1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Верувате ли во судбина?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 14 април 2010.

?

Дали верувате во судбина?

  1. Да

    290 глас(а)
    78,2%
  2. Не

    81 глас(а)
    21,8%
  1. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    prvo da vi ja raskazam mojata prikazna, pred 4 godini decko mi go mrazev,ne mozev ni da go gledam, ne ni pomisluvav deka postoi,toj i rekol na bratucetka mi za mene,demek mu se dopagam,ne sakav ni da slusnam, toj prodolzi taka odvreme navreme da i rece na bratucetkata,na nekoi drugarki... posle 7-8 meseci ne znam ni jas zosto prifativ da izlezeme na kafe, i pocna da mi se dopaga vo muabet, i op posle nekoi dena prifativ da mi bide decko (onoj koj go mrazev,me bolea ocite koga ke go gledav) i eve veke 3 i pol god sme vo vrska, odlicno ni e.
    ako ne e sudbina sto drugo moze da e? jas veruvam vo sudbina i vo Gospod, od pisanoto ne se bega. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    343

    барво :clap: истата судбина ја имаш како мојата значи мпојот прв дечко кој најмногу го мразав и да беше последен немаше да го погледнам сега ми е дечко без кого неможам да дишам и со него сум веќе 6 ипол години
    постои судбина и јас ВЕРУВАМ ВО НЕА
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Сами си ја кроиме судбината, самите ја имаме слободната волја на избор.
    Но, сепак се случува на некои работи да не можеме да им дадеме објаснување зошто тоа така се случува па велиме дека е судбина..
     
  4. The.Fame.Monster

    The.Fame.Monster Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    24
    Некад може нешто да се деси случајно или судбината така решила но сепак како и да е ние си ја кроиме судбината.
     
  5. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    јас како помала,во основно се допишував со едно девојче од др град,така неколку писма,и и го запамтив само името и од кој град е...потоа престанавме да се допишуваме,никому ништо...а немав ни слика нејзина видено,не ни знаев како изгледа,и на крај испаднавме колешки на факултет :o прво името и презимето ми беа познати ама не обрнував толку внимание,не се дружевме толку на факс,и понатака кога ми кажа од каде е одма ми текна, не можевме да се изначудиме и двете- мора да е судбина тоа ,што би било друго :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Според мене : Cами ги правиме своите избори , потоа ги нарекуваме СУДБИНА!
     
    На Incredible9 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Дефинитивно ДА :)
     
  8. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Верувам во судбина, но мислам дека тој судбински пат се состои од многу "раскрсници", т.е. искушенија, двосмислени ситуации во кои сме се наоѓале, избори кои мораме да ги направиме самите и тн., а потоа секој пат од таа раскрсница води кон одредена судбина, се зависи од тоа што сме одбрале самите па така и ќе се одвиваат настаните. И според моево досегашно животно искуство мислам дека нема случајни работи и дека се се случува поради некоја причина.
    Изборите ги правиме сами, ама секој избор си носи свои последици, некогаш добри, а некогаш и лоши, кои исто така се дел од судбината. Од тука нели и поговорката: Што ќе си посееш, тоа ќе си пожнееш ;) :)
     
  9. katakomba24

    katakomba24 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    533
    Не можам да речам дека тоа не беше судбина. Прв пат се видов и се заљубив после 5 месеци. Стапив во контакт. Се зближивме... Неколку пати го викнав да дојди кај нас и неколку пати ми обеќа дека ќе дојде но не дојде. Почнав да гупам надеж дека никогаш повеќе нема да го видам. Сепак уште живееше во моето срце. И една вечер излегов со моите брачеди во неговиот град. Имаше концерт на кој претпоставував дека ќе е таму. Цели 3 саати го барав. Сите наликуваа на него, но не беше тој. Помислив дека уште еднаш ќе се вратам дома без да го видам. И се завртив назад. Тоа беше тој. И сите негови другари. Се испикав во гужвата и стигнав до него. После 2 год. јас стојам повторно пред него. Ме гушкаше. Ми беше преубаво. Тогаш кога најмалку се надевав дека ќе го видам јас го видов. Џабе беа нашите договори да дојди... Судбината си го направи своето... :rofl: :inlove:
     
  10. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    2.745
    Верувам во судбина...еве една конкретна ситуација...пред некои 6-7 години бев на роденден кај една другарка и имаше еден дечко што ми беше онака симпатичен,ама не се запознав со него и веке следниот ден заборавив...после 2 години кога почнав на факултет почна да ми се свиѓа пак еден дечко,но многу ретко го гледав на факултет,5-6 пати само,го спомнав пред другарка ми(таа истата што бев на роденден кај неа) и таа ми рече дека е тој,тој дечкото што ми се свиѓал кај неа на роденденот,ама пак не успеав да се запознаам со него...тој исчезна од факултет,не го гледав веке и заборавив скроз на него...и после 4 години додека седевме со другарка ми надвор,тој дојде со другар и конечно го упознав и се фативме после 2 дена...заедно сме веке 8 месеци...е тоа е судбина :D
     
  11. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Верувам во судбина,а се согласувам и со тоа дека и ние сами си ја кроиме истата!
     
  12. flawless

    flawless Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2010
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    5
    Сами си го кроиме животот, чуѓето ја измислиле судбината како "виновник" за нивните неуспеси.
    Животот претставува игра со карти, а начинот на кој играш е слободна волја.
     
    На A-j-a му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Night.Star

    Night.Star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    117
    Судбината ни праќа сигнали и начинот на кој ќе ги прочитаме одлучува дали ќе бидеме среќни или не(само што го изгледав Serendipity).
     
  14. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Верувам во тоа дека судбината ние самите си ја кроиме!
     
  15. chica.bomb

    chica.bomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    37
    Не постои судбина. Постои КАРМА- сето она што сте го мислеле, зборувале и ПРАВЕЛЕ, ви се враќа како бумеранг. Тоа е тоа.
    А далеку од тоа дека треба да правиме добри нешта за да ни се врати добро... Правењето добрина заради лично задоволство е УМЕТНОСТА НА ПОСТОЕЊЕТО.

    & Karma is a bitch only if YOU ARE ;)
     
  16. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    Видов една мисла, самите си ги правиме своите избори, а потоа ги нарекуваме судбина, јас лично не верувам во судбина.
     
  17. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Додека ги читав сите постови некако се наежив, морници ми пролазија! Иначе верувам во судбина...повеќе пати ми се имаат случено некој работи од типот запознавање на нови лица, патување и сл.Но, точно така има некои работи за кои ние самите одлучуваме и решаваме!
     
  18. jovankaaa

    jovankaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    мојата приказна е ваква се гледавме кратко две недели преубаво одма се залјубив одма (верувам и он)
    и после 14 недели он се смирува со девојката утре дента не сакав да се мешам си реков
    ТИ БИДИ СРЕКЕН СРЕКО МОЈА од тогас ни збор ни порака ни здраво ништо
    еве 7 месеци поминаа никако да го видам никако скоро секој ден се молам верувај те и одам во црква кога можам еве не се десило да не се расплачам кога ке запалам свека за нас а го преплакав више секој ден ама ниту кажав на некој ниту некој знае...
    и види судбина
    ми се пага паричката и дома и кај бабами идам да ја земам значи ден БОЖИК на семафор чекам зелено се пали колите стојат стојат зелено е а стојат празна е само левата лента се престроив се гаси семафорот-црвено и гледам он до мене бил тој уствари што стоел на зелено и сега ај
     
  19. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.080
    Не верувам во натприродни сили,судбина и слични ствари. Сами донесуваме одлуки,си одговараме на животните прашања, нема некој глас што ќе ни шепоти цел живот што да правиме. Сами си го креираме патот во животот а со тоа и судбината ;)
     
  20. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Верувам во судбина но не и во тоа дека ние сами си ја кроиме, тоа во ред со нашите постапки но во некои големи пресврти или случки во нашите животи се замешале прстите на судбината. Сметам дека секој човек е донесен на светот со одредена цел. Дека господ на сите им ја пише судбината и дека од неа не се бега. Кога ти е пишано тогаш ќе умреш или слично. Или пак ако нешто сакаш да постигнеш а не ти успева долго време и покрај големи напори значи не ти е пишано.
     
    На eliesaab и TrinityNeo им се допаѓа ова.