1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вештачко оплодување и сурогат од духовна точка на гледиште

Дискусија во 'Религија' започната од daylight, 14 мај 2018.

?

Дали го одобрувате вештачкото оплодување?

  1. Да

    135 глас(а)
    84,9%
  2. Не

    8 глас(а)
    5,0%
  3. Не знам, сè уште немам изградено мислење на оваа тема

    16 глас(а)
    10,1%
  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ама това важи само за секс во брак, а не и за вештачко оплодување, абортус, врски, сексуалност, нели?
    ;)
    Двојни аршини, двојни аршини насекаде.
     
    На theowndemon, Lella, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Под тоа 'секој нека си прави како што сака' сакам да кажам дека не осудувам и критикувам други. Секој со паметот свој. Која сум јас некому да кажувам за животот негов.
    Христијанството кажало секс во брак, не за контрацепција, не за абортус, не за вештачко оплодување, итн. А, кој сака да живее христијански, нека живее, кој не сака, негова работа. Мене ич не ми е гајле дали ти ќе имаш секс во брак или со билокој, пример.
    Темава е дадена за од духовна точка како е, а не да ми пишуваш везден реплики за моето мислење зошто пак ќе ти повторам како имам читано така напишав. За подетално прашај си некој поп ако те интересира, ако не теинтересирај фурај си така и чао.
    А, мојот став јас си го знам и си го живеам.
     
    На hermosa, daylight и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Пробај и да се смириш малку. Црквата проповеда и смирение.
    Многу напната си некако.
    Активираш тема што не е месец ипол активна за да ми кажеш дека везден ти пишувам реплики? Дали си озбилна со ова, или еднаш во месец ипол ти е денот за карање
    :rofl:
     
    На Stressed Out и Someonespecial им се допаѓа ова.
  4. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Нормална појава во Фемина. Ако некој нема шт да ти реплицира - одма те напаѓа со ај смири се, ај шо се расправаш, бла, бла. Тоа е тој женски ефтин контранапад.
    А, зошто е после месец, ете види дека не бев активна, и не сум активна многу.
     
    На ocicka2014, carangigia и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  5. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    каков е тој друг материјал бе? Ти знајш воопшто како се зачнуват бебе? Без разлика дали е природно или со ин витро.
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Те читам те читам и не можам да останам културна,посилно е од мене,си имаш ти психички проблеми,побарај си помош,нормално ако сметаш дека е природно.
     
    На bibiiii и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  7. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Овој ако знае како се изведува постапката и дека се користи јајце клетка и сперматозоид еве на глава ќе си пресечам :rofl:
     
    На TeddyGrey, Emma2 и Stressed Out им се допаѓа ова.
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ако си имаш психички проблем оди ти побарај помош нема потреба мене да ми даваш упат, пошто е посилно од тебе и не можеш да се контролираш.
     
  9. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Сепак се исконтролирав и останав културна,ти не го заслужвиш ни ова трошка внимание шо го добиваш на форумов,за жалење си.
     
    На bibiiii и Amellie13 им се допаѓа ова.
  10. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Би било фер да се држиме до темата - во насловот и воведот е образложена истата. Повелете кажете го вашето мислење на оваа тема, а не за другите членови од форумот.
     
  11. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ја па пукнав за ваше внимание. Ме заболе уво што и да кажеш. Научи да почитуваш туѓи мислења пошто не сите се твој калибар. А на лечење сама да си идеш или тие дома што ти се да ги упатуваш а не мене.
     
  12. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Ај just go... врска немаш ни која постапката за инвитро,децата ќе биле од друг материјал,каков е тој друг материјал? Ова твоево не е мислење,неписменост е,неедуцираност проследена со вообразеност без никаква емпатија.... бљак!
     
    На lovestoneddd, Emma2, ocicka2014 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    абе на овој од погоре не дај Боже нешто да му се случи,па да мора да му имплантираат нешто за да преживее, ќе збори дека е робот а не човек! :rofl::rofl::rofl:
     
    На lovestoneddd и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Jas ne znam shto mu replicirate na ovoj budala Vitaly. Kolku i da saka chovek da ostane kulturen ne moze. Sigurno veruva deka zemjata e ramna i deka rak se lechi so luk i kromid :D Temava e odamna neaktivna ama sega ja gledam i ne mozev da se vozdrzam. Ednostavno treba da znaete deka vakvi lugje samo se obiduvaat da privlechat vnimanie. Na shto ke se majtapime ako ne se oni ]:)
    Izvinete za latinica
     
    На bibiiii и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  15. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    @lia22 ја ставам тука репликата како не би се одело вон насловот на другата тема.
    Објаснети се во воведниот текст (во спојлерот) на првата стр. од темава.
    Доколку си верник, веројатно веруваш дека луѓето имаат, покрај физичкото тело, и бестелесна душа. Прашањетo на тeмава оди во таа насока: каде е таа душа? Дали се создава директно при оплодувањето или постои и од претходно? Ако постои од претходно, тогаш дали таа го чека вистинскиот миг да се поврзе со ембрионот при инвитро процесот или е врзана за самиот ембрион? Како таа се чувствува поради тоа?
     
    Последна измена: 12 август 2019
  16. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Da vernik sum.
    Ama tvoite svakjanja vo vrska so verata blagje veze si nemaat,meshash baba i zabi,pa pak nesto nekoi informacii nafrlash koi najverojatno ti se citani negde po netov
    Nema shto ponataka da se dokazuvame zavrshen e muabetot megju mene i tebe tolku kraj
     
  17. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Прости, но ти беше прва која ме цитираше и постави прашање, јас само ти го посочив одговорот.
     
  18. Sweet Harmony

    Sweet Harmony Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    I preku VESTACKOTO OPLODUVANJE i preku PRIRODNOTO OPLODUVANJE,pak novorodenceto kje ima BOZJI DUH...Amin
     
  19. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Зошто вештачко оплодување? Јас не гледам вештачко оплодување во ова..
    Девојките и жените кои забременуваат по Инвитро пат не забременуваат вештачки ниту децата ќе бида вештачки/клонирани.
    Забременувањето се врши на следниот начин: Постојат донаторски организации за машка сперма. Таа сперма се добива по природен пат, сите знаеме како. И кога мажот-донаторот ќе ја донира таа семена течност т.е сперма се замрзнува еден вид за да бидат живи клетките. Кога ќе дојди девојката, со инструмент донираната сперма се става директно во матката за да можи подобро да ја прифати..
    Незнам кај видовте овде вештачко оплодување..
     
  20. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Еве, како што и самиот велиш: