Ве молам помогнете

Дискусија во 'Канта' започната од Barbie-lovee, 1 март 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Barbie-lovee

    Barbie-lovee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Здраво :)

    Значи имам голем проблем, имам 16 години а имам 70 кила а сум 170 висока...
    Значи исто така и сум активна ракометарка,и скоро цел живот внимавам како се исхранувам.
    Имам проблем голем што се случива веќе 2 години неможам 4,5 дена да одам ( во WC,по голема нужда)... :(
    Сум пробала исто така и многу диети и најмногу можам да ослабам 2 кила за 2,3 месеци
    Мајка ми е медицинска сестра и се реши да ми помогне.
    Сега почнав да користам и апчиња за слабеење,пијам секакви чаеви,насабајле јадам само овошје,веќе 3 години не јадам после 7,но и тоа не помага кога веќе 2 ипол недели ги користам апчињата а имам ослабено само 3 кила,другарка ми истите ги користи има ославено 7 кила :(
    Исто така сите ми викаат како демек сум малце дебела,дека треба да ослабам :((((((
    И тренерот ми се дере,дека треба да ослабам неможам да скокам како што треба така вика он :worried:
    Сите ми набиваат комплекси,нема да ми биде жал ако јадам а сум дебела,ама јас јадам нормално како сите а никој не ми верува.
    Мајка ми и татко ми решија исто така и оваа недела да ми купат некоја справа за вежбање,значи јас не сум дебела ама сите ме навредуваат и тоа многу ме боли :worried:
    Тие апчиња ми сметаат кога трчам на тренинзи,но тоа несакам да и го кажам на мајка ми бидејки ако престаам да ги пијам помали се шансите барем малку да ослабам :(((
    Ве молам ако некој може да ми даде некаков совет што да пијам за да одам полесно во WC знам и за алакалах,некој сирупи исто така сум пробувала но многу малку помагаат.
    Можеби некој ќе се смее за ова,или нема да верува но верувајте ова е се вистина.Се би дала да ослабам,но сето тоа има многу мали ефекти :(((
     
  2. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    А што јадеш, т.е. како ја комбинираш храната? И дали јадеш леб, благо, пржена и мрсна храна, дали пиеш било какви вештачки сокови? Ако толку многу внимаваш на исхрана, можеби имаш некое пореметување на метаболизмот...Направи испитувања на хормоните, можно е да ти е намалена работата на тироидата....Не е можно со пазење да не можеш да ослабиш...
     
  3. Barbie-lovee

    Barbie-lovee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Не јадам пржено, многу ретко, најчесто манџи,пијам премногу вода,многу малку јадам леб може и некој ден воопшто да јадам леб,а и кога јадам најмногу 2 кришки ....не сакам многу газирани сокови и чипсови, тоа може да се случи еднаш во 2 месеца да јадам чипс со другарки..
    Денеска имам јадено една јаболка,Бејкролс и толку.добро тоа е бидејки пијам SlimLine ама и кога не ги користам јадам од сабајле некоја кифла,после школо ручек со една кришка леб и за вечера салата и одма после одам на тренинг:worried:....
    Се плашам да не е од кога добив пубертет,цревата станале премногу бавни:worried:
     
  4. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Ништо тогаш, оди и направи испитувања...Мајка ти е медицинска сестра, сигурно знае каде да те однесе...Мојот првичен предлог ти е да ја испиташ тироидната жлезда...
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.992
    Допаѓања:
    154.223
    Барби,отвори ја темата слабеење до лето,таму сите дискутираат за своите проблеми со тежината,како напредуваат и што применуваат и разгледај го цел подфорум диети,се надевам дека ќе најдеш нешто кое ќе ти помогне.
    Темата ќе биде заклучена.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.