1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вештица (Венко Андоновски)

Дискусија во 'Книги' започната од Magnolija, 28 август 2010.

 1. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.642
  Го има ли прочитано некој овој роман? Го обожавам. Романот го доживувам како учебник за уметници, за луѓе со страст и љубов во себе. Уникатен е. Сексот е многу добро опишан. Самиот чин е прикажан и од двете гледни точки на ликовите. Има прекрасни мисли, прекрасни реченици и пејсажи. Се е така убаво напишано, не знам, книгата ме остави за зборови. Ова се моите омилени извадоци од овај роман:

  Љубов постои. Не секаде, не секогаш, но постои. Тоа е најважниот личен вселенски настан: како пронаоѓање на опашеста ѕвезда, твоја опашеста ѕвезда која никој друг не ја гледа.

  псссст!!!, изусти, ако зборуваш кажи нешто поубаво од тишината...зошто се плашиш од страстите? Па страста постои за да биде задоволена, во спротивно би била смирение, а не страст...

  Лагата е доблест ако спасува живот.

  Ваистина, ваистина, зошто книгата е предмет во такво обличје? Зошто секогаш и во вечни времиња само на врата наликува, зошто никој не сочинил книга кружна до сега? Зошто ако не поради грешната потреба човекова да ја изгони страста и да ја замени со здодевност, ред и мир.
   
  На maravillosa, fatamorgana123, crazylady и 5 други им се допаѓа ова.
 2. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  Книгата почнав да ја читам ама ја немам дочитано.Ама баш сакам да ја дочитам бидејќи навистина ми остави убав впечаток!
   
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  aaa само што ја купив пред 30 минути! Пресреќна сум! Ќе кометирам за книгата откако ќе ја прочитам ;)
   
 4. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.642
  Нема да те разочара. :)
   
 5. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  67
  Ја барам во библиотека ама стално е издадена :( А во план ми е за читање,обавезно
   
 6. gabigabi

  gabigabi Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Книгата е фантазија ...прашинке моја :l:
   
  На TheSilence му/ѝ се допаѓа ова.
 7. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Книгата е одлична,ја имам читано пред 2-3 години и би ја прочитала пак.Дефенитивно нема да се покаете доколку ја читате.Андоновски има прекрасен стил кој е да се каже уникатен и не остава без здив.Од него ја имам читано и Папокот на светот.
   
 8. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  Мноооооогу добра книга, одлична сега баш пред некој месец ја читав и ми остави многу силен впечаток ме остави без зборови. Ретко се наоѓа така добра книга.
   
 9. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Вештица- Венко Андоновски

  Никој ли до сега, од почетокот на светот не виде дека ѓаволот е во сите нас, подеднакво колку што е и Бог, и дека така треба да биде?...........Никој ли не виде дека најубавото дрво ќе биде прво пресечено,дека бунарот чија вода е најстудена прв ќе биде исушен,дека оној кој некому дал милостина ќе биде погубен токму од раката на својот спасен питач,дека во секој мед има осила,дека зад мекото месо на сочните плодови се крие тврда семка,дека луѓето , кога закопуваат славен мртовец, го украсуваат мртовечкиот покров само од видливата страна, а никогаш од кај мртвиот кој го слават,и дека навистина добро е така и дека така треба да биде, а не поинаку?.........оти што би правел Бог, што би правеле неговите луѓе, кога би го немало ѓаволот? Како би бил тој видлив, ако нема ѓавол? како би знаеле дека Бог е добар, ако нема зло за споредба? Оти Бог е светлина, а нечестивиот темнина, а темнината не е воопшто лоша и непотребна, туку нужна, и колку е ноќта поцрна, толку посјајни се ѕвездите, колку е болката подлабока, се повидлив е Бог!

  Извадок од ВЕШТИЦА - Венко Андоновски
   
  На Espadrila, senza.parole, mona.s и 12 други им се допаѓа ова.
 10. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  Вештица- Венко Андоновски

  konkretno knigata"Vestica" ja nemam procitano(imam namera dA ja procitam naskoro) megutoa Venko Andonovski mi bese profesor na faklutet,toj i kako profesor i kako pisatel e unikaten i izvonreden i se sto ke izleze od negovoto pero e i te kako vredno da se procita.
   
  На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.642
  Вештица- Венко Андоновски

  Посебно го почитувам делот со јаболкото.Кога Јохана му кажа дека јаболкото го сечела обратно, така што се гледале семките што биле како солзи. Таа вели колку е добро да бидеш свој. Ако не бидеш свој ќе пропуштиш многу убави работи во животот. Али од овој роман забележав колку се отфрлени од околината оние посебните, како завршуваат тие. Овој роман ми овозможи голема морална подршка.
   
  На TheSilence и 2222 им се допаѓа ова.
 12. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Вештица- Венко Андоновски

  Општествата се вешти трговци. Се што сакаат е да ти ја проценат и купат душата за ниска цена.
  Убава книга :)
   
  На TheSilence, sweety.86 и 2222 им се допаѓа ова.
 13. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  337
  Вештица- Венко Андоновски

  ја немам читано,но сакам.Дали може да се најде некако онлине?
   
  На Tanjusska му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Вештица- Венко Андоновски

  ^ Таква книга не се чита онлајн. ;) А и мислам дека ја нема.
   
 15. Lovley

  Lovley Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  11
  Вештица- Венко Андоновски

  ако некој знае дали ја има он нека пиши линк неможам да ја најдам
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Вештица- Венко Андоновски

  Книгата ме остави без зборови. Толку комуникација со читателската публика, толку збунки...
   
 17. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  932
  Прекрасна книга.... едноставно без здив ме остави........ Немам зборови книга која не може да се прераскаже туку се живее... :)
   
 18. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Никој ли до сега, од почетокот на светот не виде дека ѓаволот е во сите нас, подеднакво колку што е и Бог, и дека така треба да биде?
  ...........
  Никој ли не виде дека најубавото дрво ќе биде прво пресечено,
  дека бунарот чија вода е најстудена прв ќе биде исушен,
  дека оној кој некому дал милостина ќе биде погубен токму од раката на својот спасен питач,
  дека во секој мед има осила,
  дека зад мекото месо на сочните плодови се крие тврда семка,
  дека луѓето , кога закопуваат славен мртовец, го украсуваат мртовечкиот покров само од видливата страна, а никогаш од кај мртвиот кој го слават,
  и дека навистина добро е така и дека така треба да биде, а не поинаку?....
  .....
  Оти што би правел Бог, што би правеле неговите луѓе, кога би го немало ѓаволот? Како би бил тој видлив, ако нема ѓавол? како би знаеле дека Бог е добар, ако нема зло за споредба? Оти Бог е светлина, а нечестивиот темнина, а темнината не е воопшто лоша и непотребна, туку нужна, и колку е ноќта поцрна, толку посјајни се ѕвездите, колку е болката подлабока, се повидлив е Бог!


  Извадок од Вештица од Венко Андоновски
   
 19. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  Аххх, прекрасна, ненадмината!
  Вистински редок бисер од книга. Читав и плачев, плачев и читав... Ме допре до срж!
  Одамна ја немам прочитано повторно, ќе и’ се навратам секако. Оваа, заедно со Папокот на светот, е меѓу моите омилени книги. Дури не можам да издвојам цитат од книгава, таа е волшебна во целост.
   
 20. Moja

  Moja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  јас случајно ја земав од пријателка на одмор пред 3 години и викам ај да ми помине времето дур патувам |-) али книгата ме изненади :clap: за Венко :clap: