1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ветеринарна медицина

Дискусија во 'Образование' започната од Faline, 26 јануари 2012.

  1. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала да бидам. :D И така секој што ќе ме запознае ветеринарка ми кажува да станам, а и од мала сум сакала. Татко ми се обидел за ветеринар, но неможел да продолжи од условите во кој што бил тогаш. Требало да се породуваат крави и да не кажувам понатаму, гано ќе ви биде...

    Во втор план ми е ветерината зошто не би можела да поднесам ако на животното му се случи хируршка смрт. Но, луѓето се менуваат, ќе видиме што ќе биде. Сепак, би дала се за да спасам животно!
     
  2. Linnea

    Linnea Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    112
    Пол:
    Женски
    Од мала сакав да сум ветеринар, бескрајна љубов имам спрема животниве :D Сега почнав малку поинтензивно да размислувам за студирање ветерина, сепак е благородна работа да помогнеш на животинче :l: Но, јас не планирам овде да студирам, на која и струка да одам, бркам нагоре ;) Ќе видиме како ќе излезат работите.
     
  3. Lilly-096

    Lilly-096 Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво,Се двоумам што да се запишам средно за после да одам ветеринарно... Ако може некој повеќе да ми објасни што предмети ќе бидат застапени и некои информации?
    Фала однапред :)
     
  4. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    Знае ли некој дали може ветеринарен факултет во Скопје или Битола вонредно ???
     
  5. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Дечки, размислувам за тоа кој факултет да го одберам од септември, а нешто што отсекогаш сум сакала да учам е ветерина. Биологија, хемија и другите природни науки доста ми лежат, а и во средно немав проблем со учење. Навистина мислам дека би била добра во ова но единствено мки е страв за тоа што сите велат дека овој факултет е мноогу тежок. Јас во средно многу учев и сега не сакам да поминам уште шест години затворена учејќи уште повеќе. Дали познавате можеби некој кој учел и какви се неговите искуства? Дали ќе можам да студирам, да имам добри оценки и социјален живот?
     
  6. Elfie

    Elfie Нов член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имам едно прашање,сега можеби е смешно ама да прашам дали можи после ветеринарен факултет да се продолжи на постдипломски на наставна биологија или слично нешто на ПМФ?
     
  7. Sara.Be

    Sara.Be Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сега ќе бидам 4та година средно, гимназија. Потоа сакам да продолжам на ветеринарен факултет. Ако има некој кој бил на тој факултет, ќе може да објасни подетално за факултетот?
     
  8. Sara.Be

    Sara.Be Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Избрав екстерен биологија и сакам да се запишам на ветеринарен. Вие што сте студирале на ветеринарен може да ми кажете во кои години се учи хемија, физика и англиски? И дали добивате поени во зависност од кои предмети ги имате полагано на државна матура?
     
  9. Bree@

    Bree@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    2.532
    Пол:
    Женски
    Nekoj zapishan na veterinarna medicina Sofia?
     
  10. LangeAlfa

    LangeAlfa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    457
    Пол:
    Женски
    Некој на ветеринарна медицина да се запишува годинава?
     
  11. LangeAlfa

    LangeAlfa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    457
    Пол:
    Женски
    Некој да ми пише лп што студира или студирал на факултетов?
     
    На efkabebka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mintyflowers

    mintyflowers Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2020
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Се мислам помеѓу ПМФ и ветеринарна медицина, мислам дека второво повеќе ме влече. Моментално сум ПМБ смер и ми одат латински и биологија но хемија не баш xD имам 5ка и по тоа но не ме интересира превише, со сила учам колку сите да ми се 5ки. Има ли премногу хемија/биофизика тие предмети? И видов нешто дека имало ветеринарна медицина (англиска програма). Што е разликата? На англиски ли се учи?
     
  13. efkabebka

    efkabebka Нов член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Jas sum taze zapisana godinava 2020 2021,pa kazi prasaj sto sakas da znaes

    da, imaat nova programa na angliski.

    hemija ti e se sto imas uceno vo 4te godini sredno vo 1 semestar, imas 3 kolokvkumi, eden usloven prakticen ispit kojsto moras da go polozis za da polagas kraen zavrsen ispit. ima kolokvoum po opsta hemija (teorija), neorganska hemija, organska hemija. prakticniot e stehiometrija (pismeno go polagas iako se vika prakticen) i na kraj ispit no ne znam toj za sto e, ne go polagam, so hemijata skarani sme :D a sto se odnesuva do biofizika, ima mnogu raboti sto se povrzani so fakultetot t. e. strukata no vo fizicki nauki, ti predava profesorka od PMF, i iskreno, tezok covek. ke te iznamaci za da polozis, polagas 2 kolokviuma i ispit (mora ispit).
     
    Последна измена од модератор: 12 февруари 2021
    На BabyCakes му/ѝ се допаѓа ова.
  14. BabyCakes

    BabyCakes Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Јас планирам да одам ветеринарна медицина меѓутоа се плашам дека во врска со хемија оваа година немам научено многу поради онлајн наставата и професорката која не знае да користи microsoft teams зашо има ко 65 години веќе :?: Се надевам дека со некои приватни часови и youtube vids би можело да се надокнади тоа, колку да се положи?
     
    На efkabebka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. efkabebka

    efkabebka Нов член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    se raboti za opsa hemija, najlesnoto od hemijata, osnovna hemija, takada so privatni casovi sigurno ke polozis
     
    На BabyCakes му/ѝ се допаѓа ова.
  16. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.712
    Допаѓања:
    9.611
    Пол:
    Женски
    Некој што е запишан на ветерина Битола да сподели искуства?
     
  17. Miccy28

    Miccy28 Нов член

    Се зачлени на:
    27 август 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Здраво на сите.Може ли некој што е запишан на ветеринарен факултет да ми пишее,ми треба еден совет.Фала однапред
     
  18. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Помоош, колку е важен интерниот предмет кој ќе го изберам во врска со факултетов? Знам дека за екстерен е пожелно Биологија или хемија, исто е за интерен?
     
  19. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Важно е интерниот да ти е соодветен, затоа што помалку поени добиваш за несоодветен
     
    На FroggyLover му/ѝ се допаѓа ова.
  20. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Мислев дека важело само за екстерен