1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вештачко оплодување и сурогат од духовна точка на гледиште

Дискусија во 'Религија' започната од daylight, 14 мај 2018.

?

Дали го одобрувате вештачкото оплодување?

  1. Да

    135 глас(а)
    84,9%
  2. Не

    8 глас(а)
    5,0%
  3. Не знам, сè уште немам изградено мислење на оваа тема

    16 глас(а)
    10,1%
  1. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Дали ти воопшто си прочитал што е вештачко оплодување? Значи најпросто кажано, доктор зема јајце-клетки од жена, зема сперма и ги соединува во лабораторија и зиготот (оплодената јајце-клетка) го враќа во матката на жената. Сурогат мајка е жена во чија матка расте туѓ зигот. Јајце-клетката и спермата се земени од живи луѓе, само процесот на оплодување е на некој начин 'присилен'.
    Е сега, ако сме на јасно каков е процесот, да видиме што е операцијата.

    Имаш гангрена, организмот не може да се избори со проблемот и хирург по присилен пат го отстранува мртвото ткиво.

    Која е разликата?
     
    На kalinaka, dayla, SV1911 и 15 други им се допаѓа ова.
  2. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Онака да погледнеш едно новоредно дете можеш да видиш како било зачнато? И тоа зачнато со ин-витро е како сите други, не е вештачко (facepalm)
    Само оплодувањето е иницирано, останатото е исто.
     
    На kukla21, Ketchup, kim.k и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Читај погоре, кажав дека нормалното вештачко оплодување не би требало да се коси со религијата иако е неприродно. Исто така кажав дека и постои вештачко оплодување каде што јајце-клетката се оплодува со гени од истата жена чија е и јајце-клетката, на тој начин новороденчето има еден биолошки родител и е копија на родителот да не речам клон. Тоа е веќе претерано.
    Да де ама поентата ми беше дека само е неприродно, вие за гуша ме фативте одма. Јас не барам забрана за вештачко оплодување или нешто друго.
     
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Природно е.
     
  5. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ако според тебе вештачко оплодување е природно морам да те прашам дали свесно го пиша ова или?
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Свесно. Имаш природна јаце клетка, природен сперматозоид и природно бебе. Најприродно што можи. Оплодувањето е само еден зафат кој нема врска со 'природноста' на бебето.
     
    На senjorita-v, Stressed Out, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    :rofl: :rofl: Најприродно што може ама сепак оплодувањето го нарекле вештачко така од мајтап.
    Научници и човечка јајце-клетка и сперматозоид од животно имаат вкрстено па дали по таа логика тоа е природно? Не бе не се читате што пишувате. Возрасни луѓе, не ми е јасно навистина.
     
  8. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Има разлика од експериментирање вештачко оплодување за примеров што го посочи и оплодување од маж и жена,исто како што има разлика од пиење лекови ради болест и пиење лекови за да се издрогираш.И зошто детето што ке се роди од инвитро оплодување не е природно????Само се оплодило надвор од мајката,понатаму целосно е оформено (органи и слично)во матката исто како и зачнатите по природен пат.Стварно не ми е јасно зошто тоа дете го нарекуваш неприродно.Имам пријателка со дете 7 години зачнато со инвитро.Најнормално е како другите деца :?::nod:
    Кажуваш против си,ама ако недајБоже неможете деца да имате,ако сака женати да прави инвитро ,ке правите.Баш си контрадикторен.
     
    На bibiiii и Victorian им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Значи ако е вештачко оплодувањето и бебето е вештачко? Што е? Пластичен украс?
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Јас не реков дека роденото дете ќе биде франкештајн туку актот на оплодување е неприроден. Јас верувам дека и клонови има на светов и тие се луѓе најнормални. Погрешно сме се разбрале.
    Не туку тоа е бебе зачнато по вештачки пат а не вештачко бебе. Незнам како вие би го дефинирале поимот вештачко бебе? Според мене тоа би му дошло бебе создадено од друг материјал а не бебе зачнато по вештачки пат.
     
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Па што се расфрлаш со терминот 'неприродно' ко така?
     
  12. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Па како да кажам природно за нешто што е вештачко?
    Јас се расфрлам или ти не го знаеш значењето на одредени зборови?
     
  13. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Светов одамна почна да ги заменува луѓето со роботи, а ние тука сеуште разглабаме дали е океј или не лабораториски да се оплоди јајце клетка.

    На темата, немам ништо против од духовна гледна точка. Се создава нов живот најнормално во утроба само што оплодувањето е изведено поинаку.
    Ако гледаме така тогаш не треба да правиме ни операции. Ако Господ одлучил некој да умре, кој е па лекарот да го реанимира или да му пресадува срце и да му вградува апарати за да му го продолжи животот, нели?!
     
    На Rama, Lella, Ketchup и 10 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не, ти не ме разбираш. Ти викаш дека е неприродно вештачкото оплодување, апро по, испаѓа дека и бебето не е природно. Каква врска има како е зачнато, ако е природно?
     
  15. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    in vitro
    UK
    happening outside the body in artificialconditions, often in a test tube:
    Еве ти дефиниција за инвитро и не гледам тука поим вештачко.Само зошто ние сме си го превеле така терминот.
    Значи според тебе нетреба ни операција да се прави со додатоци на црева или апаратчиња на срце,или кога треба да се извади органот да се поправи па да се врати пак (свекор ми од срце кога го оперираа за време на операцијата беше на апарати му го извадија срцето и пак му го вратија) оти нели тоа е вештачки.Ако речеш тоа е за да се спаси живот,ке ти речам ова е за да се роди живот.Верувам во Бог и верувам дека повторно Тој е оној кој го дава животот и ке го оформи во матката на мајката.Зошто не се задржуваат сите ембриони во матката тоа незнам Тој знае.
    И не ми одговори како тоа си против,не било природно ама ако сака женати ке имаш и ти неприродно бебе.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Актот на оплодување е неприроден, со тоа се добива бебе кое е зачнато по вештачки пат.. Сега те разбрав инаку што скааш да кажеш. Така му доаѓа на крај дека бебето е вештачко, па и вештачко да е што менува?
    Научници од матични клетки прават органи па ги вргадуваат и тие органи ги нарекуваме вештачки така да по логика му доаѓа бебињата зачнати по вештачки пат да се вештачки. Ако тоа е природно тогаш како да ги наречеме бебињата зачнати со полов акт помеѓу маж и жена? Најприродни?
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    :rofl: нема 'најприродни'. Исто си се природни сите.

    Немам проблем јас ни со вештачко оплодување, ни со вештачки органи, ни клонирање, ни андроиди, ни вештачка интелигенција, ни ништо. Еволуираме, а со тоа напредува и технологијата. Ние ја унапредуваме, а ние сме природни, значи, природен е секој напредок.

    Ако не требало да напредуваме, зошто не направил (според тебе) Бог со толку памет? Не морало. Можело да си бидеме ко неандерталци и да нема ништо 'неприродно' (како што викаш ти).
     
    На kalinaka, Ketchup, smooch и 4 други им се допаѓа ова.
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Желбата за дете ги надминува сите граници кои ги поставувате сега па и понатака во иднина.
    Сум за ин-витро, но не и сурогаство.
     
    На senjorita-v и zalosna им се допаѓа ова.
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Немам ни јас ништо против туку поентата ми е дека не може да нарекуваме природно нешто што е вештачно. Или е природно или не. Бог му створил памет на човекот ама како човекот го искористува и во какви цели за тоа Бог не е виновен бидејќи бог му дал слободна воља на човекот. Напредок е и да се вкрсти мајмун и куче на пример ама тоа не е природен напредок..Извини ама јас мислам дека не си свесна што пишуваш навистина. Секој напредок бил природен?! Те молам читај пред да постираш нешто не еднаш туку по три пати.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Ама овде не збориме за експерименти, туку за реалност. Сурова реалност во која паровите не можат да добијат бебе со секс, туку потребна е поинаква постапка.
    И ја сум читала дека ке пресадуваат глава, ама немам видено по улица да шетаат луѓе со пресадена глава. А знам парови кои деца добиле по 'вештачки' пат.

    Ти велиш дека вештачко оплодување

    Еве јас велам дека и операцијата ги крши законите на природата. На пример, природата го направила твојот организам помалку отпорен, а ти со антибиотици и операција одиш против тоа.
     
    На Lella, Ketchup, bebaa и 4 други им се допаѓа ова.