1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вести од светот

Дискусија во 'Политика и настани' започната од referentka, 24 јули 2018.

  1. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Кога ужасот ќе се визуелизира преку слика на невини очи, тогаш жегнува нешто во душата и боли тоа што некој не може да сфати дека тоа не се ГРЧИШТА туку ЛУЃЕ, невини мажи, жени, деца.
    Пред некој ден, ќерка ми ми вика -Читаш за Грцине? Ако им е! Они на нас името ќе ни го зимаат...
    Моето дете нема поим од политика. Никогаш вести не гледа. Тогаш од каде овие зборови?
    Тоа се муабети собрани од кафичите по градов. Тоа е труење на младината. Тоа е нешто што е не прифатливо.
    Застанав. Ги голтнав нејзините зборови (од кои бев згрозена), па смирено и објаснив што е политика, а што трагедија.
    Се срамеше.
    Неколку часа покасно на инстаграм објави - Молете се за Грција.
    Јас мојата должност ја исполнив. Кога секој родител би поразговарал со своето дете уличните приказни на нелуѓето ќе бидат без поддршка. А тогаш нема да биде ИН да си квази патриот (на 16-17 години :wasntme:) со тоа што ќе се ситиш на туѓата несреќа.
     
    На CameliaMiller, TeddyGrey, 1209 и 13 други им се допаѓа ова.
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Говор на омраза е кога вербално деградираш лица или групи врз база на нивните политички убедувања.
    „Небањат“ и „продаден“ ти се навреди/клевети со намера предизвикување одбивност и нетрпеливост кон извесна партиска определба.

    Зошто тогаш за изминатите 11 години активно ја прозиваш и обвинуваш минатата власт?
    Та не ви е ВМРО виновно затоа што такви какви што сте и како што опиша не сакате да се промените.
    Приказни да раскажуваш на друг, а не цитирајќи ме мене.

    И сега како ќе функционира оваа тема, после воведни 12 страници околу пожари во Грција, може кој било член да искоментира која било вест од светот и насловот ќе се менува после секој коментар :nod:... или како?
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Затоа што ВМРО, криминалното однесување, го вгради во секој сегмент од државата.
    Ти текнува?
     
    На Nisse и Yowannty им се допаѓа ова.
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не измислувај. 92-98 не е античка историја за која нема живи сведоци и оваа тема не е наменска за твоите пропаганди против ВМРО, ти текнува?
    Откако дојде животот престанав да бројам колку криминалци се помилувани и пуштени од затворите, криминално однесување најде да спомнува.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Арни се сите за помислување криминалци.
    Не дека пред последнава тура ВМРО, немаше криминал, имаше и тоа како... Ехее Бране топки пари е од тоа време. Ама ВМРО на чело со Груевски на власт.. до совршенство ја доведоа корупцијата, ја искористија максимално, и ја 'монтираа' во сите пори на функционирање на општеството.

    И сеуште така функционира доле. Не се одучува лесно народ од тоа.
     
  6. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Мостот на смртта во Џенова:(

    upload_2018-8-16_9-47-26.jpeg

    Удар на гром, инженерски пропуст или застарена инфраструктура?

    Мостот Моранди- кај локалните жители познат и како џеновскиот „Бруклински мост“- беше клучна артерија кон италијанската ривиера и кон францускиот јужен брег. Голем дел од мостот се урна во вторникот, а со него во смрт однесе и десетици луѓе.

    Тагата во Италија не стивнува;(.
    Цели фамилии:(
     
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
  9. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
  10. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Страшна несреќа е, и жално за човечките животи.
     
    На Someonespecial, lovestoneddd и referentka им се допаѓа ова.
  11. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Ne ja vidov temata, ke pisev porano.
    Uzasno bese, seuste se zbori za toa, za sreka jas sum dosta daleku od Dzenova.
    Mrtvi imalo okolu 40....kutri luge.
    Inaku i potano vlasta bila izvestena deka mostot ne e stabilen i mozno e da se srusi, ama nikoj ne prevzema nisto i na kraj se srusil mostot.
    Dosta lugje ostanaa i bez pokriv nad glava...
    Sega se raboti na toa da go popravat za 2-3 god.(ne me drzete za zbor) da bide gotov.
    Ama spored mene posle ovaa katastrofa nikoj poveke ne vi pominal niz toj most.....
    Posle ova sleduvaa i serija na zemjotresi....samo ne vo Dzenova
     
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Сега ја видов темава.
    Слушав многу на вести за катастрофава, што да кажам? Луѓето се гневни и лути поготово бидејки џеновци знаеле дека мостот ќе се сруши кога тогаш, знаеле и властите ама ете..
    Една жена даваше интервју и вели "ние сите знаевме дека ова ќе се случи, кога и да поминувавме од под мостот одевме со раце кренати врз глава од страв, а секогаш кога можевме гледавме да не поминуваме од таму"
    Сите ова го знаеле ама како и обично никој од властите не реагирал и не сватил озбилно за да денес почнат да зборуваат како сите мостови ширум италија ќе бидат прегледани и дрн дрн после катастрофата..
    Се работело за инжињерска грешка сепак се тоа проследено со припаѓање на мостот лека полека постепено..
    Луѓето беа оган лути и со право а бог знае како и е на оштетените меѓу кои и деца..
    И оштета ќе им плателе..
    Која црна оштета бре?
    Пропусти пропусти пропусти
    Меѓу кои се работи за мост што пренаменет за авто пат еве не знам ако има нешто побитно од ова.
     
    На Joi и LollySky им се допаѓа ова.
  13. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    Зошто сите молчат за случувањата во Судан?
     

    Прикачени фајлови:

    На Alisa22, candy.cane и Alita им се допаѓа ова.
  14. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира истото. Читам на фб и инстаграм ама воопшто не сум запознаена со тоа што се случува. Може некој да ми појасни?
    Ми се кине срцето кога читам колку луѓе се силувани и убиени..
     
  15. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    https://www.instagram.com/p/Byp9xK2AwHZ/?igshid=18ou7809hsbnr
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Знаеш дека таму има граѓанска војна од 2003 наваму, со мали прекини? Не значи дека ако некоја шуша сега објавила на Инстаграм дека тоа е нешто ново, непознато за светот. Прашање е само од кај ги црпите информациите.
    @candy.cane
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/War_in_Darfur
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/South_Sudanese_Civil_War
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  17. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    Знам за немирите во Судан, исто знам и дека сега кулминираат и луѓе страдаат и умираат. Токму затоа прашав зошто светот молчи. Ако сметаш дека фактот што ова трае 15+ години е доволен да те остави рамнодушна, во ред. Затоа што истиот тој свет кој според тебе е запознат, молчи.
    Постот на инстаграм не е релевантен извор за случувањата, затоа еве објаснување од BBC, што е секако порелевантно од Википедија.
     
  18. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Не те разбирам, реторичко ти е прашањето зашто светот молчи?,стварно не знаеш зашто молчи светот?, а и еве не сме рамнодушни, сигурен сум дека на сите ни е криво за случувањата таму како и низ другите земји од светот ама што сакаш да направиме да ги спречиме случувањата, обични луѓе сме ние.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  19. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    Во светот што молчи спаѓаат и доста влијателни и моќни луѓе кои сигурно би можеле нешто да преземат околу случувањата. Обичните луѓе како нас и не баш.
     
  20. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Тие влијателни и моќни луѓе можат да превземат нешто, ама или се дел од тоа или гајле им е и си тераат други профити.
    Ти мислиш дека они не се свесни за работите што се случуваат низ светот?