1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Верувате ли во судбина?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 14 април 2010.

?

Дали верувате во судбина?

  1. Да

    290 глас(а)
    78,2%
  2. Не

    81 глас(а)
    21,8%
  1. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ќе кажам накратко без тупење и философирања.
    Верувам во судбина.
    Ништо не е случајно, се се случува со некоја причина. Сум го почувствувала и видела тоа многупати.
     
    На senza.parole и julie77 им се допаѓа ова.
  2. Kala007

    Kala007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    6
    И јас го мислам истото :D
     
  3. mamita

    mamita Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Хммм верувам во Бог и во судбина дека се се случува со причина и дека секој на крај го добива заслуженото
     
  4. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Да верувам во судбина :)
     
  5. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Верувам во судбина но исто така верувам дека како што ќе си го замислиш и ќе си го направиш животот таков ќе ти биди..... ;)
     
  6. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Верувам во судбина. Мислам дека таму негде е запишано кој кога да ја запознае љубовта на животот, со кого да се дружи, да биде сиромав или богат, паметен или глуп :lol:, кога да умреме итн....
    Прочитав негде горе сами ги донесуваме нашите одлуки а после тоа го нарекуваме судбина. Ние да ги донесуваме одлуките, но така било судено да се случи. Некои за нешто си се тешат со тоа ете судбина било не сме биле еден за друг. И точно е, ако не ви е судено нема ни да бидете. Мислам дека секое нешто се случува со причина. Верувам дека нашиот животен пат е однапред замислен (оној покрупниот дел) ние само детаљите ги одбираме.
    Судбината е цел која треба да ја достигнеме во животот, кон таа цел водат различни патишта наше е кој пат ќе го одбереме но на крај секогаш се стигнува до иста цел. И така додека мислиме дека ја избенуваме судбината ние несвесно итаме кон нејзе...


    Едит: Се се случува со причина! ;)
     
    На Vekap, bonbonka, Mala92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.986
    Допаѓања:
    4.845
    Пол:
    Женски
    НЕ !!!!!
    Имам причина да верувам дека судбината ми крои нешто што јас не сакам и затоа ќе си терам по мое.
    Ако верував, ако оставев се на судбината не сакам ни да помислам што се можеше да се случи, така што...за мене нема судбина :|
     
  8. NotInLove88

    NotInLove88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77
    :lol: Судбината секаде е претставена на различен начин ,едни веруваат во постоењето на наречниците кои ја одредуваат нишката на животот на новороденото дете,други народи веруваат во карма и реинкарнација ,а христијаните веруваат во судбина -сценарио ,однапред определено за секој човек и од кое не се бега....
    Но сепак секој човек може да одлучи кон кој пат сака да се движи во животот постојат многу т.н раскрсници каде е потребно сопствено мислење и расудување и одлучување коe е најдобрo за нас ,па тоа малку и се коси со текот на тоа т.н сценарио за животот и судбината, зборот судбина било се користи кога ќе се разочараме од нешто па пронаоѓајки го одговорот ни изгледа многу комплициран пат па се помируваме со тоа "судбина било"-не можело поинаку,но постојат граници и за тоа помирување со реалноста што го имаме во нашите глави,зошто се додека имаме моќ можеме врз нештоto да делуваме и да го пормениме неговиот тек, а не одпрва да се откажеме од борба...некои работи од нас зависат,дали ќе се помириме со реални пречки или ќе се обидеме да ги собориме ,за сами да си го направиме патот оној кој би требало да ни биде "судбоносен" :lol:
     
  9. sweetybarby

    sweetybarby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    8
    Често сум разговарала на таа тема во што веруваме во случајност или во судбина... Јас верувам и во едното и во другото... Многу случки ме поттикнале да верувам и никој не може да го смени моето мислење... Тоа сум јас :)
     
  10. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Верувам дека се се случува со причина, дефинитивно ништо не е случајно! :)
     
  11. beached

    beached Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.697
    Jaс верувам во карма,и сметам дека токму кармата ни ја крои судбината..а ние само ја предизвикуваме кармата,со нашите одлуки..било позитивно,било негативно.
     
  12. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Шери епа ете тоа ти е судбина. Барби мва многу добро напиша, ти мислиш дека бегаш од неа но тоа ти е пишано да го направиш (тоа што си го направила).
     
    На Barbie-mwa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Не верувам во судбина, верувам само во сопствените постапки и нивните последици.
     
  14. Mila04

    Mila04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    68
    Ќе бидам кратка...денес прочитав една многу убава мисла:

    Колку и да ja затвораш вратата, ветерот на судбината ќе влезе во вашата соба.“
     
    На Vekap, cresa-jagoda, Vladus и 2 други им се допаѓа ова.
  15. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Верувам и во карма и во судбина. Едноставно, се се случува со причина.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Неможам да се одлучам дали верувам или не, некогаш мислам дека се се случува со причина, друг пат дека секој сам си управува со својот живот.
    Кога нешто не е како што треба тогаш се тешам со првото, дека така требало да биде и дека се е со причина. Но кога ќе успеам во нешто тогаш мислам дека јас сум одговорна за тој успех а не судбината.

    Како и да е сепак постои нешто, а и мора да постои едноставно за да има луѓето во што да веруваат, да се тешат и надеваат дека ќе биде подобро односно судбината ќе им донесе повеќе ведрина во животот.
     
    На Muchacha му/ѝ се допаѓа ова.
  17. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Se se slucuva od mozokot. Ne mzoeme se da dobieme. No sudbinata sami si ja kroime.
    [mod-kirilica:34inee9h][/mod-kirilica:34inee9h]
     
  18. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Верувам во судбина и верувам дека во животот се се случува со причина, ништо не е случајно. Понекогаш може да се каже дека и ние самите со нашите постапки го креираме животот , но не може да и побегнеме на судбината , како велат На кого како му било пишано :)
     
    На Muchacha му/ѝ се допаѓа ова.
  19. vodnicka1

    vodnicka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    35
    Верувам дека се случуваат работи кои се предодредени но има и доста кои сами си ги креираме. Судбината мислам само ни посочува некогаш , а наш е изборот дали ке одиме по тој пат или по некој друг
     
  20. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Јас мислам дека има удел и судбината во животот ама треба и ние да се помачиме малку, неможеме да седнеме со скрстени раце (без работа,пари) и да велиме дека таква ни била судбината :!: