1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Верувате ли во судбина?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 14 април 2010.

?

Дали верувате во судбина?

 1. Да

  290 глас(а)
  78,2%
 2. Не

  81 глас(а)
  21,8%
 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Дали според вас постои судбина,сметате ли дека ние луѓето самите си ја кроиме судбината,ви се случило ли да сретнете луѓе во вашиот живот само поради самата помисла на нив,а не сте ги виделе долго време или пак да сте се запознале со некој човек и после неколку години го сретнувате истиот со кој можеби го поминувате времето заедно.Понекогаш,а веројатно и на вас ви се случила коинциденција,односно да речам од чиста случајност да ви се случат некои работи,па ако се подразмисли дали воопшто постојат случајности,сметате ли дека постојат работи кои можеме да ги контролираме или не?
   
 2. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Искрено мислам дека во животот се се случува со некоја причина. Тоа дали сме биле со некој, некаде и некогаш, сигурно се случило поради некоја причина. Дали постои судбина, можеби и да, постои. Но во многу случаи сами си ја кроиме судбината. ;)
   
  На LightOFF и eleni23 им се допаѓа ова.
 3. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  5.385
  Потполно се согласувам со Аморе можеби постои судбина ама не треба да чекаме само на неа, некогаш треба работите да ги земеме и во свој раце
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Во случајности не верувам. Ништо не е случајно. Се се случува со причина.
  Судбина верувам дека постои. Верувам во пишаното на трите вечери од трите наречници...
   
  На okcenzi, Chocolate.me и Hopeful им се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.989
  Пол:
  Женски
  Судбина. Впрочем од каде знаеме дека кога ќе земеме "сами да си ја кроиме судбината" всушност и не требало така да биде? Дека тоа ни е судбината? Како и да направиме, тоа ни е судбина и се си е запишано.
   
  На cresa-jagoda, Vladus и Ordinary им се допаѓа ова.
 6. lylaby

  lylaby Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  333
  Пол:
  Женски
  Ме потсети ова на една приказна баба ми покојна што ми ја раскажуваше кога бев малечка и ден денес ја памтам.првата вечер кога бебето е родено доаѓаат трите наречници ,првата кажува вака и вака,втората ја крои судбината на малечкото ќе биде вака и вака,а третата била главната и кога ќе рекла НЕ животот ќе му биде како што ја кажувам,и така и било :D
  Верувам во тоа дека "the food is on the table"и ние вкусуваме што ќе одлучиме самите си ги бираме патиштата што ни се понудени ,но од друга страна има и некоја сила што неможам да ја објаснам ,но во главно нашите избори чекори се пресудни.
   
  На eliesaab и bonbonka им се допаѓа ова.
 7. Mila04

  Mila04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  68
  Navistina,nisto ne e slucajno!dlaboko veruvam vo toa i veruvam vo visa sila!kolku i da saka covek da smeni nesto,na napravi nesto,ako bilo pisano toa da ne bide,nema sansi da se ostvari!porano i jas si mislev deka toa se babini devetini-prikaznite za trite narecnici,ama sepak ima nesto sto odnapred e predodredeno kako treba da bide!
   
  На eliesaab, strawberry06, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  Ima nesto sto ne tera da go napravime,a pritoa ne sme svesni za toa.eve ke vi kazam primer od mojot zivot.So decko mi se zapoznavme vo edna diskoteka pred 5 godini.Prvata vecer koga go vidov ostana na pogledi samo.No,i vtorata i tretata vecer on bese tamu,i veke tretiot pat se zapoznavme.Koga mi go barase brojot on pogresil vo edna brojka ! :o No koga mi zavrte naredniot den,mehanicki i kao po greska go zavrtel vsusnost vistinskiot broj ! :o Epa,veruvam vo sudbina i toa kako....Mozebi za nekoi nesta s ekaam sto sum gi napravila no mozebi i seto toa bila samo SUDBINA ! |(
   
  На Lolo5, cresa-jagoda и Vladus им се допаѓа ова.
 9. Lollypop.Girl

  Lollypop.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  1
  lelee kakva prica doll :D bash sudbina ... za temava neznam shto da kazam... So site komentari do nekade se soglasuvam
   
 10. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Гордана секоја ти чест за темава! :) Јас често си размислувам за ова..И мислам дека, а и верувам дека постои судбина..Значи дека не зависи се од нас.Нормално самите се трудиме за се што сакаме да постигнеме меѓутоа има нешто што знае или да ни олесни или да ни отежни во остварувањето на целите..Некои работи едноставно ни се случуваат по некоја причина..Луѓето кои ги запознаваме и кои стануваат дел од нашиот живот мислам дека судбински ни се предодредени..А да не збориме за оние кои се наоѓаат и остануваат заедно..има куп примери..како и да е има нешто, некоја сила која ги мести или разместува коцките во нашито живот.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.190
  Допаѓања:
  5.531
  Пол:
  Женски
  да постои судбина .
  Но и некои работи зависат од нас .. Ние како ќе направиме , така ќе биде ;)
   
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Поради некои причини верувам дека постои судбина.Мислам дека се што се случува се случува поради некој причина која што и можеби ние не ја знаеме.Како што рекол господ така ќе е
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  45
  Често доаѓам до кавги за оваа тема :) од проста причина што јас не верувам дека постои судбина или дека од самото раѓање ни е пишано затоа што сами си ја кроиме судбината ... Секогаш доколку одредени личности се скараат или нешто се случи се вели таква им била судбината, секој самиот си го прави и крои денот а воедно и животот. Така да дека однапред им било судено така или шознам шо јас не верувам...
   
  На A-j-a му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Ако постои судбина, кој ни ја пишува таа судбина. Бог? Ако ни ја пишува тој зошто некому му дава се, некому ништо, иако никој не се родил грешен. Не знам... Мислам дека не постои судбина, токму од таа причина. Бидејќи ако постои, ако така некој ни запишал, зошто немаме сите иста среќа или иста несреќа? Судбината си ја кроиме самите ние, секој со својата среќа...
   
 15. Dreamer

  Dreamer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  61
  Не верувам во судбина зошто верувам дека можеме да имаме се што сакаме само ако доволно се потрудиме за да го оствариме тоа,а не дека веќе некој ни го одредил тоа. :) Не верувам ни во случајности зошто се се случува со некоја посебна причина ;)
   
  На bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Верувам во судбина, ама не дека е строго определена.И ние треба да влијаеме врз неа, па нашите животи да бидат како што сакаме. Ама има работи кои се ептен судбина. На пример кога некое мало детенце загинува? Тоа како да влијаело врз судбината?
  А некој пак има се, пари, фамилија, убав живот, ама почнува да се дрогира, коцка, и на крај завршува грозно? Е тој веќе можел да влијае на својата судбина. Ептен е контрадикторно!
   
  На cresa-jagoda и eleni23 им се допаѓа ова.
 17. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.689
  Допаѓања:
  129.945
  Воспитана сум да не верувам во судбина, ама има некои работи што не можам никако да си ги објаснам, и не можам да ги припишам на ништо друго, освен на судбина :)
   
 18. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  лугје како може да верувате дека некој всушност напишал што на нас ќе ни се случува. Не можам никако да си го објаснам тоа, или пак дека некои работи се случуваат поради некоја виша сила ???? Во принцип верувам само во тоа што ќе го видам... Не верувам во судбина, човекот сам си ја прави својата судбина, се се случува затоа што ние така сме решиле да биде, значи се е поради нашиот избор а не поради судбина. Што се однесува на тоа дека пред незнам колку време сме виделе некоја личност и после повторно сме ја виделе се е тоа случајност.
   
 19. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  275
  Се согласувам.И да,ништо во животот не е случајно,се ама баш се,се случува со причина.Понекогаш сигурно ви се има случено да сретнете некој што подолго време не сте го сретнале и да си кажете еј како случајно се сретнав со тој и тој...но сепак подоцна ќе сфатите дека токму таа особа ви има кажано нешто или едноставно токму таа е личноста што ќе ви притреба за одредена работа и токму во тој момент...и на крај ако знаеме дека ништо не е случајно значи има Некој што се погрижил да биде така.Старите рекле:Господ ќе се погрижи за целосната слика но ти сам ќе се погрижиш за ситните детали.
   
  На eliesaab и eleni23 им се допаѓа ова.
 20. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  Navistina,nisto ne e slucajno!dlaboko veruvam vo toa i veruvam vo visa sila!kolku i da saka covek da smeni nesto,na napravi nesto,ako bilo pisano toa da ne bide,nema sansi da se ostvari!

  се согласувам