Вештачко оплодување и сурогат од духовна точка на гледиште

Дискусија во 'Религија' започната од daylight, 14 мај 2018.

?

Дали го одобрувате вештачкото оплодување?

 1. Да

  105 глас(а)
  86,8%
 2. Не

  5 глас(а)
  4,1%
 3. Не знам, сè уште немам изградено мислење на оваа тема

  11 глас(а)
  9,1%
 1. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.925
  Допаѓања:
  41.146
  Ама това важи само за секс во брак, а не и за вештачко оплодување, абортус, врски, сексуалност, нели?
  ;)
  Двојни аршини, двојни аршини насекаде.
   
  На theowndemon, Lella, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.225
  Допаѓања:
  5.204
  Под тоа 'секој нека си прави како што сака' сакам да кажам дека не осудувам и критикувам други. Секој со паметот свој. Која сум јас некому да кажувам за животот негов.
  Христијанството кажало секс во брак, не за контрацепција, не за абортус, не за вештачко оплодување, итн. А, кој сака да живее христијански, нека живее, кој не сака, негова работа. Мене ич не ми е гајле дали ти ќе имаш секс во брак или со билокој, пример.
  Темава е дадена за од духовна точка како е, а не да ми пишуваш везден реплики за моето мислење зошто пак ќе ти повторам како имам читано така напишав. За подетално прашај си некој поп ако те интересира, ако не теинтересирај фурај си така и чао.
  А, мојот став јас си го знам и си го живеам.
   
  На hermosa, daylight и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.925
  Допаѓања:
  41.146
  Пробај и да се смириш малку. Црквата проповеда и смирение.
  Многу напната си некако.
  Активираш тема што не е месец ипол активна за да ми кажеш дека везден ти пишувам реплики? Дали си озбилна со ова, или еднаш во месец ипол ти е денот за карање
  :rofl:
   
  На Stressed Out и Someonespecial им се допаѓа ова.
 4. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.225
  Допаѓања:
  5.204
  Нормална појава во Фемина. Ако некој нема шт да ти реплицира - одма те напаѓа со ај смири се, ај шо се расправаш, бла, бла. Тоа е тој женски ефтин контранапад.
  А, зошто е после месец, ете види дека не бев активна, и не сум активна многу.
   
  На ocicka2014, carangigia и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 5. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  1.858
  Пол:
  Женски
  каков е тој друг материјал бе? Ти знајш воопшто како се зачнуват бебе? Без разлика дали е природно или со ин витро.
   
  На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  1.858
  Пол:
  Женски
  Те читам те читам и не можам да останам културна,посилно е од мене,си имаш ти психички проблеми,побарај си помош,нормално ако сметаш дека е природно.
   
  На bibiiii и ocicka2014 им се допаѓа ова.
 7. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.352
  Допаѓања:
  10.929
  Пол:
  Женски
  Овој ако знае како се изведува постапката и дека се користи јајце клетка и сперматозоид еве на глава ќе си пресечам :rofl:
   
  На TeddyGrey, Emma2 и Stressed Out им се допаѓа ова.
 8. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  1.992
  Допаѓања:
  3.744
  Пол:
  Машки
  Ако си имаш психички проблем оди ти побарај помош нема потреба мене да ми даваш упат, пошто е посилно од тебе и не можеш да се контролираш.
   
 9. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  1.858
  Пол:
  Женски
  Сепак се исконтролирав и останав културна,ти не го заслужвиш ни ова трошка внимание шо го добиваш на форумов,за жалење си.
   
  На bibiiii и Amellie13 им се допаѓа ова.
 10. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  2.952
  Би било фер да се држиме до темата - во насловот и воведот е образложена истата. Повелете кажете го вашето мислење на оваа тема, а не за другите членови од форумот.
   
 11. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  1.992
  Допаѓања:
  3.744
  Пол:
  Машки
  Ја па пукнав за ваше внимание. Ме заболе уво што и да кажеш. Научи да почитуваш туѓи мислења пошто не сите се твој калибар. А на лечење сама да си идеш или тие дома што ти се да ги упатуваш а не мене.
   
 12. Stressed Out

  Stressed Out Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2018
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  1.858
  Пол:
  Женски
  Ај just go... врска немаш ни која постапката за инвитро,децата ќе биле од друг материјал,каков е тој друг материјал? Ова твоево не е мислење,неписменост е,неедуцираност проследена со вообразеност без никаква емпатија.... бљак!
   
  На lovestoneddd, Emma2, ocicka2014 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.178
  Допаѓања:
  5.373
  Пол:
  Женски
  абе на овој од погоре не дај Боже нешто да му се случи,па да мора да му имплантираат нешто за да преживее, ќе збори дека е робот а не човек! :rofl::rofl::rofl:
   
  На lovestoneddd и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 14. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  4.313
  Пол:
  Женски
  Jas ne znam shto mu replicirate na ovoj budala Vitaly. Kolku i da saka chovek da ostane kulturen ne moze. Sigurno veruva deka zemjata e ramna i deka rak se lechi so luk i kromid :D Temava e odamna neaktivna ama sega ja gledam i ne mozev da se vozdrzam. Ednostavno treba da znaete deka vakvi lugje samo se obiduvaat da privlechat vnimanie. Na shto ke se majtapime ako ne se oni ]:)
  Izvinete za latinica
   
  На bibiiii и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 15. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  2.952
  @lia22 ја ставам тука репликата како не би се одело вон насловот на другата тема.
  Објаснети се во воведниот текст (во спојлерот) на првата стр. од темава.
  Доколку си верник, веројатно веруваш дека луѓето имаат, покрај физичкото тело, и бестелесна душа. Прашањетo на тeмава оди во таа насока: каде е таа душа? Дали се создава директно при оплодувањето или постои и од претходно? Ако постои од претходно, тогаш дали таа го чека вистинскиот миг да се поврзе со ембрионот при инвитро процесот или е врзана за самиот ембрион? Како таа се чувствува поради тоа?
   
  Последна измена: 12 август 2019
 16. lia22

  lia22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  603
  Da vernik sum.
  Ama tvoite svakjanja vo vrska so verata blagje veze si nemaat,meshash baba i zabi,pa pak nesto nekoi informacii nafrlash koi najverojatno ti se citani negde po netov
  Nema shto ponataka da se dokazuvame zavrshen e muabetot megju mene i tebe tolku kraj
   
 17. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  2.952
  Прости, но ти беше прва која ме цитираше и постави прашање, јас само ти го посочив одговорот.
   
 18. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  I preku VESTACKOTO OPLODUVANJE i preku PRIRODNOTO OPLODUVANJE,pak novorodenceto kje ima BOZJI DUH...Amin
   
 19. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  Зошто вештачко оплодување? Јас не гледам вештачко оплодување во ова..
  Девојките и жените кои забременуваат по Инвитро пат не забременуваат вештачки ниту децата ќе бида вештачки/клонирани.
  Забременувањето се врши на следниот начин: Постојат донаторски организации за машка сперма. Таа сперма се добива по природен пат, сите знаеме како. И кога мажот-донаторот ќе ја донира таа семена течност т.е сперма се замрзнува еден вид за да бидат живи клетките. Кога ќе дојди девојката, со инструмент донираната сперма се става директно во матката за да можи подобро да ја прифати..
  Незнам кај видовте овде вештачко оплодување..