1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ветување (Канал 5)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Mrs.Precious, 26 ноември 2020.

 1. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  3.207
  Допаѓања:
  19.947
  Пол:
  Женски
  Не видов тема за серијава па решив да отворам. :)
  Иако одамна ја даваат, можда и знаете што и како се случува ама пак ќе ставам во спојлер опис (го превземав од Канал 5) доколку некој го интересира сеуште.

  Серија за една скромна и убава девојка Рејхан, која е израсната на село и е воспитана според традиционалните обичаи.

  По смртта на нејзината мајка, Рејхан останува сираче, но животот неочекувано и’ се менува целосно.

  Сакајќи да го смири својот разгален и неодговорен син Емир, стрикото на Рејхан, Хикмет, ја води во Истанбул за да ги венча. Рејхан на почетокот се противи на тоа, но бидејќи по смртта на мајка си нема никого освен Хикмет којшто нејзината мајка ја сакал како да му е родена сестра, ветува дека ќе се согласи на тој брак.

  На почетокот Емир не сака да се ожени зашто премногу ја сака својата слобода, но Хикмет успева да го присили на женидба. Поради тоа што е присилен да се ожени, Емир се колне дека кон Рејхан ќе се однесува толку лошо што и самата ќе побара развод од него, а тој ќе си ја врати слободата. Нивниот брак не го прифаќа ниту неговата мајка Џавидан, која од тој момент, како и Емир, прави се’ за на Рејхан да и’ го загорчи животот во нивниот дом. Единствена утеха таа наоѓа во нејзиниот стрико Хикмет и сестрата на Емир, Суна, која е болна.

  Уште една пречка на бракот помеѓу Емир и Рејхан е бескрупулозната девојка Џемре, која цело време чекала прилика да се омажи за него. И Џавидан планирала токму таа да стане снаа во нивното семејство, но одлуката на Хикмет, Емир да се ожени за Рејхан, ќе предизвика деструктивен бес кај Џемре, која на секакви начини ќе се обиде Рејхан да ја тргне од својот пат.

  И покрај сите противења, на инсистирање на Хикмет, Емир и Рејхан се венчаат, а тој почнува да го спроведува својот план. Рејхан се заљубува во Емир, но тој е несвесен пред фактот дека нејзината љубов и добрина ќе го променат.

  _uploads_thumbs_resize_800x420_441161.jpg

  Ја гледате некој серијава? Јас ја гледам, добра е за тепање време. Само не е нешто wow, и не знам зошто толку многу епизоди снимиле, има над 280.
   
  На Nightwish11 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.197
  Допаѓања:
  89.440
  Пол:
  Женски
  Единствена турска серија која ја гледам е оваа.
  Многу ми е некако бавна ама ме интересира што ќе се случи, кога итн :D
  Побарав на интернет како ќе заврши и не ми се допаѓа :(
   
  На 1234567890111234, BloodElf, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.463
  Како ќе заврши?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.915
  Допаѓања:
  48.038
  Пол:
  Женски
  Уствари двајцава Емир и Рејхан се први братучеди?
   
 5. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  3.207
  Допаѓања:
  19.947
  Пол:
  Женски
  Да. Мајка и на Рејхан и татко му на Емир се брат и сестра.
  :envy:
   
  На tinka-mace и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.915
  Допаѓања:
  48.038
  Пол:
  Женски
  Боже господе
   
  На 1234567890111234 и tinka-mace им се допаѓа ова.
 7. Matea^_^

  Matea^_^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2020
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  601
  Пол:
  Женски
  Имаше во некоја епизода таткото на Емир мислам и велеше на Рејхан мајка ти ми беше како сестра..
  Да не не биле брат и сестра?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  3.207
  Допаѓања:
  19.947
  Пол:
  Женски
  Епа да, брат и сестра се.
  Рејхан нели му велеше вујко.
   
  На Matea^_^ му/ѝ се допаѓа ова.
 9. malecko5

  malecko5 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  1.500
  Допаѓања:
  1.100
  Мислам дека не биле брат и сестра бидејќи Џавидан постојано повторува дека била слугинка мајката на Рејхан... А и на неколку наврати Рејхан кажала дека го смета Хикмет за вујко
   
  На 1234567890111234, Nightwish11, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  3.207
  Допаѓања:
  19.947
  Пол:
  Женски
  Ако не се брат и сестра зошто тогаш Рејхан му велеше на Хикмет вујко.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Matea^_^

  Matea^_^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2020
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  601
  Пол:
  Женски
  Од култура :rofl:
  Не знам стварно, но како што разбрав не му е вистинска сестра, туку тој ја сакал како вистинска сестра па затоа и му вика вујко.
  На брат му од Хикмет не му вика вујко, малото девојче на Емир му викаше братучед но не и на Рејхан.
  Така јас мислам, нз
   
  На 1234567890111234, cresa-jagoda и Mrs.Precious им се допаѓа ова.
 12. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.475
  Допаѓања:
  102.647
  Пол:
  Женски
  Хикмет и мајката на Рејхан како млади се сакале, ама ја омажиле за друг. Потоа овај се оженил за вештицата. Кога на Рејхан мајката останува вдовица, Хикмет веќе е богат, и се грижи за нив, затоа Рејхан го вика amca на турски , или кај нас синхронзирано вујко. Кога умира мајка и на Рејхан, Хикмет решава да ја донесе како невеста за Емир, зашто мислеше дека ќе умре и сакаше да го види синот смирен. Рејхан ја прифати понудата да му биде жена на Емир, како еден вид благодарност за тоа што Хикемт се грижел за мајка и и за неа како најблизок род. Затоа се вика заклетва.. Му даде збор дека што и а се случи, таа нема да си оди и да го остави Емир.

  Глумците кои ги глумат Рејхан и Емир се верија во приватниот живот пред некој ден.

  Во третата сезона Рејхан ја нема. Умира на пороѓај. Всушност глумицата сега глуми во друга серија Sol Yanim.
   
  Последна измена: 1 декември 2020
  На Matea^_^ и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.475
  Допаѓања:
  102.647
  Пол:
  Женски
  Уште не е завршена, се снима сега 3 та сезона оди.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.463
  Лелеее, како што се влечкаат..многу бавни и пасивни се сите.
  Значи заедно се и во приватниот живот? :wasntme:
  Уф, тажно.. а баш сакав да заврши среќно девојката:(
   
  На Nightwish11, nena2010, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  3.207
  Допаѓања:
  19.947
  Пол:
  Женски
  Аа, е не го знаев ова.
  Жално. :worried: Многу беше добра девојката.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 16. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.475
  Допаѓања:
  102.647
  Пол:
  Женски
  Ве жалам што гледате синхронизирано, не сте свесни како јебозовен глас има глумецов... јас само ради него ја гледав серијата.. 3 сезона ја баталив, ама ќе надокнадам :)

  Ова е од друга серија Adini sen koy..  Слики од приватниот живот

  IMG_20201201_174333.jpg
   
  Последна измена: 1 декември 2020
  На Nightwish11, eliesaab, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
 17. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.463
  Многу убав пар се.
  Да те прашам мајка му жива ќе биде? Уште ќе ја малтретира Рејхан или ќе се намири? И оваа лошава што го сака овој, што ќе биде со нејзе?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  3.207
  Допаѓања:
  19.947
  Пол:
  Женски
  Хахаха, да сум гледала неколку епизоди на јутуб. Стварно гласот му е специфичен, ептен машки и некако грубо ми звучи.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 19. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.475
  Допаѓања:
  102.647
  Пол:
  Женски
  Охооо има многу да се изнагледате циркузи. Џавидан и Џемре се тим снова.. Инаку серијата е дневна серија и оди во турција секој работен ден, епизоди се без реклами 1 саат некаде .. Па сега рачунај годишно колку епизоди има и клку чудесии ќе се десат...

  Серијава е како романче.. да одмориш мозок. 10 епизоди да не си гледала пак ќе си во тек..
   
  На Mrs.Precious, tinka-mace и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 20. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.541
  Пол:
  Женски
  Од кога и го сменија терминов на серијава од 20 часот ја загледав повеќе серијава, па сега празнично и дека повеќе даваат уште повеќе ми се погоди да се изнагледам.
  Мило ми е дека Џавидан конечно ја засака Рејхан и дека сега и ги отвара очите на Рејхан за онаа психопаткана Џемре и мило ми е дека Емир конечно се опамети и ја засака Рејхан. Ама таман кога мислев дека конечно ќе бидат заедно Рејхан и Емир, Рејхан не прифати да биде со него зашто е повредена од сите случувања и зборови и во право е, ја разбирам. Ама ич не сакам лудачана Џемре да успее да влезе меѓу нив.
  @nena2010 Уште колку долго ќе се нервирам со Џемре? Кога ќе бидат заедно Рејхан и Емир?
   
  На eliesaab, tinka-mace, Mrs.Precious и 1 друга личност им се допаѓа ова.