Верски вести и настани

Дискусија во 'Религија' започната од EvAngelos, 29 октомври 2018.

 1. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.392
  Допаѓања:
  9.322
  Пол:
  Машки
  На оваа категорија фали една ваква тема каде што ќе пишуваме за локалните и светските збиднувања на полето на верата и религијата.

  Еве за почеток мене најинтересна и актуелна вест деновиве ми е двојната промена на верата на пеачката Синед О'Конор. Конор пред 4 дена јавно изјави дека се конвертирала во Ислам и муслиманите, за два дена потоа да изјави повторно дека сега конвертирала во Хиндуизам :)
  Се уште не е потврдена втората вест и ќе известам кога ќе биде верифицирана:
  http://irelandoncraic.com/sineadthe...xm2DpX-ULJxreEAUQOwdvpewV8qqeBUpFWLRhA3MAs3Rg
   
 2. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.829
  Допаѓања:
  161.224
  Пол:
  Женски
  Лажна вест и сатира е второто, само во ислам конвертирала :) Инаку мене случајов ми е баш тажен, а не за исмевање - пејачката е психолабилна личност со длабоки проблеми, која бара мир и утеха во религија, од една во друга...
   
  На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.488
  Пол:
  Женски
  Многу не интересна вест..ете на пр. јас незнам ни која е таа пејачка....Ако веќе сакаш да информираш за некои верски збиднувања, барем да биде права вест а не за некоја што си прави како ќе и прдне на газот.
   
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.495
  Допаѓања:
  3.144
  Петок, 3. мај 2019 во 17:00 во Скопје - Кинотека
  (кај Т.Ц. Лептокарија, спроти гимназија „Никола Карев„), проекција на документарен филм со наслов:

  „Анатомија на геноцидот врз богомилите„

  Влез бесплатен


  п.с. Настанот и не е баш верски, но допира верски теми.
   
 5. hoex

  hoex Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2015
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  189
  Сакам да прашам, дали има нешто лошо во тоа православни христијани да присуствуваат на посетата на Папата во Скопје?
   
 6. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.742
  Допаѓања:
  4.163
  Пол:
  Женски
  Да ,има.Читај библија и ќе ти стане јасно .Еве кој е папата ,уствари:


  и која е католичката црква
   
 7. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.275
  Допаѓања:
  19.213
  Пол:
  Женски
  Нема ништо лошо, ако сакаш слободно оди