1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Верување,односот на црквата кон христијанството

Дискусија во 'Религија' започната од Gordana10, 5 март 2010.

  1. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Ашлинг, како каде. Не можам да зборам за сите католици на светов, секоја држава е поинаку организирана, ама биди сигурна дека не е се така розево како што си замислувате, за жал.

    Сум била на неколку свадби на пријатели во странство во католичка црква. Искрено тука пред сите изјавувам, дека ако треба да се мажам и да имам онаква свадба поарно нема ни да ја правам. Секоја миса се претвори во политичка кампања. Одвратно! Платени се од политички партии и им солат памет на своите „овци“ како што милуваат да ги нарекуваат.
    За плаќањево не сум сигурна, така да тука не би тврдела ништо со сигурност. Но, јас не познавам католик кој дал каков и да е придонес за сиромашни семејства. За црквата пари даваат ама на посиромашните не им помагаат, барем не задолжително. Тоа впрочем зависи и онака од секој човек.

    За крштевка се плаќа и тоа дебело, поготово ако сакаш да ја имаш во одредена црква. Тука веќе се прават приватни зделки со попот кој е задолжен за таа црква.

    Ретки се тие свештени лица кои сакаат да помагаат. Голем дел за жал се изопачени манијаци чија единствена цел е да привлечат што повеќе раја на своја страна за да можат да манипулираат со нив.
    Пример ќе ви кажам а не е единствен. Другарка ми кога беше помлада беше да се исповеда во црква. Свештеникот сакал да знае до детали се за тоа што и како правела со дечко и.

    За време на втората светска војна католичките свештеници поготово Ватикан биле први соработници на Хитлер. Погледнете го филмот Амен и ќе ви стане јасно.
    И кога ќе погледнете наназад во историјата - она што не им одговарало, било казнето. Со смрт. Се во име на нивната моќ.

    И потоа прашајте ме зошто не признавам црква како институција. Ете заради горенаведениве причини. Јас вакви работи не поддржувам. Жал ми е.
     
    На twisterworp му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Значи и кај католиците не цветале ружи.
    Но ете пирамид, како што кажа свештениците сосема погрешно ја проповедале религијата
    "Не врши прљуба" значело "Уби го ако врши прељуба"
    прочитајте ја книгата "времето и знаците" на Никола Талевски мислам дека беше, да ја најдам ќе ви пишам некои цицати, колку само е нехристијанска христијанската религија :)
     
  3. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    За ова морам да направам една споредба, за која некои ќе речат дека е глупава, но едноставно така функционираат работите. Секоја професија има работници ајде да ги наречам кои ја величат и кои ја уназадуваат. Да речеме доктор. Има толку прекрасни доктори кои живеат за медицината, прават се што е во нивни раце за да го спасат пациентот, а има и такви кои што со прст не мрднуваат ако болниот не е нивни пациент, и побитни му се парите од човековиот живот. Има водоинсталатори кои што само ќе го "закрпат" проблемот со цевката, а она што го предизвикало проблемот ќе го остават нечепнато. Има некои кои ќе ти исчистат се внатре за да го немаш истиот проблем долги години. Така е и црквата. Има свештени лица кои што си имаат нивни верувања и својот живот го посветиле на Бог и на помагање и мислам дека не треба да се ставаат во истиот кош со лица кои станале попови за да ги прават работите кои се наведени во претходните мислења. Глупаво е само заради едните или другите да се ограничиме кон религијата. Што е до мене, ниту јас не ја почитувам црквата која не ги брка таквите лица, но никој не може да ја разниша мојата верба, од причини кои ги наведов во темата дали верувате во Господ. А да, и според мене, ти сам треба да ја најдиш верата, религијата, сам да осознаеш и определиш дали ќе веруваш или не, сам да го спознаеш духовното, а не да веруваш или не оти некој поп така ти рекол или пак некој поп во некоја земја направил некоја лоша работа.
     
    На twisterworp му/ѝ се допаѓа ова.
  4. twisterworp

    twisterworp Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    19
    искрено јас мислам дека кога некои не знаат ништо за библијата и за ГОСПОД не треба да коментираат воопшто на оваа тема и да навредуваат тоа што му е свето на други.друго зошто овие текстови не се прифатени и не зборувам воопшто за ден браун зошто навистина техтот му е фикција и чисто сра.је за слава со која се стекна со валканјето на името на ГОСПОД али тоа е друга тема.сега зошто овие текстови не се прифатени?затоа што се помлади од канонските и се гностицистички значи мешани со мистицизам со некои работи што не се во релација со христијанството.на пример во техтот до есенците наводно ИСУС зборува за мајка божица а сите знаеме дека тоа е паганско веруванје.до техтот до некои евреи има како крстот зборува и ИСУС е огромен по воскресението значи мистицизам.а овие 4 марко матеј лука и марко сите се исти 90 % а и кога ке исклуциш 3 од нив и само да го прифатиш она што е од јован апостолот кој бил со ИСУС и бил сведок од прва рака на чудата на ИСУС.кажете ми едно вие сите што велите дека библијата е измислена за манипулација зошто овие луге умреа за лага?будали биле така?за ништо умреа така?а црквата што се обидува да манипулира тоа веке сите знаеме.јас не ни ја гледам црквата јас ја гледам само библијата.црквата направи лоши работи ама црквата е од луге.а лугето грешат.ја навредувате библијата а ништо основно не знаете за неа.а во мака ке го барате НЕГО.најстариот техт што е пронајден од библијата стар завет е 3000 години стар и морам да постирам и не е од која било страница туку од сигурен извор од националниот географски канал
    еве го линкот и не кажвајте приказни за како е пишена од вчера за да манипулира со лугето зошто сите
    http://news.nationalgeographic.com/news ... -text.html
    пророштва се исполнуваат и се исполнале поранешните кои пишуваше дека ке се исполнат барај го ГОСПОД и ке го најдеш во делата во исполнатите пророштва мн е јасен ИСУС сам исполна пророштва коие се со шанса 1 на незнам колку илјади и тој со ке речи немал мок и не бил БОЖЈИ СИН лажи и не знае зборот му е чист и вистинит и делата и воскресението се вистина на ИСУС
    едно прашанје кој има повеке убиено се згрозувате од убиствата на црквата а атеистите имаат убиено повеке:
    Mao Ze-Dong, believed in no-God (China, 1958-61 and 1966-69, Tibet 1949-50)
    49-78,000,000
    Jozef Stalin, believed in no-God(USSR, 1932-39)
    23,000,000 (the purges plus Ukraine's famine)

    Adolf Hitler, believed in no-God and said "The best thing is to let Christianity die a natural death.... When understanding of the universe has become widespread... Christian doctrine will be convicted of absurdity.... Christianity has reached the peak of absurdity.... And that's why someday its structure will collapse.... ...the only way to get rid of Christianity is to allow it to die little by little.... Christianity the liar.... We'll see to it that the Churches cannot spread abroad teachings in conflict with the interests of the State. (p 49-52) and Christianity is an invention of sick brains: one could imagine nothing more senseless, nor any more indecent way of turning the idea of the Godhead into a mockery.... .... When all is said, we have no reason to wish that the Italians and Spaniards should free themselves from the drug of Christianity. Let's be the only people who are immunized against the disease. (Germany, 1939-1945)
    12,000,000 (concentration camps and civilians WWII)

    Just those listed above are responsible for 110 million deaths and they are believers of no-God. I'm sure that's not even half from all of history.
    другите како александар или цезар биле пагани сега кој има повеке?
    еве ти а црквата ни пола од сталин не дека ги правдам туку дека ви го перат мозокот со атеизам а тие еве колку убиле.
    извинете за англискиот ги спуштив од страна
    јас сум сигурен дека е лично ГОСПОДОВИОТ збор и ничиј друг
    а црквата навистина се обидува да ги контролра масите ама за дзабе му е јас ке ти кажам не успеа
    уште сме лоши уште лошо мислиме и правиме зборуваме против ТОЈ што не созда.
    а тоа што бараат пари е стварно страмота еве што вели ИСУС за како правилно добро до душа овие се заповеди на 12 ученици

    И ги повика Дванаесетмината и им даде сила и власт, над сите нечисти духови и да лекуваат болни.

    2 И ги испрати да го проповедаат Божјото Царство и да исцелуваат болни.

    3 И им рече: „Не земајте ништо за пат: ни стап, ни торба, ни леб, ни сребреници! Ниту да имате по две облеки.

    4 И во која куќа и да влезете, останете и оттаму тргнувајте.

    5 И ако некои не ве примат, излезете од нивниот град, истресете го правот од своите нозе, за сведоштво против нив!”

    6 Тогаш отидоа и одеа по селата, проповедувајќи го Евангелието и исцелувајќи насекаде.

    7 А четворовласникот Ирод чу за сè што се случува и беше во голема неприлика, зашто некои зборуваа дека Јован воскреснал од мртвите;

    8 други дека се појавил Илија; трети пак дека станал еден од старите пророци.

    9 Ирод рече: „На Јована јас му ја отсеков главата, но Кој е Овој за Кого слушам такви работи?” И бараше да Го види.

    10 А кога се вратија апостолите, Му раскажаа сè што направиле. И ги зеде со Себеси и се повлече насамо, спроти градот наречен Витсаида.

    11 Но штом народот разбра за тоа, тргна по Него. И Тој ги прими и им зборуваше за Божјото Царство и ги оздравуваше оние, кои имаа потреба од исцелување.

    12 А кога денот почна да превалува, Дванаесетте Му пристапија и Му рекоа: „Отпушти го народот да оди во околните села и селца, за да најде преноќиште и јадење, зашто сме тука во пусто место!”

    13 Тој пак им рече: „Дајте им вие да јадат!” А тие рекоа: „Немаме повеќе од пет леба и две риби; освен ние да отидеме и да купиме храна за сиот овој народ!”

    14 Зашто беа околу пет илјади мажи. И им рече на Своите ученици: „Седнете ги во купчиња по педесет!”

    15 И така направија и ги седнаа сите.

    16 Тој ги зеде петте лебови и двете риби, погледна кон небото; ги благослови и ги раскрши и им даваше на учениците, за да ги стават пред народот.

    17 И сите јадеа и се наситија, и го кренаа тоа што остана од парчињата - дванаесет кошници.

    18 И кога еднаш се молеше сам, а учениците беа со Него, ги праша: „Што вели народот, Кој Сум Јас?”

    19 Тие пак одговорија: „Едни велат - Јован Крстител, други - Илија, а трети - дека воскреснал некој од старите пророци.”

    20 Тогаш им рече: „А вие што велите, Кој Сум Јас?” Петар во одговор рече: „Христос Божји!”

    21 А Тој строго им заповеда, никому да не го кажуваат тоа;

    22 велејќи дека Човечкиот Син треба да пострада многу; да биде отфрлен од старешините, свештеничките главатари и книжниците; да биде убиен и да воскресне на третиот ден.

    23 И на сите им зборуваше: „Ако некој сака да оди по Мене, нека се одрече од себеси и нека го земе својот крст секој ден, и нека Ме следи!

    24 Зашто, кој сака да ја спаси својата душа - ќе ја изгуби; а кој ја изгуби својата душа заради Мене, тој ќе ја спаси.

    25 Зашто, каква полза има човекот ако го добие целиот свет, а самиот себе се изгуби или се упропасти?

    26 Зашто, кој се срами од Мене и од Моите зборови, и Човечкиот Син ќе се срами од него, кога ќе дојде во Својата слава, и во славата на Таткото и на светите ангели.

    27 И вистина ви велам, има некои меѓу овие, што стојат тука, кои нема да ја вкусат смртта, додека не го видат Божјото Царство.”

    28 И на околу осум дена по овие зборови, ги зеде со себе Петра, Јована и Јакова и се искачи на гората да се моли.

    29 И додека се молеше Неговото лице се измени, а облеката Му стана бела и сјајна.

    30 И ете, два човека разговараа со Него; тоа беа Мојсеј и Илија,

    31 кои се јавија во слава и говореа за Неговиот излез, што требаше да го заврши во Ерусалим.

    32 А сонот ги совлада Петра и неговите другари. А кога се разбудија, ја видоа Неговата слава и двајцата мажи, кои стоеја со Него.

    33 И кога тие се разделуваа од Него - Петар Му рече на Исуса: „Учителе, добро е да сме тука; ќе направиме три шатори: еден за Тебе, еден за Мојсеј, еден за Илија” - не знаејќи што зборува.

    34 И додека тој уште го зборуваше тоа, дојде облак и ги засени и се исплашија, кога влегоа во облакот.

    35 А од облакот дојде глас, кој велеше: „Овој е Мојот Син, Мојот Избраник! Слушајте Го Него!”

    36 Кога гласот екна, Исус се најде Сам. Тие пак молчеа и никому ништо не кажуваа во тие дни, за она што видоа.

    37 А на другиот ден, кога слегуваа од гората големо мноштво Го пресретна.

    38 И ете, еден човек од народот извика: „Учителе, Те молам, погледни на мојот син, зашто ми е единец!

    39 Ете, духот го фаќа и тој вика одеднаш, и го растргува така, што фрла пена и сотрувајќи го, одвај си оди од него.

    40 И ги помолив Твоите ученици, за да го истераат, но не можеа.”

    41 Исус пак одговори и рече: „О, роде неверен и расипан, до кога ќе бидам со вас и до кога ќе ве трпам? Доведи го твојот син тука!”

    42 И додека му приоѓаше бесот го фрли на земја и почна да го крши; но Исус го прекори на нечистиот дух и го оздрави детето и му го предаде на татко му.

    43 И сите се чудеа на Божјото величие. И додека сите се восхитуваа на сè она што направи, Тој им рече на Своите ученици:

    44 ”Сложете ги овие зборови во своите уши: „Човечкиот Син ќе биде предаден во човечки раце!”

    45 Но тие не го разбраа тој збор, зашто беше сокриен од нив, за да не го разберат, а се плашеа да го прашаат за овој збор.

    46 И им дојде мисла - кој од нив ќе биде поголем?

    47 А Исус, знаејќи ја мислата на нивните срца, зеде едно дете и го постави покрај Себеси,

    48 и им рече: „Кој го прима ова дете, во Мое име - Мене Ме прима. А кој Ме прима Мене, Го прима Оној, Кој Ме пратил; зашто, кој е најмал меѓу сите вас, тој е голем.”

    49 А Јован проговори и рече: „Учителе, видовме еден, кој истерува нечисти духови во Твое име, и му забранивме, зашто не оди со нас.”

    50 Исус пак му рече: „Не бранете му - зашто, кој не е против вас - за вас е.”

    51 А кога дојде време да се вознесе, Тој го насочи Своето лице да патува за Ерусалим;

    52 и испрати гласници пред Своето лице. Тие отидоа и дојдоа во едно самарјанско село - да приготват место за Него.

    53 Но не Го примија, зашто лицето Му беше кон Ерусалим.

    54 Кога го видоа тоа учениците, Јаков и Јован рекоа: „Господи, сакаш ли да заповедаме да слезе оган од небото и да ги истреби, како што направи и Илија?”

    55 А Тој се заврте и ги укори, велејќи: „Вие не знаете од каков дух сте;

    56 зашто Човечкиот Син не дојде да погубува човечки души, но да ги спаси.” И отидоа во друго село.

    57 И додека одеа по патот, еден му рече: „Ќе Те следам каде и да одиш.”

    58 Исус пак му рече: „Лисиците имаат легла и небесните птици - гнезда, а Човечкиот Син нема каде да ја потпре главата.”

    59 А на друг му рече: „Врви по Мене!” Но тој рече: „Господи, дозволи ми најнапред да одам и да го погребам татка си.”

    60 Му рече: „Остави ги мртвите да ги погребуваат своите мртовци. А ти оди и проповедај го Божјото Царство!”

    61 Рече и друг: „Јас ќе Те следам, Господи, но дозволи ми прво да се простам со своите домашни!”

    62 Исус пак му рече: „Никој, кој ја ставил својата рака на ралото, а погледнува назад, не е достоен за Божјото Царство.”
    не се сите лоши во црквата има попови не возат ништо нити се креваат на големо
    а јас само библијата мене ми е извор ништо друго
     
  5. FridaKahlo

    FridaKahlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Истребување на голем дел од популацијата од човештвото, заостанувањето на полето на науката, уметноста, алтернативната медицина и воопштпо уназадувањето на човештвото е заслуга на христијанството. Простата маса, на која е применувам метод на репресивност и контрола од Црквата е последица на христијанството. Луѓето со векови живееле под репересија и страв, а многу од тие стравови несвесно се пренесувани на идните генерации па голем дел од човештвото и денес е условен во своето однесување кон другите религии, предрасудите кон различностите, почитување на традиционалните вредности итн.
    Фала богу што живееме во ова време, милениумот на водолијата, на будењето и освестеноста кај луѓето па се има поголемо разбирање за различностите во барање на сопствениот пат на вистината, а не слепо верување во доктрините и догмите кои Црквата ги проповедува.
    Црквата и нејзиниот однос кон човекот е неприроден. Тоа што наметнува правила на католиците дека не смеат да се женат, веројатно не смеат да имаат сексуални односи и се принудени да ги потиснуваат сексуалните нагони придонесува за тие разно разни перверзии и злоупотреби на деца од свештени лица. Каков е тој однос на црквата, кога ти вели не смееш да јадеш, не смееш да помислуваш на друг мажи жена, не смееш да имаш грешни мисли, кога сите знаеме дека човекот по природа еполигамен, друго е тоа што нејќеме да признаеме, кога телото самото си бара што му се јаде или убавината на мажот ти побудува чувства да имаш безобразни мисли. И што, функцијата на свештеникот е да те очисти од сите тие мисли, кои ги смета за грешни, а кои ги има без исклучок секој. Па кога природата те направила таков или таква, што има да се буниме против тоа. Зошто да ги потиснувам тие работи, кои можат негативно да се одразат на здравјето. Со секоја почит, ама ова е незрело и глупо.
    Историјата на црквата и христијанство да ти е срам да ја раскажуваш.
    Уште од нејзиниот зародиш христијаснтвото се трудело да се омасовува, да биде религија над сите религии па во тие обиди се водени и светите војни и се давани благослови од Папата за крстоносните војни и na Бенито Мусолини за II светска Војна. Замислете Црквата била на страната на Фашизмот во II Светска војна. Ништо чудно, ако се познава нејзиното воено минато. Мислам каква позадина стои зад црквата и религијата кога даваат и одобруваат во името на Исус Христос палења на клади, убиства на најгрозоморен начин и во тој контекст ја подржуваат војната, која сама по себе, никогаш не може да биде света.
    Ноторна вистина е дека Христијанството му има направено најглема штета на човештото, на секаков можен план.
     
    На machorka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Каков е народот таква е црквата , каква е црквата такви се свештениците.
    Ако има нешто добро во Православието тоа е МОНАШТВОТО!!!
    Лугето се сметаат за верни, се нарекуваат Христијани а не го познаваат Исус ниту неговите зборови, ако некој се откаже од овој свет заради Христа и се заветува дека ке живее по Божјата воља или ако отиде во манастир и се замонаши тогаш овој лицемерен род го нарекува „забеган“ или „му го испрале мозокот“.
     
  7. FridaKahlo

    FridaKahlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Точно е дека не го знаеме вистинскиот Исус и неговите живот, за тоа што нечија е одлуката за тоа колку е дозволено и корисно да се знае, а што да се премолчи, и во чиј тоа интерес се бришат делови, пасуси па и цели Евангелија за некоја си цел(моќ, слава, углед, добра положба и сл.).
    Прашање е дали Боженствениот Исус е пренесен веродостојно во официјалните пишани извори, (кодифицирани и признаени од Црквата и римскиот Император) така што манипулацијата со неговите идеи зборови била присутна. Денес никој разумен не се повикува на 4 евангелија на кои се темели нашата света книга, како историски извор. Факт е дека постоел и дека на рационална основа е изградена приказната за Исус во која се испреплетени мистични елементи, алегории и метафори од неговото безгрешно раѓање, светлата звезда до воскреснувањето, кои не можат да се сфатат во буквална смисла на зборот, па во тој поглед е сосема во ред Библијата да се чита како интересна религиска фантастика, кон што не мора да се има пресериозен пристап. Поинтересни се денешните фрагментирани документи пронајдени koи тотално ја демистифицираат природата, делото и животот на Исус улогите на другите апостоли итн. ни го откриваат неискарикираниот и обичниот Исус, кој станал култ, негиран и распнат.
    Секој може да поклони слепа верба на било што, нема сомнеж, нема потреба од докажување, секоја чест за посветеноста и доследност кон било какви животни принципи и божјите, никој нема право да го осудува избраниот правец во животот на некој, па и правото при живот да се откаже од животот.
     
  8. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Јас сум интелектуалец па не припаѓам на она што ти го сметаш за проста маса и мојата определба е резултат на слободна волја и никаква репресија ни постоела ни постои да бидам верник. Не е точно дека христијанството донело само :!: уназадување и заостанување. Конкретно во 10-тиот век кај нас во мојот роден град Охрид во манастирот Плаошник е првиот универзитет на Балканот - црквата одиграла огромна улога во описменувањето. Понатаму огромен број ракописи кои биле преписи на постоечките книги со години :!: рачно ги препишувале монасите, свештениците и др. црковни лица. Во голем број манастири имало библиотеки кои содржеле огромен книжен фонд и преку нив се вршело ширење на знаењето и описменување на луѓето. Конкретно за медицината до 19-тиот век тоа што како најефикасен начин за лечење го сметале пуштањето на крв не е кривица ни на црквата ни на христијанството, толкава била способноста и знаењето за лекување. И плус во самите цркви има толку богато насликани икони, иконостаси, прекрасно изработени олтари од различни материјали,па и тоа е уметност, така да не би рекла дека се уназадила уметноста.
    Од друга страна христијанството наметнало рамка за морални вредности и размислување за доброто и злото. Дури и денес голем број луѓе повеќе стравуваат од Божја казна отколку од затворска да речеме.
    Не смееме да ја намалуваме вредноста на размислувањето во тој контекст, бидејќи потребно е да постојат одредени пропишани правила на однесување и делување, инаку ако само се водиме од своите анимални нагони и доколку владее тотална анархија светот би бил и полошо катче за живеење отколку што е моментално. Во крајна сметка христијанството уважува прошка и каење, па не е се‘ така црно како што си опишала. И мене не ми е нималку незрело ни глупаво да има правила во однос на ограничувањето на сексуалноста и безобразните мисли кои си ги навела, во услови на претеран промискуитет ќе исчезнат секакви морални вредности, бракот и семејството како институции, а придобивка ќе е развој на постоечките и појава на нови сексуално-преносливи болести и смртност од истите. А оваа „репресија„ не ја наметнала само црквата или христијанството туку е разгледувана од психологијата, социологијата, медицината етиката и еден куп др. науки и сите дошле до ист резултат - подобра е контролата на страстите и нагоните, па не сме животни побогу да не успееме да се исконтролираме.
    Точно е дека црковните власти еве конкретно Инквизицијата е одговорна за многу изгубени човечки животи, изгорени „вештерки„ и „еретици„ на клада,понатаму лихварство и грабежи и точно е дека црквата била еден од најголемите и најбогати феудалци т.е. големосопственици во минатото и дека и денес располага со огромен паричен фонд и огромно влијание. Меѓутоа човечката историја е напишана и изградена низ војни и освојувања, таа е крвава, на тој начин се создадени сите постоечки цивилизации и што сега да глумиме лудило и изненаденост и запрепастеност за убивањето кое го вршела црквата, тоа е само дел од сите убивања кои се напишани низ страниците на историјата и настанокот на современиот свет кој го познаваме.
    И од друга страна станува збор за живи луѓе склони кон свои сопствени грешки и гревови за кои индивидуално ќе одговараат, па не може се да се прилепи на христијанството, бидејќи постоеле и ќе опстојат и ликови како Мајка Тереза значи несебични и пожртвувани, не се сите црковни лица исти, како што не се и сите световни. И не постои педофилија само во католицизмот, што погоре читав во доста постови-ја има и во православието и во исламот и во сите религии.
    И конкретно овој дел се однесува за Серафима те молам да ми објасниш како успеваат со штедење бидејќи постат свештениците во Македонија да возат луксузни автомобили, бидејќи и исхраната на обичните граѓани во моментов е скоро сведена на постење-принудно, па мене лично и 1.000 евра да заштедам ми е претешко, па ме интересира ако знаеш да ми одговориш како тие успеваат да заштедат ете да речеме 30.000 или 50.000 евра за едно BMW-тројче или џип Mercedes.
    Да се изјаснам немам високо мислење за свештенството и останатиот црковен персонал во земјава, но религијата длабоко ја сакам и почитувам. Во мојот град има 365 цркви и манастири и јас чувствувам длабок душевен мир и спокојство и вреувам во постоењето на Бога и тоа не ме прави ни проста ни заостаната во однос на било кој атеист. И иако верувам во Бога не мора нужно да верувам и да ги почитувам претставниците на неговите институции на земјава.
    И одговорно стојам зад тоа дека не е точно како христијанството има направено најголема штета на човештвото (целата религија не е одговорна за безумието на одредени фанатици кои ја спроведувале и затоа да не мешаме поими), ако се стават на вага доброто и злото тасот сепак ќе падне дека е направено повеќе добро од зло, објаснав претходно зошто и како да не повторувам.
     
    На angelce1 и enca.69 им се допаѓа ова.
  9. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Прво и основно е тоа што ретко кои свештеници купуваат нови коли. Знам дека постојат, но во просек се многу малку. Зошто? Затоа што тоа постои само во Скопје, а колку што знам Скопје не е мал град во зависност од тоа ако направиме споредба со другите градови и колку жители има. Втора работа е тоа што тие свештеници што моментално имаат нови коли и пред се скапи, е тоа што тие свештеници и покрај што имаат парохија како свештеници дополнително земаат хонорар и од Богословијата каде и се професори или од теолошкоит факултет на кој предаваат. Исто така не знам колку си запозната, но и презвитерите (попадиите) се тие кои придонесуваат во семејството. Покрај нив можеби и сеуште работат и родителите на свештеникот (ако не се премногу стари и во поодминати години). И според овие податоци и примања во едно семејство неможе да се купи една кола? Доволна е една плата месечно од 10-15000 денари за да помине едно 4 члено семејство.

    Искрено да се земеме ние во пример, моето семејство, навистина постиме, а сме 4 члена и не знам можеби за некои неверојатно, но месечно можеме да поминеме со 11 000 денари (колку што е моменталната плата на мажот ми), а јас не сум вработена. Од наше искуство ти кажувам дека иако не спаѓаме во таа категорија на свештениците, ние поминуваме со тие финансии, додека за време на пости можеме да поминеме 8-9 000 денари, со подмирени сметки и храна за цел месец и плус да заштедиме и нешто.

    Замисли сега и направи споредба како е во семејството на свештеникот, примања има самиот свештеник, презвитерата, а може и родителите. Еве да речаме дека се сами и со платата на презвитерата зарем не можат да се подмират сите месечни давачки, а во тој случај еве пресметано платата на свештеникот 25 000- 30 000 и хонорар за некоја катедра што држи на факултет еве нека бидат уште 20 000. Кажи ми дали нема да се заштеди?
    Фактички тоа го можат само одеден број на свештеници, но не и сите. Без разлика, единствено што може да заштеди е свештеник што ги има овие предности, а тоа е само во Скопје.

    За разлика од другите градови тоа е сосем друга песна. Конкретно во мојот град каде што живеам свештениците возат, југовци, лади, реновци и тоа од оние старите. Затоа Ве молам не зборувајте во множина, и не секој свештеник може да си овозможи да си купи кола. Кај нас постојат свештеници кои земаат и по 15 000 денари месечно, а притоа не можат да си платат ни здравсвено ни пензиско осигурување за еден ден да можат да си земат пензија.

    Оваа тема нема крај, постојат уште многу работи кои се одминати и не се воопшто спомнати. Затоа е најдобро многу да не се должи. Извини ако некако сум те навредила со некој збор од овој пост.
    Ќе додам уште нешто за крај од евангелието на светиот апостол Матеј:

    „Кој ве прима вас, Ме прима Мене;’’ и истото во обратна смисла...



    Поздрав :)
     
  10. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Серафима, нема причина да се почувствувам навредена, не сум лично засегната, нити па ми менува нешто мене конкретно во животот дали попот возел „канта„ или луксузен автомобил. Нити па дали сите приходи на едно попско семејство се чесно заработени или има и „десно раче-лево џепче„-секако ваквите сами ќе си одговараат за своите дела пред Бога.
    Ама па и не сум убедена во твојава теорија за постот и штедењето.
    Само, ќе ти кажам дека посната храна никако не значи и поевтина храна, бидејќи едно, сум постела и самата и друго, ги знам актуелните цени на животните намирници и огромните скокови на цените во изминативе години и на исхраната и на др.трошоци во вид на сметки.
    Лично за себе ќе зборувам за време на пост внесувам количински повеќе храна, бидејќи го имам континуирано чувството на недоволна ситост. И во моментов кога гравот се доближува до цената на месото, исто компирот(од 20 на 50 до 65) и зелката(од 12 до 15 на 45) имаат тројно поскапување не би рекла како овие разлики создаваат големи заштеди. А и кога не се пости огромен дел луѓе принудно постат т.е. не купуваат месо и месни преработки, квалитетен кашкавал и ред др. намирници, бидејќи не успеваат да ги покријат трошоците за храна. Сите сме горе-долу моментално во ситуација да правиме рестрикции во делот на исхраната и да ги редуцираме скапите и квалитетни протеински намирници, така да не е тоа привилегија само на религиозните или попски семејства. Сепак, реално банките не се занимаваат со заштедите, туку со кредитите на граѓаните.
    И најискрено ама баш ни најмалку не ги жалам поповите и нивните семејства кои немале доволно средства за да си платат пензиско или здравствено или друг вид на осигурување бидејќи таква е сликата со огромен дел од населението па зошто сега би ги жалела нив селективно, кога не се само тие во таа категорија. Огромен дел луѓе во една проектирана иднина во државава нема да остварат право на пензија.
    Немам намера да ти правам домашни математики ете гледам дека искрено си ги изнесла твоите приходи и расходи + заштедата. Само ќе ти речам дека не сите кои не успеваат да ги подмират трошоците се недомаќински настроени расипници, кои појма немаат од економски издржано водење на домаќинство или па немаат заштеди бидејќи ете не биле само на посна исхрана.
    Не сакам да ја полнам темава со офф-топици мислам дека е јасна пораката на постов.
     
  11. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Извини, но морам да реплицирам на некои места во твојот пост, бидејќи неубаво ти се разбрани некои делови.
    Верувај ми, ни јас не сакам да ја полнам темава со офф-топици.

    Мислам дека јасно и конкретно (до мене) ми постави прашање за автомобилите на свештениците, а јас само ти дадов одговор. Кој може да си дозволи луксузен автомобил, а кој „канта„ .

    Не би рекла дека е така и дека не може да се заштеди. Можеби навистина секој различно пости, што и колку конзумира во текот на постот, но мислам дека не е исто да купиш месо, сирење, јајца, во замена за компир, зелка или грав.

    Точно. Но, најважно е тоа што не секој зема кредит и не секој кој што не може понатаму да го врати истиот би се осмелил да си го стави семејството на ризик за еден кредит. Сепак само оние кои пак колку толку имаат финансии, имаат имот, можат да си го овозможат тоа. А сигурно некој кој неможе да си го помине месецот, не само што неможе да земе туку и да отиде нема ни да го погледнат, па да му дадат?!
    Значи се на се ако е така како што кажуваш, сепак нашиот народ и не е толку сиромашен како што изгледа, штом си овозможуваат кредити.

    Погрешно. Ти ги споменав тие свештеници со цел да ти кажам дека не секој свештеник е богат и има пари за се, за куќи, автомобили... Бидејќи ти ми зборуваше во множина, но во реалноста не е секогаш така.

    Овде навистина погрешно си ме разбрала.
    Никаде не напоменав вакво нешто, никаде не кажав дека ако едно семејство „кои не успеваат да ги подмират трошоците се недомаќински настроени расипници’’. Не, ни во мисла тоа не сакав да го кажам. Целта ми беше да потенцирам дека и со посната храна навистина нешто се заштедува иако мнозина тоа го негираат.
     
  12. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Серафима, без љутиш ама ти не си водителот на квизот кој го има во рака ливчето со одговорите, јас па натпреварувачот па да ми кажуваш точно или неточно. Не суди за да не ти биде судено, ;) !
    Пак ќе ти речам тоа за штедењето и постот е твоја теорија и 100 пати да реплицираш како е точна, факт е дека не е научно докажана со експеримент и општоприфатена значи останува на твоето субјективно убедување. Пак ти напоменувам бидејќи не си обрнала внимание на ова што и претходно ти го нагласив повеќепати голем дел граѓани не јадат месо и месни преработки и скапи млечни производи бидејќи не можат да си ги дозволат значи и без да се обврзани на пост тие исто како да постат.
    И земањето потрошувачки кредит е знак за сиромаштија, да земеш ти фрижидер или машина за перење (ова не е луксуз туку потреба за едно домаќинство) само со помош на кредит да не можеш да го платиш во готово од плата е и тоа како знак на сиромаштија. И изгледа носиш многу розеви наочари тврдејќи како и не е нашиот народ сиромашен бидејќи земал кредити. И сега се многу олеснети условите за давање кредити има отворени кредити, не ти треба хипотекарен залог.
    И кажав дека не ги жалам САМО поповите кои не ќе остварат пензија, бидејќи има огромен број други луѓе кои исто така нема да го остварат ова право, значи не ги привилегирам само нив пред сите останати. Другпат ако веќе ме цитираш не го цитирај само оној дел кој ти одговара, за да можеш потоа да ги извртуваш нештата од контекст.
     
  13. FridaKahlo

    FridaKahlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски

    Градени се насекаде цркви, еве и податок дека во Беровско и Малешевијата се пронајдени потрупани цркви кои во времето на турско нашите ги потрупувале со земја за да не бидат откриени и осквернавени од аскерот. Многу од нив се палени и уништувани. Во Охрид има плејада на преубави цркви и се што е направено од раката на уметникот, скулптурот е маестрално.
    Знаеме дека се правени сите црквени храмови по нарачка на црквата со цел да го шири христијанството и да приберат што е можно повеќе луѓе на своја страна, што е денес функцијата на партиите,но секоја друга религија која би се осудила да стапне на истото место, или секој кој поразлично би се произнел, би го предизивкал гневот на црквата. Поенатата ми беше дека во суштина на религиите се крие борбата за превласт и нетолерантноста кон другите. Нема вага што може да се измери но штетата е поголема отколку придонесот.
    За природата на човекот е таква,анимална полна со нагони и сите тие ограничувања кои црквата ги наметнува со склучување на бракови и наметнување правила за наводно патријархален и мирен семеен живот никогаш не успеала да ја победи човечката природа. Природата секогаш излегува на површина и тоа анималната, што повеќе ја потиснуваш, таа плаче да се изрази. Па така преку ден си со маска нна мирен семеен човек во моногамна брачна врска, а навечер шараш на сите страни.Токму тие ограничувања ги изродиле и неверствата, проституцијата и аскетизмот под маската на наводна побожност и себеизмачување, се е тоа фарса. И по толку стегања и стискавци пак чвекот не можел да ја исконтролира својата разуздана природа.
    А секоја репресија против природниот потенција, наметнување нешто однадвор, поделба внатре во себе не можноста да се изразиш себе си, кое нешто е под големо влијание на Црквата(посебно во минатото, па од тука условеноста) без да вагам во проценти и без да ги ставам во кош сите, те прави, медиокритет.
     
  14. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Ваквите генерализации мене ми се одраз на не припадноста на религија. Навистина е смешно тврдењето дека секој мирен семеен човек навечер шарал на сите страни. Неверствата и проституцијата можат да постојат сосема независно од наводната побожност, па не се сите проститутки или изневерувачи верници побогу, од каде ти се само идеиве :x . И навистина ми е смешно како човекот не успевал да ја контролира разузданата природа, па имаш во темата за секс конкретно тема за број на сексуални партнери, па види статистички околу разузданоста како стоиме како нација. И сексот е битен, ама за мене постојат и многу други начини да се изразиш себеси.
    Да не беше сексов не ќе дојдевме до израз во изразување на себеси, аууу :D .
    Искрено немам против твојот атеизам како избор ништо, ама фактот сите религиозни луѓе да ги нарекуваш просечни те прави тебе заглавена во предрасуди и дискриминации и поограничена од тие што ги сметаш за ограничени. Или па ако тебе црквата ти служи како изговор во животот за твојот недоволен сексуален експресионизам, тогаш си нашла погрешен одбранбен механизам. Огромен број луѓе се и интелектуалци и верници, само вашата умислена дрскост ве прави вас атеистите лажно супериорни над другите, што мене ми е дури и тажна самоизмама. Па ете изразувајте си го потенцијалот и онака бидејќи не признавате ништо не гледам начин никој да ве спречува во тоа. Значи немате потреба од потиснување и дајте му полет на повикот од дивината :D ...
     
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Damn you woman, да не сме учеле на истото место јас и ти :wasntme: ?!?
    Сосем те разбирам што сакаш да кажеш, бидејќи истите теории и историски факти, кои само ги начнуваш, (што е и повеќе од доволно да ми ги вратат спомените од студентските денови и расправите со лудиот ми професор по Световни религии и политика), се истите и за мене недоумици од поодамна, во однос на историските заковани вистини, за кои секој може да прочита конкретни и прецизни општопознати факти за улогата, позицијата и структурата на црквата и свештенството (не говорам за контраверзни книги и теории, на божемни атеисти и подринувачи на христијанството, а историски книги) низ вековите. Од нив и многу лесно може да се увидат бројните контрадикторности во поглед на ставовите и дејствијата на црквата, односно христијанските императиви за она што е Свето и чисто, кога де факто директниот пропагатор на истите тие свети догми, со векови, како што и споменуваш во коментарот пред овој, дејствувал спротивно од истите, валкајќи го она истото Свето нешто, кое и го претставувал (не еднаш споревме со припадници на друга религија и кога сме доаѓале до темите за Светата војна, ловот на вештерки и сета интелегенција, спалувањето на сите иновативни и контра-догматски книги, продажбата на индогенции...., тешко било да фактички ги оправдаш гревовите на тогашната Света власт, иако сакаш да ја одбраниш религијата која ти е водилка во животот.... а јас сум човек кому нападот никогаш не му делувал како оружје погодно за одбрана, туку израз на моја лична немоќ ). Но, нели креаторите на правилата на игра, речиси секогаш се издигаат над самата игра, како нивна творба, па, не само што веруваат во нивното неотуѓиво право да излезат од границите на истите, исто толку често и ги менуваат, доколку некаде во нејзиниот тек настане колизија на нивните интереси. Па, многу веројатно дека од таа иста причина потекнала таа потреба на некогашната црква и нејзините пастири да го сторат со, она за кое ти и многу други , се почесто говорат, а имено, 4-те евангелија. Јас, лично, за ова и не би си ја ставила раката в оган, без увид во конкретната фактичка состојба... Но, еден елементарен пример, да речеме, неколку десетилетната борба меѓу две струи во христијанството едната иконољубците и другата противниците на истакнувањето на икони во црквите, па поради нивните и не баш лесни препирки и игри топло-ладно бриши-пиши, откако иконите биле забранети и измените во црквите биле спроведени, свештениците застапници на теологијата на иконите прогонети од црквата... на Седмиот вселенски собор во Никеја, тие пак биле вратени :wasntme: . А, добро, та нели во 10те Божји заповеди побогу и во филмот го има сликовито претставен Божјиот гнев врз разузданата толпа весели верници кои од злато го прават својот тотем кој треба да ја претставува нивен приказ за вербата им во Бога?!?
    Токму ова, како и многу други работи, кои не се разјаснуваат вака на писмено :), некако ми натежнуваат секој пат кога сакам да се убедам себе си дека, теоријата за 4те Евангелија е само научна фантастика, во веќе постоечката научна фантастика, во која избирам да верувам поради мојата потреба да ја исполнам празнината во главата за многу нешта, за кои немам одговор.
    Но во крајна сметка, овие догми... всушност обичајни норми, се единствените правила на поведение, кои опстојувале и опстојуваат веќе предолго време, многу подолго од останатите правила - внатрешно правните или меѓународните норми, при тоа во формата и во која биле создадени, со некои елементарни измени :lol: we are just humans... а нивното дејство е би рекла силно, со оглед на територијата на нивната приложливост и бројот на доброволно обврзани страни, кои се сметаат и декларираат за почитувачи на истите.
    Па, дури и да веруваме во егзактноста на теоријата дека Исус бил само обичен човек, а не зачнат од Светиот дух и дека тој не умрел распнат на Голгота, но како што раскажуваше и еден професор.. живеел во Кина, среќно оженет, со неколку деца, баш онака како обичен смртник до последниот му здив. Па, доколку ова условно речено е вистина, тогаш би требало и самите ЗАПОВЕДИ, догми да се од човека создадени норми за морал и етика, односно од ЦРКВАТА И СВЕШТЕНСТВОТО и исто така менувани, бришени, дополнувани, а не онака како што пишува во Библијата. Ајде да речеме дека е така, во тој случај за овие правила чиј автор е црквата јас велам вака:
    Обичајните норми, како и останатите норми од правна природа се креирани со крајна цел да ја регулираат врската меѓу единките во опшеството, како и нивната корелација со организираното општеството - христијанска заедница/држава, а во кои наместо прецизни казни протолкувани во форма на затвор или паричен надоместок, некаде и смрт, кај овие се говори за неопиплива казна... Божјиот гнев и вечен прогон в адот. Токму затоа и не се согласувам со тебе во делот за бракот и контролирањето на човековата анимална душа, пориви и тн., бидејќи и едните, т.е обичајните норми и другите правни норми, не се створени примарно како апсолутно превентивни мерки, но се само обид за во најмала рака смалување на неморалот, кој оставен без узда гарантирано би довел до тотална анархија, секој ќе си тргне во мисија да си задоволи нагон, ќе згази повеќемина попат, ќе повреди уште толку, па откако ќе си ја оствари целта ќе си тргне во потрага по другата му цел... просто кажано, без овие, условно речено, од црквата дури создадени норми ќе се самоистребиме за многу побрзо време, одошто со постоечките норми го правиме тоа. Вушност и во сите оние теории со кои се фрла сомнеж врз природата на христријанството постојат и онакви кои, говорат за унитарноста на сите религии во однос на овие нешта, еден е Бог, независно како се нарекува, секогаш има човечка фигура, која е поблиска до него и која го пренесува Божјиот збор и тн. Но, токму тоа мене ми дава за право да го тврдам следното, дека религијата, во случајов христијанството и црквата, се потреба на толпата, не само моја потреба, бидејќи сликата од бројни верници, кои се редат пред храмовите за време на празници, бројот на верници кои со години постат секој петок, како што е да речеме мојот татко, иако е дете растено во семејство на атеисти (каква иронија) и тн. очигледно на народот токму тоа му е потребно, вербата во Бога, иако немалку се и оние христијани, како и јас кои веруваат, се трудат да го почитуваат тоа обичајно право, колку животот им дозволува, но не сум од оние што се редат пред црква - таа врска црква-христијанство за мене нема приоритет пред мојата лична врска со Бога, односно надежта.
    Друго, како и тебе и мене не ме веселат ограничувањата од црквата и тие правила, кои очигледно е дека не соодветствуваат со модерните теркови, заради што всушност и се создадени правните норми, како норми кои целат попрецизно да го регулираат, она што не е во целост регулирано, брачни односи, имотно-правни односи и тн. Всушност, ако обичајните норми, наметнатите од Црквата норми, ако не биле функционални, тие ќе биле искоренети многу одамна во времето на борбата за власт и превласт помеѓу световната и секуларната власт. Но, наместо тоа најден е компромис, без маргинализација на црквата истите тие норми да бидат доразработени, бидејќи ниту еден од сегашните и идни власти не би се осудил да начне во Светото на народот, додека самиот народ не се одлучи на тоа.

    Што се однесува до брачната заедница :lol: не знам колку ти е познато во Шпанија постои црква - католичка се разбира, каде се опростува гревот - развод на брак :rofl: . Оф има премногу работи за кои што би ми требало премногу време... но Фридо мори Фридо ти го љубам името ти идолка си ми, ти жено со реформаторски дух во држава во која до 19 век. било толку срамно да се употреби дури и зборот задник, за да кажеш г'з, па наместо тоа користеле така префинета, така истенчена форма..... „она на што се седи“ damn you waman u make my day (не можам неа да и го кажам па тебе морам :$ )

    И драга моја, ќе претпоставам дека поради името ти :lol: ќе ме разбереш, ова за тебе си:
    Guapa, estas muy breva y inteligente. Мe hace feliz cuando tengo la oportunidad de encontrar personas que piensan con su cabeza diferente del otro gente... pero lo que me gusta más a mi es cuando alguien piensa con la cabeza y siente con la alma en el mismo tiempo... ENHORABUENA chica
     
  16. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Фрида,ова е надоврзување на претходниот мој пост кој го пишував со извесна доза на револт кон твоите генерализации и можеби на извесни места и сама претерав,ама способноста за автокритицизам ми е нагласена и не сметам дека ќе ми фали дел од круната ако го корегирам оној дел обоен со субјективни нијанси кој дефанзивно направил нешта кои треба да се корегираат.Генерализациите и употреба на термини од типот на медиокритет ми делуваат визуелно и интелектуално надразнувачки.
    Јас стојам и натаму зад ставот дека христијанството било повеќе корисно како религија отколку штетно и не вршам ни разубедување ни притисоци врз никого во насока на прифаќање на мојот став.Накратко објаснив зошто-одиграло огромна улога во описменувањето низ вековите,било расадник на културата и поседувало огромен дел од пишаниот книжен фонд,создало своја величествена уметност низ вековите и во крајна сметка создало рамка за морално делување и право на искупување за сторен грев,значи суштината не е ултимативно репресивна.Не го негирам спалувањето на „вештерки„ „еретици„,трупање на богатства,лихварство,педофилија и сите зла извршени од Инвизицијата ли,Темпларите ли и цала друга плејада црковни лица.Тоа веќе го кажав.
    Ете конкретно околу веројатноста за постоење бришење на делови од Евангелијата и нивно модифицирање и цел тој дел околу тоа каква е тука улогата на црквата е дел од историјата за кој веројатно никогаш и нема да ги најдеме сите и тоа правилните случувања.Можеме рационално да талкаме низ ракописи,да правиме претпоставки и да извлекуваме хипотетички заклучоци,ете конкретно јас еден период се зафатив со делата на гностичарите,нивното дело па нивната терминологија,па таа опсесија ме однесе дотаму да ги барам нив меѓу писателите и др.славни личности според употребата на одредени зборови и постапки,па потоа си реков што добивам од овој современ „лов на вештерки„.
    Ништо посебно,мала рационална пасија која траеше некое време додека не изгубив интерес.Бидејќи сите извори кои можам да ги најдам ми будат скептицизам првенствено поради субјективноста на творците секој човек може да напише нешто заслепен од сопствените уверувања,ама тоа не значи дека тоа е релевантна слика на случувањата,туку субјективно доживување на истите.Еве еден цитат од еден историчар кој мене лично ми се допаѓа „Историјата... е всушност одвај нешто повеќе од хроника на злосторствата,глупостите и несреќите на човештвото„.Мислам дека тука веќе ми е јасна поентата и пораката.
    Пак ќе се навратам на тоа дека црквата и христијанството не не спречуваат во манифестација на нашите анимални,сексуални нагони тие само ја ограничуваат нивната моќ на ист начин како што тоа го бара етиката,психологијата,социологијата и низа др.науки.И човекот е пред се разумно битие,не ја негирам улогата на сексуалноста таа е огромна,ама не е единствениот начин на нашиот експресионизам,битен сегмент е од него,но е на крајот сепак само сегмент.Конкретно за себе ќе зборувам цели 7 год.мојата сексуалност била толку презадоволена со една единствена индивидуа,што навистина е негација на твојата теорија за природна потреба од шарање,навистина тоа не е целиот животен век,меѓутоа сите фрустрации и цел пад на човештвото не е од морални причини и не е црквата главниот виновник.Дисциплина и прописи за делување мора да постојат бидејќи тотална анархија и самоволие е деструктивно.
    И за крај додека стоејќи пред некоја црква гледаш некој човек со свеќе во раце немој со иронична насмевка да го фрлиш веднаш во кошот на медиокритетите.Бидејќи неговата потреба за духовен мир не го прави интелектуално инфериорен од повеќе причини.Може е доктор по квантна физика,значи со самото тоа не е проста маса,како што ти се изрази.Или па колку и да се правиме супериорни бидејќи имаме поразвиен интелект од некој друг тој скромен човек може е производител на храна без која и големите мозоци фрлени на одгонетнување на рационални загатки би дошле до колапс ако нема кој да им ја обезбеди.Секој еден човек е креација со уникатни психо-физички карактеристики која нема да се повтори и од секого може да се научи нешто,секој има одредена цел и примена.Неблагодарно е да се нарекува а-приори било кој човек дел од проста маса бидејќи не го знаеме тоа врз база на тоа дека стои пред црква за да ја понуди својата жртва-сепаленица.И Маркс еднаш тврдел како „религијата е опиум за народот„ и генерации партизани и партизанки плукале по иконите и упатувале презрив поглед кон крстот, за по некое време пак да се вратат на практикување на религијата,меѓутоа факт е дека религијата ги победила сите искушенија и опстоила значи потребата од неа била голема инаку се‘ што нема сила за опстанок еволутивно замира и исчезнува.И религијата ти дава право на избор,нема репресии за нејзино сфаќање или почитување или примена,се‘ е резултат на слободна волја и проценка и признава каење и прошка,што ја чини доблесна бидејќи ги осознала човечките грешки и ограничувањата на човечката природа и нивното искупување преку барање прошка.
    И секој човек лично ја доживува и интерпретира својата наклоност кон Бога која и не мора да е во корелација со почит и уважување на лицата поставени да вршат црковни должности на земјата.Јас често палам свеќа и се молам и од дома,мојот религиозен пристап кој е субјективно проценет и практикуван,никогаш не бил во конфликт со мојата рационалност.Мене религијат ми нуди утеха и душевен мир и кога не сум во согласност со сите нејзини догми бидејќи ја доживувам и толкувам субјективно,а не фанатички и за крај ќе речам само толку дека нема потреба од тоа да ја наметнуваме својата големина на сметка на понижувања и навреди,јас не верувам во проста маса,секој поединец е посебен и важен,што не ме парви подобра од тебе,како што и тебе твоето убедување не те прави подобра од другите.Мислам дека веќе ја исцрпив дискусијата на тоа што сакав да го кажам сумирано накратко.
     
  17. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Theodora, нема проблем и не се лутам, сепак ова е само дискусија.

    Прости ако некако сум те навредила, но само го кажував своето мислење. Прости на мојот начин на реплицирање на твојот пост, важно сакав да го кажам она што го разбрав од твојот пост, а тоа што го реплицирав беше главната суштина од текстот (што јас го разбрав од твојот), на истиот начин како што и ти го разбра мојот. Не ми беше целта да навредувам некој, не сакав некој да се почувствува неубаво, само сакав да одговорам на твоето веќе поставено прашање. Знам дека и колку и да дискутираме нема да нејдеме средина, зашто ти имаш свое сопствено мислење на кое и си стоиш, а исто и јас на моето мислење на кое сум.

    Да се навратам на темата.
    Навистина има разлика од човек до човек, има разлика од лекар до лекар, има разлика од полицаец до полицаец, политичар и политичар, пејач и пејач... Сакам да кажам дека има и разлика помеѓу свештеник и свештеник. Сите не можат да бидат исти и со исти карактери. Да го земам за пример лекарот, некои лекари навистина се лекари и ја довршуваат работата до крај, но има и такви кои сакаат мито и ред други работи за да извршат нешто. Значи не можеме да кажеме дека сите лекари се исти.
    Така и овде постојат свештеници со различни карактери, различни финансии за да си овозможат повеќе, со различни размислувања...
    Она што сакам да го потенцирам е дека не треба секогаш на сите да им се дава ист „епитет„ без разлика на која бранша и да припаѓаат.

    Ова многу ти го почитувам и можеби ова беше наменето само до мене, но размислете (без навреда) ... :)
     
  18. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Серафима,не се лутам и јас само си кажав дека делот со точно/неточно ми беше претеран и објаснив од кои причини претходно.На тоа се однесуваше цитатот околу судењето,јас гледам да имам што пообјективни ставови во однос на се‘ дури и кога сум за нешто претерано субјективно засегната.А инаку сум самокритична доста по природа и си размислувам и претерано за своите постапки и зборови.И не се најдов навредена нити мене ми беше целта да те навредам тебе лично.

    А околу свештенството и црковните лица не ги ставам сите во ист кош,тоа никако,јас сум голем хејтер на генерализации од било каков тип,муабетот ми беше како ако сум верник не мора слепо и по дифолт да го почитувам ОНОј ДЕЛ од овие лица,кои се огрешуваат со злоупотреба на својата професија за стекнување лична корист.Меѓутоа има и свештени и црковни лица кои се толку посветени на професијата што грев е да се обидеш да ги погледнеш накриво,а камо ли да ги оцрниш најмалку со тоа што ќе им лепиш етикети дека се исти како сите др.од таа професија.

    Да не одиме уште офф-топик,мислам дека јасна е поентата :) .
     
  19. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Морам малку да ви се вмешам во дискусијата :hai: . И ова мислење го цитирав овде, зашто малку забега дискусијава од една тема на друга тема.

    Знам дека ова е вечно прашање, свештениците и свештениците и свештениците, постојано во круг.
    Никого не обвинувам или напаѓам, само ќе кажам неколку факти кои верувам дека се за и околу темава.


    -Дали живееме во време кога се живее во помали населени места, па еден свештеник е зангажиран на за тоа село?
    -Дали живееме во време кога јаваме коњи?
    -Дали е ова време како што се живеело порано и пред 500 или 1000 години?
    Одговорот е, не. Значи можеме да заклучиме дека не живееме во тоа време и не треба да ги гледаме работите така како порано што живееле свештените лица, па и воопшто целата Црква.
    (зборувам за верниците) Зарем тие не сакаат свештеникот да им дојде дома за да пее леб за славата? или пак: Да им свети вода за некој празник? ; Да изврши маслосвет над болен? ; Да седне како духовник и пријател на семејството и да даде поучно слово на нешто? ; Да отиде на направи Опело и во домот и во Црквата и на гробишта? ; Да пее парастос за упокоените? .....
    А колку што знам секој верник го сака тоа и тој човек со душа го очекува свештеникот за да го благослови домот. Додека за оваа цел сигурно на отецот му треба кола за да стигне таму.

    Ајде малку од другата страна ќе го поставам ова.
    Дали ти ако би бил сопственик на некоја бензиска пумпа, секој ден би му дарувал на свештеникот бесплатно бензин за неговите секојдневни парохиски потреби?
    Дали, ако би имал продавница (маркет) би му давал секој ден бесплатно и леб и секое едно нешто на свештеникот, од се буквално со што се храниш ти дома?
    Зарем кога би бил приватен лекар, би давал бесплатно услуги на него и целото негово смејство, кога за една интервенција ти би потрошил половина од месечната заработувачка?
    Зошто на свештеникот не му даваат бесплатна лична карта или пасош?
    Зошто му наплаќаат за се, како за останатите луѓе?
    Односно, зошто кога ти работиш очекуваш плата? ЗОшто не работиш бесплатно?
    Зарем тој свештеник е сам и зарем тој не треба да им однесе дома храна и пари на семејството исто како и секој човек што работи?!
    А кога се ова ќе го направат доброволно секој од нас, е тогаш и свештеникот нема да зема пари за требите и нема да постои ценовник!
    Иако тој самоиницијативно се определил за тоа, сега треба ние да го згазиме?! Да не му даваме да јаде или што било друго за да живее? Ако е така, никој нема да стане свештеник, никој.
    Да умира и да нема да јаде и никој да не му даде, да биде болен и никој да не го погледне, оти нема пари, да му умре целото семејство од глад или болест?
    Тоа треба и таков треба да биде свештеникот?

    Сакам да кажам дека, секој човек го гледа она што сака да го види во другиот. Значи оној што живее светски го глада светското, а оној што живее духовно го гледа духовното.
    И сега:
    Зошто барем еден (значи никој досега со кој сум разговарала на темава) не праша или не кажал дека отецот што го знае, се моли на овој или на оној начин! Се подвизува со тоа што ноќе не спие! Јаде еднаш дневно или што јаде! Прави по толку и толку метании! Не кажал дека го видел како направил нешто добро, дека спасил нечија душа или неговата молитва направила чудо! Со еден збор, како живее баш православен живот!
    Ама нажалост излегува, дека ние луѓето подобро ни е да видиме како греши другиот, а не да си ги гледаме нашите гревови. Подобро е да видиме како некој свештеник ( кој како човек паднал во грев) греши и така подобро да си се оправдаме дека и ние го правиме истото.
    А ако погледнеме малку пошироко значи излегува дека секој лекар зема мито, дека секој човек е прељубник (зашто гледаме и слушаме дека некој извршил прељуба), или дека секој е убиец и ..... Што значи ако еден згрешил сите се грешни и ние на никој не треба да веруваме, само заради тој еден.
    (Знам дека во твојот пост на некое место спомена „одредени„ но понатамошнит текст беше неменет за сите. Затоа и се надоврзав на тоа.)
    Затоа нема потреба од генерализирање на ситуацијата, зашто заради некој, еден или повеќе свештеници, се тоа се препишува на другите. Непобиен факт е дека постојат и такви личности, но бидејќи зборуваме во категоријава Религија, ќе прашам: Кои сме ние да судиме, кога повеќето гревови сме свесни дека ги правиме и ние?
    Наместо да се знимаваме со гревовите на другите, зошто никој не се занимава со својот грев?
    Зошто ако пуши, не престанува да пуши? - зашто сепак постои пример на вистински свештеник кој не пуши; или: Зошто некој не престанува да прави прељуба, туку постојано изневерува, а го осудува другиот дека го прави тоа? или : Зошто постојано е во пијана состојба, а наоѓа за некој друг да каже? Зошто тој човек не започне да пости, па кога ќе го види дека јаде јајца и колбаси за време на пости да отиде и со чист образ му рече дека греши?.......
    Па, ако е така, нека биде и тој човек пример на другите. Нека престане да го прави тоа и тогаш нека отиде и со смелост нека му каже на свештеникот или на кој било друг човек повеќе да не го прави тоа.

    Бидејќи е тема на религијата, ќе додадам:
    -Не судете за да не бидете судени; оти со каков суд судите, со таков ќе бидете судени; со каква мерка мерите со таква и ќе ви се мери.
    -Оти по зборовите свои ќе бидеш оправдан и по зборовите свои ќе бидеш суден.

    Иако се од Евангелието, сепак се доста морални и човечки, па макар и да не се работи за Божјиот суд туку за човечкиот (за оној кој не верува). Зашто, кога - тогаш, секој ќе си жнее она што си посеал.

    Бидете како пчелите на кои им е важно како само да дојдат до полен и направат мед, а не како мувите кои се валкаат и уживаат на нечистотијата.
    Така и вие секогаш барајте го доброто во другите, но не лошото.
    - совет од еден свет старец.


    П.С. Не се почувствував навредена или засегната од постот што си го напишал, го напишав ова од љубов, зашто непотребно си ја ставаш/те душата во гревови кога не си/сте го/ги анализирал/е подлабоко работите. Зашто сепак постојат вистински свештеници и вистински живи примери. Само што нашите очи не ги гледаат, зашто се зафатени со другите свештеници кои се тоа го прават обратно. И затоа си ставате (некои) само уште еден грев повеќе. Не ви се мешам, можете да правите што сакате. Мое беше само да дадам еден душекорисен совет, дека не секогаш е нештото такво, како што изгледа.
    (И колку за информација што заборавив, и свештеникот плаќа данок на државата ;) .)
    Можете да ме цитирате колку што душа ви сака. Ќе премолчам. Зашто и јас сум човек кој греши и не ми се потребни уште гревови на душава, доволни ми се и овие. Имам подобра работа.
    Да го барам доброто и да го умножувам тој талант што ми е даден.
    Нека ми прости секој, ако се почувствувал невредено од напишаното :bow: :bow: :bow: .

    Секое добро :) :hai:
     
    На Fearless, Srekicka, mamita и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266

    Мила изгледа ние двете вечно ќе дискутираме на оваа тема, нашата вечна тема :D . .

    Навистина од старт ја започнавме дискусијава и приложивме многу информации и дела и рекла-кажала муабети, но навистина мислам дека нема потреба се ова толку да се генерализира. Најискрено ме боли за тие останати отци кои се наоѓаат во тој „кош„ како и другите. Зашто за еден, петмина или десет отци кои можеби направиле или прават некој грев, сите отци се етикетираат како такви. Ме боли што можеби несвесно вистински си ставаш голем грев на клевета на душата.
    Исто знам и можеби ќе речеш дека тоа не треба да ме интересира и да си ја гледам само својата работа, но она што мене Господ ме научи е тоа да ги сакам сите и кога понекогаш е и некој против нас, тој човек ние треба уште повеќе да го сакаме и помагаме. И затоа од љубов го правам ова.

    Да се вратам на темата.
    Знам дека од мнозинството сум многу погрешно разбрана и не ми пречи, но искрено ја кажувам и се обидувам да ја прикажам реалната страна на ситуацијата. За да не бидам погрешно преценета ќе го кажам само најглавното, дека и јас не го оправдувам гревот и не го поддржувам, но само го бранам свештеничкиот чин. Го бранам, затоа што тој чин е свет. Кај нас е многу погрешно разбрано се, но секоја треба што се извршува не ја извршува отецот како човек туку Господ преку него. Ние сме толку грешни што се тоа не го гледаме, но не мал е бројот на луѓе, најмногу на дечиња, кои со своите неосквернети и неизвлакани очи од гревот, го гледаат она што ние не можеме да го видиме. И колку и да е отецот извалкан во грев, се додека не биде расчинет, тој на себе ја има благодата од Господ и Господ е секогаш со него. Ќе го напоменам само оној цитат од Светото Евангелие каде Господ вика дека кој ве прима вас (отците, епископите, патријарсите...) Мене ме прима, а кој не ве прима вас и Мене не ме прима.
    Некои знам дека ќе речат дека нема ни потреба да се оди во Црква дека Господ живее во срцето, но Господ е Оној кој ја формира Црквата, а кога ние ја одбегнуваме Црквата, автоматски го одбегнуваме Господ. И ако се отиде во црква никој нема да стави нож под грло, за ние да запалиме свеќа или да оставиме пари. Се е тоа на добрата волја на човекот. Истото важи и со требите на Црквата, ако не сакаш да бидеш крстен никој не те присилува да се крстиш, или да се пее леб за слава или да се изврши Опело на починатиот... Но со самото тоа ние потврдуваме дали веруваме или не веруваме во Господ. Не се само парите, во прашање е верата, зашто тие треби се благословени и дадени од Господ.
    И отецот е човек кој понекогаш нема пари и за леб и многу добро знае што значи сиромаштија (иако чудно, но отецот вистински живее од нашите 300 денари од славата која зависи и ние дали ќе пееме леб или не). Па, ако човекот на фин, културен начин каже дека нема пари или дека ќе даде кога ќе има, сигурно отецот нема да не му пее леб за славата. Сепак тоа се зависи и од нас, од нашата вера и почитување кон свештеничкиот (Господовиот) чин.
    Само ќе речам, секој за себе си.

    Во однос на црквата и сите финансии што се во неа.
    Црквата како црква и таа претставува нечиј дом. И во неа има вклучено струја, и во неа има вода, и во неа има парно или се грее на камини... значи за се ова се потребни финансии за да се плати. Ако нема струја муабетите ќе бидат, во кој век се живее, ако нема вода нема да има ни парк ни зеленило, па ни каде вода да се напиеш, ако нема парно или камин, зимно време ќе измрзнеме... Значи црквата сепак е дом. Еве можеби ти мила не одиш на служба во црквата, но некој друг оди. Дали тоа значи човекот за тие часови да замрзне внатре? Или да биде во темница и со свеќа да свети кога се крштева детето, па восокот да капе и ја оштети целата бебешка облека? Или тоа бебе за време на крштевка да замрзне внатре заради ладното време? Односно за се ова се потребни и финансии за таа струја, за таа вода и за тоа парно, за тие да се платат! А тие финансии не се од Господ паднати, туку од добрата волја на човекот. Од нашите пари што ги оставаме за свеќи, од нашите пари што ги ставаме на иконите...
    Значи да ја разрешеме дилемата, дека тие пари отецот не смее со прст да ги допре, а не да ги земе. Сите тие пари лежат на книшка во банка на име на Црквата. Додека отецот само живее од неговата парохија, од лебот за слава, од крштевка, венчавка, парастос, опело, тоа се требите на отецот, но тој нема никаква допирна точка со финасиите од црквата.

    Сепак некои работи можеби несовено не се размислуваат. Пишав и во претходниот пост и мислам дека нема потреба да се повторувам. Pаботава изгледа вака:
    Ако го видеме отецот дека става вино во чашата и дека ја крева, веднаш ќе го наречеме пијаница, а можеби човекот ставал вино за другиот човек до него и му ја подавал нему! И не само отецот туку сите, за сите треба така да мислиме?
    Ако некој човек купи цигари за некој друг, треба да мислиме дека и тој пуши?

    Во однос на тоа што црквата наводно дека не дава пари, тука морам многу да поправам.
    Еве конкретно за себе (иако тоа што го правам не треба никому да го кажувам), член сум на хуманитарната организација од црквата (нашата парохиска црква). Јавно кажувам дека црквата помага. Не можам искрено да искажам колку се дава, зашто верувам дека и нема да ми поверувате. Еднаш месечно се прават огромни, ама огромни пакети за сиромашните семејства, кој еден пакет грубо пресметано би изнесувал над 3 000 денари. И плус за големите празници, повторно се дава помош и во пари во храна и други средства за хигиена. Друго, ни еден човек не е вратен ако побарал пари. Можеби не му е даден вкупниот побаран износ од илјади евра, ама половината од цената е дадена. Потоа колку семејства се згрижени, колку облека е набавена (и тоа нова од бутик!) колку други дела се направени... им нема број. Искрено ова не е некоја фалба, туку е реалноста што православието ја крие од другите. Тоа е оној цитат од Евангелието каде што се вели, да не знае едната рака што прави другата (но не во негативна смисла :!: ).
    А додека за возилата на свештениците, тоа е веќе приватност. Не сме им дома, не им ги знаеме финансиите и не можеме да судиме. Зашто има свештеници кои од раѓање се финансиски стабилни и сигурно на родителите не им претставува проблем да купат некоја скапа кола.
    Но, од сигурни извори возилото на архиепископот (претходното) е дадено подарок. Зашто дедо Стефан пред да биде архиепископ имал свое духовно чедо надвор од државата и тој (човекот) го има кажано тоа (значи не е муабет рекла -кажала). А зошто тој човек му подарил такво скапо возило, ќе треба него да го прашаме ;) !Ама за другото возило, како е стигнато сега, не знам. Но знам дека не е ново и дека е половно. Дека е старо 6 години, ама не и ново.
    Прашањето е: Зошто ние кога сме толку големи критичари и хуманитарци купуваме нови и скапи коли, а наместо нив зошто не купеме некое старо југо и другите пари да ги дадеме на сиромашните???


    Прости ми мила и ти што те именував или некој збор те навредил, искрено не ми беше тоа намерата. Но понекогаш непотребно си ставаме гревови на душата.
    Еве и за оној кој не верува нека не бидат гревови, но сепак нели и оној што не верува треба пребрзо да не донесува заклучок за некои работи, зашто понекогаш секој човек знае да погреши и за да на тој начин не повреди некој друг. Мислам дека ова е една од најважните карактеристики со која се карактеризира секој од нас и е морално и етичко правило.
    Работата е тоа што нашиот суд во 90% од случаите е лажен. Факт!
    Но не велам и не, за оние случаеви каде очигледно се гледа некој грев, па макар и кај отецот. Само поентава ми беше, дека не треба работите да се гледаат само на црно, туку постојат и други бои. Постои и црвената и зелената и сивата и розовта, па и белата боја. Зашто секогаш постои и нешто помеѓу.


     
    На tessie, Srekicka и Fearless им се допаѓа ова.