Ветувам дека...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од velesanka, 13 октомври 2010.

 1. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.553
  Допаѓања:
  1.548
  Доста често знаеме да го искористиме зборот ветувам...
  На сите ни личи како да е едноставен збор, меѓутоа малку од нас знаат дека овој збор со себе носи тежина и обврска.
  Да се даде ветување е да се прифати обврска која мора да се почитува се додека не се постигне она што се сака...
  Зашто на некои луѓе им е толку тешко да исполнат дадено ветување?
  Дали е тоа поради нивниот слаб карактер, или пак е едноставно невнимателноста која ја поседуваат.
  Јас мислам дека е несериозноста и непочитувањето према оној на кој е дадено ветувањето.
  Колку луѓе пак во глобала ја сфаќаат моќта на зборот ВЕТУВАМ?
  Дали вие се вбројувате меѓу тие?
  Дали вие сметате дека постојат позитивни и негативни ветувања?
  Дали за позитивни ги сметате оние кои би влијаеле директно само на вас или пак сите кои придонесуваат добро за луѓето, а за негативни оние кои придонесуваат болка и тага?
  Па нели и негативното ветување е ветување и мора да се исполни?
  Нели и позитивното ветување е ветување кое не смееме да го заборавиме?
  Не треба да бидеме водени од тоа дали некоја работа е позитивна или негативна туку од помислата дека дадено ветување не треба да се прекршува. Дали вие со согласувате со ова?
   
  На BarbiG6 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mujer

  Mujer Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Еј, таман се пофалив дека го пишувам првиот пост, ми се избриша. Ако се појават двата, да знаете за што се работи. Јас сметам дека ветувањето говори за карактерот на личноста и кога ќе се даде дека треба да се одржи. Сакам луже со цврст став, а таквите си стојат на ветеното. Е, сега да не зборуваме за негативни ветувања, оти тука станува збор за закани.
   
 3. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  Од сега па натаму, нема да очекувам ништо.
  Ќе го земам тоа што го добивам.
   
  На Mai-Shu-meng му/ѝ се допаѓа ова.
 4. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.362
  прво мила мислам дека ова е онака посериозна тема и дека не е за у кафе муабети ама нема врска :)

  а во врска со темата .... луѓето зборот Ветувам го користат и премногу несвесни за тоа какво значење има тој збор и кое е бедното чувство кога некој нема да го исполни тоа што го ветил па макар и да е ситница ... се вбројувам во оние што ретко викаат ветувам а кога ке го кажам тој збор и го исполнувам даденото ... така ме воспитале таква и сакам да сум ... не можам безцелно на некој да му ветам нешто ...

  ЕДИНствено лажно ветување што го кажувам секој ден е : Ветувам дека од утре почнувам со сериозно учење на материјалот по ред за да не ми се затрупа ... и нормално ова никогаш не е исполнето :rofl:

  Кога нема да исполнам некое ветување на себеси што сум си го дала се осеќам празно и безвредно ... и баш затоа ретко ветувам на другите нешто освен кога сигурно можам да го исполнам ... и претежно им викам ке пробам ама не ти ветувам ...

  До сега не сум ги делела ветувашата на позитинви и негативни ... нема ни врска ветување е ветување ...Даден збор од некого на некој дека нешто ке биде исполнето ... Ретко кој тоа го почитува и го исполнува ... Ветувам го користат на секој втор збор .

  е така се изнафилозофирав ама си го кажав моето мислење :rofl:
   
  На Harlow му/ѝ се допаѓа ова.
 5. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  101
  ветувам дека ќе си ја поправам оценката по социологија!
   
 6. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.038
  Кога самата на себе нешто ќе си ветам не го исполнувам тоа секогаш, но коа на некој друг ќе му ветам нешто тоа е за мене нешто што несмеам да го прескокнам и нешто што мора да го исполнам, но затоа не ветувам работи кои неможам да ги исполнам. Не би сакала да ги разочарам луѓето, затоа и не простувам кога некој ќе ми вети нешто, а нема да го исполни... памтам :devil:

  Еве денеска сама на себе ќе си ветам дека нема повеќе да се замарам и да правам глупости од кои само јас ги сносам последиците и нервозите!
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  Слаба точка ми е.
  Ако ветам нешто - МОРАМ (во буквална смисла) да го исполнам. Особено ако ветувам на некој друг. Е тоа е глупаво, што ветувањата кон самата себе не ги сметам за важни |(
  Ако не го исполнам ќе ме гризе совест три дена и ноќи, па на крај сепак ќе го исполнам. Затоа ВЕ МОЛАМ не барајте да ви ветувам, ми страда психава :D
  Ако некој не го исполни ветувањето кон мене многу се нервирам и се лутам. Па да, лутка сум. Знам често да се налутам и да бидам лута се‘ додека не ми се извини особата.
  И мразам празни ветувања, е често сум ги слушала, што е најтрагично од една иста особа. Приказна на која веќе и‘ го знам крајот.
   
  На Scar.Tissue му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.850
  не ветувам ништо затоа што знам дека нема да го исполнам ветувањето!!!
   
 9. marija56

  marija56 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  2
  и јас исто :rofl: ретко можи да се случи да исполнам нештоо..незнам зошто е така
   
 10. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.355
  Дека утре само малку ќе седам на компјутер. Ако ме видите вклучена повеќе од 1 час, карајте ме, бркајте ме. :D
   
 11. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Навистина зборот “ветувам“ се користи, но не е важно само да ветиш, важно е дали ќе го испочитуваш тој твој збор и го исполниш ветеното.
  Кога ќе ветам нешто на некому се трудам да го исполнам тоа, затоа што си стојам на зборот и не би сакала ниту на празно да ветувам нити да ми ветуваат.
  Кога некој од блиските нешто ми вети(мама,тато) и ако тоа не го исполни многу се разочарувам, бидејќи не го почитува договорот, и не ме почитува мене, бидејќи сепак сум се надевала на ветеното,е сега и од после да го исполнат не е исто чувството кога ќе им префрлиш дека не си стојат на зборот и да те изненадат самите без да очекуваш дека во тој момент тие го испочитувале договорот.
  Зборот ветувам можеби некој и напразно го изговара, ама знам дека татко ми кога ќе каже ВЕТУВАМ, си стои на зборот и покасно или подоцна навистина го прави тоа што го ветил, кај него тоа што го рекол еднаш е закон и нема прекршување.
  Некои луѓе зборот ветувам го користат во одредена ситуација само за да придобијат нешто во сопствени цели, а после добиеното забораваат и дека го изговориле.
  Негативно ветување е она кое што си го ветил, а е штетно прво кон самиот себе, а потоа кон целата околина, не би требало јак човек со цврст карактер да дава вакво ветување,би можел во случај само да е огорчен од нешто или да направил некоја огромна грешка и во моментот му се чини дека нема излез па вика “Сега сите ќе ги убијам“,тоа е лоша постапка и во никој случај горенаведените ситуации не се оправдување за вакво ветување.Не би требало да помислиме на работи кои треба да ги направиме,а можат некому да му донесат болка и тага, не пак да ветиме такво нешто.
  Позитивното ветување секако дека е добро и не треба да се заборави, треба да знаеме да си ги исполниме ветувањата кон самите, а потоа и кон другите докажувајќи дека сме луѓе и дека цврсто си стоиме на зборот.
  Лично јас си ветив на самата себе дека никогаш нема да престанам да бидам ЈАС , ЈАС, ќе се потрудам, т.е ќе дадам се од себе да си го исполнам она ветеното односно она кое што сум го зацртала.
   
 12. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.999
  Ветувањето го сваќам како цврстина и одржаност на сопствениот збор,пред се како некое самопочитување.

  Искрено не се трудам никому да ветувам ништо,во оваа лудница од живот едноставно не знаеш каква прилика ќе те дочека,на каква сопка ќе налеташ и едноставно мораш да го погазиш сопствениот збор зашто некогаш едноставно идат такви ситуации...ама кога тоа ТИ ВЕТУВАМ ќе излезе од мојата уста ,веќе тргнува по патеката на реализација се додека не се исполни.

  Сакам тоа што ќе го кажам да биде факт а не ветар и магла!!! Можеби и затоа очекувам кога некој ќе ми вети да го исполни тоа,а не да се однесува како канти да тропале.
   
 13. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.954
  Допаѓања:
  6.900
  Пол:
  Женски
  ветувам дека ќе бидам подобра личност и дека ќе се гордеат моите блиски со мене затоа што првите чекори кон тоа ги направив и затоа што знам дека тоа си го должам дури и на самата себе и затоа што сум храбра да издржам нови почетоци и предизвици ветувам....
   
 14. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  105
  ветувам дека ќе му му играм стриптиз на дечко ми ! :$ :lol:
   
 15. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.803
  Кога ке кажам ВЕТУВАМ,тогаш навистина е ветено :) и секогаш го исполнувам тоа.А ако во нешто не сум сигурна дека ке можам да го направам,воопшто не ветувам.Тоа важи за другите.А ако се работи за нешто што ке си го ветам самата на себе,не го исполнувам секогаш :$ Мислам дека секогаш е полесно да го исполниш она што си им го ветил на другите,него она на себе.Е сега ај да пробам да ветам нешто :D

  ОД ПОНЕДЕЛНИК КЕ БИДАМ НААААЈРЕДОВНА НА ФАКУЛТЕТ И НИЕДНО ПРЕДАВАЊЕ НЕМА ДА ИСПУШТАМ :)
   
 16. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  101
  Ветувам дека веќе нема да се впуштам во ризични авантури :wasntme:
   
 17. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.993
  Не ветувам ништо и не сакам да ми ветуваат :envy: ...Сфатив дека многу ретко кое ветување е исполнето од страна на било кого. :!:
   
 18. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.110
  Допаѓања:
  2.687
  Пол:
  Женски
  Ветувам дека нема да пушам повеќе :smoke: :smoke: :smoke:
   
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.840
  Допаѓања:
  76.672
  Пол:
  Женски
  Добри 90% од моите ветувања кон самата себе останале само `ветени`, се мразам кога си ветувам работи кои потоа не ги практикувам, кога не се држам до т.н. правила , па решив веќе ништо да не ветувам па што е тоа е ...
   
 20. srculka

  srculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  169
  Ветувам дека нема да бидам повеќе наивна каква што сум.
  Ветувам дека во иднина ќе бидам лоша и нема да дозволам никој да ме повреди.
  И залудно ветувам кога знам дека ништо од ова нема да биде по мое.
  ....
  Само си ветувам. :(