот, се воодушевив
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  кога ја започнав книгата ми беше здодевно, но откако вероника го запозна шизофреничарот веќе почна да ми станува интересно..убава е книгата бидејќи не тера да размислуваме подлабоко :)
   
 4. la.parisienne

  la.parisienne Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  172
  Вчера пред да си легнам почнав да ја читам книгава, и сега скролам (со експресна брзина) низ странициве да не прочитам што се случува.. :D
  Луѓе кои му се верни обожаватели на Коелјо велат дека оваа книга и „Алхемичарот“ биле негови најдобри. За „Алхемичарот“ - проверено! А, за оваа ќе видам.

  Па, за ден/два следува критика или пофалба.
   
 5. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  21.816
  Пол:
  Женски
  јас пошо немам многу време сега за читање , го земав филмот ама и за него време не наогам.
  :lol: :lol: :lol:
  Ама книгата ке е следна што ке ја купам
   
 6. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  48.851
  Пол:
  Женски
  Оваа ми е омилена книга од Пауло Коелјо, а и воопшто. Многу е добра.
   
 7. la.parisienne

  la.parisienne Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  172
  WOW, извонредна книга, и токму тоа што ми требаше. Уште еден потсетник на тоа дека никогаш не смееме да се откажиме од животот и постоењето. Секогаш постои нешто што ќе не исполни повторно! Ах, жално е што „сознанието за смртта не' поттикнува на живот“, но такви сме ние.. А, таков е и Пауло Коелјо - magnificent!
   
 8. minne-mouse

  minne-mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  536
  Една од омилените мои книги, ја зедов случајно од библиотека по препорака на библиотекарот и стана дел од моите топ 5 книги :)
  Ми беше прво прочитана книга од Коелјо но не и последна, „Вероника реши да умре“ ми беше главната причина што баш Коелјо стана еден од моите омилени автори. :)
   
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.295
  Допаѓања:
  109.720
  Пол:
  Женски
  Јас ја зедов од братучедка ми да ја читам. Веднаш по Пам Џеноф, јас започнувам таа книга.
   
 10. V.odolija

  V.odolija Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2014
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  15.111
  Незнам пред колку години уште посегнав по книгава,дури и не се сеќавам дали ја дочитав до крај.Единствено знам дека ми беше здодевна,и не беше книга што не ти дава мир додека не ја прочиташ до крај.
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.344
  Допаѓања:
  18.353
  Пол:
  Женски
  Исто. Издржете го подосадниот дел. Се напнав на пола книга, си викав „брее што не ја зедов барем од библиотека“. На крајот ми идеше и да плачам и да воскликнам од радост, а сепак останав зачудена, без ниаква чујна реакција, замислена од неверојатно силната порака којашто ја носи.
   
  На christinnn и Lella им се допаѓа ова.
 12. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.691
  Допаѓања:
  50.049
  Пол:
  Женски
  Јас ја купив и ја прочитав, мислам дека добра поука носи.
   
 13. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.123
  Пол:
  Женски
  Премногу е со "плитка"содржина...И пред да почнам со читање претпоставував дека ќе биде така,.(со оглед на тоа дека е напишана од П.К)
  Никогаш не би го ставила него во категорија добри писатели,а камули врвни.
   
 14. malecko5

  malecko5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  648
  Каде можам да ја купам книгава? Во книжарница ТРИ им завршил одамна тиражот и не знаеле дали ќе ја печатат повторно..
   
 15. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.093
  Допаѓања:
  285.134
  Odamna ja imam citano,sum zaboravila detali no mi se vrezale sliki kako na pr. Ogledalata na plafon vo sobite kaj pacienrite kako i faktot deka ludite najbrzo se lecat ako se do voda.
  By the way, ste ja cule "Hotel California"?.znaete za sto stanuva zbor vo pesnata?
   
 16. ada123

  ada123 Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2016
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  7
  Одлична книга има важна поука на некои места е малку досадна и депресивна ама вреди да се почита.:)
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. AURUA

  AURUA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  2.602
  Пол:
  Женски
  Убава порака има. Некогаш нештата ги доживуваме како здраво за готово да ни припаѓаат и ја пропуштаме поентата. Но кога ќе го изгубиме најзначајното и на ситници се потресуваме. Интересен крај.